Yardım Bilgisiyarlardan Anlayanlar Bakabilir Mi?

Black53

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fatih
Cihazım
Xiaomi Mi9 t
Meslek
Muhasebe
Konular
37
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Windoes 10
Telefon Modeli
Asus Pc
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Beyler Asus notebook a geçen sistemin yüklü olduğu c bölümünü bölüp küçülttüm. D yi büyütmek için ama büyütemedim. Ayrılan boş alan da yeni disket alanı oluşturamadım. Öyle bırakıp pc yi kapattım. Tekrar açmak istediğimde açılmadı resimdeki gibi kalıyor. Evde format cd si yada usbsi yok ne yapılabilir ?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Tortue

Software Developer.
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
Xiaomi 11 5G
Meslek
Full Stack Dev.
Konular
134
Format şart. İşletim sistemi dosyaları hasar görmüş veya silmişsiniz. Sistemin bulunduğu diskle neden uğraşıyorsunuz ki? İmkanınız varsa diski başka bir bilgisayara bağlayın ve belge/resimler gibi dosyalarınızı yedekleyin.

Oyla:

Black53

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fatih
Cihazım
Xiaomi Mi9 t
Meslek
Muhasebe
Konular
37
Hocam bu tarz bölüm büyütme / küçültme işlemlerini minitool partition wizard gibi yazılımlarla yapın, hata olasılığını minimuma indirirsiniz.
Tahminimce MBR yapısı bozulmuş bunu da bir Windows 10 USB si olmadan çözmeniz zor gibi.

Windows 10 USB si ile sistemi komut isteminde açarak sırası ile
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd
komutlarını uygulayıp sistemi yeniden başlatın. Muhtemelen sorununuzu çözecektir. Eğer sorununuz yine çözülmez ise cihazın HDD yi sökerek bir disk kutusuna monte edin ve sağlam PC aracılığı ile yedeklerinizi alın.
Eyvallah hocam

Oyla:

Azadkiziltas

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Azad
Cihazım
Mi6
Konular
0
Boot bölümüne zarar vermişsiniz windows kurulum diski ile onarmayı deneyebilirsiniz. Format atmak istemezseniz grub yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Oyla:

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Hocam ben sadece paylaştığınızda SS da yazanı okudum, mesajınızı okuyunca anladım ki sorun bios üzerinden çözülecek cinsten değil. Bir çok kişi yardımcı olmaya başlamış, sorunun çözümü temiz kurulum.

Oyla:

Black53

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fatih
Cihazım
Xiaomi Mi9 t
Meslek
Muhasebe
Konular
37
Hocam ben sadece paylaştığınızda SS da yazanı okudum, mesajınızı okuyunca anladım ki sorun bios üzerinden çözülecek cinsten değil. Bir çok kişi yardımcı olmaya başlamış, sorunun çözümü temiz kurulum.
Eyvallah hocam yarın halledeceğim o zaman. Teşekkürler herkese. Evden çalışacaktım tamda kısmet olmadı :)

Oyla:

bultar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sorulur mu
Cihazım
Discovery 16
Konular
0
MBR veya GPT'nizi bozmuşsunuz. Bu gibi durumlarda genelde GRUB ve Windows Boot Manager düzenlenmesi yapılması gerekmekte. Elinizde açılmayan bir pc ve telefonunuz olduğu varsayamında bulunurak genel olarak fiziksel manada şunlara ihtiyacınız var :

1 - PC'yi boot etmek için herhangi bir USB sürücüsü.
2 - İlgili USB sürücüye telefondan veri aktarmak için USB OTG kablosu ( veya bazı USB'ler kendinden Type-c ve Type-A ile geliyor o durunda OTG kabloya gerek yok.)
3 - Çalışan Telefon
4 - Açılmayan PC

Manevi ve dijital olarak da şunlar gerekli :

1 - Akıl, düşünme ve uygulama becerisi
2 - İnternet bağlantısı
3 - Herhangi bir kurtarma ISO'su. ( Önerim 64 Bit sistem kullandığınızı varsayarak : )
4 - O kurtarma ISO'sunu telefondan USB'ye yazabilecek olan (RUFUS - YUMI benzeri ) yazılım. ( )

Gelelim bu birleşenler nasıl bir araya gelecek ve nasıl yapacağım kısmına :

