Yardım Custom Rom vs Stock Rom pil süreleri farkı??

PowerofAirx

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
24
Arkadaşlar merhaba,

Bu maceraya sırasıyla Global-Endonezya-Eu Rom ile başladım ve şuan da MiuiMix kullanıyorum.

Ne yalan söyleyeyim, yoğun bir kullanıcı sayılırım, 1/2 saat oyun, ağırlıklı sosyal medya arada sırada da dizi. Ama ekran sürem 5 saati bazen yakalıyor, bazen yakalayamıyor.

Şimdi sizlerin fikirlerini almak istediğim nokta şu, sözde Custom romlar gereksiz Google uygulamalarından arındırılmış şekilde geliyor. Ama neden stock romların verdiği ekran sürelerini veremiyor ? Yoksa benim kullanımımımda mı bir sorun var??

Samet061905

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Samet
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
20
Arkadaşlar merhaba,

Bu maceraya sırasıyla Global-Endonezya-Eu Rom ile başladım ve şuan da MiuiMix kullanıyorum.

Ne yalan söyleyeyim, yoğun bir kullanıcı sayılırım, 1/2 saat oyun, ağırlıklı sosyal medya arada sırada da dizi. Ama ekran sürem 5 saati bazen yakalıyor, bazen yakalayamıyor.

Şimdi sizlerin fikirlerini almak istediğim nokta şu, sözde Custom romlar gereksiz Google uygulamalarından arındırılmış şekilde geliyor. Ama neden stock romların verdiği ekran sürelerini veremiyor ? Yoksa benim kullanımımımda mı bir sorun var??
Cihaz yeni olduğu için ve işlemci güçlü oldugu için bu sorunlar ortaya cikabiliyor birde Miui 12.5 guncellemesi ile alakali olabilir 1 2 guncelleme sonrasi duzelir diye tahmin ediyorum. 5020 Mah bataryali Note 9S cihazimda 2 saat oyun dahil 7 saati gormustum. Bu cihaz 5160 Mah oldugu halde oyun oynamiyorum parlaklik otomatikde ama 8 saat zor gidiyor

PowerofAirx

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
24
Cihaz yeni olduğu için ve işlemci güçlü oldugu için bu sorunlar ortaya cikabiliyor birde Miui 12.5 guncellemesi ile alakali olabilir 1 2 guncelleme sonrasi duzelir diye tahmin ediyorum. 5020 Mah bataryali Note 9S cihazimda 2 saat oyun dahil 7 saati gormustum. Bu cihaz 5160 Mah oldugu halde oyun oynamiyorum parlaklik otomatikde ama 8 saat zor gidiyor

Oyun oynamasam bile 8 saati göreceğimi sanmıyorum.

Iggy Azalea

.
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
RedmiNote 9 PRO
Konular
28
Hocam note 9 pro kullanıyorum en fazla 13 saati gördüm stock rom ile, onun dışında kullanıma göre değişmekle birlikte minimum 10 saat ekran süresi alıyorum, romdan tutunda şebekenin çekim gücüne kadar her şey etkiliyor ekran süresini, parlaklığı genelde yarının altında kullanıyorum çok gerek duymadıkça yarımın üzerine çıkartmıyorum, genelde wi-fi'de ve Bluetooth, konum vs. her şey kapalı gün içinde, arada 1-2 saatlik oyun ve yoğun sosyal medya kullanımına, video izlemeye karşın 10 saatin altına düşmüyor, gereksiz uygulamaları devre dışı bırakıp çok pil harcayan uygulamaları arka planda çalışmaya kapatın, mi cloud senkronizasyonu ise tamamen kapalı konumda bende, senkronizasyonun açık olması da pil durumunu çok etkiliyor, batarya sağlığı için ise elimden geldiğince şarj esnasında telefonla uğraşmıyorum ve genelde %20-%80 aralığında dolum yapmaya çalışıyorum. Şuan Global Stabil MIUI 12.0.4 sürümündeyim ufak bir kaç sorun dışında memnunum, denemediyseniz söylediğim şeyleri ve belirttiğim MIUI sürümünü bir deneyin.

PowerofAirx

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
24
Hocam note 9 pro kullanıyorum en fazla 13 saati gördüm stock rom ile, onun dışında kullanıma göre değişmekle birlikte minimum 10 saat ekran süresi alıyorum, romdan tutunda şebekenin çekim gücüne kadar her şey etkiliyor ekran süresini, parlaklığı genelde yarının altında kullanıyorum çok gerek duymadıkça yarımın üzerine çıkartmıyorum, genelde wi-fi'de ve Bluetooth, konum vs. her şey kapalı gün içinde, arada 1-2 saatlik oyun ve yoğun sosyal medya kullanımına, video izlemeye karşın 10 saatin altına düşmüyor, gereksiz uygulamaları devre dışı bırakıp çok pil harcayan uygulamaları arka planda çalışmaya kapatın, mi cloud senkronizasyonu ise tamamen kapalı konumda bende, senkronizasyonun açık olması da pil durumunu çok etkiliyor, batarya sağlığı için ise elimden geldiğince şarj esnasında telefonla uğraşmıyorum ve genelde %20-%80 aralığında dolum yapmaya çalışıyorum. Şuan Global Stabil MIUI 12.0.4 sürümündeyim ufak bir kaç sorun dışında memnunum, denemediyseniz söylediğim şeyleri ve belirttiğim MIUI sürümünü bir deneyin.

