Haber Android alternatifi “HongMengOS" yazılımı için Türkiye’de de marka başvurusu yapıldı

Android’e alternatif olarak B planını hazırlayan Huawei, kendi işletim sistemi için harıl harıl çalışıyor. Bu kapsamda, 1 milyon cihaza test için yükleme yapan Çinli şirket, “HongMeng” markası için Türkiye’de de marka başvurusu yaptı. İşte Huawei cephesinde yaşanan son gelişmeler...
ABD’nin kara listesine girmesinin ardından Google’ın Android desteğine son vermeye hazırlandığı Çinli teknoloji şirketi Huawei, kendi işletim sistemini geliştirmek için deyim yerindeyse ‘harıl harıl’ çalışıyor.
Bu kapsamda Huawei’nin, HongMeng OS adıyla geliştirdiği kendi işletim sistemini, şimdiden 1 milyon telefon için hazır hale getirdiği belirtildi.
China Daily’nin araştırma ve finansal aracılık kuruluşu Rosenblatt Securities’in raporuna dayandırdığı habere göre Huawei, test için kendi geliştirdiği "HongMeng" işletim sistemini 1 milyon akıllı telefona yükledi.

Raporda, Huawei'nin ilk olarak şirket içi olarak geliştirdiği kendi yazılımı, tüm Android uygulamalarıyla uyumlu olarak çalıştığı ve kişisel verileri korumak için de güvenlik işlevlerinin artırıldığı ifade edildi.
Huawei’nin HongMeng işletim sisteminin, akıllı telefon ve tabletlerin yanısıra, bilgisayarlar, televizyonlar, otomobiller ve akıllı giyilebilir cihazları da desteklemesi bekleniyor.
HONGMENG VE APPGALLERY...
Huawei'nin tüketici grubunun CEO'su Yu Chengdong, daha önce şirketin kendi işletim sisteminin, bu sonbaharda piyasaya sürülebileceğini açıklamıştı. ABD’nin her ne kadar Huawei’ye 90 günlük geçici bir süre tanısa da, Çinli şirketin, en kötü senaryo kapsamında Android dışında var olabilmek için çalışmalarına hız verdiği biliniyor.
Bunun için kendi işletim sistemini geliştirme ve Google Play’e alternatif olarak kendi uygulama mağazası AppGallery’ye odaklanan Huawei, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede "HongMeng" için ticari marka başvurularını yapmış durumda.
TÜRKİYE’DE İNCELEME AŞAMASINDA

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Bu kapsamda Türk Patent ve Marka Kurumu’na “HongMeng” adıyla marka koruma başvurusu ise 28 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı. İşletim sistemi ve buna benzer hizmetler alanında yapılan bu başvurunun, şu anda Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ‘şekli inceleme aşamasında bulunduğu belirtelim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
Umarım başarılı olurlar. Android tekel olmamalı piyasada. Rekabet her zaman iyidir. Bakarsın ram konusunda androidden başarılı olur. 4 GB cihaz alıyorsun 2 GB tını sistem kullanıyor.
evet aynen bu girişimin Türkiyede başlatılanlardan da olması ayrı bir güzellik, ABD hegemonyasına karşı iyi bir alternatif olur umarız. Hatta bizdeki uyuyan yazılım cevherlerini de harekete geçirir beklentisindeyim. Bu bana geçen senelerde kurulan bakanlıkta yazılım altyapı destekleri sinyalleri gibi geldi. Umarız darısı windows a iyi bir kuma ya da yol açar. Tamam zor bir süreç kullanıcı kitlesi ve alışkanlıkları açısından ama bu başarılmadan siber tam güvenli çok zor. Asya (İran dahil) ülkelerinde Linux tabanlı kullandıkları halde saldırıları çok zor engelleyebiliyorlar, biz tamamen hedef durumundayız. (Kurumlar Pardus kullansa bile proje yeterli değil tamamen hantal)

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
Huawei ile ilgili müthiş iddia! ABD kendi ayağına sıktı
Huawei'nin geliştirdiği mobil işletim sistemi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Oppo ve Vivo tarafından test edilen HongMeng'in Android'den %60 daha hızlı olduğu iddia edildi.

A 'nin ticaret yasağı uyguladığı kendi işletim sistemini çıkarmaya yönelik çalışmalarına hız verdi. Global Times'ın yeni raporuna göre HongMeng adlı işletim sistemi şu anda Tencent, Oppo ve Vivo gibi şirketler tarafından yoğun bir şekilde test ediliyor. Ayrıca beta test sürecine dahil olan farklı yerel üreticiler de var.
ANDROİD'DEN YÜZDE 60 DAHA HIZLI
Huawei ve Tencent'in yeni işletim sisteminin daha fazla gelişmesi ve test edilmesi i bir araya geldiği bildiriliyor. Raporda yer alan en dikkat çekici detay ise Huawei'nin işletim sisteminin Android'den %60 daha hızlı olduğunun öne sürülmesi.

alpereneker

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
RedmiNote4x
Meslek
Webmaster,Graphic
Konular
25
Rekabet her zaman iyidir kullanıcılara alternatif çıktı Apple 5 sene sonra Nokia gibi gömülür diye düşünüyorum

Asaf04

Yârdan Uzak Aleme Daldık...
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Asaf
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
36
Söylentilere göre Sailfish os gibi Android tabanlı çöp

Meego Tizen gibi değil malesef

Ya da zamanında ortalığı sallayan Symbian

Ama en güzeli keşke devam etse de evdeki Lumia 930 u kullansam dediğim Windows Mobile... Sadece whatsapp çalışıyo edge bile çoğu site de hata veriyor

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
İşletim sistemi yapmak zor değil zor olan market ve uygulama ekosistemini kurmak. Tek başına android den çok çok iyi olabilir ama sosyal medya resmen yine Google ın elinde . İstediğin işletim sistemini yap adamlar benim uygulamamı kullanamazsın kardeşim dediği an elde kalır 0 . Koskoca Windows bile sırf uygulama yoksunluğundan hiç oldu oysa ne kadar akıcı sistemdi yormayan bı sistemdi. Bakalım göreceğiz zamanla neler olacak .

Son düzenleme:

XiaoMiu

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Harun
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
188
İşletim sistemi yapmak zor değil zor olan market ve uygulama ekosistemini kurmak. Tek başına android den çok çok iyi olabilir ama sosyal medya resmen yine Google ın elinde . İstediğin işletim sistemini yap adamlar benim uygulamamı kullanamazsın kardeşim dediği an elde kalır 0 . Koskoca Windows bile sırf uygulama yoksunluğundan hiç oldu oysa ne kadar akıcı sistem yormaya bı sistemdi. Bakalım göreceğiz zamanla neler olacak .
Market yoksunluğu olmasaydı windows mobile 10 numaraydı

Asaf04

Yârdan Uzak Aleme Daldık...
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Asaf
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci