Rehber ARB Aktif Cihaza Global Rom / ARB Pasif Cihaza ARB Aktif Etmeden Global Kurulum Yöntemi

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
BU KONU AŞIRI RİSK İÇERİR
Bu konunun asıl amacı ARB aktif olan Mi Max 3 Çin versiyon cihazınıza global rom yükleme yöntemini anlatmak olsa da aynı zamanda cihazınızda kararlı Çin romu yada beta üzerinde yaşadığınız modem(hücresel) sorunları çözmenize yardımcı olacaktır. Telefonlarımızda Çin tabanlı rom yer aldığı için hücresel internet üzerinde yada aramalarda sorun yaşayabiliriz. Global Rom üzerinde yer alan modem bu sorunları çözmemizi sağlayacaktır. Rehber - Mi max 3 Baseband-modem güncelleme (Global Modem kurma) konusundan modem güncellemeye detaylı bakabilirsiniz.

NOT: Kişisel görüşüm Çin tabanlı romlarda hiçbir sorun yaşamıyorum. Sadece sahte rom kurulu olan arkadaşlar yaşıyor. Onlar içinde global rom kurmaları yerine Rehber - Mi Max 3 TWRP Recovery ile Custom Rom Kurulumu yapmalarını tavsiye ederim. Custom Rom kurulduğu halde şikayetleri devam ediyorsa Global Modemi Twrp üzerinden flaşlayabilirler. Rehber - Mi max 3 Baseband-modem güncelleme (Global Modem kurma) konusundan modem güncellemeye detaylı bakabilirsiniz.

İşlemler öncesinde TWRP üzerinden full yedek almayı unutmayınız.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

ARB [Anti Roll Back] Aktif Cihaza Global Rom ve ARB Pasif Cihaza ARB Aktif Etmeden Global Rom Nasıl Kurulur?
MIUI 9 Global Rom Kurmak isterseniz
MIUI 10 Global Rom Kurmak isterseniz

Kurulum dosyalarını indiriniz. ARB aktif olan cihazınıza direk resmi global romu flashlama yaparsanız telefonunuz tuğla olacaktır.
Cihazınızın sorunsuz çalışabilmesi için fw-less olan bir rom ile cust fix dosyasına sahip olmalısınız. Arb pasif olan cihaz ise direk fastboot rom üzerinden global rom kurarsa Arb aktif olacaktır. Arb yi aktif etmemek. İçin fw-less rom kurulması gereklidir.

İşlemleri tamamlayıp fw-less rom kurmanız halinde güncellemeleri fw-less olmaları koşuluyla kendiniz yüklemelisiniz.
Cihazınıza uygun olmayan global-çin stabil yada beta romu direk flaşlama yaparsanız telefonunuz tuğla olacaktır. Mutlaka fw-less rom olması gereklidir.

Cihazınızda sadece Kararlı Çin 9.6.12.0 yada Çin Beta 8.8.17 sürümü ve üzeri yüklüyse bu işlemleri yapınız yada öncelikle V9. 6.12.0 sürümünü flashlama yapınız.

Yükleme Talimatları
İşleme başlamadan önce bootloader kilidinizin açık olması gerektiğini unutmayınız.

NOT: TWRP ÜZERİNDEN HERSEYİN YEDEĞİNİ ALMADAN İŞLEMLERE BASLMAMANIZI TAVSİYE EDİYORUM.

1- TWRP üzerinden herşeyi siliniz. (system,vendor,internal .....)
2- Veri bölümünüzü F2FS olarak değiştiriniz.
3- TWRP yi yeniden başlatıp datayı biçimlendirin.
4- Çin Stabil V9.6.12.0 romunu flashlayınız. (ARB pasifse Arb aktif olmayan misal Çin stabil V9.6.6.0 yada V9.6.11.0 romunu flashlayınız. Flashlama bitince kendinize özel cust.img dosya yedeğinizi alınız.)
5- TWRP yi yeniden başlatınız.
6- TWRP üzerinden herşeyi siliniz. (system,vendor,internal .....)
7- Veri bölümünüzü F2FS olarak değiştiriniz.
8- TWRP yi yeniden başlatıp datayı biçimlendirin.
9- Veri bölümünüzü EXT4 formatına dönmüş olması gerekir. Eğer olmazsa siz EXT4 formatına dönüştürün.
10- TWRP'ye bir son kez yeniden başlatın ve fw-less rom'u dahili belleğinize kopyalayın.
11- fw-less romu flashlayın.(MIUI9 için V9.6.8.0 KURMALISINIZ. MIUI 10 için güncel fw-less romu ve uygun cust.img dosyasıyla işlem yapınız.)
12- wipe cache/dalvik yapınız.
13- Twrp üzerinden cust mount ediniz. .
14- File Manager yani dosya gezginine git ve cihazın kökünden cust klasörüne git.
15- O klasördeki her şeyi sil.
16- MTP üzerinden dahili bellek üzerindeki romu sil.
17- cust.img dosyasını flaşlamak için cihazı fastboot moduna geçiriniz.
18-
Kod:
fastboot flash cust cust.img
19- MTP üzerinden dahili bellek üzerinde ki herseyi siliniz.
18- Telefonunuzu yeniden başlatın. Hersey sıfırlanacaktır, boot edilmesini bekleyin. Bir süre sonra telefonunuz açılacaktır.

İndirme Linkleri:
(Global ROM)

Hücresel ağ veya aramalarda sorun yaşarsanız modem güncelleme yapabilirsiniz.

Rehber - Mi max 3 Baseband-modem güncelleme (Global Modem kurma) konusundan modem güncellemeye detaylı bakabilirsiniz.

Bu Linkler İşinize Yarayabilir!

*ARB içermeyen modem linkleri:
(Global Modem)
(Çin Modem)

*Fw-less rom linkleri:
(Global Rom)
(Global Rom)

(Çin Rom)

NOT: Bu işlemler sırasında herhangi bir brick sorunuyla karşılaşmanız halinde sorumluluk bana yada omer919 adlı kişiye ait değildir.
Kaynak:

Son düzenleme:

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
Konu sabit teşekkürler hocam. Güzel içerik ve bilgi
Çok hızlısınız üstadım. Teşekkürler.

Skorpi Hocam sizin için altyapı hazırlığı yapıyorum. Sizi Max 3 lü yapacağım

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Elinize sağlık hocam, teşekkürler.

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Çok hızlısınız üstadım. Teşekkürler.

Skorpi Hocam sizin için altyapı hazırlığı yapıyorum. Sizi Max 3 lü yapacağım

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
Allah sizden razı olsun hocam ama ben almayayım, Xiaomi'lerin Kral'ı bana ziyadesiyle yetiyor, belki Mi Mix 3 olabilir

Gesendet von meinem Mi Max 2 mit Tapatalk

dhakancoskun

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Hakan
Cihazım
Mi Max 3
Konular
4
Brick telefona yediremezmiyim bu romu :)

ynsyns

Mi9 SE (grus)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Mi9 SE
Konular
98
Redmi note 5imde de arb etkinken custom rom kurdum acaba global romu twrp üzerinden flashlasak brick olur mu hocam bilgin var mi

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro