Rehber Aosp Romlar İçin Özelleştirme Methodları - Android 12

KrakoW

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Yönetici
Destek Ekibi
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
Redmi Note 9 +
Meslek
Öğrenci
Konular
138
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

-Sadece Mİ 9T İçin değil, Android 12 Tabanlı Tüm AOSP Romlar için geçerlidir. ( Farklı cihaz ve ya romlarda hata alanlar bildirirse sevinirim)

Bu konuda çözüme ulaştırılacak popüler bazı durumlar:

1-Kontrol merkezi ve Ayarlar arka planını bulanık/saydam yapma.
2-Kilit ekranında şifrenizi girdiğiniz anda kilidin açılması (Şifrenizi girdikten sonra enter tuşuna basmanıza gerek kalmaması için)
3-Tam ekran kontrolleri kullanırken klavye altında oluşan sinir bozucu boşluğu kaldırma.
4-Durum çubuğunda ki simgeleri yan taraflardan uzaklaştırma ve ya yakınlaştırma.
5-Android 12 ile gelen "Son Uygulamalar" kısmının arka planını saydam ve ya yarı saydam yapma.
Ve çok daha fazlası...

Gereksinimler:

Magisk
LPosed+ (Pixel Launcher hariç diğer modulleri kullanabilmek için kurmanız gerek.)

LPosed Gerektirir.
Verdiğim Linkten "Clear Lineage" modülünü indirip magisk ile kurun.

Ekran görüntüleri:

LPosed Gerektirir.
Verdiğim linkten "AOSPMOD" modülünü indirip magisk üzerinden kurup cihazınızı yeniden başlatın. Menüye gelen AOSP Mods uygulamasından gerkeli ayarlamaları ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Türkçe dil desteği vardır.

Verdiğim linkten Pixel Launcher Mod modülünü indirin, Magisk ile kurun.
Kurulum esnasında sizden seçim yapmanızı isteyecek.
Öncelikle herhangi bir ses tuşuna basmanızı isteyecek, bastıktan sonra kurulum devam edecek ve karşınıza 4 adet seçenek çıkacak.
Bu seçeneklerin pek bir farkı yok ancak ben Konshu'yu seçmenizi öneriyorum. Seçimi ise şu şekilde yapıyorsunuz;
4 seçeneğin başında da 1-2-3-4 numaraları var, her ses açma tuşuna bastığınızda bir sonra ki numaraya geçecek, ses kısma tuşuna basarak
seçiminizi onaylayabilir ve işlemi devam ettirebilirsiniz. Kurulum bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatın ve uygulama menüsüne gelen Pixel Launcher Mod uygulamasını açın. Son uygulamalar kısmını saydamlaştırmak için Hide Recent Apps seçeneğini kullanın, uygulama içerisinden daha farklı birçok değişiklik yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Modüllerin bootloop'a düşürmesi gibi sonuçlardan kaçınmak için Bu konudan bootloop saver modülünü indirip magisten kurabilirsiniz. Bu sayede cihaz bootloopa düştüğünde bütün modüller devre dışı bırakılarak cihazınız açılır ve bootloopa sebep olan modülü rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Ya da bu modül yerine twrp üzerinden bootloopa sebep olan modülü silmek için TWRP ekranına gelip Gelişmiş(Advanced)/Dosya yöneticisi/data/adb/modules'e gelin modules'in içinde magisk modülleriniz yer alacak, oradan silmek istediğinizi silin.

Mi 9T'de; PixelOs, DavinciCodeOs, crDroid, Evolution X, CorvusOs ve CherishOs'ta denenmiştir ve hepsinden çalışmaktadır.
Ekran görüntüleri Mi 9T Cihazımda kurulu olan CherishOs rom'undan alınmıştır.
Android 12 Tabanlı AOSP romlarda cihaz fark etmeksizin çalışır. Eğer farklı bir cihazda çalışmadıysa yanıt olarak yazarak bilgilendirirseniz sevinirim.

-Redmi Note 8 Pro Evolution X romunda ClearLineage istenildiği gibi çalışmıyor. AOSP Mods ise hiç uyumlu değil.

Note 8 Pro için güncelleme

Cherish OS A12(3.8) Sürümde Magisk 24.3 ve Ekte bulunan LsPosed ile AOSPMOD çalışmaktadır.
Fakat ClearLineage malesef çalışmıyor.Zaten bu romda bildirim paneli arkası yarı bulanık.

Diğer romlar için yakında denemeler yapıp yazıya ekleyeceğim.

Büyük ihtimal ekteki LsPosed sürüm kurulu olmadığı için Evolutaion X romda çalışmadı.
Redmi 5 plus cihazında deneyeceğim

cono80

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Asım
Cihazım
Mi 6
Konular
9
Hocam merhabalar. Kapak resmindeki gibi, spoilere attığınız fotoğraflardaki gibi nasıl renklerle oynayabiliriz? Aosp mods ta bulamadım ayarını.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Hocam merhabalar. Kapak resmindeki gibi, spoilere attığınız fotoğraflardaki gibi nasıl renklerle oynayabiliriz? Aosp mods ta bulamadım ayarını.
Tam olarak hangi bölümün renklerinden bahsediyorsunuz hocam? Android 12 ile gelen yeni bir özellik ile duvar kağıdının renkleri tüm sisteme entegre oluyor. Örneğin kontrol merkezi kutucukları bu renklere bürünüyor. Eğer kullandığınız romda Monet Ayarı özelliği varsa orada özel renk kullan seçeneği ile renk dğeişimi yapabilirsiniz. Ya da play store'da 19 TL'ye satılan Project Themer ile kontrol merkezini baştan aşağı düzenleyebilirsiniz, sistem renklerini değiştirebilirsiniz.

cono80

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Asım
Cihazım
Mi 6
Konular
9
Eyvallah hocam teşekkürler.