İnceleme Mi Box S - Android 12 Geldi

KrakoW

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
RN9 Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
130
Konuya şu şekilde katkı yapmak isterim.

Mi box 1 nci nesil cihaza sahibim. Cihazı ağır çalışmasından ötürü yıllar önce kaldırdım bir kenarda duruyor. Neredeyse 3 yılı aştı.

Yerine, önce s905x4 işlemcili Mecool KM6 Deluxe modelini satın aldım. KM6 deluxe modeli cihaz hız olarak fena değildi, ancak daha seri bir cihaz arayışında olduğum için, s922x işlemcili Ugoos Am6b Plus cihaz aldım.

Bu bilgileri vermekten maksadım; uzaktan kumanda ile cihazı koşturma şeklimiz, cihazdan hız konusunda beklentilerimizi belirliyor. Yani kimi aksiyonlu kullanıyor, kimi de aheste kullanıyor.

Peki bu konu neden önemli ? Tv box aygıtları ne için satın alıyoruz ? Smart TV'lerde aradığımız ancak bulamadığımız konforu bulabilmek için.

İşte konuya bu pencereden bakınca, 1 nci nesil mi box hız ve konfor sunamıyor maalesef... En azından benim beklentilerimi karşılayamıyor.

sincerelym'in mesajı üzerine, cihazı tv'ye tekrar bağladım da, belirttiği gibi arayüzde takılmalar hala mevcut. Belki ben aksiyonlu kullandığım içindir.

Bu arada xiaomi firması 1 nci nesil için verdiği android 12 yazılımını geri çekti. Android 'yi yükleyenler için bir güncelleme yaması çıkardı. O yama ile sorunların % 90'ının ortadan kalktığından bahsedilmektedir. Ancak sincerelym gibi yakınanlar da mevcut.
Gen 1'e gelen android 12 güncellemesinde bir sorun yok aktif kullanıyorum android 9'dan daha iyi performans veriyor.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Gen 1'e gelen android 12 güncellemesinde bir sorun yok aktif kullanıyorum android 9'dan daha iyi performans veriyor.
Benim gibi aksiyonlu ve hızlı kullananları, mi box 2 nci nesil cihaz bile kesmedi. 1 nci nesil cihaz hiç kesmez. Çünkü bu tür harici aygıtları hız ve konfor için satın alıyoruz. En azından benim beklentim bu yönde... Başkalarının beklentisi daha zayıfsa, ona da saygı duyarım.

Yani özetle; mi box 1 nci nesil cihazdaki memnuniyetiniz sizi bağlar. Mutlu mesut kullanımınızın uzun süreli olmasını ve devamını dilerim.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Amlogic serisinde; s905x4 işlemcili android cihazların tamamı, android 11'de kaldı. s905x4 işlemcili olup da, android 11'in üzerinde çalışan cihaz henüz yok... Böyle de kalacak.

Ancak diğer marka işlemcilerin android 13 ile çalışan cihazları var. Mesela; allwinner h618 işlemcili cihazlar android 13 ile çalışmaktadır.

Yani android yazılımlar nesle göre değil, işlemciye göre yapılmaktadır.

drjacob

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dr jacob
Cihazım
...
Konular
25
Amlogic serisinde; s905x4 işlemcili android cihazların tamamı, android 11'de kaldı. s905x4 işlemcili olup da, android 11'in üzerinde çalışan cihaz henüz yok... Böyle de kalacak.

Ancak diğer marka işlemcilerin android 13 ile çalışan cihazları var. Mesela; allwinner h618 işlemcili cihazlar android 13 ile çalışmaktadır.

Yani android yazılımlar nesle göre değil, işlemciye göre yapılmaktadır.
hocam işlemciyi nasıl öğreneceğiz ? hangi app'i kurayım tv'ye

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Aida'yı kurup öğrenebilirsin.

1nci nesil mi box cihazda; Amlogic s905x işlemci ; Cortex a53 çekirdekli ve Mali-450 gpu birimine sahiptir.

Özetini yazayım yine de; 28 nano metre'lik en az 12 yıl öncesinin teknoloji düzeyine ait bir işlemi bulunduğu için, cihaza yüklenen android yazılımlar, bu cihazdaki işlemciye ağır gelmektedir. Yani asıl sorun bu... Yoksa mi box'lar güzel cihazlar...

Xiaomi firması, bu cihaza özel light sürüm bir android yazılım yaptırsaydı, uzun yıllar kullanmak mümkün olurdu.

Son düzenleme:

_portfoy_

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
TEVFİK
Cihazım
REDMİ PRO
Konular
5
Android 12 bende yükledim. Tüm Dosya yönetici programların hiçbiri açılmıyor. Telefonu kumanda olarak kullanamıyorum. Ne yaptıysam bağlantı kuramadım TV ve telefon arasında. Cihaz da takılma ve donmalarda var. Nasıl çözeceğiz bilen var mı?
Cozebildinizmi,ayni sorunlarla ugraşiyorum

maniac

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Uğur
Cihazım
Xiaomi 6
Konular
6
merhaba. benim cihazım hala android 9 da ve güncelleme gelmiyor. bunu manuel olarak nasıl android 12 ye güncelleyebilirim. teşekkürler

Üst Alt