Soru Öğrenci kredi kartı

DarkLegion

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Öğrenci
Konular
28
Arkadaşlar yeni işe girdim ve aylık düzenli bir gelirim yok diyebilirim. Belki önümüzdeki 3-5 ay sonra düzenli gelir sahibi olabilirim. Kredi kartını teknolojik araç gereçler için kullanmak istiyorum ama geri ödemesi nasıl oluyor bilmiyorum. Örneğin 1000 TL harcadım geri 1000 lira mı ödüyorum? Enpara öğrenci kredi kartını düşünüyorum ve daha önce hesap kartı dışında başka bir kart kullanmadım. Nasıl bir yol izlemeliyim

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Aldığınız ürünü tek çekim olarak alırsanız 1000TL ise 1000TL ödersiniz. Taksit yaptıracaksanız alışveriş yaptığınız sitede taksitli tutarlar yazar örneğin 3 taksit yaptıracaksanız ona göre fiyat çıkar 6 yaptıracaksanız ona göre çıkar ve size aylık ne kadar ödeyeceğinizi söyler. Bazı kartların faiz oranları daha düşüktür. Vade farksız 3 veya 6 taksit kampanyaları var, o kampanyalara uyuyorsa kartınız ve alacağınız ürün 1000tl lik ürünü 6 taksite kadar vade farkı ödemeden alabilirsiniz. Vade farkı dediğimiz şeyde ürünün taksitli ve teksitsiz fiyatı arasında ki fiyat farkı. Herhangi bir faiz ödemeden alabilirsiniz yani bu kampanyalarla birlikte.

Çoğu kredi kartinda yıllık aidat olur ancak enpara da yok. Onunla ilgili bir durum yaşamazsınız.

Maaşınızı banka hesabınıza alıyorsanız maaşı aldığınız banka zaten ilk odemenizden sonra hemen aramaya başlar sizi kredi kartı için. Elden alıyorsanız ve sigortayi geç başlatan bir yerse (kurumsalliktan ziyade garsonluk gibi bir meslek yapıyorsanız) bankalar size hemen kredi kartı vermeyebilir önce geliriniz olduğunu kanitlamaniz istenebilir. Bunun en temel yolunda zaten sigorta girişidir.

Bildiğim kadarıyla kredi kartı limiti ilk ay mevcut gelirinizin 2 katı kadar olabilir sonrasında ki ayda ise bu oran 3 katına kadar çıkabiliyor. Kredi kartı limitiniz tüm bankalar için ortaktır. Örneğin toplam 60k limit alabiliyorsanız bu tüm kredi kartlariniz için ortak limittir. Eğer Enparadan 60k limitli bir kart alırsanız diğer bankalardan alamazsınız bu senaryoda. Onun için öncelikle limitinizi dusurmeniz gerekir.

Bir de asgari ödeme tutarı diye bir muhabbet var. Örneğin aldığınız ürünün taksidini odeyemiyorsunuz o ay, bu durumda asgari tutarı öderseniz kredi notunuz vs. bundan etkilenmiyor. Sadece ödemediğiniz tutar üzerinden bankanın uyguladığı faiz oranında faiz biniyor. Böyle bir durumda kalırsanız en azından asgariyi ödeyin ki kredi notunuz etkilenmesin. Yanlış hatırlamıyorsam 45k'nin altında ki limite sahip olan kartlarin asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si, 45k nin üstünde ki limitli kartların ise %40'ı. Yani bu dönem borcunu ödemek zorunda olduğunuz, aksi halde kredi notunuza vs. etki edecek net borcunuz.

Üst Alt