İpucu APatch ve KernelSU kurulumu

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Merhaba arkadaşlar, bu konuda size APatch ve KernelSU kurmanın yollarını anlatacağım.

APatch kurmanın iki yolu var:

Fastboot yöntemi - Custom Recovery(TWRP, OrangeFox vs.) olmayanlar için:

1.
Önce github'ta kısmından en son apatch apk'sını indirip telefona yükleyiniz.
2. Ardından telefonunuzun güncel firmware'ine ait stok boot.img dosyasını bulup telefona atınız.
3. Apatch uygulamasının ana sayfasından Yamala tuşuna tıklayınız.
4. Süper Anahtar adı aldında bir root şifresi belirleyiniz.
5. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiniz.
6. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi APatch ile başlıyor).
6-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
6-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
7. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatınız.
8. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz.
9. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız ve son bir kez yeniden başlatınız.

Custom recovery yöntemi:

1.
2. Ardından uygulamayı indirip telefona atınız.

3. Telefonunuzun ana klasöründe(Internal Storage) bir superkey-here.txt dosyası oluşturup, içine root şifresini yazınız.
4. İkinci adımda indirdiğiniz uygulamayı custom recovery ile flashlayınız.
5. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz. (Eğer superkey.txt dosyasını oluşturmadıysanız ya da yanlış yerde oluşturduysanız, root şifresi telefonun seri numarası olarak belirleniyor, ayarlarda telefon bilgilerinden bulabilirsiniz.
6. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız ve son bir kez yeniden başlatınız.

Güncelleme rehberi:

Fastboot yöntemi gibidir, sadece artık Magisk gibi doğrudan yamalayarak güncelleyebilirsiniz. APatch uygulamasını güncelledikten sonra AndroidPatch kısmında çıkan Güncelle tuşuna tıklayıp, ardından KernelPatch'ta Güncelle tuşuna tıklayın. Ardından 5. adımdaki gibi boot.img seçmek yerine Doğrudan Kur'u (Direct Install) seçip yamaladıktan sonra telefonu yeniden başlatınca güncelleme tamamlanmış olacaktır.

KernelSU Kurulumu:

Destekleme kontrolü:

Öncelikle KernelSU'nun telefonunuza yüklenebilip yüklenemediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bu konuda KernelSU iki farklı şekilde desteklenebilmektedir. Birincisi, GKI 2.0 türündeki kernellere sahip cihazlar resmi olarak KernelSU geliştiricileri tarafından desteklenmektedir. İkincisi de, resmi olarak desteklenmeyen cihazlar için başka geliştiricilerin (genellikle KernelSU'nun sitesindeki rehberle) hazırladığı KernelSU destekli custom kernellerdir. Diğer cihazlar maalesef desteklenmiyordur ve bunlara custom kernel'i kendiniz üretmediğiniz sürece KernelSU yükleyemezsiniz. Cihazınızın KernelSU tarafından resmi olarak desteklenip desteklenmediğini aşağıda belirttiğim yollarla tespit edebilirsiniz.

1. Yol: GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets"e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kurunuz.
Uygulamayı açtıktan sonra en yukarıda "Desteklenmiyor" yazıyorsa resmi olarak desteklenmiyordur, "Yüklü değil" yazıyorsa destekleniyordur.
2. Yol: Yükleme kısmında anlattığım gibi GitHub'tan uyan kernel dosyasını arayabilirsiniz, bulursanız destekleniyor, bulamazsanız desteklenmiyordur.

KernelSU yükleme (Resmi olarak destekleniyorsa):

Boot flashlama yöntemi:

1.
Ayarlardan Telefon bilgilerine girip (Ya da daha önce yüklediğiniz KernelSU uygulamasından da görebilirsiniz) oradaki kernel versiyonunu not ediniz. ( x.y.z-androidV-"burası önemli değil" şeklinde bir formatı olacak. burada x,y,z ve V birer sayı.)
2. KernelSU'nun github'ında kısmında son versiyon içinde bu versiyonla uyan dosyaları arayınız: Bulamazsanız "Show all XXX assets" kısmından her bütün desteklenen kernelleri bulabilirsiniz. Bulduğunuz kernel'i telefona atınız. KernelSU uygulamasını henüz kurmadıysanız oradan indirip kurabilirsiniz.
2-a. Custom recovery'de flashlamak için oradaki isim formatı AnyKernel3-androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi).zip olanı bulmak daha kolay olacaktır. 2-b'de belirteceğim img dosyalarını da kullanabilirsiniz. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir.
2-b. Fastboot'tan flashlanabilecek img dosyalarının isim formatı androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi)-boot("-lz4" veya "-gz" olabilir, hiçbiri de olmayabilir, bu kernelde kullanılan sıkıştırma formatını gösteriyor).img.gz olacaktır. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir. Kernelin hangi formatla sıkıştırıldığı üreticiye göre değişmekle birlikte bu üçünden biridir. Xiaomilerde gz veya sıkıştırılmamış (eksiz) kernel kullanılmakla beraber isterseniz her üçünü de indirip teker teker deneyebilirsiniz. Yalnız bütün bu img dosyaları gz ile ayrıca sıkıştırılmış olduğundan önce onların içinden img'yi çıkarmayı unutmayınız.
3. İkinci adımda hangisini indirdiğinize göre custom revocery veya fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz. fastboot'ta hepsini denemek istiyorsanız, telefon bootloop'a girerse panik yapmanıza gerek yok, fastboot'a tekrar girip diğerlerini flashlayarak deneyebilirsiniz.

