Haber 200 MP kameraya geçişte sıralama belli oldu

200 MP kameraya geçişte sıralama belli oldu: önce Motorola, sonra Xiaomi ve Samsung​


Güvenilir bir kaynak 200 megapiksel kamerayla donatılmış ilk akıllı telefonun Motorola tarafından piyasaya sürüleceğini söyledi. Ardından Xiaomi ve Samsung'un modelleri gelecek.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


Akıllı telefon kameralarının kalitesi her geçen yıl artıyor. Hatırlayacağınız üzere Samsung geçtiğimiz Eylül ayında 200 megapiksellik ISOCELL HP1 sensörünü tanıtmıştı. Ancak bu kamerayla donatılmış ilk akıllı telefon henüz piyasaya sürülmedi.

Mobil sektörün güvenilir bilgi kaynaklarının başında gelen Ice Universe, Twitter hesabında Samsung ISOCELL HP1 görüntü sensörüne sahip ilk akıllı telefonun Lenovo'nun yan kuruluşu Motorola tarafından piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Moto Edge X bir ilke imza atabilir​

Aktarılan bilgilere bakılırsa 200 megapiksellik Samsung ISOCELL HP1 ilk olarak Aralık ayında tanıtılması planlanan Moto Edge X modelinde karşımıza çıkacak. Akıllı telefonun ayrıca Snapdragon 8 Gen 1 platformuyla güçlendirileceği bildiriliyor.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


Xiaomi ise 200 megapiksel kameralı akıllı telefonunu gelecek yılın ikinci yarısında satışa sunmaya hazırlanıyor. Güney Koreli dev Samsung'un aynı sensöre sahip telefonu 2023 yılında gelecek. Bu model muhtemelen Galaxy S23 Ultra olacak.

Kaynak:
 

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konum
Fransa
Katılım
29 Temmuz 2019
Konular
100
Mesajlar
2.826
Çözümler
16
Tepkime puanı
2.933
Puanları
188
Samsung tarafından belirtilen teknik özelliklere bakarsak müthiş bir pazarlama ve kelime oyunu olduğunu düşünüyorum. Sensörde kullanılan piksellerin fiziksel boyutu alışılmışın çok altında.
gruplama kullanılarak sıradan bir piksel boyutuyla çekim yapmak isterseniz 50mpx çözünürlük alıyorsunuz. Yada düşük ışık koşullarında daha iyi performans almak için 12mpx çözünürlük alıyorsunuz.

Sony'nin 50mpx sığdırdığı fiziksel alana samsung 200mpx sığdırmış. Peki bu nasıl oluyor piksel boyutlarını küçültüp sıkıştırarak oluyor. Pixel boyutu küçüldükçe düşük ışık performansıda büyük ölçüde düşüyor. Dolayısıyla fotoğraf kaliteside düşüyor.

Güneşli bir günde 200mpx çekimlerinde harika sonuçlar alınabilir. Gece çekimlerinde de 12mpx ile normalden çok daha büyük gruplanmış pixeller ile güzel sonuçlar alınabilir.

Bana sorarsanız "wow!" dedirtecek bir gelişme olmayacak pratik kullanımda. Sonuçları merakla bekliyor olacağım.
 
Üst Alt