Soru V

i.meri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
irem
Cihazım
samsung
Konular
1
Merhaba arkadaşlar, umarım konuyu doğru yere açıyorumdur. Yurtdışı seyahatimizde aliexpress gibi sitelerden bulunduğumuz adrese telefon getirtip ülkeye dönerken gümrükte taxfree ücretini alabiliyor muyuz? bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:

scrooldream

TENGRİ BİZ MENEN!
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Android
Cihazım
NOTE4x Mi6
Meslek
Toyota Robot Teknisyeni
Konular
12
Merhabalar, Forum dışı arama yaptınız mı? Konu hakkında fikir sahibi arkadaşlar illaki mevcuttur. Ama aldığınız ürünü 3 ay içerisinde ülkeden çıkarmanız lazımdı sanırsam ya 3 ay ya bi hafta ve tax free yapan mağazalardan alışveriş yapmış olmanız lazımdı sanki yanlış bilgi veriyorsam kusura bakmayın.

i.meri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
irem
Cihazım
samsung
Konular
1
Evet internette arama yaptım ancak gittiğiniz ülkede sadece yurt içinde yapılan alışverişler hakkında bilgilere rastladım. Dediğiniz gibi bu daha çok aliexpress vb. sitelerin taxfree yapıp yapmamasıyla ilgili olabilir. süre konusunda kısıtlama olduğunu bilmiyordum ona da bakıyım bi teşekkür ederim.

conteleno

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Numan
Cihazım
Mi5
Konular
4
Bunu taxfree ofisindeki memura söylerseniz uzun süre arkadaş muhabbetlerinde ' çok uyanık gördüm ama bu başkaydı' diye anlatır :)

conteleno

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Numan
Cihazım
Mi5
Konular
4
Taxfree şu demek ,o ülkeden belirli bir miktar üzeri alışveriş yaptığınızda o ülke vatandaşlarının ödediği kdv yi geri almanız demektir. AliExpressten aldığınız ürünün kdvsi Çin'e gider. O ülkeden alamazsınız.
Ayrıca herhangi bir ülkede taxfree almak isterseniz fatura almadan önce belirtmeniz lazım ve taxfree faturası almanız gerekir.
Özetle mesela Almanya'ya telefon sipariş ettin zaten taxfree faturası alamazsın , teklif dahi edemezsin.

i.meri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
irem
Cihazım
samsung
Konular
1
evet bende farklı birşeyden bahsetmiyorum. unuttuğunuz şu ki ben o siparişi ülkeye sokarken vatandaşı olmadığım bir ülkeye gümrükte vergi ödeyeceğim. eğer bu durum 'mümkün' ise. bende o vergiyi alıp alamayacağımı sordum. ülkeme girerken pasaportuma kaydettiğim telefon neden illegal ya da sizin tabirinizle 'uyanıklık' oluyor anlamadım. madem cevap verme zahmetine girdiniz sonda yazdığınızı başta yazsaydınız daha hoş olurdu.

conteleno

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Numan
Cihazım
Mi5
Konular
4
Bu forumlarda birşey yazınca illa altında birşey arama huyu var. Birşey yazdınız , bende bir tespit yaptım. Hakaret değil küçümseme değil. Bu sitem niye. İllegal kim dedi.
Ayrıca gümrük vergisi ödemezsiniz. Ve gümrük vergisi KDV değildir. Gümrük vergisi kastınız Türkiye ise, zaten ödemiyorsunuz çünkü bir tane getirmek serbest, üstü zaten yasak. Yok kastınız örnek Almanya'ya girerken ise zaten siz gümrük vergisi ödeyemezsiniz çünkü orada vatandaşı değilsiniz.

i.meri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
irem
Cihazım
samsung
Konular
1
Altinda birsey arama niyetim yoktu. Cok uyanik diye konusulursun dediniz bende onyargili konusmamak icin ilk olarak ne demek istiyorsunuz diye sordum. Niyetiniz olumsuz degildiyse problem yok.

Anladim cevabiniz icin tesekkur ederim. Bahsettigim ulke yurtdisinda bulundugum ulkeydi gumrukte vergisini odemiyorsak telefon siparis etmenin pek mumkunati yok gibi gorunuyor. Cunku hicbir ulkeye gumruk vergisi odememis oluyorum. havadan telefon kucagima dusmus oluyor. Bilemedim bu isi gittigimde bakarim artik.

conteleno

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Numan
Cihazım
Mi5
Konular
4
Ben Almanya'ya mi5 sipariş verdim. Adres olarak kardeşimin adresi. Geri döndüğümde teli kayıt ettirdim. Sonuç olarak bu şekilde , daha uygun fiyata tel getirirsiniz. Mi5 64 bana 700 lira artı kayıt parasına geldi ( 140 idi galiba).

Üst Alt