Güncellemek için yukarıdaki adımları güncel KernelSU uygulaması ve boot.img/AnyKernel3-xxx.zip ile tekrar takip ediniz.

Kernel Modülü (LKM) yöntemi (Yamalama yöntemi de diyebilirsiniz):

Bu yöntemde telefonunuzun stok boot.img'nindeki kernele root erişimi ve modül desteği sağlayan bir kernel modülü (LKM) eklenir. Sadece GKI kernellerde kullanılabilmekte olup, telefonunuzun boot.img dosyasını ve hatta kernelini değiştirmeden root yüklemeye olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kernel versiyonu eşleşen bir boot.img arama zahmeti de ortadan kalkmış olur. Son olarak sonradan KernelSU'yu güncellemeniz gerekirse, stock boot.img'ye gerek kalmadan Magisk veya APatch gibi doğrudan yamalayarak güncellemenize de olanak sağlar.

1. Daha önce yapmadıysanız GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets"e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kurunuz.
2. Ardından telefonunuzun güncel firmware'ine ait stok boot.img dosyasını bulup telefona atınız.
3. KernelSU uygulamasının "Yüklü değil. Yüklemek için buraya tıklayınız" kısmına tıklayınız.
4. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiniz.
5. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi kernelsu ile başlıyor).
5-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
5-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
6. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatınız.

Güncellemek için APatch ve Magisk gibi doğrudan yamalama yapabilirsiniz. KernelSU uygulamasını güncelledikten sonra KernelSU'yu yüklemek için tıkladığınız yere tıklayarak güncelleme sürecini başlatabilir, ardından Doğrudan Kur'a (Direct Install) tıklayarak yamalama yapabilir, ardından telefonunuzu yeniden başlatarak yamalamayı tamamlayabilirsiniz.

Küçük bir uyarı: Yukarıdaki yöntemlerin birini seçtikten sonra güncellemek için de aynı yöntemi kullanmak zorundasınız. Yani GitHub'taki boot.img ya da AnyKernel3-xxx.zip'lerinden birini flashladıysanız tekrar onlardan birini flashlayarak güncellemeniz gerekmekte. Yamalama yöntemi ile yüklediyseniz yine KernelSU uygulaması içinden güncellemeniz gerekiyor. Eğer bir yöntemden diğerine geçecekseniz öncelikle KernelSU'yu kaldırmanız, ardından diğer yöntemle tekrar yüklemeniz lazım. KernelSU'yu (ve APatch'ı) kaldırmak için stok boot.img flashlamak yeterli.

Resmi olarak desteklenmiyorsa KernelSU yükleme:

Cihaz modelinize göre KernelSU destekli custom kernel bulmanız gerekmektedir. Bunu arayıp bulabilirseniz oradaki talimatları izleyerek yükleyebilirsiniz. Güncellemeniz gerekirse yine bulduğunuz custom kernel'de güncelleme çıktığında oradaki talimatları izleyip güncellemeyi yüklemeniz gerekiyor.

Her ikisi için de Samsung telefonlarda ek adımlar gerekiyor ama burası MIUI forumu olduğu için telefonunuzun Xiaomi olduğunu varsayıyorum. Çoğu telefon modeli için (Samsung olmayan Snapdragon veya MediaTek çipli telefonlar) bu adımlar yeterli.

Son düzenleme:

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Hocam Allah razı olsun sizden. Elinize sağlık, son zamanlarda gördüğüm en başarılı roadmap, howto.

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Merhaba arkadaşlar, bu konuda size APatch ve KernelSU kurmanın yollarını anlatacağım.

