Diğer Başka Adaptör/Cihaz İle Şarj Edilmesi, Cihaz Sağlığını Etkiler Mi?

Beraq1

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Bera
Cihazım
Mi Note 3
Konular
5
Özellikle ben Mi Note 3 kullanıyorum Quick charge 3 bulunuyor. Başka adaptör ile ya da otobüste kablo ile şarj etmem telefonu bozar mı? Çünkü eskiden kullandığım tabletimde bunu yaşadım sormak istedim.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Adaptörünüzün "output" değerlerini kontrol edin. 5V - 2000Ma yazar. Veya 5V - 2A yazabilir. bu değerler adaptörün çıkış voltajını ve amper değerini gösterir.
2A= 2 amper demektir. 2000Ma ise 2000 miliamper demektir. 2 amper de 2000 miliampere eşittir zaten ikisi de aynı şeye tekabül ediyor.

Sizin adaptör çıkışınız kaç amper ise kullanacağınız adaptör o amper değerinden yüksek olmamalıdır. Örneğin, sizin adaptörünüz 1.5 amper ise 2 amper adaptör kullanmanız kısa vadede de olsa cihazınıza zarar verir, batarya ömrünü azaltır. Ama daha düşük bir amper değerine sahip bir adaptör kullanırsanız(örneğin 1 amper), kısa vadede cihazınıza zarar vermez. Ancak uzun vadede böyle bir kullanım cihazın batarya kalibrasyonunu bozar, bataryanın erken dolmasına, tam olarak dolmazken dolmuş gibi davranmasına, daha da uzun süreçlerde bataryanın zarar görmesiyle sonuçlanabilir.

Kısaca; olabildiğince kadar farklı amper değerlerine sahip olan adaptör kullanmayın.

Fakat amper değerleri aynı olsa bile kullanacağınız orjinal olmayan(düşük kalite ile üretilmiş olan yan sanayi markalar da dahil bu gruba) adaptörlerde bulunan transistör, kondansatör, transformatör gibi elemanlar düşük kaliteyle üretildiğinden dolayı bu elemanlardan biri çabuk bozulabilir; hatta orjinal olmayan usb kablo bile akımın düşmesine neden olarak batarya üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Bilgisayarlar için böyle bir durum kısa vadede genellikle söz konusu değil, fakat bazı bilgisayarlarda usb çıkışlarında arıza veya temassızlık olabilir, bu da aynı sorunlara yol açar zaten.

Ben evde orjinal adaptör bulunduruyorum. Sürekli onunla telefonumu şarj ediyorum. 1 günü fazlasıyla çıkardığı için dışarıda taşımaya gerek duymuyorum. Fakat her ihtimale karşı iş yerimde aynı amper değerlerine sahip 1 tane samsung adaptör var. Bugüne kadar 1 kere kullandım sadece. Mümkün olduğu kadar kullanmıyorum aynı değerleri olmasına rağmen.

Siz de yanınızda bu şekilde aynı değerleri taşıyan adaptör bulundurun. Önemli bir not düşeyim: kullanacağınız adaptör aynı voltaj değerlerine sahip olsa bile kaliteli bir cihaz olmalıdır.
Fakat gerekmedikçe kullanmayın. Böylece bataryanızdan en uzun ömürlü olacak şekilde faydalanabilirsiniz. Cihazınızın en uzun ömürlü olaması için her zaman orjinal aksesuar kullanın. Kendi adaptörünüzden başka adaptör kullanmayın.

Son düzenleme:

Beraq1

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Bera
Cihazım
Mi Note 3
Konular
5
Adaptörünüzün "output" değerlerini kontrol edin. 5V - 2000Ma yazar. Veya 5V - 2A yazabilir. bu değerler adaptörün çıkış voltajını ve amper değerini gösterir.
2A= 2 amper demektir. 2000Ma ise 2000 miliamper demektir. 2 amper de 2000 miliampere eşittir zaten ikisi de aynı şeye tekabül ediyor.

Sizin adaptör çıkışınız kaç amper ise kullanacağınız adaptör o amper değerinden yüksek olmamalıdır. Örneğin, sizin adaptörünüz 1.5 amper ise 2 amper adaptör kullanmanız kısa vadede de olsa cihazınıza zarar verir, batarya ömrünü azaltır. Ama daha düşük bir amper değerine sahip bir adaptör kullanırsanız(örneğin 1 amper), kısa vadede cihazınıza zarar vermez. Ancak uzun vadede böyle bir kullanım cihazın batarya kalibrasyonunu bozar, bataryanın erken dolmasına, tam olarak dolmazken dolmuş gibi davranmasına, daha da uzun süreçlerde bataryanın zarar görmesiyle sonuçlanabilir.

Kısaca; olabildiğince kadar farklı amper değerlerine sahip olan adaptör kullanmayın.

Fakat amper değerleri aynı olsa bile kullanacağınız orjinal olmayan adaptörlerde bulunan transistör, kondansatör, transformatör gibi elemanlar düşük kaliteyle üretildiğinden dolayı bu elemanlardan biri çabuk bozulabilir; hatta orjinal olmayan usb kablo bile akımın düşmesine neden olarak batarya üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Bilgisayarlar için böyle bir durum kısa vadede genellikle söz konusu değil, fakat bazı bilgisayarlarda usb çıkışlarında arıza veya temassızlık olabilir, bu da aynı sorunlara yol açar zaten.

