Soru Yurtdışı adresine telefon getirtip gümrükte taxfree almak?

'Genel ve Konu Dışı Sohbet' forumunda i.meri tarafından 13 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. #1 i.meri, 13 Ağustos 2017
    Son düzenleme: 13 Ağustos 2017
    Merhaba arkadaşlar, umarım konuyu doğru yere açıyorumdur. Yurtdışı seyahatimizde aliexpress gibi sitelerden bulunduğumuz adrese telefon getirtip ülkeye dönerken gümrükte taxfree ücretini alabiliyor muyuz? bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim. Teşekkürler.

2. Merhabalar, Forum dışı arama yaptınız mı? Konu hakkında fikir sahibi arkadaşlar illaki mevcuttur. Ama aldığınız ürünü 3 ay içerisinde ülkeden çıkarmanız lazımdı sanırsam ya 3 ay ya bi hafta ve tax free yapan mağazalardan alışveriş yapmış olmanız lazımdı sanki yanlış bilgi veriyorsam kusura bakmayın.

i.meri bunu beğendi.
  3. Evet internette arama yaptım ancak gittiğiniz ülkede sadece yurt içinde yapılan alışverişler hakkında bilgilere rastladım. Dediğiniz gibi bu daha çok aliexpress vb. sitelerin taxfree yapıp yapmamasıyla ilgili olabilir. süre konusunda kısıtlama olduğunu bilmiyordum ona da bakıyım bi teşekkür ederim.

scrooldream bunu beğendi.
  4. Bunu taxfree ofisindeki memura söylerseniz uzun süre arkadaş muhabbetlerinde ' çok uyanık gördüm ama bu başkaydı' diye anlatır :)

5. yani ne demek istiyosunuz?

6. Taxfree şu demek ,o ülkeden belirli bir miktar üzeri alışveriş yaptığınızda o ülke vatandaşlarının ödediği kdv yi geri almanız demektir. AliExpressten aldığınız ürünün kdvsi Çin'e gider. O ülkeden alamazsınız.
    Ayrıca herhangi bir ülkede taxfree almak isterseniz fatura almadan önce belirtmeniz lazım ve taxfree faturası almanız gerekir.
    Özetle mesela Almanya'ya telefon sipariş ettin zaten taxfree faturası alamazsın , teklif dahi edemezsin.

7. evet bende farklı birşeyden bahsetmiyorum. unuttuğunuz şu ki ben o siparişi ülkeye sokarken vatandaşı olmadığım bir ülkeye gümrükte vergi ödeyeceğim. eğer bu durum 'mümkün' ise. bende o vergiyi alıp alamayacağımı sordum. ülkeme girerken pasaportuma kaydettiğim telefon neden illegal ya da sizin tabirinizle 'uyanıklık' oluyor anlamadım. madem cevap verme zahmetine girdiniz sonda yazdığınızı başta yazsaydınız daha hoş olurdu.

Skorpi bunu beğendi.
  8. Bu forumlarda birşey yazınca illa altında birşey arama huyu var. Birşey yazdınız , bende bir tespit yaptım. Hakaret değil küçümseme değil. Bu sitem niye. İllegal kim dedi.
    Ayrıca gümrük vergisi ödemezsiniz. Ve gümrük vergisi KDV değildir. Gümrük vergisi kastınız Türkiye ise, zaten ödemiyorsunuz çünkü bir tane getirmek serbest, üstü zaten yasak. Yok kastınız örnek Almanya'ya girerken ise zaten siz gümrük vergisi ödeyemezsiniz çünkü orada vatandaşı değilsiniz.

xtrem06 ve Skorpi bunu beğendi.
  9. Altinda birsey arama niyetim yoktu. Cok uyanik diye konusulursun dediniz bende onyargili konusmamak icin ilk olarak ne demek istiyorsunuz diye sordum. Niyetiniz olumsuz degildiyse problem yok.

Anladim cevabiniz icin tesekkur ederim. Bahsettigim ulke yurtdisinda bulundugum ulkeydi gumrukte vergisini odemiyorsak telefon siparis etmenin pek mumkunati yok gibi gorunuyor. Cunku hicbir ulkeye gumruk vergisi odememis oluyorum. havadan telefon kucagima dusmus oluyor. Bilemedim bu isi gittigimde bakarim artik.

10. Ben Almanya'ya mi5 sipariş verdim. Adres olarak kardeşimin adresi. Geri döndüğümde teli kayıt ettirdim. Sonuç olarak bu şekilde , daha uygun fiyata tel getirirsiniz. Mi5 64 bana 700 lira artı kayıt parasına geldi ( 140 idi galiba).

11. TradingShenzhen Intl. Ltd vasıtası ile mi getirttiniz, ki sanırım gümrük dahil yada extra ücrete tabi, yada direk bir ithalatçi vasıtası ile getirtip, kardeşiniz gümrük vergisi ödedi mi?
    Sanırım almanyada GV mal değerinin %5-10 arası

i.meri bunu beğendi.
  12. Banggood ile geldi

13. Aa cok iyi o zaman. Kisaca yurtdisindan getirtebiliyoruz ve gumruk vergisinden muaf oluyoruz kendi ulkemize dondukten sonra kayit ucretini odeyip sorunsuzca kullanabiliyoruz yani. Basta tam olarak demek istedigimizi anlamadik sanirim ondan konu uzamis oldu. :) Tesekkurler cevaplariniz icin.

Skorpi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...