Soru ADB Root Etkinleştirme

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
CrDroid 7.4
Telefon Modeli
MI 10T
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba arkadaşlar,
Android işletim sisteminde genellikle root denilince akıllara ilk olarak magisk gelir ancak; asıl root adb üzerinden etkinleştirilebilen
adb root
erişimidir. Magisk ile yapılan root işlemlerinde su bannary dosyası ve ek kitaplıkları yüklenir ve sistem üzerinde çalışan uygulamaların su üzerinden root yetkisini alarak işlem yapabilmeleri sağlanır.
Android'in son sürümleri ile birlikte magisk ile yapılan root işlemi aslına bakılırsa system veya system_root partitionları için rw mount erişimini kısıtlar ve su'nun yüklü olmasınında çok anlamı yoktur. Ancak magisk modülleri üzerinden yüklenen uygulamalar root erişimiyle kullanılırken, shell üzerinden el ile system üzerinde root erişimi oldukça kısıtlıdır.
Şimdi soruma gelecek olursak, miui tabanlı sistemlerde adb root erişimini etkinleştirmenin bir yolu yok mudur?
Ben mi 10t cihaz kullanıyorum. Cihazıma CrDroid aosp rom kurduğumda adb root erişimini geliştirici seçeneklerinden etkinleştirebiliyorken, bu rom dışında henüz adb root erişimini alabildiğim bir rom ile karşılaşmadım.
Eğer adb root erişimini etkinleştirebilirsem, adb root komutundan sonra adb remount system komutu ile de system'i rw olarak mount edebiliyor ve cihazda adb shell üzerinde tam yetki elde etmiş oluyorum.
Umarım sorumu tam olarak açıklayabilmişimdir, zira bu konu hakkında internette güncel bir bilgiye erişemedim. Bu işi yaptığını iddea eden bir playstore uygulaması olasada test ettiğimde çalışmadı malesef.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bu durum selinux modundan dolayı olabilir. crdroid romunda permissive olabilir diğer romlardada enforcing olduğu için istediğiniz işlem olmuyodur.
Selinux modunu permissive olarak değiştirip deneyin eğer ise yaramazsa geliştirici seçenekleri ve magisk ayarlarına iyi bi göz gezdirin.

Oyla:
Üst Alt