Soru Adreno Sürücü Güncelleme

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Redmi Note 8 için GPU sürücüsünü güncelleyen var mı? Gözle görünür bir performans artışı olur mu? Bizde ki sürüm v415. Üç farklı sürüm buldum bunlardan sanırım v464 olanı stabil, diğer ikisi test aşamasında. Konu hakkında detaylı bilgi telegram da mevcut, forumda aradım fakat bulamadığım için konu açmak istedim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

sürücü güncelleme konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bunla alakalı bi konu buldum forumda fakat başka bi cihaza aitti,sorun olmaz sanırım. Henüz işlemi denemediğim için sormak istedim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201005-131710.jpg
    Screenshot_20201005-131710.jpg
    471,3 KB · Görüntüleme: 64
  • Screenshot_20201005-132130.jpg
    Screenshot_20201005-132130.jpg
    105,1 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Redmi Note 8 için GPU sürücüsünü güncelleyen var mı? Gözle görünür bir performans artışı olur mu? Bizde ki sürüm v415. Üç farklı sürüm buldum bunlardan sanırım v464 olanı stabil, diğer ikisi test aşamasında. Konu hakkında detaylı bilgi telegram da mevcut, forumda aradım fakat bulamadığım için konu açmak istedim

sürücü güncelleme konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bunla alakalı bi konu buldum forumda fakat başka bi cihaza aitti,sorun olmaz sanırım. Henüz işlemi denemediğim için sormak istedim.
Bu sürücü güncelleme olayı aynı PC de ki gibi ekran kartı güncelleme dimi ve yaptınız mı o verdiğiniz versiyonları nereden buldunuz ?

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Bu sürücü güncelleme olayı aynı PC de ki gibi ekran kartı güncelleme dimi ve yaptınız mı o verdiğiniz versiyonları nereden buldunuz ?

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bi nevi öyle diyebiliriz. İlk mesajda link mevcut ordan detaylı bakabilirsiniz. Ben geekbench uygulamasından test yaptım hem opengl hem de vulkan için. Birazdan sürücüyü güncelleştirmeyi deneyecem bakalım bi fark olacak mı.

İlk denemem başarısız oldu. Havoc os ve inception kernel kullanıyorum, sistem boot etmedi. Boot animasyonu bile gelmedi, redmi ekranında kaldı. Sistem ve vendoru yedeklemiştim ,geri yükleyip sistemi tekrar açtım. Neden olmadı bilmiyorum

Son düzenleme:
Oyla:

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Öncelikle yükleme adımlarını anlatmadım soru konusu olduğu için,isteyen olursa anlatabilirim. İlk mesajda xda konusu da mevcut. Güncellemeyi yüklemeyi başardım fakat sistem kararsız oldu. Uygulama ikonları kayboldu,ekran görüntüsü sadece beyaz ekran şeklinde ve systemui surekli yeniden başladı, kısacası kullanılmaz halde. Yedekte duran sistem ve vendoru geri yükleyip sistemi kurtardım.. Yalnız bu benim kullandığım sistem ve kernelden dolayı mı bilemiyorum. Ve diğer gpu güncellemelerini denemedim. Bilgi vermek istedim..

Oyla:

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Konu sanırım kimsenin ilgisini çekmedihaha--
Sürücüleri sonunda güncelleyebildim ve test sonuçlarını paylaşıyorum. Açıkçası bu sonuçlar ne kadar gözle görünür bir fark oluşturur bilmiyorum fakat az da olsa fark olması iyidirgiggle~~
Rom ve kernele göre sonuçta değişebilir belki. Ben havoc os ve inception kernel üzerinde denedim

API Overhead testi de yaptım fakat önceki sürücüler de denememiştim,bu da onun sonucu..

