Rehber Android 11 ROM'larda Viper4Android Çalıştırma (AOSP/MIUI)

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Merhaba, bildiğiniz üzere V4A A11 romlarda pek iyi çalışmıyor;
Bu rehber V4A ile MIUI romlarda ve AOSP 11 romlarda karşılaşacağınız sorunları giderecektir.
- AOSP 11 lerde genellikle sistem seslerinde (aramalar,bildirimler,alarmlar) bozulmalar meydana geliyor.

Audio Compatibility Patch
Eğer partitionları R/W yapmak zor geliyorsa Magisk Modüllerden "Audio Compatibility Patch" yükleyin. Modülü kurarken sırayla no,yes,libvolumelistener,yes,no olarak seçim yapmanız yeterli olacaktır. Böylelikle Aosp sistem ses bozulmasını düzeltmiş olursunuz. 4. Adıma kadar rehberi uygulayın.
------------------------------------------------------------------------------
1- İlk önce Viper4Android modülünü magisk reposundan veya Viper4Android güncel APK sını yüklemelisiniz.
2- Modülü kurduysanız adımları takip edin ve V4A uygulamasına geçin.
3- V4A root istediğine izni verin, telefonunuzu yeniden başlatacaktır. Esas işlem buradan sonra başlıyor.
4- Reboot ettiğinizde herhangi bir root explorer ile;
"data/adb/modules/Viper4AndroidFX" klasörüne gidiniz. Bu klasörde "post-fs-data.sh" isimli bir dosya göreceksiniz. Bu dosya text dosyasıdır, metin düzenleyiciniz ile açın. Birkaç yazı göreceksiniz, aşağıda vereceğim komutları son satıra kopyalayıp yapıştıracaksınız.​
magiskpolicy --live 'allow audioserver audioserver_tmpfs file { read write execute }'
magiskpolicy --live 'allow audioserver system_file file { execmod }'
magiskpolicy --live 'allow mediaserver mediaserver_tmpfs file { read write execute }'
magiskpolicy --live 'allow mediaserver system_file file { execmod }'
magiskpolicy --live 'allow audioserver unlabeled file { read write execute open getattr }'
magiskpolicy --live 'allow hal_audio_default hal_audio_default process { execmem }'
magiskpolicy --live 'allow hal_audio_default hal_audio_default_tmpfs file { execute }'
magiskpolicy --live 'allow hal_audio_default audio_data_file dir { search }'
magiskpolicy --live 'allow app app_data_file file { execute_no_trans }'
magiskpolicy --live 'allow mtk_hal_audio mtk_hal_audio_tmpfs file { execute }'
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu şekilde görünecektir, komutların amacı ise sizin için SELinux'u halletmesidir. Ayrıca MIUI romlarda efektlerin çalışmasını sağlayacaktır.

4. ADIMI YAPMANIZ MIUI TABANLI ROMLAR İÇİN YETERLİ. BU ADIMDAN SONRASI AOSP ROMLARDA SES SORUNUNU GİDERMEK İÇİNDİR.(Read/Write vendor için, aksi halde ACP kullanın.)

5- Başlarda belirttiğim üzere, diğer rehberimdeki adımları gerçekleştirip Vendor bölümünüzü R/W olarak ayarlamalısınız. Bu adımda Vendor'un R/W erişimi olması gereklidir.
6- Kullandığınız Root Explorer ile;
"/Vendor/lib/soundfx ve /Vendor/lib64/soundfx" klasörlerine gidip bu iki klasörde bulunan "libvolumelistener.so" bloblarını silmelisiniz. Dikkat edin, bu blob hem lib64/soundfx klasöründe hemde lib/soundfx klasöründe mevcut. Bu iki blobu sildikten sonra reboot edin.
6- Son olarak V4A uygulamasından sağ üstten ayarlara girip "Legacy mode" AKTİFLEŞTİRİN.

Bu işlemler sonunda (4. adım) kullandığınız MIUI ROMlarda V4A sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.
ARROW OS gibi AOSP ROMlarda yaşayacağınız sistem ses bozukluklarını da giderecektir.

Araştırıp bulduğum konulardan topladığım bilgilerle ilk açtığım XDA konumda(POCO X3 NFC Themes, Apps and Mods subforumda.) alt bölümde Credits bölümünde kullandığım kaynakları bulabilirsiniz

Son düzenleme:

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Konu içeriği güncellendi. 29/04/2021

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Konu içeriği güncellendi. 07/06/2021

Melisa38

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melisa
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
18
Havoc 4.16
Mi Note 10 lite için de geçerli mi bu bilgiler?
Bende bugün sorunsuz çalışıyordu ama termux ile ne yaptıysam su ve setenforce 0 yazıp
Hep duzelirdi ama bu akşam düzelmedi sildim geri yükledim izinleri verdim vs 2 3 kez olmadı.
Sh dosyasına yazıyı ekledim MIUI taban içinmiş deneyim dedim.
Şimdi o iki blobu silsem acaba sorun yaratır mı çünkü cihazlar farklı diye emin olma amaçlı sormak istedim, bilgilendirirseniz sevinirim?...

****Ekleme: blobları isim değiştim ama silemedim viper girdim bir şekilde bir şeyler oldu ama anlamadım güç bastım düzeldi. Neyin düzeltme yaptığını anlamadım. Amaze dosya yöneticisi kendini arada yeniden başlattı vs neyse böyle bir durumla karşılaşan olursa deneme yanılma olarak muhtemelen düzeltir.
Blobları silemedim tekrar ediyorum. Yine de yedek aldım nolur nolmaz diye.

Son düzenleme:
Üst Alt