Rehber Bilgisayar alınacakken dikkat edilmesi gerekenler

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
Yaklaşık Şubat ayından beridir adam akıllı forumu kullanmıyorum.Bugün bir girip bakayım dedim,bu türden bölümler de gelmiş.Ben de girip bir şeyler yazayım dedim.
İlk olarak darboğaz nedir bunu anlatayım.
Darboğaz,bir parçanın başka bir parçanın tam performansını engellemesidir.Örnek olarak;
En çok verilen örnek olan Ekran Kartı-İşlemci verilebilir.
Çok güçlü bir ekran kartınız var(örn RTX 3060) ancak ki işlemciniz Ryzen 3,işte bu durumda işlemcimiz ekran kartının tam performansını engellemiş oluyor.
Disk-İşlemci
İşlemciniz güçlü(i7-10700k) ancak ki Windows,yazma hızı düşük olan harddisk e kurulmuş.Bu durumda harddisk,işlemcimizin tam performansını engellemiş oluyor.

Dikkat etmemiz gereken ilk husus bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızdır.
İş için mi,oyun için mi,sunucu için mi vs vs.
İş için ise çok güçlü parçalara ihtiyacımız yok,ekran kartı olmasına dahi gerek yok aslında,çünkü günümüzde çoğu işlemci yanında GPU'su ile birlikte geliyor.Ancak ki gelmezse bile yüksek bir şey bakmanıza gerek yok.En önemli parça disk olacaktır.İş olarak kullanacak olsanız bile,bilgisayarımız geç açıldığında programlarımız kastığında hepimiz sinirlenebiliriz.Bundan dolayı disk için SSD şart.
Oyun için ise ekran kartına,işlemcisine,güç kaynağına,ramine,diskine ve anakartına hep birlikte bakacağız.
İlk olarak dikkat etmemiz gereken husus beraberken darboğaz yapmayacak parçaların alınmasıdır,buna nasıl dikkat edeceğinizi en sonda anlatacağım.
İşlemci seçimi için,AMD mi Intel mi diye seçmemiz gerekiyor.Bazı kişiler belki beni AMD fanı diye düşünebilir ancak ki öyle bir durum yok,AMD gerçekten son 5 yıldır Intel'e tur bindiriyor.Amma velakin ben her ikisinde de neye dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağım.
1-AMD Ryzen seçtik diyelim(Threadripper bir oyuncu için tam önerilmez,Ryzen çoğu konuda daha iyi),Ryzen 3,5,7,9 gibi derecelerimiz bulunuyor.Bu derecelerin aynısı Intel'de de var.Gerçekten oyun keyfini çıkarmak istiyorsanız 5 ve üstü olması önemlidir.
2-İşlemcilerin nesili vardır.Ryzen 5 4600h,Intel i7-10700k gibi işlemcilerin yanında bulunan bu numaralar ve harfler aslında nesil gibi parametreleri belirtir.Ryzen 5 4600h'i ele alalım.4 bizim nesilimizdir,600 onun numarasıdır ve H ise ek parametresidir.Peki her parametre gördüğümüzde almalı mıyız?Hayır,her parametre performansa uygun değildir,örneğin Intel için F,U ve Yperformansa terstir.Bunların tamamına internetten bakabilirsiniz.Nesilimizin en fazla 4 yıl önce çıkmış olması gerekiyor,o da taş çatlasa yani.Numaramız da yüksek olmalı.İşlemci için diyelim i7-10700kf işlemcisini bulduk,az önce Intel için F,U ve Y performansa terstir demiştik değil mi?Aslında F çok sıkıntı yaratan bir parametre değil,GPU bulunmuyor demek.Siz zaten yanında güçlü bir ekran kartı alacaksanız hiç sıkıntı yok yani.Ancak ki U,Y parametreleri ultra güç tasarufu demek.

Ekran kartı için tek önemli husus VRAM'dir.Ekran kartlarına baktığınızda 1G,4GB,12GB gibi şeyler yazabilir.Bunlar ekran kartımızın belleği,yani VRAM oluyor.Onun haricinde kalanı zaten yeni çıkmış olması ve adının duyulmuş olması.Zaten internette şu şu ekran kartı inceleme diye yazarsanız bir sürü forum da bulabilirsiniz,video da.

