Haber Yüksek ekran yenileme oranına sahip cihazlardan gerçek hayat beklentileri

Not: Bu içerik androidauthority sitesindeki içerikten uyarlanmıştır.

Yüksek ekran yenileme hızına sahip cihazlar bitirdiğimiz senenin modası haline geldi. Öyle ki orta seviye ve hatta orta seviye bile sayılamayacak cihazlar dahi yüksek ekran yenileme hızlarıyla piyasaya sürüldü.

Ancak orta segmen bir SoC ve dolayısıyla düşük bir GPU ile bu ekranlardan ne umulması gerektiği, yada ne sonuç alınacağı hakkında kimse birşey söylemedi. Ancak 90,120,140 Hz donanımlı ekranlar bu cihazlara takıldı ve teknik özelliklerinede bu bilgiler yazıldı.

Yüksek ekran yenileme hızı aynı zamanda daha fazla CPU ve GPU kullanımı demektir. Çünkü en basit ifadeyle cihaz normalde saniyede 3 işlem yapacakken, bu ekranlar ile 5 işlem yapmaya çalışır.

Bir Akıllı telefon üreticisi firmanın androidauthority yazarına belirttiği gibi "Gerçek yenileme hızı ayarlara, kullanılan uygulamalara ve işlem (CPU / GPU gibi donanım) sınırlamalarına bağlıdır"

Yani açıkça burada belirtiliyorki Ekran ne desteklerse desteklesin sonucu belirleyecek olan SoC kabiliyetidir.

androidauthority editörlerinini yaptığı çeşitli test sonuçlarında orta segment cihazların yüksek ekran yenileme oranlarını desteklemesibe rağmen CPU ve GPU özelliklerinin bu oranlara müsade etmediği, dolayısıylada 90, 120, 140 hz gibi yenileme oranlarının sadece kağıt üzerinde kaldığı görülüyor. Ancak daha eski bir amiral gemisi cihazın bile yeni orta segmentlerle arasında uçurum farklar olduğu görülüyor.

Aşağıdaki tabloda androidauthority ekibi tarafından yapılan GFXBench testi sonuçlarını inceleye bilirsiniz. Bu istetistikler cihazların yük altında çıkabildikleri ortalama ekran yenileme hızlarını göstermeltedir.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Kaynak:

Buse S. Ada

Nefsine öğretmen vicdanına öğrenci ol
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buse
Cihazım
Redmi Note 11 P
Meslek
Satış Danışmanı
Konular
156
Mantıklı, marjinal ve merak uyandırıcı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
bu tabloda eski amiral gemisi göremedim. ayrıca testlerde muhtemelen yük altında işlem yapıldığı için ortalama düşer. yani üst seviye bir oyun oynarken orta segment cihazdan 90 hz beklenmesi mantıklı olmaz. ama menüler arası geçiş ve internette veya instagram gibi uygulamalarda akıcılık beklenebilir. benzer olay 2-3-4 kamera 6-8-12 ram furyasında da yaşandı. hatta bana göre amiral gemilerinde batarya tasarrufu sağlamıcaksa işlemcinin %x hızlanması olayı bile abartı gereksiz geliyor :D

Son düzenleme:

cw34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fxy
Cihazım
Mi10T
Konular
2
Teknoloji hızla gelişiyor . Bakalım daha neler göreceğiz

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
bu tabloda eski amiral gemisi göremedim. ayrıca testlerde muhtemelen yük altında işlem yapıldığı için ortalama düşer. yani üst seviye bir oyun oynarken orta segment cihazdan 90 hz beklenmesi mantıklı olmaz. ama menüler arası geçiş ve internette veya instagram gibi uygulamalarda akıcılık beklenebilir. benzer olay 2-3-4 kamera 6-8-12 ram furyasında da yaşandı. hatta bana göre amiral gemilerinde batarya tasarrufu sağlamıcaksa işlemcinin %x hızlanması olayı bile abartı gereksiz geliyor :D

855 ve 855+ cihazlar neredeyse ikinci yıllarına girecekler. Eski amiral gemiden kasıt bunlar.

Testler zaten yük testleri. Sonuçta kimse ana ekrandaki duvar kağıdını kaydırmak için 120 hz ekran almıyor, bu tip ekranları seçenler oyuncu kişiler ve oyun oynamak için alıyorlar. Oyunda 60 'ı geçemeyip de arayüzde 120 göstermesinin kimseye bir faydası olmaz. Şahsıma göre Fps türü denilen oyunları oynamayacak bir kullanıcının 90 hz alması konfor/lüks, daha üstünü alması gereksiz israf.

İçeriği paylaşmamın nedeni daha çok forumda son zamanlarda gördüğüm fps ve ekran yenileme sorunundan müzdarip arkadaşlar için.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
855 ve 855+ cihazlar neredeyse ikinci yıllarına girecekler. Eski amiral gemiden kasıt bunlar.

Testler zaten yük testleri. Sonuçta kimse ana ekrandaki duvar kağıdını kaydırmak için 120 hz ekran almıyor, bu tip ekranları seçenler oyuncu kişiler ve oyun oynamak için alıyorlar. Oyunda 60 'ı geçemeyip de arayüzde 120 göstermesinin kimseye bir faydası olmaz. Şahsıma göre Fps türü denilen oyunları oynamayacak bir kullanıcının 90 hz alması konfor/lüks, daha üstünü alması gereksiz israf.

İçeriği paylaşmamın nedeni daha çok forumda son zamanlarda gördüğüm fps ve ekran yenileme sorunundan müzdarip arkadaşlar için.
835 bana göre eski :D 845 bile tüm orta segmenti geçer. sırf oyun icin bile artik ayri telefonlar uretiliyorken orta segment alipta agir oyunlarda 90 120 hz bekleyenlerde cahilliklerinin kurbanı olsunlar ne diyelim yani.

90-120 hz nin sektore kattigi amiral gemisi telefonlarin chipsetlerinin hakkini verebilmesi oldu. 60 iken ekranlar darboğazdaydi.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Orta seviye cihaz alan kullanıcıların oyuncu -en azından bilinçli oyuncu- olacaklarına pek ihtimal veremiyorum. Muhtemelen instagramda ya da facebook uygulamasında sayfayı aşağıya kaydırırken yaşayacağı akıcılık hissi için 90-120-140hz ekran tercih etmişlerdir. Testler tam olarak hangi koşullar altında yapıldı bilemiyorum ama muhtemelen işlemciye ağır yük bindirilmiş bir halde yapılmıştır. Facebook'ta teyzesinin kedisini görüntülerken 90hz keyfi yaşamak isteyenler için bence orta segment bir cihaz yeterli olacaktır :)

Üst Alt