Sohbet Sonraki telefon postu

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
197
Öncelikle herkese iyi bayramlar.
Xiaomi sevdası başka bir seviye bende. Şimdiye kadar akıllı telefon konusunda birçok marka ve model kullandım ama son yıllarda Redmi Note 4X ile Xiaomi ile tanışma ile beraber farklı modellerini hem inceleme hem kullanma fırsatı buldum. Son olarak Poco X5 Pro alıp şu anda devam ediyorum. Uzun zamandır gerek arama kaydetme gerek çift uygulamalar oldukça sevdiğim özellikler olmak üzere kullandım. Hep şikayet ettiğim konu yazılım ve güncelleme politikası oldu. Şöyle bir bakınca son telefonum Poco X5 Pro da Global rom kullanmaya devam ediyorum. Kendimi yenerek Endonezya rom'a arama kaydetme özelliği için geçmek isterken vazgeçtim ve rom değiştirmedim. Zamanında Cepport sayesinde incelemeler yaptığım YouTube kanalı da Cepport ile olan yakın ilişkinin durağan hale gelmesi sonucunda pasif duruma geldi. Çift uygulamaları da kullanmaz oldum. Az önce annemin kullandığı Samsung A02S cihazına Mart 2024 güvenlik güncellemesi geldi. Cihaz mis gibi güncellemeyi yaptı. Ne bir değişiklik ne bir bug. Herşey mis gibi çalışmaya devam ediyor. Benim cihaz Poco ya geçenlerde Mart 2024 güvenlik güncellemesi geldi. Fakat bazı özellikleri bozdu. İphone yıllarca aynı özellikleri bozmadan üzerine koya koya devam ediyor. Xiaomi nin bu abuk sabuk halleri beni çok üzüyor artık. Yaşım oldu 46. Artık dinginlik sakinlik stabillik arar oldum. Bundan sonraki yaşamında yine bir iphone kullanıcısı olacağımı sanmıyorum ama. Uzun güncelleme desteği, orta segmentde güzel özellikleri sunmaya başlaması ile beraber Samsung gözüme girmeye başladı. Özellikle incelediğim A34 5G modelinden sonra dikkatimi çeken A35 5G modelini beğendim. Sanırım Poco dan sıkılınca Samsung alabilirim gibi geliyor. Hızlı şarjı Poco da 67 watt ile tecrübe ettim. Açıkçası pekte bişey kattı diyemem. Kamera yazılımınıda bir türlü ileri götüremediler. Elbetteki bir Xiaomi 14 alıp kamerada leica deneyimi yaşamak mümkün ama öyle yüksek paralar verecek biri olmadım hiç. Bir telefona çok para vermek benim mantığıma sığmıyor. Elde kalana baktığımda durum bundan ibaret dostlar. 🙂
Sizler neler düşünüyorsunuz bu konuda. Fikirleriniz neler?

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
hocam her markanın politikası farklı biz kullanıcılar da 3 verip 5 hatta 10 almak istiyoruz misal yazılımsal görsellik olsun ama kaynak tüketmesin çok özellik olsun ama stabil çalışsın 50 mp kamera var apple cihazdada 50 var aynı çeksin istiyoruz ama bizim verdiğimiz paraya adamlar o kadar stabil iş yapamaz ama git gide aradaki makas azalıyor hiçbir zaman tamamen kapanmaycak öncelikle kullanım alışkanlığımızı bilmemiz lazım ona göre cihaz alırsak mutlu oluruz tüm özelliğini kullanıyorsak o zaman mecburi amiral gemisi birşey alacagız cebımiz mutsuz olur ama kafamız mutlu olacak
ben bir ara heveslendim gittim kamerası iyi olan oneplus cihaz aldım yazılım falan da güzel ama işlemcisi ve bataryası bana istediğim gibi yeterli gelmedi sattım başka modele geçiş yaptım bu kez bana ne lazımsa onu aldım ve mutlu oldum hevesimizle değilde aklımızla iş yapmamız lazım şimdi forumda herkesin elindeki cihazı alıp yerine iphone 15 verecez desek %80-90 ı kabul edecek ben kabul edemem kendimi boğuluyor gibi hissediyorum