Ram için bakmamız gereken 4 adet şey var.
1-CL değeri
CL değeri ne kadar düşük ise o kadar iyidir.
2-MHz değeri
MHz yükseldikçe CL değeri de yükselir.İki adet rami kapıştırırken CL değerinin aynı olmasına ve daha sonrasında da MHz ye dikkat edin.MHz'si yüksek olan daha iyidir,CL değeri aynı iken.
3-DDR değeri
DDR'ın anakartınızla uyumlu olması gerekiyor,ve günümüzde bulunan bilgisayarların %90'ında DDR4 bulunur.
4-Boyutu ;D
Boyutunuz 8 veya 16GB olmalıdır,eğer ki Unreal Engine 5 gibi yeni bir ürün test ediyorsanız durum başka.

Disk için dikkat etmemiz gereken 2 adet husus var
1-M2/SATA
SATA SSD'ler alışık olduğunuz o kutu gibi olanlardır,ancak ki bunların hepsi 2,5 inç olarak üretiliyor ve kasaların standardı 3,5 inçtir.Ama buraya gelmeden önce şöyle bir yazı okumuştum
HDD sürücüler ile aynı boyutlara ve bağlantı yapısına sahip 2,5 inç SSD sürücüler ve özel SSD yuvalarına ya da vidasız sürücü montaj yapısına sahip yeni nesil sistem kasaları sayesinde, masaüstü sistemlere SSD sürücü takılması oldukça kolay bir işlem haline gelmiştir.
M2 olanlar ise ince ve küçük dikdörtgen şeklinde olanlardır.M2 olan SSD'ler her zaman SATA SSD'lerden daha hızlı ve iyidir.
2-Okuma/Yazma hızı
Bu hız ne kadar yüksek ki çoğu işleminiz daha hızlı olur,bilgisayarınız daha hızlı açılır vs vs.Ve bu değer M2'lerde SATA SSD'lere kıyasla genel olarak 10 katı büyüktür.

Anakart için ise tamamen sizin isteklerinize bağlı
Yani forumda fazla bulunduysanız mutlaka USB 2.0 olayını görmüşsünüzdür,kendinize USB 2.0 destekleyen anakart bulursunuz
Veya oyun için overclock yapmak istiyorsunuz,hem işlemciniz hem de anakartınızın overclocku desteklemesi gerekiyor.
Ama işlemci soketine mutlaka bakmalısınız,örneğin AMD Ryzen masaüstü işlemcileri için AM4 soketi kullanılır ve bu sokette bir Intel işlemci çalıştırılamaz.İşlemci soketi ile Anakart soketi aynı olmalıdır.

Güç kaynağı için dikkat etmemiz gereken 2 adet husus var
1-Volt değeri
Eğer ki oyun oynayacaksanız 650 ve üzerini öneririm
2-80+ sertifikası
Eğer ki oyun oynarken birden bir siyah ekran ve duman görüp,beyaz bir ışığa ulaşmak istemiyorsanız buna dikkat etmeniz lazım.

Peki laptop mu almalıyız yoksa masaüstü mü?
Bu size bağlı,eğer ki bilgisayarınızı taşıyacaksanız laptop almanız önemli.Diğer hususlar için de şöyle bir durum var,düzgün soğutma için masaüstü daha avantajlı.Ancak ki artık işlemci şirketleri mobil işlemcilere daha çok özen gösteriyor.Bu nedenle eğer ki soğutma konusunda bir sıkıntınız olmayacaksa ben laptop öneririm.
Okuduğunuz için teşekkürler :)

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Elinize Sağlık Çok Faydalı Bir Konu.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
9
Ekran kartı kısmı hayli yetersiz olmuş.
Tek önemli husus diye VRAM belirtmek de hata.
Her şey VRAM değil maalesef.
4GB VRAMli bir kart 400 liraya da var 4 bin liraya da. İkisi arasında farkı yaratan kısmı göz ardı edemeyiz.
M2 tavsiyesi kesinlikle doğru altının çizilmesi ve asla atlanmaması lazım.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
115
Elinize sağlık. Gayet güzel bir konu olmuş.

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Güzel bir konu olmuş elinize sağlık hocam clap~~clap~~.

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
Ekran kartı kısmı hayli yetersiz olmuş.
Tek önemli husus diye VRAM belirtmek de hata.
Her şey VRAM değil maalesef.
4GB VRAMli bir kart 400 liraya da var 4 bin liraya da. İkisi arasında farkı yaratan kısmı göz ardı edemeyiz.
M2 tavsiyesi kesinlikle doğru altının çizilmesi ve asla atlanmaması lazım.
Teşekkürler,farkındayım çünkü detaya inersem tüm yazı kadar çıkacak.Adının duyulması deyip geçtim bu nedenle.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada herkese teşekkürler :)

Üst Alt