Banggood.com-dan Xiaomi ürünleri

ayci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Bahadir
Konular
0
16000mAh poüer bank, LED ışık almayi dusunuyorum ama daha once hic yurt disindan alisveris yapmadim sürec nasil isliyor acaba

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
ayci' Alıntı:
16000mAh poüer bank, LED ışık almayi dusunuyorum ama daha once hic yurt disindan alisveris yapmadim sürec nasil isliyor acaba

Yurtdışı alışverişleri genelde şu şekilde işliyor:
Öncelikle bir ürün beğeniyorsunuz. Sonra o ürünü yurtdışı alışveriş sitelerinden size en uygun gelen bir siteye üye olarak sepete atıyor yada direkt satın al butonuna basarak satın alıyorsunuz. Bu sırada ödeme için, seçtiğiniz ödeme sistemine ait sayfalara yönlendiriliyorsunuz. Ödemenizi yaptıktan sonra siparişinizin kargoya verilmesini bekliyorsunuz. Eğer takipli olarak gönderiliyorsa size bir takip numarası veriyorlar ve bununla paketin nerede, hangi aşamada olduğunu görüyorsunuz. Bu sırada yaptığınız takipte ekrana sonuç gelmeyince, takip numaranızı paylaşıp "arkadaşlar benim kargonun durumu nedir" diye forum forum geziyorsunuz. Sonra sonuç çıkmaya başlıyor ve yurt dışına gönderildi ibaresi görüyorsunuz. Hemen paniğe kapılıp paketin geri gittiğini düşünüp forumları birbirine katıyorsunuz. Sonra o ibarenin o ülkeden dışarıya çıktığını yani Türkiye'nin o ülke için yurtdışı manasına geldiğini öğrenip derin bir oh çekiyorsunuz. Ertesi gün yine kontrol edip hiçbir hareket olmadığını görünce "arkadaşlar bu ürün gümrüğe mi takılmış acaba" diye saçma bir soru ile, birkaç kişiden fırça yiyorsunuz. Paketin daha Türkiye'ye bile gelmeden gümrüğe nasıl gireceğini idrak ederek, bazı durumlarda 1-2 ay beklemek gerekebileceğini öğrenip beklemeye başlıyorsunuz. China Post ile yollandıysa bir buçuk ay kadar sonra takipte ülkemize giriş yaptığını görüp garip bir sevinç duyuyorsunuz. Ardından ertesi gün yine takip numaranızı ve ekran görüntülerini paylaşarak "arkadaşlar paket acaba gümrüğe mi takıldı" diye yine forumları ayağa kaldırıyorsunuz. UKİM yazısını görmüyorsanız gümrüğe girmediğini, yazıyorsa da bunun takılma manasına gelmediğini, UKİM'e giren her paketten 3.6TL ayakbastı ücreti kesildiğini ve ilave olarak ta 75€ yada karşılığı bir fiyatın üzerinde ise %20 gümrük vergisi ekleneceğini, eğer yasaklı bir ürün ise de gümrükte el konulacağını veya bazı durumlarda şanslıysanız geri iade edileceğini öğreniyorsunuz. Bazen de bu geri iade sırasında sizden geri dönüş masrafları olarak sizden pakete göre ücretler kesileceğini ve eğer kaldıysa kalan miktarın geri ödeneceğini de öğrenebilirsiniz.
Eğer bir problem çıkmazsa postacı paketinizi getirip, eğer varsa 3,6TL Gümrüğe girme ücreti ile Gümrük vergisini sizden tahsil ederek, paketinizi teslim ediyor.

Kabaca bu şekilde işliyor. Tabi bu takip sırasında, aralarda bir çok zimmete alındı, bilmene oldu gibi ibareleri de öğreniyorsunuz. Onlara girmedim.

mv_9522

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mürvet
Cihazım
Mi 9, Mi 2
Meslek
Mat. hocası
Konular
23
@chatin_62 hocam anlatım şekliniz mükemmel. Okudukca ilk alış-verişimde yaşadıklarımı hatırladım ve ben yalnız diyilmişim diye sevindim. ve hala da alış veriş yapanda büyük merakla takip işini yapıyom ama artık prosedura alışdığam normal süre içerisinde paniklemiyom

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
@chatin_62 hocam alemsiniz :D 

Yurtdışı alışveriş için aslında ne kadar yazılsa da ister istemez pek çok kişinin aklında soru işareti kalıyor. Benim tavsiyem ebay'den takip nolu ucuz bir şey alıp denenmesi yönünde. En kötü ihtimalle ücret ger alınıyor zaten. Bu süreçte de hemen her şey görülerek öğreniliyor :)

ayci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Bahadir
Konular
0
chatin_62' Alıntı:
ayci' Alıntı:

Yurtdışı alışverişleri genelde şu şekilde işliyor:
Öncelikle bir ürün beğeniyorsunuz. Sonra o ürünü yurtdışı alışveriş sitelerinden size en uygun gelen bir siteye üye olarak sepete atıyor yada direkt satın al butonuna basarak satın alıyorsunuz. Bu sırada ödeme için,  seçtiğiniz ödeme sistemine ait sayfalara yönlendiriliyorsunuz. Ödemenizi yaptıktan sonra siparişinizin kargoya verilmesini bekliyorsunuz. Eğer takipli olarak gönderiliyorsa size bir takip numarası veriyorlar ve bununla paketin nerede, hangi aşamada olduğunu görüyorsunuz. Bu sırada yaptığınız takipte ekrana sonuç gelmeyince, takip numaranızı paylaşıp "arkadaşlar benim kargonun durumu nedir" diye forum forum geziyorsunuz. Sonra sonuç çıkmaya başlıyor ve yurt dışına gönderildi ibaresi görüyorsunuz. Hemen paniğe kapılıp paketin geri gittiğini düşünüp forumları birbirine katıyorsunuz. Sonra o ibarenin o ülkeden dışarıya çıktığını yani Türkiye'nin o ülke için yurtdışı manasına geldiğini öğrenip derin bir oh çekiyorsunuz. Ertesi gün yine kontrol edip hiçbir hareket olmadığını görünce "arkadaşlar bu ürün gümrüğe mi takılmış acaba" diye saçma bir soru ile, birkaç kişiden fırça yiyorsunuz. Paketin daha Türkiye'ye bile gelmeden gümrüğe nasıl gireceğini idrak ederek, bazı durumlarda 1-2 ay beklemek gerekebileceğini öğrenip beklemeye başlıyorsunuz. China Post ile yollandıysa bir buçuk ay kadar sonra takipte ülkemize giriş yaptığını görüp garip bir sevinç duyuyorsunuz. Ardından ertesi gün yine takip numaranızı ve ekran görüntülerini paylaşarak "arkadaşlar paket acaba gümrüğe mi takıldı" diye yine forumları ayağa kaldırıyorsunuz. UKİM yazısını görmüyorsanız gümrüğe girmediğini, yazıyorsa da bunun takılma manasına gelmediğini, UKİM'e giren her paketten 3.6TL ayakbastı ücreti kesildiğini ve ilave olarak ta 75€ yada karşılığı bir fiyatın üzerinde ise %20 gümrük vergisi ekleneceğini, eğer yasaklı bir ürün ise de gümrükte el konulacağını veya bazı durumlarda şanslıysanız geri iade edileceğini öğreniyorsunuz. Bazen de bu geri iade sırasında sizden geri dönüş masrafları olarak sizden pakete göre ücretler kesileceğini ve eğer kaldıysa kalan miktarın geri ödeneceğini de öğrenebilirsiniz.
Eğer bir problem çıkmazsa postacı paketinizi getirip, eğer varsa 3,6TL Gümrüğe girme ücreti ile Gümrük vergisini sizden tahsil ederek, paketinizi teslim ediyor.

Kabaca bu şekilde işliyor. Tabi bu takip sırasında, aralarda bir çok zimmete alındı, bilmene oldu gibi ibareleri de öğreniyorsunuz. Onlara girmedim.

Vallahi cok tsk ederim iyi oldu bu bilgiler ;)

Banggood dan almayi dusunuyorum urunu

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Banggood.com-dan Xiaomi ürünleri

ayci' Alıntı:
chatin_62' Alıntı:
ayci' Alıntı:

Vallahi cok tsk ederim iyi oldu bu bilgiler ;)

Banggood dan almayi dusunuyorum urunu

Tavsiye ederim. Bugüne kadar gelmeyen bir siparişim olmadı. Bu seneki Banggood siparişlerim şöyle:

17 Şubat Kargo - 7 Nisan Dağıtıcıya verildi. (China Post) 49 gün
9 Mart Kargo - 9 Nisan Dağıtıcıya verildi. (China Post) 31 gün
11 Mart Kargo - 21 Mart Dağıtıcıya verildi. (Malezya Post) 10 gün

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
chatin_62' Alıntı:
Tavsiye ederim. Bugüne kadar gelmeyen bir siparişim olmadı. Bu seneki Banggood siparişlerim şöyle:

Hocam son sipariş çok iyiymiş  :Shock:

Bu Malezya Post normalde de böyle mi? 

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
cantara' Alıntı:
chatin_62' Alıntı:

Hocam 9 Mart'taki siparişim, tek siparişte 3 üründü. Kendileri 2'ye bölüp 2'sini Chinapost ile diğerini Malezya ile yolladılar. Malezya 2 gün sonra yola çıkardı ama 20 gün önce geldi :D 

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
chatin_62' Alıntı:
cantara' Alıntı:
chatin_62' Alıntı:

Hocam 9 Mart'taki siparişim, tek siparişte 3 üründü. Kendileri 2'ye bölüp 2'sini Chinapost ile diğerini Malezya ile yolladılar. Malezya 2 gün sonra yola çıkardı ama 20 gün önce geldi :D 
Çok iyiymiş Malezya Post :)

Üst Alt