Rom Cherish OS Android 11 Mi 9 t Pro / K 20 Pro( 07. 08.2021)

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
CherishOS OS AOSP tabanlı ve Google Pixel'den esinlenilen farklı ve pürüzsüz bir arayüze sahip bir projedir. Görsellik, batarya, performans ve stabilite açısından başarılı Android 11 tabanlı bir rom.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Temiz Kurulum Adımları:

1- Orangefox /Twrp recovery menüsüne girin
2- Format Data yes
3- Reboot recovery
4- Wipe (Dalvik Art Cache, Cache, Data, System)
5- Rom dosyasını - magisk(isteğe bağlı) dosyasını-GApps dosyasini(Vanillia varyanti kurulacaksa) ve DFE dosyasını cihazınıza aktarın
6-Rom kurulumu( MIUI romlardan geçiş yapıyorsanız vendor flashlayın,aksi halde gerek yoktur.)
7-Gapps kurulumu(Vanillia varyanti kurulacaksa)
7-Magisk kurulumu(isteğe bağlı)
8-DFE flashlayın
9-Kurulumlar bittiğinde Wipe Cache /Dalvik
10- Reboot

Kullanan Üyelerce Karşılaşılan ve Raporlanan Hatalar/Buglar/Problemler:

* Hızlı şarj hızı düşük. Batarya sıcaklık koruması sebebiyle olduğu düşünülmektedir.
*Romun kendi içinde güncelleme seçeneği yok.
*uygulamalarda kilitlenme oluyor (youtube videoyu ileri aldığınızda yanıt vermiyor hatası gibi)

Başka bug raporlanması halinde liste güncellenecektir.

DİPNOT: Bu konudaki şablon forumumuzdaki değerli ve birikimli bazı üyelerimize aittir. İlk konum olduğundan hatam olduysa affınıza sığınıyor, keyifli kullanımlar diliyorum.

DİPNOT 2: Sorumluluk size aittir.

Ben veya MiuiTürkiye.Net Ailesi yapılan işlemlerden doğacak problemlerden sorumlu tutulamaz.

Son düzenleme:

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
Hocam ben oss vendor lu hangi romu flaslasam bootda kalıyor tel ve recoveryde girmiyor mecbur mi flash ile baştan rom atıyorum sorun nedir sizce
Miui dan geçiş yapıyorsanız rom ile birlikte vendor flashlamalisiniz aksi halde Fastboot a girer. Ayrıca DFE dosyasına dikkat edilmeli. Telefonunuz şifreli degilse (ayarlar-güvenlik - şifreleme ve kimlik bilgileri-telefonu şifrele) DFE dosyası flashlanmali. Root vs yapılıyorsa DFE nin en son flashlandigindan emin olunmali.

Son düzenleme:

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
v2.5 sürümünden itibaren bu romu kullanıyorum. Gayet keyifle kullandığım bir rom. Hem GAPPS'li hem de Vanilla sürüm çıkarmaları romun artı yönlerinden birisi. Vanilla sürümde v2.6'ya kadar OnePlus Launcher kullanıyorlardı fakat v2.7 ile birlikte kendi Launcher'ını (başlatıcı) kullanmaya başlamışlar. Fakat yeterli bir launcher değil ve eksik yönleri fazla. O yüzden OnePlus Launcher'ı yeniden yükledim.

-Kapalı ekran parmak izi gayet iyi çalışıyor. Sadece bu rom için değil diğer romlar içinde eğer parmak izinde iyi bir randıman alınmıyorsa ''parmak izi dokunma rengi'' seçenekleriyle oynayarak test edebilirsiniz. Benim gördüğüm parmak izi dokunma rengi beyaz olduğunda gayet iyi okuyor. Not: Parmak izi animasyonu ya da parmak izi simgesinde değişiklik yaparsanız tavsiyem parmak izinizi sıfırdan tanımlayınız.

-Hızlı ayarlar ses için sıralaması ''Ses, Titreşim, Sessiz'' şeklinde. Benim için kullanım kolaylığı açısından bu dizilim gayet iyi. Bir çok yeni romda ''Ses, Titreşim, Rahatsız etmeyin'' şeklinde. Tabii ki bu Rahatsız etmeyin seçeneğini özelleştirebiliyorsunuz fakat ben yine de Cherish Os romunun sıralamasını seviyorum.

-Diğer romlarda görmediğim bir özelliği de kendisine has ses paneli. Sesi açmak için tuşa bastığınızda ekranın sağından sadece yarım şekilde panel gözüküyor. Tekrar tıklarsanız panel tamamı açılıyor. Kullanım kolaylığı açısından güzel bir özellik.