APatch kurmanın iki yolu var:

Fastboot yöntemi - Custom Recovery(TWRP, OrangeFox vs.) olmayanlar için:

1.
3. Apatch uygulamasının ana sayfasından Yamala tuşuna tıkalyınız.
4. Süper Anahtar adı aldında bir root şifresi belirleyiniz.
5. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiniz.
6. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi APatch ile başlıyor).
6-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
6-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
7. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatınız.
8. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz.
9. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız ve son bir kez yeniden başlatınız.

Custom recovery yöntemi:

1.
2. Ardından aşağıdaki linkteki uygulamayı indirip telefona atınız.

3. Telefonunuzun ana klasöründe(Internal Storage) bir "superkey.txt" dosyası oluşturup, içine root şifresini yazınız.
4. İkinci adımda indirdiğiniz uygulamayı custom recovery ile flashlayınız.
5. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz. (Eğer superkey.txt dosyasını oluşturmadıysanız ya da yanlış yerde oluşturduysanız, root şifresi telefonun seri numarası olarak belirleniyor, ayarlarda telefon bilgilerinden bulabilirsiniz.
6. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız ve son bir kez yeniden başlatınız.

KernelSU Kurulumu:

Destekleme kontrolü:

Öncelikle KernelSU'nun telefonunuza yüklenebilip yüklenemediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bu konuda KernelSU iki farklı şekilde desteklenebilmektedir. Birincisi, GKI 2.0 türündeki kernellere sahip cihazlar resmi olarak KernelSU geliştiricileri tarafından desteklenmektedir. İkincisi de, resmi olarak desteklenmeyen cihazlar için başka geliştiricilerin (genellikle KernelSU'nun sitesindeki rehberle) hazırladığı KernelSU destekli custom kernellerdir. Diğer cihazlar maalesef desteklenmiyordur ve bunlara custom kernel'i kendiniz üretmediğiniz sürece KernelSU yükleyemezsiniz. Cihazınızın KernelSU tarafından resmi olarak desteklenip desteklenmediğini aşağıda belirttiğim yollarla tespit edebilirsiniz.

1. Yol: GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets"e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kurunuz.
Uygulamayı açtıktan sonra en yukarıda "Desteklenmiyor" yazıyorsa resmi olarak desteklenmiyordur, "Yüklü değil" yazıyorsa destekleniyordur.
2. Yol: Yükleme kısmında anlattığım gibi GitHub'tan uyan kernel dosyasını arayabilirsiniz, bulursanız destekleniyor, bulamazsanız desteklenmiyordur.

KernelSU yükleme (Resmi olarak destekleniyorsa):

1.
Ayarlardan Telefon bilgilerine girip (Ya da daha önce yüklediğiniz KernelSU uygulamasından da görebilirsiniz) oradaki kernel versiyonunu not ediniz. ( x.y.z-androidV-"burası önemli değil" şeklinde bir formatı olacak. burada x,y,z ve V birer sayı.)
2. KernelSU'nun github'ında kısmında son versiyon içinde bu versiyonla uyan dosyaları arayınız: Bulamazsanız "Show all XXX assets" kısmından her bütün desteklenen kernelleri bulabilirsiniz. Bulduğunuz kernel'i telefona atınız. KernelSU uygulamasını henüz kurmadıysanız oradan indirip kurabilirsiniz.
2-a. Custom recovery'de flashlamak için oradaki isim formatı AnyKernel3-androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi).zip olanı bulmak daha kolay olacaktır. 2-b'de belirteceğim img dosyalarını da kullanabilirsiniz. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir.
2-b. Fastboot'tan flashlanabilecek .img dosyalarının isim formatı androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi)-boot("-lz4" veya "-gz" olabilir, hiçbiri de olmayabilir, bu kernelde kullanılan sıkıştırma formatını gösteriyor).img.gz olacaktır. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir. Kernelin hangi formatla sıkıştırıldığı üreticiye göre değişmekle birlikte bu üçünden biridir. Xiaomilerde gz veya sıkıştırılmamış (eksiz) kernel kullanılmakla beraber isterseniz her üçünü de indirip teker teker deneyebilirsiniz. Yalnız bütün bu img dosyaları gz ile ayrıca sıkıştırılmış olduğundan önce onların içinden img'yi çıkarmayı unutmayınız.
3. İkinci adımda hangisini indirdiğinize göre custom revocery veya fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz. fastboot'ta hepsini denemek istiyorsanız, telefon bootloop'a girerse panik yapmanıza gerek yok, fastboot'a tekrar girip diğerlerini flashlayarak deneyebilirsiniz.

