Bataryanızın Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?

Baron

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Galaxy Ace
Konular
16
Bataryanızın Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Elektronik cihazlarımızın batarya ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya kullanımının da artması, mobil cihazlarımızın şarjlarının çok kısa sürede bitmesine neden oluyor. Sürekli şarj etmek de bataryaların ömrünü kısaltıyor. Peki bataryalı olarak kullandığımız elektronik cihazlarımızın batarya ömrünü uzatmak için neler yapmalıyız? 

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]44 yıldır Türkiye’nin enerji çözümleri markası olarak hizmet veren Tunçmatik’in Yönetim Kurulu Başkan’ı Mehmet Özer, konuyla ilgili ipuçları veriyor;

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Cihazın Orijinal Şarj Aletini Kullanın

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Bataryanın uzun ömürlü olmasında kullanılan şarj aletinin etkisi oldukça büyük. Orijinal olmayan bir şarj aleti kullanıldığında cihazın pili daha çabuk ölür. Telefonunuzun orijinal şarj aletinin bozulması durumunda, kesinlikle yine cihazın kendi orijinal şarj aleti alınması önerilir. Aksi takdirde cihaz zarar görür. Şarj aletleri birbirine benzese de, çok mecbur olmadıkça farklı birmodelin şarj cihazı kullanılmamalıdır. Çünkü bunların güçleri farklılık gösterebilir.

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Tam Dolu Bataryayı Şarjda Bekletmeyin

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Kesinlikle cihazınızın şarjı tamamen bittiğinde şarja takın. Cihazınızı ‘batarya zayıf’ uyarısı verdiğinde şarja takmanız, bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte %100 dolu bataryanızı şarjda bırakmayın. Sıklıkla gece yatarken şarja takılan elektronik cihazlar için budurum çok tehlikelidir.

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Şarj İşlemi Yarıda Kesilirse

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Cihazınız şarjdayken elektrik kesilir ya da acilbir işiniz çıkıp bataryanız tam dolmadan şarjdan çıkarmak zorunda kalırsanız,şarj tamamen bitene kadar cihazı kullanmaya devam edin. Şarjı tamamen bitmemişcihazı tekrar şarj etmeye kalkmak bataryanın ömrünü kısaltacaktır.

[font=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Not:Alıntıdır

zedax25

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Konular
9
Adam haklı...

cmadencan

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Celaleddin
Cihazım
Redmi5+
Konular
12
Cvp: Bataryanızın Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?

Yukarıda yazılan öneriler günümüz pil teknolojisi için geçerli değildir ve tamamen yanlıştır. Lityum polimer piller yapıları gereği hafızalanma etkisi göstermezler, yani istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz.
Diğer ve en önemli yanlış husus, lityum piller asla tamamen deşarj edilmemelidir, yani pil tamamen boşaltılmamalıdır. Bu durum pil hücrelerinin zarar görmesine ve kapasitenin düşmesine neden olur.
Yazıda tek doğru husus orjinal şarj aleti kullanımı bahsidir.

HiddeNKinG

Administration
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Uçak Tek.
Konular
1.174
RE:

Yazının orjinal şarj cihazı dışında ki bilgiler eski piller için geçerlidir artık lityum piller var. Mobilden uzun yazmak istemiyorum şimdi zaten Celaleddin hocam kısaca açıklamış.

Baron

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Galaxy Ace
Konular
16

Bilgileriniz için teşekkürler bende öğrenmiş oldum sayenizde :)

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
@baron arkadaşımız zaten Alıntı yazdığı için şimdi yazacaklarım kendisi ile ilgili değildir.
Bu yazı daha çok, nezih Türk basınımızın çok değerli teknoloji yazarları tarafından yazılmış gibi görünüyor. O kadar değerli bilgilere sahipler ki 6" laptop üretildiğini sadece onlar biliyor, bizim hala bundan haberimiz yok. Üstelik bu laptop, Google'ın sitesinde! yöneticilik teklif edilmiş bir heykır tarafından defalarca parçalanmış notebooklar sonrasında, bir heykırın ihtiyaç duyabileceği çok üstün özelliklerde bir laptop.

Arkadaşlar lütfen takip ettiğimiz siteleri, blogları biraz sorgulayalım. Paylaşım yapmak demek, önümüze gelen her haberi paylaşmak değildir. Bunu arkadaşımızı eleştirmek manasında yazmadım. Hepimizin dikkat etmesi gereken birşey bu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Baron

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Galaxy Ace
Konular
16

chatin_62 pid=3808 dateline=1403392597' Alıntı:
@baron arkadaşımız zaten Alıntı yazdığı için şimdi yazacaklarım kendisi ile ilgili değildir.
Bu yazı daha çok, nezih Türk basınımızın çok değerli teknoloji yazarları tarafından yazılmış gibi görünüyor. O kadar değerli bilgilere sahipler ki 6" laptop üretildiğini sadece onlar biliyor, bizim hala bundan haberimiz yok. Üstelik bu laptop, Google'ın sitesinde! yöneticilik teklif edilmiş bir heykır tarafından defalarca parçalanmış notebooklar sonrasında, bir heykırın ihtiyaç duyabileceği çok üstün özelliklerde bir laptop.

Arkadaşlar lütfen takip ettiğimiz siteleri, blogları biraz sorgulayalım. Paylaşım yapmak demek, önümüze gelen her haberi paylaşmak değildir. Bunu arkadaşımızı eleştirmek manasında yazmadım. Hepimizin dikkat etmesi gereken birşey bu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Hocam,isterseniz beni bile ilgilendirecek yazılar yazın,doğru bilgiye boynumuz her zaman büküktür ve öğrenmeyi her zaman isterim :) 6" laptopla googledan teşekkür mektubu alan bir insan :D 20 TL lik bir birikime bile teşekkür mektubu gönderen google :D o arkadaşı az çok araştırdım :D Hacker sanıyor fakat ufak çaplı rte açıkları gibi şeyleri thtden filan öğrenmiş hacker sananlardan :) Ülkemizde yanlış bilgi çook,benimde bir sürü yanlış bilgilerim var inşallah kısa sürede doğru bilgilere her zaman ulaşırım :)

cmadencan

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Celaleddin
Cihazım
Redmi5+
Konular
12

@Baron

Azizim, cevabımdaki eleştiri kat'en zatınıza has değil, mevzu geçen bahse münhasır kaleme alınmıştır  :haha:

Üst Alt