Sohbet Cep telefonu ÖTV zammı

YasPeh

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
31
Tanzim satış noktalarından alıyorum sebze meyveyi artık, o çakal yabancı sermayeli marketlere para kaptıramam.
Aynı şeyi teknolojide de uygulayacağız artık. Yerli marka telefonlar almamız gerekiyor ki bu yasa da bunun için çıkıyor.
Bu ülkenin malını kullananları etkilemeyecek bir zam, aslında amaç halkı yabancı sömürücü sermayeye karşı korumak.
Vesteldeki vergi oranı çok daha düşük olmasına rağmen Xiaomi yi saymiyorum Türkiye garantili Huaweiden bile daha pahalı satıyor. Hani yerli malı hani indirim? Ayrıca 5 para etmez telefonları.

bakivrd44

Offline bir Xiaomici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
Mi 6
Meslek
Öğrenci
Konular
32
Bu telefonlara birazdaha zam gelirse dumanla haberleşecez artık yeter

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
36
Hocam siz daha gençsiniz, yolunuz uzun

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk
Eyvallah üstadım. ;) Ottoman hocamla bir Mi9 hevesimiz vardı. Evet genç ve yolu uzun olan o clap~~Galiba bizimki bir heves olarak kalmaya devam edecek.8=)facepalm~~
Mezara kadar Mi 6 yla yola devam.Yes~~

lazye

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
OnePlus 6
Konular
30
Kulağımızın arkası kaldı tek artık yetmedi mi ?

Mugrab

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mugrab
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Öğretmen
Konular
27
Tanzim satış noktalarından alıyorum sebze meyveyi artık, o çakal yabancı sermayeli marketlere para kaptıramam.
Aynı şeyi teknolojide de uygulayacağız artık. Yerli marka telefonlar almamız gerekiyor ki bu yasa da bunun için çıkıyor.
Bu ülkenin malını kullananları etkilemeyecek bir zam, aslında amaç halkı yabancı sömürücü sermayeye karşı korumak.
amaç halkı korumaksa bu durumun buralara kadar gelmesinde hiç kimsenin hiç mi suçu yok?? Devlet dediğimiz mekanizma halkını herseye muhtaç edecek duruma getirip sonra seçime 2 ay kaldı mı bu böyle olmaz çok pahalı deyip çare bulacak . . .Yabancı sömürücüler elini kolunu sallaya sallaya mı bu ülkede mal getirip ve istediği fiyata satacaklar mı ? Bunu görmemek ancak ortaçağın getirmiş olduğu aklını kiliseye kiralama zihniyeti . . .

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
130
Bir ürün için yerli diyebilmek için onu kendimiz yapmamız gerek, parçayı ordan burdan alıp, ülke de montajını yapıp satmakla olmaz bu iş..

Mesela vestel çıktı ortaya diyor ki yerli malı, hadi inandık diyelim, o ücretler nedir kardeşim, yerli malıydı hani?
Ha birde o paraya değer mi vestel, hiç sanmıyorum.

Zam konusuna gelince, bizi korumak gibi bi niyetleri olduğunu düşünmüyorum, devlete para lazım. Mili gelirimiz zaten ceza ve vergiye bağlandı artık..

Mesela poşet fiyatı 25 kuruş..
Neymiş efendim doğayı korumak.. Madem o kadar düşünüyorsun, yasakla.. kağıt poşetle devam edelim..
Ama olmaz, 25 kuruşun 15 kuruşu vergi..

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Bir cok teknolojik urunun parcalari disaridan ithal edilir ve birlestirilir. Cunku patentleri cignemeden veya satin almadan benzer teknolojiyi yapmak pek mumkun degildir. Mumkun olsa da cogu zaman astari yuzunden pahaliya gelir.
Bilgisayari dusunun mesela anakarti asus, msi gibi bir firma uretir x marka alir onu uzerine cin de uretilmis bir wifi anteni takar, guney koreden ekrani alir vs. Sonuc olarak o bilgisayar hangi ulkenin markasi ise kar ona kalir. İhrac etmesi onemlidir tabi. Hatta cogu zaman kendi ulkesi disinda montaj yapilir ama elde ettigi kar kendi ulkesine girer.
Keske herseyi ile sifirdan kendimiz yapabilsek ama hani babayigit diyoruz ya onlar cikmiyor piyasaya. Cunku cinden alip satmak daha kolay. Arastirma gelistirmeye para vermezsin, calisan sayisi az olur. Yani alir, uzerine kar koyar ve satarsin, neredeyse hic risk almadan zenginligine zenginlik katarsin. İlk once insanlarimizin bu mantigi terk etmesi gerek. Bugun sorsam mesela: sana 100milyar dolar versem ne yaparsin diye, yuzde 90 falan bankaya koyar catir catir faizini yerim der. Bir kismi ev alir kirayaa verir. Bir kismi bunlarin yaninda okul hastane yaptirir. Ama cok cok az kisi haricinde kimse yerli x teknoloji icin arastirma gelistirme merkezi ve fabrika kurup parami oraya yatirririm demez. Cunku batmasindan korkar.
Japonyada devlet bazi gunleri resmi tatil yapmak istedi millet ayaklandi. Bizde ah keske 365 gun tatil olsa denir.
Yani bu durumda bu vergiler bize gayet normal.

Son düzenleme:
Üst Alt