Resmi olarak desteklenmiyorsa KernelSU yükleme:

Cihaz modelinize göre KernelSU destekli custom kernel bulmanız gerekmektedir. Bunu arayıp bulabilirseniz oradaki talimatları izleyerek yükleyebilirsiniz.

Her ikisi için de Samsung telefonlarda ek adımlar gerekiyor ama burası MIUI forumu olduğu için telefonunuzun Xiaomi olduğunu varsayıyorum. Çoğu telefon modeli için (Samsung olmayan Snapdragon veya MediaTek çipli telefonlar) bu adımlar yeterli.
Hocam custom bir kernel kurdum bunda kernelsu desteği var. Bunun yerine apatch yüklesem ksu destekli kernel'e bir sorun olur mu güvenlik açığı, banka uygulamalarının sorun çıkarması vs.
bir de romla beraber gelen kernel'i kullanmıyorum başka bir kernel var yüklü olan ama dosyalarımın arasında bir türlü bulamıyorum kerneli. Mevcuttaki kerneli recovery'den ya da adb'den(rootlu) boot imajını .img uzantılı olarak yedek almam lazım ki apatch yamalayabilsin :) nasıl yaparım bunu? custom recvoery yöntemi demişsiniz de oradaki eski sürüm apatch yüklüyor

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Hocam custom bir kernel kurdum bunda kernelsu desteği var. Bunun yerine apatch yüklesem ksu destekli kernel'e bir sorun olur mu güvenlik açığı, banka uygulamalarının sorun çıkarması vs.
Hocam APatch'i KernelSU destekli bir custom kernele kurmanızı önermem. APatch yüklenemeyebilir.

bir de romla beraber gelen kernel'i kullanmıyorum başka bir kernel var yüklü olan ama dosyalarımın arasında bir türlü bulamıyorum kerneli. Mevcuttaki kerneli recovery'den ya da adb'den(rootlu) boot imajını .img uzantılı olarak yedek almam lazım ki apatch yamalayabilsin :) nasıl yaparım bunu? custom recvoery yöntemi demişsiniz de oradaki eski sürüm apatch yüklüyor
Root varsa termux'la boot.img almana yarayacak komut:
Kod:
su -c dd if=/dev/block/by-name/boot_a of=/sdcard/boot.img
Telefona göre boot_a yerine boot_b ya da boot yazmak gerekebilir.

Custom recovery için güncel kpatch zip:

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Hocam APatch'i KernelSU destekli bir custom kernele kurmanızı önermem. APatch yüklenemeyebilir.

Root varsa termux'la boot.img almana yarayacak komut:
Kod:
su -c dd if=/dev/block/by-name/boot_a of=/sdcard/boot.img
Telefona göre boot_a yerine boot_b ya da boot yazmak gerekebilir.

Custom recovery için güncel kpatch zip:
Teşekkürler hocam romun kendi ksu desteksiz kernelini kullandım ama olmadı config_kallsyms_all=no diyip hata veriyor ve yama yapmıyor. recovery'den de aynı şekilde updater process ended 126 hatası veriyor mecburen magisk yükledim şimdilik.

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Teşekkürler hocam romun kendi ksu desteksiz kernelini kullandım ama olmadı config_kallsyms_all=no diyip hata veriyor ve yama yapmıyor. recovery'den de aynı şekilde updater process ended 126 hatası veriyor mecburen magisk yükledim şimdilik.
Hocam şu an config_kallsyms_all=no olan kernelleri APatch desteklemiyor. Son sürümlerde öyle olan kernelleri desteklemek için çalışmalar yapıldı ama hâlâ sorunlar var.

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Hocam şu an config_kallsyms_all=no olan kernelleri APatch desteklemiyor. Son sürümlerde öyle olan kernelleri desteklemek için çalışmalar yapıldı ama hâlâ sorunlar var.
Hocam peki bu config_kallsyms_all öğesini yes olarak değiştirmek için ne yapmak gerek sanırım kernel derlemem gerek ama kolay bir yolu var mı?

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Hocam peki bu config_kallsyms_all öğesini yes olarak değiştirmek için ne yapmak gerek sanırım kernel derlemem gerek ama kolay bir yolu var mı?
Maalesef bilmiyorum bunu hocam.

Düzeltme: Maalesef kolay bir yolunu bilmiyorum bunun hocam.

Son düzenleme:

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Evet kernrl drrlemeniz lazım. Kolay yolu yok ne yazık ki

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
KernelSU v0.9.0 ile gelen kernel modülü (yamalama) yöntemi eklendi.

Üst Alt