Çözüldü Batarya kapasite sorunu.

Korky

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Korky
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global 12.5.1
Telefon Modeli
Poco X3 Pro
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhaba.

Gecen hafta Poco X3 Pro ürününü Mi mağazasından aldım.

Elimde bulunan USB akim voltaj ölçer ile şarj durumunu takip ediyorum.

Ancak bataryayı tamamen tüketip kapalı konumda bile şarj etsem 2500mah üzerinde doldurmuyor.

Usb voltaj 5V olduğundan 2500mah bataryada 3.7 üzerinden yaklaşık 3400mah denk geliyor.

Sonuç olarak ürün ozelliklerinde yer alan 5000mah kapasiteye yakın bile değil.

İnternette ve forumda bu sorunu farkeden kimseye rastlamadım. Aranızda usb üzerinden akımı takip eden var mi? Çünkü normalde cihaz üzerinde bunu fark etmeniz mümkün değil.

Ürünü ilk aldığımda acelem olduğu icin full şarj etmeden kullanmam buna sebep olmuş olabilir mi? Yoksa batarya sorunlu olabilir mi?

Teşekkürler

Çözüm
Orijinal şarj cihazını kullanıyorum. Sadece adaptor ile USB kablo arasına ölçü aleti giriyor.

Şarja takınca turbo mi charge yazıyor. Yani şarj düzeneğinde bir sorun olduğunu sanmıyorum. Zaten 100% doluyor görüntüde.
İşte hızlı şarja geçince adaptör voltaj artışıda yapar sadece amper değil. Siz o esnada ölçüm cihazından 5v ve anlık amperi ölçerken aslında 9v-12v x A şeklinde güç gelmekte. Bu da ölçüm cihazından size değer olarak az yansımaktadır. Örneğin Redmi Note 8 pro için 18w (9v 2a ) şarj cihazı kullanmaktayım.
Sizin USB ölçer bu voltaj değerini okuyamayıp standart 5v gösteriyor doğal olarakta mah değerinde hesabınız yanlış çıkıyor olabilir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

creative14441235

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
mehmet
Cihazım
s3
Konular
9
Merhaba.

Gecen hafta Poco X3 Pro ürününü Mi mağazasından aldım.

Elimde bulunan USB akim voltaj ölçer ile şarj durumunu takip ediyorum.

Ancak bataryayı tamamen tüketip kapalı konumda bile şarj etsem 2500mah üzerinde doldurmuyor.

Usb voltaj 5V olduğundan 2500mah bataryada 3.7 üzerinden yaklaşık 3400mah denk geliyor.

Sonuç olarak ürün ozelliklerinde yer alan 5000mah kapasiteye yakın bile değil.

İnternette ve forumda bu sorunu farkeden kimseye rastlamadım. Aranızda usb üzerinden akımı takip eden var mi? Çünkü normalde cihaz üzerinde bunu fark etmeniz mümkün değil.

Ürünü ilk aldığımda acelem olduğu icin full şarj etmeden kullanmam buna sebep olmuş olabilir mi? Yoksa batarya sorunlu olabilir mi?

Teşekkürler
Hızlı şarj destekli bir adaptör üzerinde mi yaptınız bu testi?

Oyla:

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Pilin daha düşük bir değere sahip olacağını sanmıyorum. Pili tam şarj etmek zorunda da değilsiniz zaten en başta, normal şekilde kullanabilirsiniz.

Birkaç gün kullanın, pil yavaştan açılacaktır. Belki tam performansında değil şu an.

Oyla:

Korky

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Korky
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
1
Hızlı şarj destekli bir adaptör üzerinde mi yaptınız bu testi?

Orijinal şarj cihazını kullanıyorum. Sadece adaptor ile USB kablo arasına ölçü aleti giriyor.

Şarja takınca turbo mi charge yazıyor. Yani şarj düzeneğinde bir sorun olduğunu sanmıyorum. Zaten 100% doluyor görüntüde.

Oyla:

creative14441235

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
mehmet
Cihazım
s3
Konular
9

İşte hızlı şarja geçince adaptör voltaj artışıda yapar sadece amper değil. Siz o esnada ölçüm cihazından 5v ve anlık amperi ölçerken aslında 9v-12v x A şeklinde güç gelmekte. Bu da ölçüm cihazından size değer olarak az yansımaktadır. Örneğin Redmi Note 8 pro için 18w (9v 2a ) şarj cihazı kullanmaktayım.
Sizin USB ölçer bu voltaj değerini okuyamayıp standart 5v gösteriyor doğal olarakta mah değerinde hesabınız yanlış çıkıyor olabilir.

Oyla: Çözüm

Korky

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Korky
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
1

Hmm evet galiba bunu gözden kaçırdım.

Yine emin olmak için bir uygulama yapıp pil üzerindeki akımı takip edeceğim.

Teşekkürler

Oyla:

Drkirpi

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 9 Pr
Konular
5
Hmm evet galiba bunu gözden kaçırdım.

Yine emin olmak için bir uygulama yapıp pil üzerindeki akımı takip edeceğim.

Teşekkürler
En garanti çözüm 8 saat şarjda tutmak gibi geldi Hocam.Boylesi durumlarda en az 2 saat şarjda bırakmak genelde sıkıntıyı çözüyor.

Oyla:
Üst Alt