Sohbet Hızlı sarj gerçekten hızlı mı?

nasbedri

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
bedrettin
Cihazım
Redmi Note 9
Konular
50
Redmi note 7 cihazımda 18w gücündeki hızlı şarj ile telefonumu 1 saat 10 dakika gibi kısa bir sürede yüzde yüz yapabiliyorum. Peki bu sadece avantaj mı? Birşey denedim ve bazi veriler elde ettim doğruluğundan tam anlamıyla emin olamadım. 18w Hızlı şarj ile şarj edilen cihaz ile aynı cihazı normal 10w ile şarj edip yüzde yüzden yüzde 15 e kadar aynı koşullar ve uygulamalar ile kullanınca normal hız ile edilen hali daha uzun ömürlü bir pil süresi gösterdi. Sizce hızlı sarj hızlı etmenin yanı sıra yazılımsal birer hile olabilir mi? Ya tüm batarya tam anlamıyla dolmuyorsa!? Düşüncelerinizi merak ediyorum

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Belirttiğiniz şekilde yapışan testler çol doğru sonuçlar elde edemez, ışık, konum vs. arkaplan işlemleri bir çok bilinmeyen etken mevcut.

Ancak teknik olarak Li-ion ve Li-Po piller yavaş şarj edildiklerinde, hızlı şarj edilmelerine göre daha iyi deşarj süresi verirler.

robomopaw

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cagatay
Cihazım
Redmi Note 9 Pr
Konular
4
Pilin tamamı hızlı şarj olmaz zaten, adaptör USB çıkışına ara cihaz olan takılan cihazlardan takarsanız yaklaşık %60 a kadar hızlı sonrasında normal şarj akımına geçtiğini görürsünüz. İlk cihazlardahızlı şarjın pil ömrünü azalttığını düşünüyordum ama teknoloji geliştikçe bataryalarda artık ısınmıyor. Bataryada en önemlisi sıcaklık.

nasbedri

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
bedrettin
Cihazım
Redmi Note 9
Konular
50
Tüm koşulları aynı tuttum, otomatik parlaklık için konuşuyor olsaydık ortamın ışık seviyesini işin içine katabilirdik lakin ben full parlaklık ile sabit bir sekilde hücresel veri ağında saatlerce youtube videosu izleyerek bu kanıya vardım. Dediğiniz gibi yüzde 60 a kadar hızlı sarj oluyor lakin iki durum için de yüzde yüz e kadar sarj ediyorum arada şarj edilen süre ya da şarj edilme kapasitesinde herhangi bir değişiklik yok. Daha iyi veriler toplamak için yine yüzde yüz e kadar sarj edip full parlaklık, ekran zaman aşımı olmadan ve hücresel veriye bağlı şekilde 1080p full hd bir videoyu 5 saat boyunca iki türlü de deneyeceğim. tam anlamıyla eşit koşullar olmasa da sıcaklık gibi etmenleri sabit tutup sonuçlar almaya çalışacağım

Üst Alt