-Kimi romlarda var kimi romlarda yok fakat Cherish Os romunda hızlı ayarlar kısmına güç menüsü tuşu ekleyebiliyorsunuz. Böylece açma/kapama tuşuna basmadan telefonu kapatma, yeniden başlatma, kurtarma modlarını direkt ekran üzerinden açabiliyorsunuz.

-Volte/Vowifi simgelerini değiştirme seçenekleri vardı fakat sanırım sorun çıkardığı için bunu sabitlediler yani simgeleri değiştiremiyorsunuz. Onun yerine wifi ve sinyal gücü işaretlerini değiştirme seçeneği eklediler.

-Görüntülü aramada ön kamera izinsiz açılmaması için ''front camera raise dialog'' seçeneği olması önemli artılardan. Giderek tüm romlara bu özellik yayılma başladı, güzel bir gelişme. Ayrıca ön kamera ses efektlerine Star Wars ses efektlerini eklediler güzel oldu. Yine ön kamera kalibrasyon seçeneği olması önemli artılarından.

-Temalarda 2 renk seçeneği olması özelleştirme açısından çok iyi. Vurgu rengi ve gradyan rengi seçerek romun 2 renk tonunda olmasını ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu renklerde size sabit renkler verili değil. Renk kodunu yapıştırarak istediğiniz rengi telefona uygulayabiliyorsunuz.

2 aydan fazla bir süredir bu romdayım. Eksi artı yön olarak kıyaslayacak olursam:

-Romu geliştirenler romu kullanan kişilerin görüş ve önerilerini dikkate alıyorlar. Örneğin Star Wars ses teması eklenebilir mi diye sormuştum, versiyon 2.7'de eklediler. Telegram sayfalarından hızlı geri dönüş yapıp sorularınızı cevaplıyorlar.

-Genel manada gördüğüm (EvolutionX dışında) romlar aylık olarak güncelleniyor. Her ayın başında Android Güvenlik Yaması yayınlanıyor ve buna göre romu güncelliyorlar. Büyük ihtimalle telefonda ciddi bir problem olursa erkende güncelleme yayınlarlar. Bu rom güncelleme konusunda gördüğüm en başarılı geliştirici EvolutionX. Sonrasında da tutarlılığı ile CherishOs.

-CherishOs romunun eksi yönlerinden birisi romun kendi içinde güncelleme seçeneğinin olmaması. Romu güncellemek için sitesinden indirip kurmak gerekiyor.
-Tam olarak eksi bir yön olmayabilir fakat diyelim ekran tamamen kapalı ve cihazı uyandırmak için 2 kez ekrana tıkladınız ve kilit ekranı açıldı. Tekrar 2 kez tıkladığınızda diğer romlarda ortam ekranını açarken Cherish Os romunda herhangi bir tepki vermiyor. Sizde de aynı durum var mı? süvari2019
Ortam ekranını açmak için açma/kapama tuşuna basmanız gerekiyor.

-Diğer bir eksi yön (sadece bu roma has değil diğer romlarda da aynı problem var.) whatsapptan mesaj geldi diyelim ve kilit ekranı kendini açtı sonra söndü. Sonrasında yine mesaj geldi diyelim bu sefer kilit ekranı açık kalıyor kendini karartmıyor. Şu an için v2.7 sürümünde bu hatayı yapmadı. v2.5 ve v2.6'da vardı şimdilik v2.7'de düzelmiş gibi duruyor.

-Telefonu yoğun kullanırsanız 10-11 saat civarında ekran süresi alıyorsunuz. Eğer yoğun kullanmazsanız 3 günden biraz fazla giden pil ve 8 saat üzerinde ekran süresi aldım. Oyun oynamadığım için pil konusunda tatmin edici Cherish Os.

Son düzenleme:

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
LionKing17, detayli inceleme ve yorumlarınız için tesekkurler. Launcher konusunda size katılıyorum kendi launcher yetersiz hatta çok kötü. Ana ekran ayarlarinda 2-3 ayar var en basitinden. Sırf bu yüzden root atıp op launcher kurdum. Anx camera ile birlikte şimdilik sorunsuz çalışıyorlar. Ancak yine de launcherin stok olarak gelmesini yeglerdim. Root istemediğimden arada 2.6 sürümüne mi geçsem diye düşündüğüm oluyor. Ama anx kamera güzel bir deneyim sunuyor. Custom Romlara geçtiğimden beri telefonla resim çekmez oldum nerdeyse. gcam dahil pek hoşuma gitmiyor.

