Bilgisayar Windows 10 Bilgisayar boştayken 7 GB RAM kullanımı

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
RAM : 4GB Soldered DDR4-2666 + 4GB SO-DIMM DDR4-2666
SSD : 256GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
Ekran kartı : Integrated Intel Iris Xe Graphics
İşlemci : Intel Core i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB)

Son iki gündür ekteki gibi bir sorunla karşı karşıyayım. Bilgisayar durduk yere aşırı yavaşladı ve sistem yanıt vermiyor hatası almaya başladım sık sık. Virüs ve trojan taraması yaptım ama temiz, hiçbir şey yok. Bilgisayarda hiç oyun oynamam veya bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmem. Sadece günlük işler için kullanırım ama bilgisayarı kapatıp açtığım andan itibaren bile bu ram kullanımı normal değil. Formatlama son mecburiyetim olsun istiyorum çünkü yedekleyemeyeceğim kadar dosya var. O yüzden burada konu açmak istedim belki bilen birileri çıkar diye.

Ekli dosyalar

• k.png
    k.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 16

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Bellekteki uygulama listesine bir bakmanız lazım.
Ben daha fazla ram kullanan Windows 11 ile yük altında bile böyle bir ram kullanım rakamı göremedim.
Sorunlu bir güncelleme veya program olabilir.
Ram arızası olabilir.

Windows 10 bu tarz alakasız sorunlarla dolu Windows 11 şu ara kusursuz güzel bir sisteminiz var Windows 11 size nefes aldırır.

Görev yöneticisinden çalışan uygulamaların ekran görüntüsünü atarsanız daha iyi anlaşılır.

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
Bellekteki uygulama listesine bir bakmanız lazım.
Ben daha fazla ram kullanan Windows 11 ile yük altında bile böyle bir ram kullanım rakamı göremedim.
Sorunlu bir güncelleme veya program olabilir.
Ram arızası olabilir.

Windows 10 bu tarz alakasız sorunlarla dolu Windows 11 şu ara kusursuz güzel bir sisteminiz var Windows 11 size nefes aldırır.

Görev yöneticisinden çalışan uygulamaların ekran görüntüsünü atarsanız daha iyi anlaşılır.
Hocam ekran görüntüsü alamadım da SysMain 3 gb kullanıyor genelde. Devre dışı bırakıyorum 1 dk sonra aktif oluyor geri böyle 100 mb falan kullanıyor aradan 5 dakika geçiyor pat diye 3 gbye çıkıyor. Galiba hata var yazılımda. Zaten bi güncelleme yaptı 3 gün önce bilgisayar 6-7 kere yeniden başladı ben anladım bir sorun çıkacağını da takmadım ama artık durduk yere tüm sistemi yeniden başlatıyor. Gelişmiş seçeneklerden güncellemeyi geri almayı denedim başarısız oldum. Galiba format kaçınılmaz. Şimdi kim yüzlerce dosyayı yedekleyecek 64 gblik flash bellek bile yetmez ama halledicem bir şekilde. Zaten biostan temiz kurulum yapıcam o yüzden sizce w10 mu w11 mi kursam daha rahat ederim. W11 kursam bilgisayar yavaşlayacak gibi geliyor kararsız kaldım o yüzden

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Hocam ekran görüntüsü alamadım da SysMain 3 gb kullanıyor genelde. Devre dışı bırakıyorum 1 dk sonra aktif oluyor geri böyle 100 mb falan kullanıyor aradan 5 dakika geçiyor pat diye 3 gbye çıkıyor. Galiba hata var yazılımda. Zaten bi güncelleme yaptı 3 gün önce bilgisayar 6-7 kere yeniden başladı ben anladım bir sorun çıkacağını da takmadım ama artık durduk yere tüm sistemi yeniden başlatıyor. Gelişmiş seçeneklerden güncellemeyi geri almayı denedim başarısız oldum. Galiba format kaçınılmaz. Şimdi kim yüzlerce dosyayı yedekleyecek 64 gblik flash bellek bile yetmez ama halledicem bir şekilde. Zaten biostan temiz kurulum yapıcam o yüzden sizce w10 mu w11 mi kursam daha rahat ederim. W11 kursam bilgisayar yavaşlayacak gibi geliyor kararsız kaldım o yüzden
Windows + r yapıp çalıştıra msconfig yazın.
Hizmetler sekmesine gelip listeden Sysmain hizmetini bulup devre dışı bırakın. Yeniden başlatın.

Açılınca tekrar Windows + r yapıp %TEMP% yazın semboller dahil. Açılan klasörde ne varsa silin tekrar reboot yapın.