Linkteki iso telefona indirilir. Telefona playstoredan uygulama kurulur. USB telefona bağlanır. ( Herhangi bir dosya yönetisinin ben yöneteyim mi abi bu usb yi sorusuna Hayır! cevabı verilir.) Bizim kurduğumuz uygulama açılır. ISO kısmından haliyle indirdiğimiz iso'yu usb drive pick kısmından da malum taktığımız usbyi seçeriz ve yazmasını bekleriz. Sakin olun yazma işlemi biraz sürebilir. Tezcanlılık böyle durumlarda sadece yeni sorunlar üretir. Bir kahve falan yaparak o süreyi geçirebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra ilgili usb'yi telefondan çıkarıp bilgisayarımızın USB 2.0 sürücülerinden birine takarız. ( Native usb 3.0 desteği mevcut ise herhangi bir usb portuna) Sonrasında bilgisayarımız başlar başlamaz BIOS'a girip boot kısmından gözüken USB'mizi seçmeli ve bilgisayarımızı bu usb'den boot edilir hale getirmeliyiz. Bundan sonra karşınıza ilk olarak GRUB ve haliyle linux GUI arabirimi çıkacaktır. Hemen başlatın olduğu yerdeki butona tıklayarak Boot repair ( genelde başlatın hemen üstündeki yerin içinde en yukarıda yer alır.) seçilir ve açılır menuden Recommended Repair kısmı seçilerek özetle next next next denilir. Sadece pastebine yapıştırayım mı diye sorar ona hayır diyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra PC normalde yeniden başlatılır ama fastboot gibi seçenekleriniz aktifse tekrar biosa girmek zor olacağından (uefi olduğu varsayımı ile ) bilgisayar kapatılır. USB çıkarılır ve bilgisayar tekrar açılır. İşleminiz bu kadardır. Merhaba Windows diyenilirsiniz :)

Sanırım eksiksiz yazdım ama takıldığınız yer olursa da sormaktan çekinmeyin.

ÖNEMLİ : Eğer SecureBoot kullanmıyorsanız Recommended Repair'den önce Advanced Options kısmına girip ilgili sekmeden SecureBoot'un yanındaki tiki kaldırmalısınız.

Oyla:

Aliimran7

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
X3 Pro
Meslek
BT Öğretmeni
Konular
14

Kesinlikle katılıyorum. Yüksek ihtimalle disk bölümlendirme yaparken biçimlendirdiniz mevcut OS'u da kaybettiniz. Temiz kurulum sorunu çözecektir.

Oyla:

bultar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sorulur mu
Cihazım
Discovery 16
Konular
0
Arkadaşların dediği gibi eğer mbr/gpt değilde diski formatladıysanız o zaman da yukarıdaki adımlarda değiştirmeniz gereken sadece Recovery iso'su yerine windows iso'su indirip onu usb'ye yazarak kurulum yapabilirsiniz.

Oyla:

Black53

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fatih
Cihazım
Xiaomi Mi9 t
Meslek
Muhasebe
Konular
37
MBR veya GPT'nizi bozmuşsunuz. Bu gibi durumlarda genelde GRUB ve Windows Boot Manager düzenlenmesi yapılması gerekmekte. Elinizde açılmayan bir pc ve telefonunuz olduğu varsayamında bulunurak genel olarak fiziksel manada şunlara ihtiyacınız var :

1 - PC'yi boot etmek için herhangi bir USB sürücüsü.
2 - İlgili USB sürücüye telefondan veri aktarmak için USB OTG kablosu ( veya bazı USB'ler kendinden Type-c ve Type-A ile geliyor o durunda OTG kabloya gerek yok.)
3 - Çalışan Telefon
4 - Açılmayan PC

Manevi ve dijital olarak da şunlar gerekli :

1 - Akıl, düşünme ve uygulama becerisi
2 - İnternet bağlantısı
3 - Herhangi bir kurtarma ISO'su. ( Önerim 64 Bit sistem kullandığınızı varsayarak : )
4 - O kurtarma ISO'sunu telefondan USB'ye yazabilecek olan (RUFUS - YUMI benzeri ) yazılım. ( )

Gelelim bu birleşenler nasıl bir araya gelecek ve nasıl yapacağım kısmına :

