Sohbet AliExpress Vergi Uygulaması ve Kapıda Alış

Virtuoso

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevcut değil
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
26
Esenlikler dostlarım,

Biliyorsunuz, geçenlerde AliExpress'te de vergi ödeneceği yönünde yasalar açıklanmıştı.

14 Şubat'ta sipariş verdiğim, 5.2₺ değerinde olan 1 adet telefon kılıfı bugün evime getirildi. Ve vergi adı altında ikinci bir 5.2₺ elden ödedim. Gelen paketin üstünde de PTT'ye ait vergi bilgileri yer alıyor zaten, konuya fotoğraf ekledim.

Bir belirtmem gereken şey daha var, malumunuz AE'den gelen kargolarınız genelde gelişigüzel biçimde kapınızın önüne atılırdı. Fakat bugün ben de ilk kez tecrübe ettim ki, vergiden herhalde, artık vatandaşlık kimliğiniz ile teslim alıyorsunuz paketinizi, imza da atıyorsunuz. AE'de, en azından teslimat bilgilerinde, nasıl olsa rastgele kapıya bırakılıyor diye isim-soyisim kısımlarını sallayanınız varsa artık yapmamalı gibi görünüyor. giggle~~

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Kısa bir kılıf yorumu: Temas hissiyatı güzel, kutudan çıkan silikon kapak gibi kaygan da değil, güzel de oturuyor. Kamera kısımlarında birazcık çıkıntı da var. Ama şöyle ki öyle kenarda yedek dursun diye alabileceğiniz türden. Yoksa tabii ki 15-20₺ daha üstüne koyup çok daha kaliteli ürünleri tercih edin.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:

Cb1111-1

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Coşkun
Cihazım
Xiaomi Mi 8lite
Konular
5
Bugun bende delux dikey mouse teslim aldım ama herhangi birşey ödemedim. Gelecek olan 10 tane daha ürünüm var bakalım ne olacak...

TRY 123.75 50%OFF | Delux M618Plus RGB Ergonomik Dikey Fare 6 Düğmeleri 4000 DPI Optik Bilgisayar Fare Ile Çıkarılabilir Palm Dinlenme PC Laptop Için

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yanlız resmine baktım şuan. Senden vergi alınmamış sadece içinde ne olduğu tam anlaşılamadığı için araştırmaya girmiş o yüzden bir ücret almışlar bazen bazı gelen postalar için şansa uygulanan bir uygulama bu...

Virtuoso

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevcut değil
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
26
Bugun bende delux dikey mouse teslim aldım ama herhangi birşey ödemedim. Gelecek olan 10 tane daha ürünüm var bakalım ne olacak...

TRY 123.75 50%OFF | Delux M618Plus RGB Ergonomik Dikey Fare 6 Düğmeleri 4000 DPI Optik Bilgisayar Fare Ile Çıkarılabilir Palm Dinlenme PC Laptop Için

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yanlız resmine baktım şuan. Senden vergi alınmamış sadece içinde ne olduğu tam anlaşılamadığı için araştırmaya girmiş o yüzden bir ücret almışlar bazen bazı gelen postalar için şansa uygulanan bir uygulama bu...

Evet, verginin karşısında 0,00 yazıyor ama getiren eleman vergi diyince kafalar karıştı...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hayır hocam sizden alınan ücret vergi değil. Vergi demesi memurun boş boğazlığı :)

Normalde gelen takipsiz kargolarımız üzerindeki beyana bakılarak 22$ altındaysa gümrük denetlemesine giremeden yurtiçi takipsiz posta muamelesi görüyordu. Yani posta kutusuna bırakılıyordu ve bu işlem için ek ücret ödemiyorduk.

Eğer paket üzerinde 22$ üzerinde bir miktar yazıyorsa veya paket boyutuna bakan memur ürünün 22$'dan pahalı olduğunu düşünüyorsa ya da her hangi bir şekilde gümrükte incelenmesi gerektiyse gelen kargo gümrükte kontrolden geçer ve bu kontrol için sizden 5.20 TL ücret alınır. Gümrüğe giren her kargodan bu miktar tahsil edilir. chatin_62 hocamın deyişiyle ayakbastı parası alıyorlar yani.

İnceleme sonrasında eğer ürün değer yüksek ise ürün için belirlenen satış fiyatı üzerinden gümrük vergisi alınır. Eğer miktar 22$ altındaysa aynen sizin kargonuzda olduğu gibi ayabastı parası alınır ve size gönderilir.

Ek olarak aslında memurun kapıya getirmesinin nedeni özeni değil sizden ayakbastı parasını tahsil edebilmek :)

Virtuoso

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevcut değil
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
26
Hayır hocam sizden alınan ücret vergi değil. Vergi demesi memurun boş boğazlığı :)

Normalde gelen takipsiz kargolarımız üzerindeki beyana bakılarak 22$ altındaysa gümrük denetlemesine giremeden yurtiçi takipsiz posta muamelesi görüyordu. Yani posta kutusuna bırakılıyordu ve bu işlem için ek ücret ödemiyorduk.

Eğer paket üzerinde 22$ üzerinde bir miktar yazıyorsa veya paket boyutuna bakan memur ürünün 22$'dan pahalı olduğunu düşünüyorsa ya da her hangi bir şekilde gümrükte incelenmesi gerektiyse gelen kargo gümrükte kontrolden geçer ve bu kontrol için sizden 5.20 TL ücret alınır. Gümrüğe giren her kargodan bu miktar tahsil edilir. chatin_62 hocamın deyişiyle ayakbastı parası alıyorlar yani.

İnceleme sonrasında eğer ürün değer yüksek ise ürün için belirlenen satış fiyatı üzerinden gümrük vergisi alınır. Eğer miktar 22$ altındaysa aynen sizin kargonuzda olduğu gibi ayabastı parası alınır ve size gönderilir.

Ek olarak aslında memurun kapıya getirmesinin nedeni özeni değil sizden ayakbastı parasını tahsil edebilmek :)

Detaylı ışık tuttuğunuz için minnettarım. Her şey daha netleşti şimdi. :$

kimyagERdem

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdem
Cihazım
Xiaomi mi8
Konular
24

Yalniz hocam son günlerde tüm paketler açılmaya başladı neredeyse. Kanun çıkıncaya kadar bu şekilde tahsil edecekler vergiyi gibi görünüyor.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

lewizsthank1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zafer
Cihazım
Mi 10T PRO
Meslek
Yazarkasa Teknisye
Konular
25
Bugün Tanix Tx6 tvboxum geldi. Herhangi bir vergi veya gümrük bedeli ödemedim.

Üst Alt