Windows 11, Windows 10 göre biraz daha ağır ancak öyle aşırı bir fark yok. Gayet stabil durumda şu an bir sorun yaşayacağınızı sanmam.

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
Windows + r yapıp çalıştıra msconfig yazın.
Hizmetler sekmesine gelip listeden Sysmain hizmetini bulup devre dışı bırakın. Yeniden başlatın.

Açılınca tekrar Windows + r yapıp %TEMP% yazın semboller dahil. Açılan klasörde ne varsa silin tekrar reboot yapın.

Windows 11, Windows 10 göre biraz daha ağır ancak öyle aşırı bir fark yok. Gayet stabil durumda şu an bir sorun yaşayacağınızı sanmam.
sistem yapılandırması kısmında sysmain dışında her şey var galiba hocam. neyse artık tek çare format hocam galiba. Bütün bulut depolama alanlarım dolu yarın gidip 256 gblik bir flash bellek alırım w11 geçerim artık yapacak birşey yok yüksek ihtimal virüs tarzı birşey ama windows defender avg kaspersky bulamadı. temiz kurulumla düzelir benim fikrimce

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
sistem yapılandırması kısmında sysmain dışında her şey var galiba hocam. neyse artık tek çare format hocam galiba. Bütün bulut depolama alanlarım dolu yarın gidip 256 gblik bir flash bellek alırım w11 geçerim artık yapacak birşey yok yüksek ihtimal virüs tarzı birşey ama windows defender avg kaspersky bulamadı. temiz kurulumla düzelir benim fikrimce
Olması lazımdı ilginç cidden.
services.msc kısmına bakın bir de.

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
Olması lazımdı ilginç cidden.
services.msc kısmına bakın bir de.
Olumsuz hocam. 2021 Temmuzda aldım bilgisayarı şimdiye kadar hiç sorun çıkarmamıştı bana. Üzdü bu durum gerçekten beni.
Bu arada bilgisayar Lenovo İdeapad 3 14ITL05 I5-1135G7
Gerçekten iki gün öncesine kadar ilk aldığım gün kadar hızlıydı şimdi 6-7 senelik bi bilgisayar gibi.

oguzhank_06

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Mi Max 2
Konular
0
intel arc control uygulamasını kaldırın veya eski sürümlerden birine dönün sorun çözülür muhtemelen,aynı sorunu intel grafik kartını güncelledikten sonra yaşayıp böyle çözmüştüm 1 hafta önce .

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
intel arc control uygulamasını kaldırın veya eski sürümlerden birine dönün sorun çözülür muhtemelen,aynı sorunu intel grafik kartını güncelledikten sonra yaşayıp böyle çözmüştüm 1 hafta önce .
Hocam normal Windows updateye gelen bir güncellemeyi yaptı. Bilgisayar 6-7 kere yeniden başladı anormal bir durum olduğunu anladım. Açıldığında geç olmuştu bakmadım hiç. Ertesi günü açtığımda acayip yavaştı ve ram kullanımı ekteki gibiydi. Shift+ yeniden başlat ile gelişmiş seçeneklere girdim güncellemeleri geri almaya çalıştım. Ama güncellemeler geriye alınırken hata oluşuyor. Temiz kurulumla sıfırdan kuracam mecbur. Zaten 2 yıldır aynı yazılım kullanıyorum format iyi gelebilir bilgisayara

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Hocam normal Windows updateye gelen bir güncellemeyi yaptı. Bilgisayar 6-7 kere yeniden başladı anormal bir durum olduğunu anladım. Açıldığında geç olmuştu bakmadım hiç. Ertesi günü açtığımda acayip yavaştı ve ram kullanımı ekteki gibiydi. Shift+ yeniden başlat ile gelişmiş seçeneklere girdim güncellemeleri geri almaya çalıştım. Ama güncellemeler geriye alınırken hata oluşuyor. Temiz kurulumla sıfırdan kuracam mecbur. Zaten 2 yıldır aynı yazılım kullanıyorum format iyi gelebilir bilgisayara
Durum çıkmaza girmiş gibi görünüyor ben de Windows 10 ile bu tarz bir hatalar zincirine girdikten sonra tekmeyi basıp 11 kurmuştum.

Windows 11 doğrudan Windows 10 keyi ile kuruluyor hatta oem lisans varsa lisans bile istemez siz 11 kurup geçin temizinden.

Windows yeni sürüme çekmek için bir şeyler mi yapıyor anlamıyorum doğrusu bende de güncellemeler ile aksilikler başlamıştı.

Üst Alt