Şunu da belirteyim 3dmark opengl 3.1 e kadar destekliyor,ben 3.2 driverleri güncelledim. Burda asıl farkı vulkan üzerinde görebiliriz

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201007-080603~01.jpg
    Screenshot_20201007-080603~01.jpg
    37,4 KB · Görüntüleme: 39
  • Screenshot_20201006-124610.jpg
    Screenshot_20201006-124610.jpg
    409,1 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_20201007-080208.jpg
    Screenshot_20201007-080208.jpg
    406,6 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_20201007-081535.jpg
    Screenshot_20201007-081535.jpg
    471,8 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Oyla:

Bawer21

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İnan
Cihazım
Poco F3
Konular
4
Çabanız ve emeğiniz teşekkürler. Merak edenler için açıklayıcı olmuş oldukça.

Oyla:

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Çabanız ve emeğiniz teşekkürler. Merak edenler için açıklayıcı olmuş oldukça.
Teşekkür ederim. Merak eden ve güncellemek isteyenler için yükleme adımlarını da anlatabilirim. İlk mesajda verilen linkte gerekli anlatım ve indirme linkleri mevcut fakat en azından bizim cihaz için ufak tefek değiştirilecek adımlar var. Yoksa cihaz önyükleme yapmıyor veya sistem kararsız çalışıyor.

Oyla:

Bawer21

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İnan
Cihazım
Poco F3
Konular
4
Teşekkür ederim. Merak eden ve güncellemek isteyenler için yükleme adımlarını da anlatabilirim. İlk mesajda verilen linkte gerekli anlatım ve indirme linkleri mevcut fakat en azından bizim cihaz için ufak tefek değiştirilecek adımlar var. Yoksa cihaz önyükleme yapmıyor veya sistem kararsız çalışıyor.
Yükleme adımlarını da yazarsanız kusursuz olur açıkçası, bir kişinin dahi bootlop'a düşmesine engel oluranız sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir ama başına gelecek olan için oldukça mühim tabi. Yaparsanız daha iyi olur bence :)

Oyla:

MertBeet

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
POCO X3 NFC
Konular
27
Öncelikle sürücülerin farklı sürümleri ve ikisi bir arada olanları var. (opengl ve vulkan) Ben sizlere stabil olan sürüm ve opengl vulkan dosyalarını ayrı ayrı paylaşıyorum. İsteyen ikisini veya tekini güncelleyebilir..

OpenGL V464

Vulkan V1.1.128

[M] MAGİSK
[R] RECOVERY

Magisk üzerinden yüklenecek sürüm bizim için stabil çalışmıyor çok kez denedim ama en azından ben yapamadım. R yani Recovery için olan sürümü indiriyoruz..

Kurulum Talimatları
ROOT VE RECOVERY GEREKLİDİR

1- İlk önce TWRP üzerinden SYSTEM VE VENDOR(SATICI) yedeğini mutlaka alın. Kurulum sırasında herhangi bir sorun çıkarsa bu yedekleri geri yükleyerek sorunsuz bir şekilde eski sisteminize geri dönebilirsiniz
2- İndirdiğiniz [R]TeamDrivers_OpenGL_SD665_v3.5 dosyasının içindeki installer.sh dosyasını kod düzenleyici destekleyen bir dosya yöneticisi ile açın.
3- Arama yerine chcon yazın. İki adet kod çıkacak bu kodları restorecon olarak değiştirin ve kaydedin.
4- Cihazı Recovery modda başlatın
5- İnstall bölümünden indirdiğiniz ve installer.sh dosyasını düzenlediğiniz [R]TeamDrivers_OpenGL_SD665_v3.5 dosyasını flashlayın
6- Wipe dalvik/art cache ve cache yapıp sistemi yeniden başlatın
7- bu program ile sürücünüz güncellendi mi kontrol edin. Sürüm numaranız V@464 olmalıdır.
8- Tekrar recovery moda alıp indirdiğiniz [R]TeamDrivers_Vulkan_SD665_v3.5 dosyasını flashlayın ve wipe dalvik/art cache ve cache yapıp sistemi başlatın. Vulkan sürüm numaranız ise 1.1.128 olmalıdır

SORUMLULUK TAMAMEN SİZLERE AİTTİR. DEDİĞİM YEDEKLERİ ALIRSANIZ CİHAZ BOOTLOOPA DÜŞSE DAHİ SIKINTISIZ YERİ YÜKLERSENİZ. VE EĞER BOOTLOOPA DÜŞERSİNİZ LÜTFEN KODLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE DÜZENLEDİĞİNİZİ VE UYGULANDIĞINI KONTROL EDİN

ÖNEMLİ UYARI

MIUI ÜZERİNDE DENEMEDİM. BAZI YAZILIMLAR, SÜRÜCÜLER ÜZERİNDE OYNANMASINA İZİN VERMİYOR. BEN AOSP ÜZERİNDE DENEDİM , AÇIKÇASI EU ROM VS İZİN VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. GLOBAL ROM KABUL ETMEYEBİLİR. YİNE DE DENEYEBİLİRSİNİZ VE TEKRAR SORUMLULUK SİZE AİT

Son düzenleme:
Oyla:

Bawer21

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İnan
Cihazım
Poco F3
Konular
4
Yükleme adımlarını da yazarsanız kusursuz olur açıkçası, bir kişinin dahi bootlop'a düşmesine engel olursunuz. Yaparsanız daha iyi olur bence :)
Öncelikle sürücülerin farklı sürümleri ve ikisi bir arada olanları var. (opengl ve vulkan) Ben sizlere stabil olan sürüm ve opengl vulkan dosyalarını ayrı ayrı paylaşıyorum. İsteyen ikisini veya tekini güncelleyebilir..

OpenGL V464

Vulkan V1.1.128

[M] MAGİSK
[R] RECOVERY

Magisk üzerinden yüklenecek sürüm bizim için stabil çalışmıyor çok kez denedim ama en azından ben yapamadım. R yani Recovery için olan sürümü indiriyoruz..

Kurulum Talimatları
ROOT VE RECOVERY GEREKLİDİR

1- İlk önce TWRP üzerinden SYSTEM VE VENDOR(SATICI) yedeğini mutlaka alın. Kurulum sırasında herhangi bir sorun çıkarsa bu yedekleri geri yükleyerek sorunsuz bir şekilde eski sisteminize geri dönebilirsiniz
2- İndirdiğiniz [R]TeamDrivers_OpenGL_SD665_v3.5 dosyasının içindeki installer.sh dosyasını kod düzenleyici destekleyen bir dosya yöneticisi ile açın.
3- Arama yerine chcon yazın. İki adet kod çıkacak bu kodları restorecon olarak değiştirin ve kaydedin.
4- Cihazı Recovery modda başlatın
5- İnstall bölümünden indirdiğiniz ve installer.sh dosyasını düzenlediğiniz [R]TeamDrivers_OpenGL_SD665_v3.5 dosyasını flashlayın
6- Wipe dalvik/art cache ve cache yapıp sistemi yeniden başlatın
7- bu program ile sürücünüz güncellendi mi kontrol edin. Sürüm numaranız V@464 olmalıdır.
8- Tekrar recovery moda alıp indirdiğiniz [R]TeamDrivers_Vulkan_SD665_v3.5 dosyasını flashlayın ve wipe dalvik/art cache ve cache yapıp sistemi başlatın. Vulkan sürüm numaranız ise 1.1.128 olmalıdır

SORUMLULUK TAMAMEN SİZLERE AİTTİR. DEDİĞİM YEDEKLERİ ALIRSANIZ CİHAZ BOOTLOOPA DÜŞSE DAHİ SIKINTISIZ YERİ YÜKLERSENİZ. VE EĞER BOOTLOOPA DÜŞERSİNİZ LÜTFEN KODLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE DÜZENLEDİĞİNİZİ VE UYGULANDIĞINI KONTROL EDİN

ÖNEMLİ UYARI

MIUI ÜZERİNDE DENEMEDİM. BAZI YAZILIMLAR, SÜRÜCÜLER ÜZERİNDE OYNANMASINA İZİN VERMİYOR. BEN AOSP ÜZERİNDE DENEDİM , AÇIKÇASI EU ROM VS İZİN VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. GLOBAL ROM KABUL ETMEYEBİLİR. YİNE DE DENEYEBİLİRSİNİZ VE TEKRAR SORUMLULUK SİZE AİT
clap~~clap~~clap~~

Oyla:
Üst Alt