Soru Arkadaşlar yavaş şarj edilince şarj daha uzun gidiyor

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Söylentilerden ziyade deneyimlere bakılmalı. Ticari olarak diğerlerinden bir adım öne geçmek için 120w -240w şarj aleti çıkarmak gayet mantıklı. Rakibin önüne geçmekle kalınmayıp cihazınızı daha hızlı etkitmeniz yeni parça ve cihazlar almanızın önünü açar. Her teknoloji iyidir diyemeyiz, kablosuz şarj standı adı altında tüm odaya oturduğunuz yerden sarj edilebilecek xiaomi cihazı aşağıda resimde görebilirsiniz. Peki piyasaya çıktımı ? Veya çıksa da sağlığa zararı yok diyebilir miyiz? Amaç ne olursa olsun zarar verse de teknolojiyi kullanmak mı ?

Bu sorular önemli ve deneyime dayalı cevaplar ile sağlanmalı.

Ve evet yavaş şarj hızlı şarja göre daha dirayetli, daya iyi deneyim sağlıyor. Onlarca model de denedim.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Şu an aktif kullandığım K60 pro'yu 120w ile 20 dakikada şarj edince de aynı değeri alıyorum 67w ile 40 dakikada şarj edince de aynı değeri alıyorum.

Kişisel deneyimler farklı olabilir. Şarj edilen ortamın sıcaklığı vs de çok etki ediyor.

Cihazlar genellikle hızlı şarj olurken ısınır, ortam sıcaklığı da yüksekse ısınan pilde kalibrasyon bozulmaları olabilir. Bu da %100 görünen şarjın aslında %100 olmadığı durumlara sebep olabilir.

Ancak iyi bir ortam sıcaklığında ısınmadan şarj olan pil için hiçbir sorun olmuyor.

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
arkadaşlar herkese genel cevap veriyorum
18w ile şarj etti. Diyenler olmuş benim yavaş şarjdan kastım kendi 120w şarjı ile yavaş şarj etmek 120w kilidini açmadan şarj ettiğim zaman şarj daha uzun gidiyor günde 2 kere telefonumu şarj ediyorum hatta 3 telefonla çalışıyorum çünkü hızlı şarj ettiğimde şarj yüzdesi hemen eksilmeye basliyor ama yavaş şarjdan 100 de bı 10 dakka kalıyor düşmüyor ayrıntılı bir test yapmadım zararlı olamaz diye. Arkadaşlar madem zararlı değil 120w şarjda telefon neden çok ısınıyor ? + zararsız olsa neden default ayarı 120w kapalı geliyor size açma seçeneği sunuyor

afaruky

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Afaruk
Cihazım
Nexus 5
Konular
6
Telefon %100 gösteriyorsa hızlı veya yavaş doldurmanızın bir farkı olmaz. Depolayabileceği enerji bellidir.
Yalnız hızlı şarjda batarya daha fazla ısınıyorsa kapasitesi daha hızlı düşebilir. Markaların milyon dolarlık arge yapmış olması bu gerçeği değiştirmez. Li-ion bataryaları max çevrim sayısını vermesi için optimum koşullar vardır. Sürekli hızlı şarj kullanıp pilinizin ömrünü 2 ay kadar kısaltıyor olabilirsiniz. Hiçbir marka 120w ile 10w şarjın hiçbir farkı olmadığını iddia etmiyor zaten.
Yeni aldığım telefon 67W hızlı şarjı destekliyor ancak ben geceleri şarja taktığım için eski şarj aleti sabaha kadar %100'e getirmiş oluyor. Ortada böyle bir teknoloji varsa ve acil şarj etmeniz gerekiyorsa neden kullanmayasınız? Ama telefonu gece şarjda bırakıyorsanız neden hızlı şarjla bataryayı gereksiz yere ısıtıp ömründen yiyesiniz? Olay bence ihtiyaçların karşılanmasından ibaret.

birGaripYolcu

Düşündüğün gibi yaşarsın.
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdal
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Mak.Tekn.
Konular
20
Telefon %100 gösteriyorsa hızlı veya yavaş doldurmanızın bir farkı olmaz. Depolayabileceği enerji bellidir.
Yalnız hızlı şarjda batarya daha fazla ısınıyorsa kapasitesi daha hızlı düşebilir. Markaların milyon dolarlık arge yapmış olması bu gerçeği değiştirmez. Li-ion bataryaları max çevrim sayısını vermesi için optimum koşullar vardır. Sürekli hızlı şarj kullanıp pilinizin ömrünü 2 ay kadar kısaltıyor olabilirsiniz. Hiçbir marka 120w ile 10w şarjın hiçbir farkı olmadığını iddia etmiyor zaten.
Yeni aldığım telefon 67W hızlı şarjı destekliyor ancak ben geceleri şarja taktığım için eski şarj aleti sabaha kadar %100'e getirmiş oluyor. Ortada böyle bir teknoloji varsa ve acil şarj etmeniz gerekiyorsa neden kullanmayasınız? Ama telefonu gece şarjda bırakıyorsanız neden hızlı şarjla bataryayı gereksiz yere ısıtıp ömründen yiyesiniz? Olay bence ihtiyaçların karşılanmasından ibaret.
cihaz yüzde yüz şarj olduğunda akım kesilir mi devam mı eder?

ziko876

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Zikow
Cihazım
Note 10 Pro
Meslek
Yok
Konular
5
Ne kadar mantıksız görünsede maalesef doğru facepalm~~

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
arkadaslar olayı cozdum cıhaz sarj esnasında cok ısındıgı ıcın sarjdan cekıp sogumadan kullandıgımız zaman batarya daha cabuk azalıyor cıhazı sogutup kullanınca sark performansı aynı oluyor

ugur36d

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
uğur
Cihazım
mi 8 se
Konular
0
Arkadaşlar bugün şunu farkettim telefonu hızlı şarj ettiğiniz zaman şarj hemen azalmaya başlıyor ama dün gece yavaş şarja bıraktıkdan sonra telefonu kullandığımda şarjın hemen azalmadigini farkettim tam bir ölçüm yapmadım
Bu dediğini bugün bende 13t pro 120w şarjı ile şarj hızını arttır kapatarak denedim dediğin gibi şarj uzun süre dusmedigini fark ettim 120w en hızlı ayarda çabuk boşalıyordu foruma bakayım dedim aynı şeyi sende deneyimlemissin :)

Üst Alt