Yardım AliExpress VERGİ

korkmaz9956

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burak
Cihazım
Mi note 10 lite
Konular
17
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global
Telefon Modeli
redmi note 7
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhaba, Redmi Note 7 cihazımda kullanmak üzere AliExpress ten 2 parça ürün almak istiyorum birisi 20 tl lik kamera lensi diğeride 35tl lik bir kılıf (kılıf yeni kullanıcı bonusuyla birlikte 60 kuruş) her ikisi için ayrı ayrı vergi ödermiyim? Nekadar vergi öderim ? ve sipariş ettiğim bu ürünler ayrı ayrı mı gelir ?? yardım ederseniz sevinirim...

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Vergi ile ayakbastı denilebilecek gümrüğe sunum ve damga vergisi ücretlerini birbirinden ayırmak gerekir. Ancak o zaman işin mantığını anlaşılır, yanlış beyanlarda bulunulmaz.
Eskiden her ürün gümrüğe girmez, sadece gümrüğe tabi ya da şüpheli olabilecek paketler girerdi. Diğer paketler direkt olarak adresimize ücretsiz olarak gelirdi. Artık öyle değil. Artık ülkemize giren her bir paket, gümrüğe girer ve girdiği anda şu anda 8 TL olan gümrüğe sunum ve 0.7TL damga vergisine tabi olur. Paketin içeriği ve fiyatının önemi yoktur. İster 1 kuruş olsun ister 5bin lira. 8.7TL sabittir. AB ülkelerinden gelen paketlerde %18, diğer yerlerden gelenlerde %20 olmak üzere gümrük vergisi ve gelen ürünün cinsine, fiyatına v.s. bağlı olarak diğer ekstra ÖTV v.s. vergiler üzerine eklenir.
Şunu da belirtmek gerekir ki, gördüğüm hiçbir pakette %20 gümrük vergisi kuralı uygulanmıyor. Kafalarına göre bir şeyler yazıyorlar. Yukarıda bir arkadaş yazmış, benim de 1 cente aldığım bir ürüne 5 küsur lira vergi çıkarılmıştı, bunun yanında 10 dolarlık bir pakete de 6 küsur lira. Bu nedenle yurt dışından bir şey alırken size olacak kesin maliyetini hesaplamanız mümkün değildir.

Oyla:

yanciess

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Zafer
Cihazım
Mi 9t
Konular
24
Peki diyelimki takipsiz kargolu ürün geldi, postacı bizi bulamadı vergi durumu ne olur?
Önceden kapıya bacaya atıp gidiyorlardı malum

Oyla:

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
17
Gümrüğe sunma ücreti nedir arkadaş!? Milletin sırtından haksız kazanç elde edenler umarım sakat kalırlar :D

Oyla:

mystico

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mesut
Cihazım
Xiaomi mi5s
Meslek
Fizyoterapist
Konular
15
15 dolara aldığım saate 52 tl vergi ödedim. Paket geldiğinde üstünde tükenmez kalem ile 40 dolar yazmışlardı. Fiyata inanmamış olacaklarki kafalarına göre fiyat yazmışlar. Devlet tarafından dolandırıldım anlayacağınız.

Oyla:

abrahamaa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
İbrahim
Cihazım
Lenovo P1
Konular
4
15 dolara aldığım saate 52 tl vergi ödedim. Paket geldiğinde üstünde tükenmez kalem ile 40 dolar yazmışlardı. Fiyata inanmamış olacaklarki kafalarına göre fiyat yazmışlar. Devlet tarafından dolandırıldım anlayacağınız.
Bunu ilk defa duyuyorum ama sanırım olayın şunla ilgisi var: aliexpresten sipariş verilen ürünlerin üzerindeki rakamlar hiç bir zaman gerçek rakamlar olmuyor. Zamanında çok sipariş verdim. 10 dolarlık 20 dolarlık ürünlerde her zaman 1-2 dolarlık fiyat yazar daha düşükse fiyat 50 sent 10 sent bile yazdığını gördüm. Gümrükte muhtemelen bunun farkındalar ki bu normal, doğru rakam yazılanları da belki bu kapsamda değerlendiriyor olabilirler. Zira her ürün için girip sitesinden bakmaları mümkün değil. Ama elleriyle yazmışlarsa da bu doğru olmamış.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Cb1111-1

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Coşkun
Cihazım
Xiaomi Mi 8lite
Konular
5
Her ikisi icin ayri ayri vergi odersiniz. 35 liralik icin yaklasik 20 lira , 20 liralik icin ise 11-12 lira vergi odersiniz hocam.

Edit: ürün 35 tl ise yarisi kadar vergi. Urun 60 kuruş ise minimum 6-7 lira vergi ödersiniz.
6tllik bir vergi yok 8 tl sadece gümrüğe sunum ücreti zaten ve standart 1 kuruşluk 1 ürün dahi alsan 8tl gümrüğe sunum ücreti + damga vergisi vs toplam 11 tl ödeniyordu şuan son durum en düşük 15tl vergi ülkeye giren tüm ürünler için...
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Peki diyelimki takipsiz kargolu ürün geldi, postacı bizi bulamadı vergi durumu ne olur?
Önceden kapıya bacaya atıp gidiyorlardı malum
Ülkeye girdiğinde takipli olarak kayıt altına alınır ptt görevli evinize geldiğinde kargo takip fişini kapınıza bırakır çıkan vergiyi üzerine yazar ve size en yakın pttye kargonuz bırakır.. Artık kapıya atıp gitme diye bir durum yok o kargo artık en düşük 15tl çünkü :)...

Oyla:

emrebzk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
civil aviation
Konular
5
35 dolarlık ürün için benden alınan ücret. 43 lira

Şöylede bi durum var. Gerçek fiyatını belgelerseniz kesinlikle vergisini düzeltiyorlar. Fiyat itirazı PİM merkezlerinde yapılıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20191112_103133.jpg
    IMG_20191112_103133.jpg
    966,8 KB · Görüntüleme: 25
Oyla:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Gümrüğe sunma ücreti nedir arkadaş!? Milletin sırtından haksız kazanç elde edenler umarım sakat kalırlar :D
Gümrüğe sunum ücreti ben yurtdışından alışveriş yapmaya başladığım 2013-2014 yıllarından beri (elbette öncesi de vardır) var. Ancak şimdiye kadar sadece gümrüğe girmesi gereken ya da şüpheli görülen paketler gümrüğe girerdi. Aldığım yüzlerce paketten gümrüğe girip te gümrüğe sunum ücreti alınanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ancak artık tüm paketler giriyor.

MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Bojack

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
70
35 dolarlık ürün için benden alınan ücret. 43 lira

Şöylede bi durum var. Gerçek fiyatını belgelerseniz kesinlikle vergisini düzeltiyorlar. Fiyat itirazı PİM merkezlerinde yapılıyor.
hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama ben toplam da 34.8 TL ürün sipariş verdim aynı satıcıdan plastik avucumun icini gecmez adi plastikten yuvarlak bir kap 4 adet sizce bana ne kadar gelir vergisi

Oyla:

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
benim kargo direk gelmedi.adamlar el koydu herhalde.6 ay oldu.

Oyla:
Üst Alt