Hocam yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bluetooth kapatmak haricinde diğerlerini deneyeceğim, malum saat bağlı :D

Bakalım neler değişecek :)

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
PowerofAirx, şöyle düşünün. Bir saatiniz var. Bu saati onlarca yıllık tecrübesi olan bir firma, mühendislerine ustalarına yaptırıyor. Gayet güzel çalışıyor. Firma saatteki her parçanın üreticisine ulaşıp dilediği revizyonu yaptırabiliyor. Bunu stock rom olarak kabul et.
Sonra bir vatandaş çıkıyor diyor ki yav ben bu saatten bir iki dişli çark çıkarırım, lehim filan sökerim hem hafifler hem daha güzel çalışır. Tabi bu vatandaş hiçbir parça tedarikçisine ulaşamaz ve revizyon yaptıramaz. Elinden geldiğince bir şeyler yapıyor. İşte buna custom rom diyoruz. :)
Stock ve custom farkı budur. Küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın oda bir emektir. Ama birini yüzlerce kişilik profesyonel bir takım yapar, birini iki üç gönüllü.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Miuimix eu rom ile aynı. İki fark var. Biri miuideamon.apk sını sistemden çıkarıyor. Bu apk telefondaki hertürlü istatistiki bilgiyi xiaomiye gönderen bir uygulama. Reklam kimliğiniz için veri topluyor.
İkinci fark kendi güncelleme uygulamasını sisteme entegre ediyor.

Son düzenleme:

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Merhaba Hocam. Kendi Tecrübelerimi Sizinle Paylaşmak istedim. Cihazda Oyun Oynarken Oyun 120 hz destekli değilse Ayarlardan 120 hzi 60 hze düşürün ve Film video vb şeyler izlerkende bunu yapın farkı göreceksiniz. Ve Geldik en Önemli Noktaya Burda Devreye Kernel giriyor. Dengeli veya Pil tasarruflu Kernel seçin kendinize kernel seçeneği çoksa Tek tek ikişer gün deneyin Geceden sabaha şarj tüketiyormu tüketmiyormu 60 hz de nasıl 120 hz de nasıl denemeniz lazım. Şahsen ben öyle Yaptım. Örnek Yuki kernel ile 20 dk %1 şarj gidiyordu Arayüzde Youtube da ama Geceden sabaha şarjı %8-10 düşüyordu çok kötü ama aralıksız kullanırsam 13 saati göreceğim net. Değiştirdim En sonunda Epsilon kerneli buldum 10 dk %1 gidiyor ama Geceden sabaha %1 ya gidiyor ya gitmiyor oda helali hoş olsun. Size de tavsiye ederim deneyin sonuçları paylaşırsınız. Cihazım Redmi Note 10 pro bu arada :)

PowerofAirx

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
24
PowerofAirx, şöyle düşünün. Bir saatiniz var. Bu saati onlarca yıllık tecrübesi olan bir firma, mühendislerine ustalarına yaptırıyor. Gayet güzel çalışıyor. Firma saatteki her parçanın üreticisine ulaşıp dilediği revizyonu yaptırabiliyor. Bunu stock rom olarak kabul et.
Sonra bir vatandaş çıkıyor diyor ki yav ben bu saatten bir iki dişli çark çıkarırım, lehim filan sökerim hem hafifler hem daha güzel çalışır. Tabi bu vatandaş hiçbir parça tedarikçisine ulaşamaz ve revizyon yaptıramaz. Elinden geldiğince bir şeyler yapıyor. İşte buna custom rom diyoruz. :)
Stock ve custom farkı budur. Küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın oda bir emektir. Ama birini yüzlerce kişilik profesyonel bir takım yapar, birini iki üç gönüllü.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Miuimix eu rom ile aynı. İki fark var. Biri miuideamon.apk sını sistemden çıkarıyor. Bu apk telefondaki hertürlü istatistiki bilgiyi xiaomiye gönderen bir uygulama. Reklam kimliğiniz için veri topluyor.
İkinci fark kendi güncelleme uygulamasını sisteme entegre ediyor.

Peki sizce stock ( Endonezya ) roma dönmeli miyim?

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
PowerofAirx, her cihaz için bölümlerde en iyi Endonezya romu diye bahsediliyor. Miuimixten iyidir. Birde oneos var. Deneyip bakmak lazım.
Biraz masraflı ve meşakkatli olmasa ve telefonunuza desteği varsa miuipro tavsiye ederim. Yukarıda yazdıklarım miuipro ekibi için geçerli değil. Keşke Xiaomi yazılım işini bunlara devretse. Adamlar aşmış.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Safranbeg, Demek ki bir avuç adam isterse yüzlerce kişinin yapamadığını yapabiliyormus ama biz custom rom kullanmayalım yine de ne olur ne olmaz....

Üst Alt