Soru Android 12 aosp rom

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Teşekkürler hocam link atabilir misiniz resmi note 9 pro icin ben bulamadım
Hocam benim telefonum K20 pro. Note 9 Pro için bilgim yok fakat romun içerisinde ayarlar-telefon hakkında kısmında ya da derpfest özelleştirme kısmında bilgi vardır. Telegram sayfası ya da ilgili sayfaya yönlendirme bulunur.

SkyMan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
SkyMan
Cihazım
Redmi K30 Pro
Konular
1
hidalgo58 hocam, UnlnViTeD hocamın SyberiaOs konusunu dağıtmamak adına orada yazılanlara buradan ekleme yapmak isterim. ☺️
Yine UnlnViTeD hocamın dediği gibi Derpfest romunun iyi olduğunu söylüyorlar. Sadece son yayınlanan sürümünde birkaç şikayet oldu, bazı hatalar alıyorlarmış.
SyberiaOs romunun son sürümünün de iyi olduğunu söylüyorlar. Fakat süvari2019 hocamın belirttiği gibi 30 FPS problemi oluyor telefonu yeniden başlatma yaptığımız ilk anda. (Yakında güncelleme ile çözerler.)
Benimde yaklaşık 2 ay olmuştur kullandığım rom AncientOs v.6.2 (Telegram grubunda paylaşılan 18.04 tarihli test sürümü)

süvari2019 hocam sizin denemek istediğiniz Crdroid, Syberia ve Derpfest romlarını inceledim. Fakat bu inceleme performans bazlı değil özelleştirme bazlı.
Özelleştirme denince zaten şu an AncientOs açık ara önde. O yüzden bu roma göre kıyas yapacak olursam özelleştirmede kendisine en yakın rom Derpfest sonrasında da Crdroid geliyor. Bunlara yakın seviyede CherishOs romu var. (Project Arcana romunu bu listeye eklemedim ayrıca denemedim de çünkü tüm telefonlar için projeyi bitirdiler yani artık güncelleme gelmeyecek. DotOs içinde öylesine bir sürüm paylaştılar devamı gelmeyecek gibi duruyor. PixysOs romu var fakat o da pek ilgi görmüyor ve özelleştirme yok gibi bir şey. CorvusOs romundan ümitliyim hem tasarım hem özelleştime açısından ilerleyecek gibi duruyor. Ayrıca Irongfly nickli geliştirici de romu destekleyeceğini belirtti ama belli olmaz.)

Tüm bunların sonucunda bizim telefon için kullanıcıların genelde yoğunlaştığı romlar: AncientOs, SyberiaOs ve Derpfest. (Project Arcana'ya büyük bir ilgi vardı ama artık geliştirilmeyeceği için oraya ilgi bitti.) AncientOs Android 12 olduğu için arada 12.1 olan SyberiaOs, Derpfest ve bazen Nusantara'ya bir eğilim var.
Performans ve pil açısından ise genelde sıralama SyberiaOs>AncientOs>Derpfest şeklinde. Özellik açısından ise AncientOs>Derpfest>SyberiaOs

Bunlara ek olarak geliştirilme devam ederse CorvusOs, Nusantara ve PalladiumOs iyi alternatifler olabilir.

Ne yazık ki bazı geliştiriciler telefonlarını değiştirdiği için ya da bir şeylere sinirlendikleri için romlara bakımı bırakıyorlar. Örneğin OctaviOs ve SparkOs. Normalde herkes SparkOs romuna gidiyordu fakat son sürümde birkaç hata var diye bakımcıya yüklendiler adamlarda rom bakımını bıraktı. Bunun dışında da birçok roma bakımcılık yapanların romlara sürekli güncelleme verecekleri muamma. Örneğin CorvusOs, DotOs, Proton, Havoc, Crdroid.

Şu an için benim gözümde en iyi bakımcı WadieHabib (Nusantara, AncientOs, PalladiumOs) eğer android 12 tercih edecekseniz AncientOs. Yok eğer Android 12.1 sürümü istiyorsanız Önce Nusantara ve PalladiumOs romuna bakın eğer beğenmezseniz ve özelleştirme isterseniz Derpfest'e yönelin. Yok eğer özelleştirme önemli değil derseniz SyberiaOs.
Son olarak Derpfest ve SyberiaOs vanilla sürüm çıkarmıyor o yüzden bu iki rom beni kendilerinden uzaklaştırıyor.

Kernel için not: AncientOs v6.2 ile Carbon-FireFenix-v1.41Beta-20220317-0027 kernelini kullanırsanız çok iyi batarya performansı veriyor.
Selamlar;
Evolution X rom'u deneyimlediyseniz fikriniz nedir acaba? XDA forumda çok popüler ve çok sık güncelleme yayınlanıyor bu rom konusunda.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Selamlar;
Evolution X rom'u deneyimlediyseniz fikriniz nedir acaba? XDA forumda çok popüler ve çok sık güncelleme yayınlanıyor bu rom konusunda.
Selamlar
Yakın zamanda deneyimlemedim. Telegram gruplarında yazılanlardan bildiğim kadarıyla çok sık rom değiştirip test eden kişiler pek önermiyordu. Çünkü rom kısa sürede şişiyor ve hantallaşıyormuş. Özellikle bir ara 2-3 günde bir güncelleme göndermişti romda sürekli problemler çıkınca. Bende o günden sonra denemedim. Ama siz yeni sürümünü deneyip görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

SkyMan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
SkyMan
Cihazım
Redmi K30 Pro
Konular
1
Selamlar
Yakın zamanda deneyimlemedim. Telegram gruplarında yazılanlardan bildiğim kadarıyla çok sık rom değiştirip test eden kişiler pek önermiyordu. Çünkü rom kısa sürede şişiyor ve hantallaşıyormuş. Özellikle bir ara 2-3 günde bir güncelleme göndermişti romda sürekli problemler çıkınca. Bende o günden sonra denemedim. Ama siz yeni sürümünü deneyip görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Çok teşekkürler yakın zamanda deneyip durumu bildiririm.Hayırlı bayramlar

b3k1rr

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
bekir
Cihazım
Mi 9t pro mi 6
Konular
5
Çok teşekkürler yakın zamanda deneyip durumu bildiririm.Hayırlı bayramlar
Eğer Android 12 kuracaksanız evolition x den uzak durun dotos syberios veya cherios deneyin ben Android 11 kullanıyorum dotos fazlasıyla yetiyor

Üst Alt