5.4.17 yorumum

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
merhaba

(okumaya başlamadan herkese ufak bir ayrıntı belirtmek istiyorum.. mtk6589t işlemcili redrice/hongmi isimli cihazı kullanıyorum. global forumda birisi hata mesajıma tutmuş kendince cevap yazmış. ama kendisi 1s kullanıyor gözüküyor. o sebeple aşağıdaki yorumlar ve olabilecek hataları cihazıma göre değerlendirmeniz gerekiyor)

multilang versiyonu indirip 5.4.10 üzerine yükledim
bu sefer birincil bellek alanı değişikliği yapmadan kurulum yaptı. bu güzel bir gelişme tabiki

büyük resimler ile verilen müzik oynatıcısında bahsettikleri online listeler geliyor. ana liste isimleri tabiki Türkçe olmakla alt listeler ve gösterilen müzik - fm listeler doğal olarak çince... yani seçilen kurulum dili veya lokasyona göre bir liste değişimi yok. ne kadar mantıklı bilmem ama.. olsa güzel olurdu
müzik oynatıcısında.. dahili bellekdeki mp3 ler için yine random çalma özelliği yok
alfabetik sıra ile çalmaya devam ediyor. eski 26 romdaki gibi random değil.

ekrana Kimlik doğrulama yazılımı geliyor ve web ile bazı doğrulama adımları geliyor. ama her şekilde sim aktivasyonu yapılamadı sms göndermeyince. kısa yol olarak ekrana mikey ile transfer yazılımı kısa yolları da geliyor ama onlar şuan için önemsiz.
kimlik doğrulama adımları baya uzun ve not almanız gerekiyor. kendiniz soru ve cevaplar seçmeniz ve bu soru -cevapları bir sorun çıktığında kullanabilmeniz için de ya hatırlamanız yada not almanız gerekki ben not aldım. daha önce ben yapmamış idim. buna barkod okuma da dahil
hesabım ile aktivasyon sorunu yok ama sim aktivasyonu olmadığı için micloud ile cihazdaki tüm senkron işleri hala yapılamıyor. sırf bir inat için yapmıyorum. sonuçda 80 kuruş çok da önemli bir rakam değil.

dosya yöneticisi/dosya listesi ekranında otomatik dönüşü hala eklemediler. ücretli/ücretsiz birçok dosya yöneticisinde bu özellik var iken default program da yok. neden ihtiyaç var ? yeni güncellemeyi sd karttan yüklerken diğerlerinde ayırabilmek için adının büyük kısmını veya tamamını görmek gerek. sd kartda baya bir güncelleme taşıyınca veya ismi birbirine benzeyen çok paket olunca sorun oluyor

ama burdaki en güzel sorun da... kendisi hesaplarımı aktive etmek için kamerayı açıp barkod okuyabiliyor iken ben arka kamerayı açmak istediğimde işlem durduruldu deyip beni dışarı atması. tabiki baya eğlenceli bir durum. barkod tarayıcı çalışıyor ama normal kamera yazılımı çalışmıyor. Camera fv-5 yazılımı yükledim sorunsuz kamera erişimi var.

rom bir önceki sürüme göre çok belirgin olmasada özellikle boşdaki ram kullanımı yaklaşık 30-50mb kadar düşmüş ve menülerde belli belirsiz bir hareket kolaylığı/serilik var. buna tabiki boşdaki ram de etkili olabilir.

cihaz 4gb olduğu için daha önceki rom versiyonunda sd kartı birincil bellek olarak görmesi için kurduğum patch devre dışı kalmış. yine kendi belleği birincil bellek olarak aktifleşmiş ve doğal olarak yüklediğim farmville oyunum da ekrandaki kısa yollardan silinmiş oldu. bazı program ve oyunlar ile beraber. here map yazılımını nasıl oluyor ise sorunsuz görüyor. bu arada o programı kullanan arkadaşlar eski haritalarını silip yenisini indirsinler. binalar ve yükseklikleri yok idi. sadece arsa-harita şeklinde iken yeni yapıda binalar ve yükseklikleri çıktı. daha önce varsa bile ben bir şekilde görememişim.
oyunlar kısmında şu şekilde bir sorun var

rise of berk gibi büyük oyunları çalıştırdınız. bellek ve taslak kısmına kendilerine ait olan dosyaları taşımaları gerekiyor ve buda biraz uzun bir süre. genel temizlik yaptığınızda o dosyalar silinir çünki. oyun o aşama iken tlf unuz uyku veya ekran kilitlemesine geçer ve siz tekrar cihazı açtığınızda o oyuna ekran eskiden kaldığı yerden devam ediyor veya arka planda bitirmiş ise oyuna başlıyor idiniz. ama artık öyle birşey yok. uyku moduna geçtiği an ekran kararıyor (benim cihazda artık bugünden sonra bu şekilde 5.4.10 çok önemseemiş idim. sürekli ekrana tıkladığım için.) ve ne kadar beklerseniz bekleyin oyun ekranı açılmıyor. ancak şu şekilde oyun yükleme anında ya sürekli ekrana tıklayarak uyumasını engelleyeceksiniz yada o siyah ekranda tahmini hafızaya alma süresini bekledikten sonra oyunu hafızadan arıp sonra yeniden başlatacaksınız ki oyun un renkli ekranı gelsin.

