Yardım Cihaza rom yükleniyor ama açılmıyor

TR_PATRON

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xin
Cihazım
Mi 5
Konular
9
Gün geçmiyor ki garip bi sorun yaşamayalım..

Arkadaşlar, evvelki gün bi tanıdığım kendi cihazı için ekran sipariş etmiş ve kendi imkanlarıyla evde montajı gerçekleştirmiş. Lakin ekran kasadan hafifçe ayrılırken bi yandan da dokunmatiği çalışmıyormuş. Bu cihazı yedek parça olarak kullan diye bana verdi. Bende sorunu netleştirmek adına kendi cihazımın anakartını onun cihazına takıp deneyeyim dedim ve kolları sıvadım.
Anakartı montajladıktan sonra cihazı açtım sorunsuz biçimde çalıştı. Fakat anakart montajını yaparken kolaylık olsun diye arka kamerayı çıkardım öyle cihazı açtım. Dokunmatiğinde, hoparlöründe düğmelerinde hiçbir sorun yoktu. Sorunun onun anakartında olduğunu kesinleştirdikten sonra dedim müsait bi zamanda arkadaşın cihazını bi telefoncuya filan götürür sıcak hava tabancasıyla ekranı kasaya oturturum onun kasasını kullanırım dedim. Kendi anakartımı kendi cihazıma takıp cihazı açtım. Kamerayı filan test etmek için uygulamayı açtım fakat arka kamera yok görünüyor. Çıkar-tak, cihaz restart sonrası arka kamera da çalıştı ancak cihaz bi süre sonra kendini resetledi ve boot ekranından öteye gidemedi. Twrp den cihazı tamamen sıfırlayıp Syberia romu tekrar kurdum ama boot ekranından öte yine gidemedi. Geçen yıl yanlış rom yükleme sonrası oluşan brick sorununu 4 gün deliler gibi uğraştıktan sonra çözmüştüm dedim fastboot öncesi direk EDL ye sokayım öyle kurayım. EDL moda aldım cihazı 9008 portu göründü. Forumdan Miui 7'yi indirip flaşladım 15 dk'lık bekleyiş sonrası cihaz açıldı ama hoparlör çalışmıyor, test amaçlı TT'nin 9333'ünü arıyorum cihaz donuyor bi süre sonra system uygulaması yanıt vermiyor hatası geliyor, bide kendini belli eden bi kasma var cihazda. Restart filan yaptım wifi'a bağlandım biraz uğraştım ama yok ne çağrı yapabiliyorum ne de hoparlör çalışıyor. Tekrar cihazı fastboot'a alıp twrp zcx kurdum sanırsınız ki ilk akıllı telefona kurdum. Böyle bi kasma gecikme yok arkadaş. Güç bela zcx den android 7.1.2 flaşladım restart yaptım bu sefer de boot ekranı bile gelmiyor. Pc de araştırma yaparken boot ekranı gelmeyen rom'un açıldığını gördüm. Rom yağ gibi akıyor. Kamera falan filan çiçek gibi. Sonra ayarlardan seslere gireyim dedim seslere dokunurken cihaz dondu. 2-3 dk bekledikten sonra ayarlar uygulaması kapandı bende direk çağrıyı test edeyim dedim ve sonuç yine miui 7'deki gibi. Fastboot'dan miui 8-9-10 denedim. Hepsini denerken mi flash tool bi 6 saniyede kurulumu tamamlıyor bi 21 saniyede bi 26 saniyede. Cihaz resetleyip, flash tool versiyon değişitirip zor bela fastboot üzerinden romları kurabildim ama bu sefer de boot logosu geliyor cihaz ısınıyor kameradan ses geliyor ama sonrası yok. Son olarak dün sabaha karşı treble android q kurup boot ekranını ve şarj oluyor ışığını görünce öyle bırakıp yatmıştım 2 saat önce uyandığımda bıraktığım gibiydi. Cihaz beni delirtti arkadaşlar. Kafayı yemeden help me haha--

Twrp'de gözüme çarpan birkaç şeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

7.1.2'yi kuraken error 7-8 hatalarını almıştım çözümü için format data yapmadan önce repair deneyeyim dedim ve karşılaştığım twrp hatalarının ss'lerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Dün rom kurarken bi hata daha almıştım system/block/sda data/ gibi gibi. Onu da epey araştırmıştım ama bişey bulamamıştım.

Bu hataların yanı sıra dün mi flash tool da rom kurmayı denerken de 1-6-21 saniye süren ve başarılı olan kurulumların loglarını da sizlerle paylaşacağım.

Help medrunk~~

Moderatör tarafında düzenlendi:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Hocam geçmiş olsun,yanlış anlaşılma olmasın ama yazı hem çok uzun hem çok teferruatlı hemde çok karışık o yüzden açıkçası tam anlayamadım.anladığım kadarıyla elektronikle uğraşmayı seviyoruz.mi5 in miadı dolmuş.bence yeni bi cihaz alıp keyfimize bakmalıyız

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Anakartınızda çatlak var, anakartları aktarırken çatlak büyüdü. Bu nedenle bu sorunları yaşıyorsunuz. Geçmiş olsun, ders niteliğinde :D Çalışan şeyi kurcalamamak gerekir :D

Oyla:

TR_PATRON

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xin
Cihazım
Mi 5
Konular
9
Hocam geçmiş olsun,yanlış anlaşılma olmasın ama yazı hem çok uzun hem çok teferruatlı hemde çok karışık o yüzden açıkçası tam anlayamadım.anladığım kadarıyla elektronikle uğraşmayı seviyoruz.mi5 in miadı dolmuş.bence yeni bi cihaz alıp keyfimize bakmalıyız
Durumum el verse değiştireceğim hocam ama uzun bi süre kullanmak zorundayım.

Anakartınızda çatlak var, anakartları aktarırken çatlak büyüdü. Bu nedenle bu sorunları yaşıyorsunuz. Geçmiş olsun, ders niteliğinde :D Çalışan şeyi kurcalamamak gerekir :D
Hocam peki arkadaşın anakartını takıp cihazı açtığımda dokunmatiğin çalışmama sebebi nedir? Yaptırılabilir mi? Uzun bi süre cihaz alamayacağım için yaptırmak zorundayım.

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Durumum el verse değiştireceğim hocam ama uzun bi süre kullanmak zorundayım.

Hocam peki arkadaşın anakartını takıp cihazı açtığımda dokunmatiğin çalışmama sebebi nedir? Yaptırılabilir mi? Uzun bi süre cihaz alamayacağım için yaptırmak zorundayım.
Hocam sorunun kaynağını öğrenmek gerekli öncelikle. Ekran sorunlu olabilir. Anakarta giren flexde sorun olabilir. Anakartın flex ile bağlantı yerinde sorun olabilir. Sıvı teması sonucu veya darbe sonucu entegrelerde sorun olabilir. Bunlar kontrol edilmeli. Size önerim kendi anakartınızı tüm vidaları sıkarak yerleştirmeniz ve fastboot tan mi flash ile tekrar yazılım atarak denemeniz.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Bilmek de kötü ya :D

Öğrenmek için bozmak gerekiyor... facepalm~~

Öğrenince de çok bildiğin için bozuyorsun. giggle~~

Çok da bilmemek lazım demek ki haha--

Ya da kendine çok güvenmemek, bilemedim şimdi.. :?

Geçmiş olsun. inlove~~

Oyla:
Üst Alt