Yardım Poco X3 pro Sebepsiz EDL moda girdi çıkmıyor

ResulCELIK

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Resul ÇELİK
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 13
Telefon Modeli
X3 Pro
Bootloader Kilidi
Kapalı
Merhabalar telefonumu alalı 1 yıl oldu ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Telefonuma hiç rom, root vb atmadım. Telefonu en son elime aldığımda çalışıyordu hiç bir sıkıntı da yoktu cebime attım bir yere gidiyordum 15 dk sonra tekrar elime aldım telefonu ama telefon kapanmıştı ve hiç açılmıyordu eve geçtim bilgisayara taktım QUSB ile başlayan bir driver eksikti oda Qualcomm EDL drivermış internetten araştırmalarıma göre telefonum EDL moda girmiş. O moda genelde Custom rom başarısız olunca giriyormuş ama ben telefona öyle bir işlem yapmadım. Tuş kombinasyonları felan denedim ama bir türlü işe yaramadı Yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Donanımsal arıza sebebiyle de bu moda girer.. Zaten yazılımsal olarak kurcalanmadıysa sebep donanımsaldır..

Oyla:

HakanCOSKUN

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
HaKaN
Cihazım
RedmiNote10Pro
Meslek
Ar-Ge Uzmanı
Konular
31
arka kapağı açıp pilin bağlantı soketini söküp takın açılabilir.

Oyla:

HakanUyanmis

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hakan
Cihazım
Poco x3 pro
Konular
0
Merhabalar telefonumu alalı 1 yıl oldu ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Telefonuma hiç rom, root vb atmadım. Telefonu en son elime aldığımda çalışıyordu hiç bir sıkıntı da yoktu cebime attım bir yere gidiyordum 15 dk sonra tekrar elime aldım telefonu ama telefon kapanmıştı ve hiç açılmıyordu eve geçtim bilgisayara taktım QUSB ile başlayan bir driver eksikti oda Qualcomm EDL drivermış internetten araştırmalarıma göre telefonum EDL moda girmiş. O moda genelde Custom rom başarısız olunca giriyormuş ama ben telefona öyle bir işlem yapmadım. Tuş kombinasyonları felan denedim ama bir türlü işe yaramadı Yardımcı olabilir misiniz teşekkürler
Uzun zamandır yazacaktım ama şimdi nasip oldu. Bu sorunu global çapta hemen herkes yaşıyor. Şimdi bütün nedenlerini ve nasıl çözüleceğini yazıyorum. Foruma girenler ve araştıran herkes bu sayede çözüm bulur umarım.

Öncelikle sorunun kaynağı Miui sürümü falan değil. Yani direk olarak değil. işlemci ya da pmic entegresi. Şöyle anlatayım. Poco X3 pro özelinde bahsederek Snapdragon 860 çok güçlü bir işlemci. Ayrıca cihaz donanımsal açıdan çok güçlü. Dolayısıyla yaptığınız her işlemde cihazınız maksimumu vermek istiyor. Bu da aşırı ısınmalara yol açıyor. Miui 12.5 ve sonrasındaki stabil çalışma sorunları ve yazılımdan hatalarda telefonun daha da ısınmasına neden oldu.

Bu ısınma belli zaman içirdiğinde işlemci ya da pmic entegresinde lehimlerin akmasına ve kısa devreye neden oluyor. (bazen ikisinde de)

Telefonunuzu tamirciye götürdüğünüzde incelemek için açıp bataryayı söküyor. Bataryayı tekrar taktığınızda pmic kısa süreliğine de olsa doğru akım seviyesini karşıladığı için telefonunuz başka hiç bir işlem yapmadan çalışıyor. Ancak kısa devrenin de etkisi ile siz fark etmeden cihazınız daha fazla ısınıyor ve 1 gün içerisinde bir daha açılmamak üzere kapanıyor. Aynı işlemi tekrarlasanız da açılmıyor. Korkmayın bunun manası telefonunuz kendini korumak için kilitliyor, yani brick oluyor.