Linkteki iso telefona indirilir. Telefona playstoredan uygulama kurulur. USB telefona bağlanır. ( Herhangi bir dosya yönetisinin ben yöneteyim mi abi bu usb yi sorusuna Hayır! cevabı verilir.) Bizim kurduğumuz uygulama açılır. ISO kısmından haliyle indirdiğimiz iso'yu usb drive pick kısmından da malum taktığımız usbyi seçeriz ve yazmasını bekleriz. Sakin olun yazma işlemi biraz sürebilir. Tezcanlılık böyle durumlarda sadece yeni sorunlar üretir. Bir kahve falan yaparak o süreyi geçirebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra ilgili usb'yi telefondan çıkarıp bilgisayarımızın USB 2.0 sürücülerinden birine takarız. ( Native usb 3.0 desteği mevcut ise herhangi bir usb portuna) Sonrasında bilgisayarımız başlar başlamaz BIOS'a girip boot kısmından gözüken USB'mizi seçmeli ve bilgisayarımızı bu usb'den boot edilir hale getirmeliyiz. Bundan sonra karşınıza ilk olarak GRUB ve haliyle linux GUI arabirimi çıkacaktır. Hemen başlatın olduğu yerdeki butona tıklayarak Boot repair ( genelde başlatın hemen üstündeki yerin içinde en yukarıda yer alır.) seçilir ve açılır menuden Recommended Repair kısmı seçilerek özetle next next next denilir. Sadece pastebine yapıştırayım mı diye sorar ona hayır diyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra PC normalde yeniden başlatılır ama fastboot gibi seçenekleriniz aktifse tekrar biosa girmek zor olacağından (uefi olduğu varsayımı ile ) bilgisayar kapatılır. USB çıkarılır ve bilgisayar tekrar açılır. İşleminiz bu kadardır. Merhaba Windows diyenilirsiniz :)

Sanırım eksiksiz yazdım ama takıldığınız yer olursa da sormaktan çekinmeyin.

ÖNEMLİ : Eğer SecureBoot kullanmıyorsanız Recommended Repair'den önce Advanced Options kısmına girip ilgili sekmeden SecureBoot'un yanındaki tiki kaldırmalısınız.
Hocam elinize emeğinize sağlık sabah ilk iş bu adımları deneyeceğim.

Oyla:

bultar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sorulur mu
Cihazım
Discovery 16
Konular
0
Şimdi sanalda asırlar sonra Windows XP kurup tekrar denedim. Kendi ellerimle bir güzel bozduğum MBR'yi düzeltmeyi başardı. O yüzden adımları daha da ayrıntılı anlatacağım. Bilgisayar USB'den boot olduktan sonra dil seçim kısmında English diyoruz. (UEFI boot varsa burası gelmeyebilir) Ardından 64 Bit mode veya 64 Bit (Failsafe) modu geliyor. Buradan 64 biti seçiyoruz. Sonra işletim sistemi açılıyor ve açıldıktan sonra kendisi otomatik tarıyor aslında sizin pek bir yere girmeniz gerekmiyor. ( Olurda sistem açılmazsa veya ekran yazıları abuk subuk gelirse o zaman failsafe moduyla olaya giriş yapıyoruz). Direk Recommended Settingsi seçtikten sonra kısa süre içinde eğer hala disklerinizde bir windows varsa gerekeni yapıp sonucu paylaşıyor. He olurda açılmazsa sol alttaki B simgesinde Preferences kısmında yer alan Boot Recovery'ye giriyoruz. Recommended settings diyerek işlemi bitiriyoruz. En sonunda işlem size bir text dosyasında rapor sunuyor. Normalde o içeriği pastebin sitesine atabiliyor ve fakat pastebin engelli olduğu için yapamıyor. Eğer olurda olmazsa o içeriğin fotoğraflarını bizimle paylaşmalısın böylelikle sisteminde ne var ne yok anlamamızı ve daha faydalı olmamızı sağlamalısın.

ÇOK ÖNEMLİ : Genel olarak böyle bir kısa rehberi takip ederken öncelikle baştan sona anlayarak okumak son derece önemlidir. Neyi neden yaptığınızı anlamanıza ve olası sorunlara karşı ilgili mantık çerçevesinde ne yapılabilir sorusuna cevap aramanıza yardımcı olacaktır. Bundan sonra ise adımları doğru şekilde izlemek ve atlamadan uygulamak önemlidir. Sağlıcakla kalınız.

Oyla:
Üst Alt