bu arada hayırlı olsun. son 2 update de yüklenmiş olan twrp recovery silinmiyor idi. bu yeni versiyonda silindi ve eski klasik cw recovery ekranı geldi. buna da şükür ya çince recovery gelse idi. ama bu gelen recovery ekranı maalesef sd kart erişimi desteklemiyor. dolayısı ile bu tür işlemler için gerekli twrp gibi yazılımları dahili belleğe gui ekrandan kopyalamayı unutmayın. aksi halde çok uğraşırsınız çooookkk....
yapacağınız patch leri download dizinine koymanız tavsiye edilir. eğer downloaded_rom a yüklerseniz sürekli aşağıda olacak. çok fazla bir değişiklik yok aslında. nasılsa reboot için yine en alttan ana menüye döneceksiniz. yukarı tuşu yok çünki.. sürekli aşağı :)

burda şunu da hatırlatmak istiyorum
eski cw recovery ekranında yeni twrp 2.8.4 ü yükleyemiyorsunuz maalesef. önce 2.5 u yükleyip onun içinden de 2.8.4 ü yüklemeniz gerekiyor. gui ekranda zaten text ekrana gönderdiği için sonuç aynı olacak diye düşünüyorum

bu arada birincil bellek patch ini de şuan yaptım. ve farmville oyunum ile diğerleri de ekrana kısa yol olarak geri geldi

unutmadan yeniden söyleyim. hala arama geçmiş listesindeki veya mevcut telefon listemedkei kayıtlı numaraları kara listeye ekleme seçeneği gelmiyor. buna sebep benim yaptığım ayarlar ise de bilemiyorum ama olay eskiden şu şekilde yapıyor idim ver 26 da. yaklaşık 2-3sn numara üzerinde sürekli basınca altta menü açılır ve ordan yasaklı listeye eklerdim. şimdi o menü yine açılıyor ama içinde yasaklama listesi yok. üstte de görebileceğim başla bir açılabilecek menü de göremedim. yani hala yasaklı listesine reklam vs için yapılan aramaları ekleyemiyorum. sms için bu sorun yok.

daha birçok farklılık da olabilir ama şuan için görebildiklerim bu kadar

bu yazıyı tahmini 3 dak içinde okursunuz. ama benim her adımı deneme için verdiğim aralıklar ile birlikte yaklaşık 3 saat sürdüğünü de belirtmek isterim.
burda bahsi geçen sorun ve değişiklikler benim cihaz ım geçerli olabilir. sonuçda model marka olsa bile herkes aynı sorun veya geliştirmeleri aynı şekilde görmez. heleki yüklenen programlar ve ayarlar farklı ise...

sorunsuz günler

Give Mi 5

Ibrahim Şeker

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ibrahim Sinem Rüzgar Şeker
Konular
6
Gerçekten güzel sunum olmuş eline sağlık hocam :)

Oyla:

mesutkirac

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut kıraç
Konular
4
mi 3 ümde 5.4.10 yüklü hala yeni güncellemeyi görmüyor

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@mesutkirac
guncellemenin host a konulup konulmadigini bilmiyorum. ben daha onceki rom deneme ve stable yuklemelerimde olduğu gibi netden alip yukledim

http://celogeek.miuiandroid.com/5.4.17/

adres burasi ve icindeki rom versiyonlari da şu şekilde isimlendiriliyor

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Oyla:

turgutterzi

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Konular
5
Resmi note 3g kullanıyorum, kamera sorunu bende de mevcut. İnceleme için teşekkürler dostum

Oyla:

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 6
Meslek
Teknisyen
Konular
48
Link 2sd ile taşıma yapamiyorum. Önceki romlarda da yapamiyordum. Çok değişik dahili bellek yönetimi var. Gerçi dahili bellek yeterli ama büyük boyutlu oyun kurunca sıkıntı olacak. Çözüm ünü bilen var mi..

Kamera çalışmıyor. FV 5 kullaniyorum

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@ertanx
note 4g kullandığını gördüm ki 3g modeli ile farklı kernel a sahip.

dahili bellek değişimi için farklı çözümler var. benim kullandığım ı sana versem %99 brick denen sistem kitlenmesi yaşarsın. çünki kernel modifikasyonu yapıyor

kullanan birinden veya kendi forumundan sana bu tür çözüm için yazılan patch dosya bulman gerekiyor maalesef
ben kabaca aradım ama göremedim

Forum yönetiminden rica etsek..
nick lerin altına ufak bir yazı ile kullanılan cihaz modeli eklense ???

Oyla:

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 6
Meslek
Teknisyen
Konular
48
TosunPASA' Alıntı:
@ertanx
note 4g kullandığını gördüm ki 3g modeli ile farklı kernel a sahip.

dahili bellek değişimi için farklı çözümler var. benim kullandığım ı sana versem %99 brick denen sistem kitlenmesi yaşarsın. çünki kernel modifikasyonu yapıyor

kullanan birinden veya kendi forumundan sana bu tür çözüm için yazılan patch dosya bulman gerekiyor maalesef
ben kabaca aradım ama göremedim

Forum yönetiminden rica etsek..
nick lerin altına ufak bir yazı ile kullanılan cihaz modeli eklense ???

hocam şöyle bişi buldum;

https://awanstuff.wordpress.com/2013/01/20/how-to-partition-sd-card-and-use-link2sd-in-any-android-phone-with-screenshots/

Resmi forumunda da aynı konu var;

http://en.miui.com/thread-66905-1-1.html

Fakat Türkçe içerik olmadığı için cesaret edemedim. En son 2 GB yakın Grand Theft Auto Vice City için yeterli alan yok deyince çözmem lazım bu mevzuyu. Discovery cihazımda data kısmını bile düzenlemiştim.

Oyla:
Üst Alt