Çekiliş Çekiliş ile Xioami kulaklık --

Younothing

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
p9 lite 2017
Meslek
Resepsiyonist
Konular
4
3.Selim’in tahtan indirilmesine sebep olan Aygır İmam, bir oturuşta 1 okka pastırmaya 40 yumurta kırmış ve yemiştir. Yemekten hemen sonra mide fesadından ölmüştür.

B_O_S_S

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
BOSS
Cihazım
Xiaomi Mi 8 SE
Konular
0
Hocam hani okullar da öğretmenler öğrencilerine araştırmacı yönlerini tetiklemek için bazı ödevler verirler ya, sizin bu konu da bana onu hatırlattı. Tarihi ilginç şeyler bakayım derken bayağı birşeyler öğrendim. Dikkatimi çeken bir tanesini de aşağıda paylaştım.

Karl Friedrich Benz, Alman makine mühendisi ve motor tasarımcısıdır. Benz yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir.
Çağdaşları olan diğer Alman mucitler, Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878'de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879'da almıştır.
Benz 1885'te dünyanın satmak amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen'i üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor arka tarafta, yolcuların tam altındaydı.
Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji, debriyaj, vites değiştirme sistemi, ve radyatör vardır.
Karl Benz 1896'da boxer tipi motoru tasarlamış ve yine aynı yıl patentini almıştır. Bu motor hâlâ motorsporlarında temel tasarım prensibi olarak kullanılır.
Benz ayrıca Daimler-Benz, Mercedes-Benz, ve Daimler-Chrysler şirketlerinin atası olan Benz Şirketi'ni de kurmuştur. Ölmeden önce icatlarının sayesinde olan 1920'lerdeki otomobil satışlarının patlamasını görebilmiştir.

Üretilen motorun uygulandığı otomobilin replikası
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu da motoru
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

cengaver

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
arif
Cihazım
mi4
Konular
0
MARKO VE ROBERTO DE SOLİSA ADLI İKİ KARDEŞ, BİRBİRLERİYLE PEK İYİ GEÇİNEMİYORLARDI. ROBERTO'NUN SIK SIK KENDİSİYLE DALGA GEÇMESİNE DAYANAMAYAN MARKO, KARDEŞİNİ, KAFASINA SIKTIĞI TEK KURŞUNLA ÖLDÜRDÜ. BU BASİT BİR CİNAYET GİBİ GÖRÜNEBİLİR. ANCAK GERÇEK ÖYLE DEĞİL. ÇÜNKÜ MARKO İLE ROBERTO AYNI DOLAŞIM SİSTEMİNİ PAYLAŞAN YAPIŞIK İKİZLERDİ. ROBERTO'NUN ÖLÜMÜNDEN 5 DAKİKA SONRA, KAN DOLAŞIMI DURAN MARKO DA ÖLDÜ.

lompre

Başarının sonu yalnızlıktır!!!
Premium Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yusuf
Cihazım
Mi MiX 2S
Konular
0
Kablosuz Elektrik İletimi
Peki tarihte bugün tam 116 sene önce kabul edilen 1897 yılında patent başvurusunu yapan ilk kişi nivole Tesla.(adamım )

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Elektrik , kablo haricinde klasik olarak 2 metot ile aktarılır.

– İndüksiyon; bu metot elektrostatik indüksiyon ve elektrodinamik indüksiyon olarak ikiye ayrılır.
– Işınım; lazer ile iletim ve mikrodalga yöntemi olarak ikiye ayrılır.

Tesla’nın bulduğu ve kendi adıyla anılan Tesla Bobini; telgraf, radyo ve tv gibi cihazlarda kullanılır elektrodinamik indüksiyon yöntemine dayanmaktadır. Bugün kablosuz şarj olarak bahsedilen işlemde tamamen elektrodinamik indüksiyona dayanır.

Tesla elektrostatik indüksiyon yöntemini kullanırken

Tesla, Colorado Springs Laboratuvarında 1899 yılında yaklaşık 50 km uzaklıktaki toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü kablosuz enerji transferi yöntemiyle yakmayı başarmıştır . Bu projesini daha kapsamlı hale getirip Dünya’nın istenilen bölgesine elektrik veya veri iletimini sağlayabilmek için 1901 ile 1905 yılları arasında Long Island’da Wardenclyffe Kulesini inşa ettirdi. Bu verici istasyonu; piramit şeklinde, sekizgen ve 57 metre yüksekliğinde, 22m çapında idi , tepesinde 3m çaplı hava çekirdekli transformatör vardı ve üzerinden metrelerce uzunlukta şimşeklerin çıktığı 1m çaplı bir bakır küre bulunmaktaydı. Yapımında 55 ton çelik kullanılmıştı. 2000 insan yapımında çalıştı. Günümüzün parasıyla 4 Milyon $ değerindeydi. Ne yazık ki Tesla’nın maddi sorunları nedeniyle laboratuvarı satılmış bu yapılan kule de 1917 yılında yıkılmıştır.
Bu nedenle bugün kablolara muhtacız hala.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kralaras

