Rehber Android 11 Miui 12'den Android 10 Miui 11'e Dönüş rehberi

lostwisdom

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
note 9s
Konular
9
Merhabalar, 1 yıl kadar note 9s cihazda android 11 ve miui 12 kullanmak zorunda kalmış ve hiçbir şekilde android 10'a geri dönememiştim. Fastboot twrp miflash hiçbir şekilde cihaz kabul etmiyordu, sebebi de rollback koruması olarak gösteriyordu rakam 1 olmasına ve bu cihazda koruma olmamasına rağmen. Aynı sorunu yaşayan ve sürüm düşüremeyen kendim gibi bir çok kişiyi burada gördüğüm için bu konuyu açıyorum ki insanların sıkıntıları çözülsün. Denemediğim rom ve yöntem kalmamıştı ta ki düne kadar.

Unutmayalım ki bu rehber bootloader kilidi açık ve kod adı curtana olan redmi note 9s cihazlar içindir.

Cihazınızda yüklü olan orjinal veya custom android 11 miui 12 ve üzeri romdan android 10 miui 11'e dönüş için öncelikle android 10'un en stabil sürümü olan xiaomi.eu
V11.0.11.0.QJWMIXM kodlu curtana romu mifirm.net adresinden indiriyoruz. indirme linki:

ardından XiaoMiTool V2 sayfasından programın son sürümünü indiriyoruz. telefonun geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklamayı aktif edip bilgisayara bağlıyoruz, bildirim panelindeki şarj oluyor bildirimine tıklayıp dosya aktarımını seçiyoruz, telefona gelen bu bilgisayara güven uyarısına tamam diyoruz.

yukarıda linkini verdiğim konudaki twrp'yi telefona yüklüyoruz, kurulum talimatları konuda mevcut. (orangefox recovery ile çalışmayacaktır)

bu işlemlerden önce dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın

gelelim romu flashlamaya.

XiaoMiTool V2 anlatımı : Rehber - XiaomiTool v2 ile Tüm Xiaomi Cihazlara Zahmetsiz Bootloader Unlock, TWRP, EU Rom, Global Rom ve Magisk Root Yükleme En Detaylı Resimli Anlatım

twrp kurulumundan sonra cihaz twrp menüsündeyken bilgisayara bağlayıp XiaoMiTool V2 programını açıyoruz, yukarıda linkini verdiğim konuda unlock işlemleri adlı başlığın altındaki ekranları göreceksiniz, ilk uyarıya agree dedikten sonra "my device works normally" seçeneğini seçiyoruz

yukarıdaki adımları atlamadan yaptıysanız cihazınızı recovery modunda görecektir program.

yalnız MiAssistant bölümünü atlayacağız çünkü cihaza twrp kurduk ve recovery modundayız, direkt " please choose procedure category" başlıklı sayfaya gelecek program.

ardından custom rom seçip indirmiş olduğumuz V11.0.11.0.QJWMIXM kodlu romu listeye ekliyoruz ve ilerliyoruz, program adb aracılığı ile twrp'ye romu gönderiyor ve flashlamaya başlıyor.

flashlama işlemi bittikten sonra telefon açılmayıp twrp'ye atacak, twrp'de data wipe yapıp system'e reboot ediyoruz. ve telefonumuz android 10 miui 11'e geri dönmüş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

burada bu programı kullanmamızın amacı ve faydasına geleyim; android 11 ve miui 12 bu cihaza yüklendikten sonra %99 ihtimalle fastboot ve twrp den atılan hiçbir düşük sürüm romu kabul etmiyor. bu programla flashladığınız romu twrpden flashlasanız yine hata veriyor. bu program romu twrp'ye adb push yolu ile gönderiyor, aynı işlemi adb üzerinden yapmaya çalışsanız twrp yine hata veriyor. yani programı yazan muhterem nasıl yapmış bilmiyorum ama mübarek insan orası kesin.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buraya kadar gelip sürümünüzü başarıyla düşürdüyseniz tebrikler, yok fastboot loop sorunu yaşıyorsanız cihaz fastboot modundayken mifirm.net sitesinden V11.0.11.0.QJWMIXM kodlu global curtana romunu indirin. indirme linki:

indirdiğiniz dosyayı winrar ile açıp içindeki klasörü masaüstüne çıkarın.

Mi Flash Tool – Xiaomi Tools adresinden miflash tool son sürümünü indirip rar klasörünün içindeki miflash klasörünü direkt C diskinizin içine atın, ardından klasörün içindeki miflash programını çalıştırıp select bölümünden çıkardığınız rom klasörünü seçip telefonu bilgisayara bağlayın ve refreshe tıklayın.

ardından aşağıdaki "clean all" seçeneğini mutlaka işaretleyip flash butonuna tıklayın, bunu yapmazsanız bootloader'ınız kilitlenir. hata verirse cihazın bağlantısını kesmeyin işlem bitene kadar bekleyin başarılı bir şekilde flashlayacaktır. sonra isterseniz bu global sürümde kalabilir, isterseniz yukarıdaki adımları baştan uygulayarak yine xiaomi.eu romu flashlayabilirsiniz.
orjinal rom kullanmak isterseniz istediğiniz sürüm curtana fastboot romunu miflash ile yukarıda anlattığım gibi tekrar cihaza yükleyebilirsiniz.

Cihazınıza yanlış/eksik uygulama sonucu verebileceğiniz hasardan miuiturkiye.net ve şahsım sorumlu değildir, sorumluluk size aittir.

Son düzenleme:
Üst Alt