Peki ne yapmak gerekli.
Öncelikle şu konuda uyarayım. Telefonu tamirciye götürüp dediğim gibi açıldıysa emin olum hiçbir işlem yapılmadı. Sadece bataryayı çıkarıp taktı. Bazı forumlarda okuduğuma göre bazı telefoncular işlem yaptıklarını iddia ederek para almış ve ya talep etmişler. Belki işlem yapmış olabilirler ancak tamirle alakası olmayan bir işlem. Çoğu da yalan. Telefoncunun birisi işlemciyi değiştirdiğini söylemiş ki bu duyduğum en büyük yalan. Snapdragon işlemciyi kimse bulamaz. Nitekim bahsi geçen telefon da bir gün sonra brick olmuş.

Öncelikle dediğim sorunu yaşadıysanız, yapmanız gereken entegre temizleme, tamiri yani Reballing işlemi yapabilecek bir elektronikçi bulmanız. Türkiye’de her direnç değiştiren kendisini elektronikçi zannettiği için bu sorunu çözebilen sayısı az. Çözebilecekler de Hindistanlılardan öğreniyorlar. Neyse konumuza gelecek olursak İstanbul ve Ankara’da bazı elektronikçiler Reballing konusunda iyiler. Araştırıp tercih edebilirsiniz.

Ancak unutmayın daha önce anlattığım bataryayı çıkarıp takma işlemini yapmadan Reballing yaptırsanız daha iyi. Çünkü telefonunuz çok ısıdan dolayı Anakarta zarar verirse o zaman yapacak birşey kalmaz. Bir de özellikle Reballing işlemini bilen bir elektronikçi ile görüşüp bu yazdıklarımı anlatın. Çünkü telefoncuların saçma müdahaleleri de Anakartta tamiri mümkün olmayan sorunlara yol açabilir.

Önemli bir soru da bu işlem başarılı olursa cihaz eski halini alır mı. Evet, kesinlikle. Hatta iyi bir Reballing işleminden sonra eskisinde de daha iyi olabilir. Çünkü entegrelerin orjinali fabrika ortamında seri üretimle olur. Ancak Reballing işlemi usta ellerde yapılırsa ince el işçilikle yapılmış altın gibi daha iyi olabilir. Seçtiğiniz elektronikçiye bağlı.

Unutmayın Poco X3 Pro bir performans cihazı ve tercih edenlerin kahir ekseriyeti oyun için tercih ediyor. Bu da ısınmalara sebep oluyor. Poco X3 Pronun sıvı soğutma bakırı tasarımından dolayı işlemciye tam olarak temas etmediği için de bu sorun çok normal.

Dediğim yol ile yüzde 80 olarak çözüm bulursunuz. Eğer telefonunuza henüz bir müdahalede bulunmadıysanız yüzde 99.

Bir de unutmadan fiyat olarak Reballing işlemi yaklaşık 450-500 TL civarı. Genelde bilgisayar parçalarına uygulanır.

Bu yazdıklarımdan eminin miyim veya kaynağım ne diye merak edenlere Hindistanlı bir arkadaşım bana bu yolu anlattı ve bu şekilde sorun yaşayıp düzelen telefonlarla ilgili video attı. İşlemi an ve an izledim.

Oyla:

lazymt

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Andy
Cihazım
Redmi Pro
Konular
0
HakanUyanmis hocam ve tüm hocalarım merhaba ,

bende x3 pro kullanıyorum. benim sorunum da benzer ama aynı değil benim dünden beri telefonum sarj almıyor. bunu yaklasık 20 25 gün once yine yapmıstı 8 10 saat sonra kendiliginden düzelmişti. ancak su an düzemiyor. ve %10 sarjım kaldı.

istanbuldayım kime nereye götürebilirim.

Oyla:

HakanUyanmis

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hakan
Cihazım
Poco x3 pro
Konular
0
HakanUyanmis hocam ve tüm hocalarım merhaba ,

bende x3 pro kullanıyorum. benim sorunum da benzer ama aynı değil benim dünden beri telefonum sarj almıyor. bunu yaklasık 20 25 gün once yine yapmıstı 8 10 saat sonra kendiliginden düzelmişti. ancak su an düzemiyor. ve %10 sarjım kaldı.

istanbuldayım kime nereye götürebilirim.
Sizin sorununuz sanıyorum ki şarj soketinden dolayı. Xaomi üzerine tamir yapan bir telefoncu işinizi görecektir. Bakayım tamircilere tavsiyede bulunurum

Oyla:
Üst Alt