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
16
Alman fransız savaşı olmaktadır. Almanların mayınladığı bölgeden geçmek isteyen fıransızlar mayına basarak ölmektedirler. Sonra fransızlar buradan nasıl geçeriz diye düşünmüş ve kendilerince bir çare bulmuşlardır. ayaklarının altlarına koca koca demir bloklar bağlamışlar ve mayınlı bölgeye doğru yürümeye başlamış tüm askerler. ve hakikaten bu işe yaramış. patlayan mayınlardan minimum zarar görmüşler. Fakat düşünemedikleri birşey varmış :) Almanlar mayınlı bölgelere kazdıkları mevziden çıkıp tüm fransızları keklik gibi avlamış. Hiçbiri de kaçamamış :) ayaklarındaki demir bloklar yüzünden :))))

uygun20

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi note LTE
Meslek
anestezi
Konular
14
DAYI kimdir?

Osmanli da garp ocakları olarak bilinen kuzey afrika topraklarinda ki yeniçeri garnizonlarinin başında bulunan yöneticiye verilen isimdir.

kadircoskun

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
kadir
Cihazım
mi4 LTE
Konular
2
Atamız Timur, (İzmirin Fethi)

Timur, 14. yüzyıl ortalarından itibaren Türklerin elinden çıkmış olan İzmir'i Hristiyanların elinden almaya, Bayezid'in yapamadığı fetih işini kendi yapmaya karar verdi. İzmir’de Rodos Şovalyeleri hüküm sürmekteydi. İzmir’i tepelerden seyreden Timur, beyaz taş duvarlı kale ile diğer binaları hayranlıkla seyretti. Dünyanın bütün kale, kent ve denizlerini gördüğünü ama böylesi güzellikle ilk kez karşılaştığını itiraf etti. İzmirliler işgal için gelenleri önemsemedi. Bu yüzden kuşatmanın ilk gününde teslim olmalarını isteyen beyaz bayrağın, ikinci günde zorla zapt edileceklerini ihtar eden kırmızı bayrağın ve üçüncü günün de yağmayı ve talanı ihtar eden siyah bayrağın dalgalanmasını umursamadılar. Timur, kalenin temellerindeki lağım açma çalışmaları sürerken ordusunun büyük kısmına çevre tepelerden söktürdüğü kayaları limanın girişine taşıtıyordu. Birkaç gün değil, birkaç yıl aynı biçimde çalışılsa bile liman girişinin engellenemeyeceğini düşünen İzmir halkı boşuna bir çaba olarak gördükleri çalışma bittiğinde kayaların limanın girişini kesmek için değil, limana giriş çıkış yapan gemilere top atışı yapmak gayesiyle kurulacak iskeleye temel işlevini yerine getireceğini anlayacaklardı. Asıl dehşet lağımcıların yoğun çabası sonucu kale burçları aynı anda havaya uçurulurken içeriye giren Timur’un askerlerinin kestiği başlar top mermisi olarak limandaki gemilere atılırken yaşandı. Rodos Şovalyeleri ve onlara yardıma gelen gemiler denizin üstünü kaplayan kesik başlardan dehşete kapılarak limandan uzaklaştılar. Bir süre limanın uzaklarında gezindikten sonra gözden kayboldular. İki haftalık kuşatmadan sonra İzmir fethedildi. Yıldırım Bayezid bu duruma hayran kalmıştır.

Kaynak: Nizamüddin Şami,Zafername,TTK YAYINLARI,Necati Lugal Çev,İstanbul,1987,S.318-319

casshern

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlut
Cihazım
Mi Note Pro
Konular
6
Hocam aklıma twix reklamı geldi :)

Not: Uzun uzun yazacaktimda ayip olur dedim.

MI NOTE Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adibelli

Web Designer
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur A.
Cihazım
Mi9T PRO 128GB
Meslek
Web Designer
Konular
35
Çok fakir bir ülke olmasına rağmen dünyada insanlarının en mutlu olduğu ülke Jamaika'dır. :)

SerhanTR

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Serhan
Cihazım
Redmi K20 Pro
Konular
3
Eğer birgün çok zengin olup bir ada satın almak isterseniz. Aşağıdaki web siteden ada satın alabilirsiniz :)

Üst Alt