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
197
hocam her markanın politikası farklı biz kullanıcılar da 3 verip 5 hatta 10 almak istiyoruz misal yazılımsal görsellik olsun ama kaynak tüketmesin çok özellik olsun ama stabil çalışsın 50 mp kamera var apple cihazdada 50 var aynı çeksin istiyoruz ama bizim verdiğimiz paraya adamlar o kadar stabil iş yapamaz ama git gide aradaki makas azalıyor hiçbir zaman tamamen kapanmaycak öncelikle kullanım alışkanlığımızı bilmemiz lazım ona göre cihaz alırsak mutlu oluruz tüm özelliğini kullanıyorsak o zaman mecburi amiral gemisi birşey alacagız cebımiz mutsuz olur ama kafamız mutlu olacak
ben bir ara heveslendim gittim kamerası iyi olan oneplus cihaz aldım yazılım falan da güzel ama işlemcisi ve bataryası bana istediğim gibi yeterli gelmedi sattım başka modele geçiş yaptım bu kez bana ne lazımsa onu aldım ve mutlu oldum hevesimizle değilde aklımızla iş yapmamız lazım şimdi forumda herkesin elindeki cihazı alıp yerine iphone 15 verecez desek %80-90 ı kabul edecek ben kabul edemem kendimi boğuluyor gibi hissediyorum
Fikirlerinize katılıyorum hocam. Ben şahsen bir telefona öyle 50bin 60bin 70bin falan para vermem. Poco yu 13.500 e aldım. O bile fazla geldi. NFC istiyordum 5G istiyordum. İnce eledim sık dokudum buna karar verdim. Ama dediğim gibi birşeyler de bekliyorum. En azından her güncelleme sonrası bişey bozulunca bir özellik gidince tutup BL kilidi açıp downgrade falan işleri artık yorucu geliyor. Birde mesela servis meselesi var. Samsung yılların firması. Kaliteli denecek servis noktaları var. Misal gitsem A35 alsam 3 sene sonra Samsun servise gidip bu cihazın pilini yeni orijinal pille değişin parasını vereyim 2 sene daha kullanayım desem orjinal pili takarlar, kafam rahat olur. Şimdi Poco kullanıyorum. 3 sene sonra hangi Mi store da servise bıraksam, orjinal pili ile ücreti mukabil pil değişimi istesem. Tamam yaparız deseler bile kafamda soru işaretleri kalacak. Mi store yada servisleri bana güven vermiyor hiç. İphone konusunda hiç sıcaklık hissetmiyorum maalesef o apayrı bir konu.

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Fikirlerinize katılıyorum hocam. Ben şahsen bir telefona öyle 50bin 60bin 70bin falan para vermem. Poco yu 13.500 e aldım. O bile fazla geldi. NFC istiyordum 5G istiyordum. İnce eledim sık dokudum buna karar verdim. Ama dediğim gibi birşeyler de bekliyorum. En azından her güncelleme sonrası bişey bozulunca bir özellik gidince tutup BL kilidi açıp downgrade falan işleri artık yorucu geliyor. Birde mesela servis meselesi var. Samsung yılların firması. Kaliteli denecek servis noktaları var. Misal gitsem A35 alsam 3 sene sonra Samsun servise gidip bu cihazın pilini yeni orijinal pille değişin parasını vereyim 2 sene daha kullanayım desem orjinal pili takarlar, kafam rahat olur. Şimdi Poco kullanıyorum. 3 sene sonra hangi Mi store da servise bıraksam, orjinal pili ile ücreti mukabil pil değişimi istesem. Tamam yaparız deseler bile kafamda soru işaretleri kalacak. Mi store yada servisleri bana güven vermiyor hiç. İphone konusunda hiç sıcaklık hissetmiyorum maalesef o apayrı bir konu.
valla marka model farketmiyor benim için ben bir telefonu 1-2 yıl kullanır halen para ediyorken satarım sıfır alır kullanırım bu kaçak göçek olur fark etmiyor kafama yatan üst modele geçiyorum misal geçen sene redmi note serisinden kafama yatan cihaz cıkmadı redmi note 12 pro 5g mtk 1080 var + olanında da aynısı var 13 pro 5g ve + olanı biri 7s gen2 digeri mtk 7200 yani yine kafama yatan yok hadi diyelim snapdragon 8 serisi birşey alayım bu kez de bu işlemci performans odaklı tutumluluğu biraz düşük bataryaya t. coşkun bakışı atıyor işime yarayan 7+gen 2 veya daha 6 serisi gen 1 veya çıkarsa 2 istiyorum 7+ gen3 de iyi olur diye düşünüyorum ama istediğim cihazlar daha çıkmadı yılın sonlarıda dogru çıkacak bence

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
İlk Xiaomi cihazım Note 8'di. Beklentim de çok yoktu cihazdan segmenti dolayısıyla. Yine custom romları sağ olsun az çok mutlu etti. Benzer fiyatlarda en iyi cihaz buydu, şahsen mutlu etti beni ama tatmin etmedi zamanla. Şimdi Xiaomi 13T'ye geçtim. Xiaomi'nin güncelleme politikasını elbet sevmiyorum ama yine fiyatı dolayısıyla alternatif cihazlardan daha iyi (yd aldım). Şu anki hâliyle yine beni mutlu eden bir cihaz. Ufak tefek sıkıntıları saymazsak tatmin de ediyor. Bir sonraki cihazım için en az 5 senem var buna bir şey olmazsa. :D Ama şimdi yeni cihaz alacak olsaydım S23U veya S24U almayı düşünürdüm (yd tabi).

Alternatif markalar maalesef fiyat\performans açısından çok iyi değil. Xiaomi ise yazılımda onlar kadar iyi değil. Ben yazılımı değiştirmeyi veya düzenlemeyi sevdiğim için Xiaomi'den yana kullanıyorum tercihlerimi. Xiaomi'ye tamamen iyi diyemiyorum ama kendi açımdan tolere edebileceğim bir konuma koyabiliyorum.

13T'yi yd olarak aldığım fiyata diğer markalardan Samsung'un belki A34 5G'sini alabiliyordum ama Note 8'den sonra o kadar da çok yükseltme olmayacaktı. O yüzden çok pişman değilim Xiaomi'den. Umarım HyperOS daha düzgün duruma gelir, yazılım konusu da böyle iyi olur.

Üst Alt