Soru {Android 11} Mi 10 dosya aktarım hız sorunu

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Merhaba canlar. Mi 10 kullanıcısıyım 1 yıldır. Sorum ve sorunum şöyle ki, telefonumda bulunan 30-40 Gb boyutunda olan dosyalarımı bilgisayara aktarırken transfer işlemi çooook uzun sürüyür. Tahmini olarak 4-5 saat. Ve bu sorunu Android 11-e geçtiğim zamandan hiss etmeye başladım. Şöyleki Android 10 kullandığım zamanlarda 50-60 GB boyutundakı dosyalarımı 2 saate falan bilgisayara aktarıyordum. Şimdi resmen işkence oldu artık.

Android 11 kullanan ve dosyaları bilgisayara transfer eden arkadaşlara soruyorum. Sizde de böyle bir yavaşlama varmı? SSD kullanıyorum. Yazma/okuma hızları yüksek, baya da bir yer var SSD-imde. Ama gel gör ki, 1 mb boyutlu resimler bile bazen 30-40 saniyeye aktarılıyor. Kullandığım USB kablo telefonun kendi original kablosu ve hasarlı felan da değil. İyi kullandım. Bilgisayarımın işletim sistemi de sorunsuz çalışıyor, format attıkdan sonra da denediğimde değişen bir şeyler olmamıştı. Bir türlü çözemedim.

Aklıma ilk gelen şey şuydu. Google Android 11 ile birlikte dynamic partition kavramına geçti ve kullanıcının direk system partition-a ulaşmasını engelledi. Yeni sürüm TWRP kullananlar bilir. System partition artık wipe yapılamıyor. En azından Mi 10 da öyle durum. Düşündüm ki, belki de bunun getirdiği bir kısıtlama,dezavantaj felandır, ama ne internetde bunla alakalı konu buldum, ne de dosyalar system partition-da yerleşmediği için mantıklı buldum (data partition-da oluyor dosyalar).

Yardımlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum. İnternetim yeterli değil diye direk bulut servislerine upload yapamıyorum.

Dipnot: Dosyaları taşırken .thumbnails klasörlerini siliyorum. Yoksa dosya transfer işlemi 2 saat daha uzuyor. Ha bir de dosyaları bilgisayara taşırken bazen transfer ekranında işlemin ortasında calculating yazılıyor ve bazen de bilgisayar çok kısa süreli donuyor. Bilenler bilir bu durumu. Windows-da harici depolama biriminden dosya aktarırken dosyaların aktarılması zorlaşınca böyle sorunlar oluyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Şunu da söylemek isterim ki, bilgisayardan telefona dosyaları aktardığımda çok hızlı bir şekilde aktarılıyor.

Son düzenleme:

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Arkadaşlar, yurtdışından bazı geliştiriciler ile konuştum. Gerçekten sorun Android 11 ile alakalıymış. Bana testlerini yolladılar. Android 10 da 1.2 saniyeye transfer olan dosya Android 11-de 12 saniyeye transfer oluyor. Arada 10 kat yavaşlama söz konusu. Ve google hazretli bunu bazı güvenlik önlemleri için Java kullanarak yapmış.Bilenler bilir. Java yavaş çalışır. Lanet olsun. Her yeni sürümde Android daha berbat bir hal alıyor.

brk_41

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Salih
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
9
Harmony os yi bizim cihazlara da adapte etseler keşke birde onu denesek:))

legaltr

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali İNANIR
Cihazım
MI 10
Konular
11
Evet bu inanılmaz saçma bir durum ve inanılmaz sinir bozucu. Taşınan dosya sayısı çok fazla olunca çok daha büyük sorun oluyor. Mesela yaklaşık 4000 adet toplam 3.5 GB dosya için 3 saat aktarım gözüküyordu. Telefon dosya yöneticisi üzerinden zip'leyip pc ye taşıyınca 3 dk içinde gönderdi. Telefondan zip yapma işi de yaklaşık 5 dk sürdü. En iyi çözüm bu gibi. Aklınızda olsun.

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Evet bu inanılmaz saçma bir durum ve inanılmaz sinir bozucu. Taşınan dosya sayısı çok fazla olunca çok daha büyük sorun oluyor. Mesela yaklaşık 4000 adet toplam 3.5 GB dosya için 3 saat aktarım gözüküyordu. Telefon dosya yöneticisi üzerinden zip'leyip pc ye taşıyınca 3 dk içinde gönderdi. Telefondan zip yapma işi de yaklaşık 5 dk sürdü. En iyi çözüm bu gibi. Aklınızda olsun.
40 50 gb dosyanın ve sayının 6000 7000 olduğunu hesaba katarsak bu işlem çok fazla sürecektir. Denedim 1 kere.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

legaltr

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali İNANIR
Cihazım
MI 10
Konular
11
Evet ziplemekte çok uzun sürecektir. Eğer bir çözüm bulursanız burda paylaşmanız çok güzel olur.

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Evet ziplemekte çok uzun sürecektir. Eğer bir çözüm bulursanız burda paylaşmanız çok güzel olur.
Çözümü malesef ki yok. Twrp uzerinden aktarmayı bile denedim hepsi hüsran. Usb 2.0 aktarım hızını bile veremiyor telefon. Bu markalar o zaman neden usb 3.1 felan diye atıp tutuyorlar ? İşte Androidin sorunu bu. Google bir şey yapar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

legaltr

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali İNANIR
Cihazım
MI 10
Konular
11
çok haklısınız hocam maalesef. Androidde her gelen güncelleme 1 getirirken 2 götürüyor çok can sıkıcı bir durum. Ağ üzerinden transfer denediniz mi belki daha hızlı olabilir diye düşünüyorum
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

hocam birde eu rom kullanıyorsunuz galiba. Eu romda çiftsim desteği var mı ve sizce rom nasıl

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
çok haklısınız hocam maalesef. Androidde her gelen güncelleme 1 getirirken 2 götürüyor çok can sıkıcı bir durum. Ağ üzerinden transfer denediniz mi belki daha hızlı olabilir diye düşünüyorum
Evet denedim. Ama ağınız çok hızlı olmalı. Yoksa fazla uzun oluyor ayrıca ağ uzerinden aktarim protokolleri uzun sureli transfer için hazırlanmadı. Yani 1 saat felan sonra telefon işlemi durduruyor. Bu yuzden internetin çok hizli olmali ki, işlem cabucak bitsin. Bende mesela 100 mbps internet var.o bile yetmedi yani. Saniyede 8 mb aktarım demek bu. Usb 2.0 hızıysa saniyede 40 mb aktarım demek. Yani 5 defa fazla. Bu google bu işlemleri yapmasaydi dosyalari saniyede 40 mb hizla aktaracaktım.

Dosyaları bilgisiyardan telefona 45 dakkada aktardım mesela. Ama telefondan bilgisayara 5 6 saat oluyor.

legaltr

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali İNANIR
Cihazım
MI 10
Konular
11
Hocam elimde Type C girişli 3.0 flash disk vardı. Geçen 12 GB boyutundaki dosyaları pc den atmaya çalışırken 2 saat civarı gösteriyordu. Bende önce flash'a sonra telefona attım. yaklaşım 15dk sürdü

Üst Alt