Ben telefonu şifresiz kullanıyorum ancak yine de parmak izini denedim Ve cidden dediğiniz gibi hızlı ve sorunsuz çalışiyor.patlama vs gibi sorunlar gozlemlemedim.

Telegram konusu birkaç kraldan çok kralcı haricinde aktif ve yardımsever insanlarla dolu. Problem yaşanması halinde hızlıca çözüm bulunacaktır. Ayrıca güvenlik güncellemelerinin hızlıca gelmesi güzel bir ayrıntı.

Ortam ekranıni sizin için denedim ve dediğiniz gibi oluyor hocam. İkinci çift tiklamada tepkisiz kalıyor. Ben çift tıklayınca ekranı aydınlatıp bildirimlere bakıyorum ve tekrar çift tıklayınca kilitleme olarak ayarladıgim için sorun yok.

Pil yönetimini başarılı buldum ben de.gunluk kullanımda 24-30 saat bekleme, 10 saat ekran rahatlıkla görülebilir.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Ancak yine de launcherin stok olarak gelmesini yeglerdim. Root istemediğimden arada 2.6 sürümüne mi geçsem diye düşündüğüm oluyor.
-Kendi çıkardıkları Launcher'ı geliştirmeyi düşünmüyorlarmış. Bir sonraki güncellemede tekrar OnePlus Launcher'a dönüş yapabilirler.
-Bende root olayına sizin gibi bakıyordum fakat roota gelene kadar yüklediğimiz romların bile içeriğini bilmediğimiz için artık bunları kafaya takmamaya karar verdim. :D
anx kamera güzel bir deneyim sunuyor. Custom Romlara geçtiğimden beri telefonla resim çekmez oldum nerdeyse. gcam dahil pek hoşuma gitmiyor.
-Anx Kamera güzel dediğiniz gibi. Ben daha çok Gcam kullanıyorum çok fazla fotoğraf çeken birisi değilim fakat çektiğim fotoğraflarda benim gözüme hoş geliyor ya da yeterli geliyor.
Ortam ekranıni sizin için denedim ve dediğiniz gibi oluyor hocam. İkinci çift tiklamada tepkisiz kalıyor. Ben çift tıklayınca ekranı aydınlatıp bildirimlere bakıyorum ve tekrar çift tıklayınca kilitleme olarak ayarladıgim için sorun yok.
-Dediğiniz gibi çift tıklamada kilit ekranı açmak yerine ortam ekranını açma seçeneği aktif edilebilir. Fakat ben bildirim geldiğinde ekranın uyanmasını istiyorum. Böyle bir durumda kilit ekranında küçük bir yeri aydınlatırken ortam ekranında tüm ekranı aydınlatmak zorunda kalıyor.
Aslında çok problem değil, ortam ekranını açmak için güç tuşuna basarak da bakabilirim fakat normalde neredeyse tüm romlarda bu işleyiş ilk çift tıklamada kilit ekranı ikinci çift tıklamada ortam ekranı uyandırması şeklinde. Daha önce durumu bildirmiştim farkındalar ama düzeltilmedi. Telegram grubundan yine bir yoklayayım :D

Romla ilgili ek olarak eğer benim gibi Gboard klavye yerine Microsoft Swiftkey kullanıyorsanız ve yazım denetleyicisi çalışmıyorsa Android Yazım Denetleyicisinde Türkçe dil desteğini çıkardıkları içindir. Bunun çözümü için önce Gboard klavye indiriyoruz ardından ayarlar-sistem-diller ve giriş- araçlar seçeneği altındaki yazım denetleyicisine tıklıyoruz. Açılan sayfada varsayılan yazım denetleyicisine tıklıyoruz ve Gboard yazım denetleyicisini seçiyoruz. Böylece Microsoft Swiftkey klavyede de yazım denetimi yapılmış oluyor.

ondercok

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
önder
Cihazım
mi 5s Plus
Konular
9
Arama kaydetme varmı romda

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
ondercok, Vanilla varyantında mevcut hocam.

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
Linkler güncellenmiştir.

Version: 2.7.5 | OFFICIAL
Android : 11
Build date: 18/07/2021

- Updated graphics blobs to LA.UM.9.1.r1-09600-SMxxx0.0
- Updated blobs from raphael-user 11 RKQ1.200826.002 21.6.30
- Add calibration display file
- Improved headphone keylayout
- Enabled dimlayer implementation
- Improved FOD
- Fixed volumen buttons in wired hearphones
- Fixed QS tiles glitch with new tracks.

Üst Alt