Ben evde orjinal adaptör bulunduruyorum. Sürekli onunla telefonumu şarj ediyorum. 1 günü fazlasıyla çıkardığı için dışarıda taşımaya gerek duymuyorum. Fakat her ihtimale karşı iş yerimde aynı amper değerlerine sahip 1 tane samsung adaptör var. Bugüne kadar 1 kere kullandım sadece. Mümkün olduğu kadar kullanmıyorum aynı değerleri olmasına rağmen.

Siz de yanınızda bu şekilde aynı değerleri taşıyan adaptör bulundurun. Fakat gerekmedikçe kullanmayın. Böylece bataryanızdan en uzun ömürlü olacak şekilde faydalanabilirsiniz. Cihazınızın en uzun ömürlü olaması için her zaman orjinal aksesuar kullanın. Kendi adaptörünüzden başka adaptör kullanmayın.
Abi Allah razı olsun nasıl anlatmışsın öyle sağolasın olayı kavradım abim teşekkürler
Bu arada Xiaomi Türkiye resmi olarak hizmete girdi deniyor shiftdelete.com tarafınfan. Onu soracağım nerede Vadi İstanbul da ki açılaçak olan mağazası mı?

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Abi Allah razı olsun nasıl anlatmışsın öyle sağolasın olayı kavradım abim teşekkürler
Bu arada Xiaomi Türkiye resmi olarak hizmete girdi deniyor shiftdelete.com tarafınfan. Onu soracağım nerede Vadi İstanbul da ki açılaçak olan mağazası mı?

Vadi istanbul'da , Xioami'nin resmi mağazası olarak eylül ayında hizmete girecek. Bugün itibariyle resmi xiaomi satışları başladı. Bu satışları iş ortakları aracılığıyla yapılacak. İş ortakları da şu şekilde:
Migros, Carrefour, Metro, Teknosa, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, Penta, BİM, Evkur, Esme, Ptt AVM, İnce Hesap, Arena, Öz Şanal ve A-101

Beraq1

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Bera
Cihazım
Mi Note 3
Konular
5
Vadi istanbul'da , Xioami'nin resmi mağazası olarak eylül ayında hizmete girecek. Bugün itibariyle resmi xiaomi satışları başladı. Bu satışları iş ortakları aracılığıyla yapılacak. İş ortakları da şu şekilde:
Migros, Carrefour, Metro, Teknosa, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, Penta, BİM, Evkur, Esme, Ptt AVM, İnce Hesap, Arena, Öz Şanal ve A-101
Sağo

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Kaliteli oldugu surece sarj aletlerinde yazan ma degerlerinin bir onemi yoktur. Dusuk ma ile sarj ederseniz sure uzar yuksek ma degerli adaptor ile sarj ederseniz normal suresinde batarya dolar. Sizin icin en mantiklisi powerbank

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Kaliteli oldugu surece sarj aletlerinde yazan ma degerlerinin bir onemi yoktur. Dusuk ma ile sarj ederseniz sure uzar yuksek ma degerli adaptor ile sarj ederseniz normal suresinde batarya dolar. Sizin icin en mantiklisi powerbank

Hocam yanlış düşünüyorsunuz bence. Yüksek ma değerine sahip adaptörler kullanmak batarya ömrünü azaltır. Hatta patlamasına sebep olabilir.
Bununla ilgili ufak bir araştırma yaparsanız sonucu görebilirsiniz.

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Hocam bunu ben dusunmuyorum elektronik soyluyor, gucun formulu soyluyor. Elektronikle ugrastigim icin soyluyorum. Lion pillerin cogunun kendi kapasitelerinin 10 katina kadar hizli sarj olma ozellilleri vardir. Hatta kimi lipo batarya 25c ile sarj olabilir. Lityum bataryayi patlatan akim degil voltajdir.

Bence siz biraz arastirin

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Hocam bunu ben dusunmuyorum elektronik soyluyor, gucun formulu soyluyor. Elektronikle ugrastigim icin soyluyorum. Lion pillerin cogunun kendi kapasitelerinin 10 katina kadar hizli sarj olma ozellilleri vardir. Hatta kimi lipo batarya 25c ile sarj olabilir. Lityum bataryayi patlatan akim degil voltajdir.

Bence siz biraz arastirin

Ben uzun kullanımda sorun yaratacağını iddia ediyorum. 1-2 kullanımda zaten bişey olmaz. Kendim denedim en az 10 tane bataryayı çöp ettim. Hepsi de duruyor evde fotoğraf atabilirim.
Ben şuraya 3-5 tane link bırakayım, geri kalanını da siz araştırın zahmet olmazsa:

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Bende bi link birakayim bu islerin dusunceyle degilde teknolojiyle ilgili oldugunu okuyun anlayin zahmet olmazsa. Hemde xiaominin kendi forumundan

Üst Alt