Diğer Yeni alınan laptop hakkında

Glorious Prince

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Redmi 5
Konular
4
Merhabalar biraz bu siteyle belki alakasız olabilir ama yine de yazmak istedim . İnternetten laptop satın aldım ve artık yeni model laptoplarda batarya kasanın içine gömülü bir şekilde geliyor .Önceden bataryası çıkan modellerde bataryayı çıkartıp prize bağlı bir şekilde bakılabiliyordu fakat bu modellerde böyle bir şey olmuyor . İnternette bataryası çıkmayan modellerde prize bağlı şekilde nasıl bakılacağına baktım insanlar laptopun şarjı %100 olsun ondan sonra prize takılı şekilde bakmaya devam edebilirsin diyorlar . Böyle durumda batarya etkilenmez mi ? Bilgisi olan yardım ederse sevinirim .

solanercan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ercan solan
Cihazım
note 9
Konular
5
Artık eski lityum ion piller yok. Yeni cihazlar hep polimer pilli. Onun için sürekli fişe takılı kullanamazsınız.
Pil %20 seviyesine gelene kadar pilde kullanın ardından fişe takın. 100 olduğunda gene pilde kullanın.
Eğer oyun oynuyorsanız durum değişik. Güç için ayar yapmanız lazım. Yoksa pilde iken oyun esnasında performans düşecektir. Hele bir ati ekran kartı varsa iyice durum çirkinleşecek onun içinde bir pil senaryosu ayarı yapmalısınız. Bu ayar Windows güç ayarınız ile çakışmamalı.

Glorious Prince

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Redmi 5
Konular
4
Artık eski lityum ion piller yok. Yeni cihazlar hep polimer pilli. Onun için sürekli fişe takılı kullanamazsınız.
Pil %20 seviyesine gelene kadar pilde kullanın ardından fişe takın. 100 olduğunda gene pilde kullanın.
Eğer oyun oynuyorsanız durum değişik. Güç için ayar yapmanız lazım. Yoksa pilde iken oyun esnasında performans düşecektir. Hele bir ati ekran kartı varsa iyice durum çirkinleşecek onun içinde bir pil senaryosu ayarı yapmalısınız. Bu ayar Windows güç ayarınız ile çakışmamalı.
Yani şarjdayken oynayamam öyle mi ?

blackeagle1903

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Doğan Yılmaz
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
23
Lenovo IdeaPad kullanıyorum 2. el aldım. Onun da batarya gömülü sökülmüyor. Prize takılı şekilde kullanabilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yapmaz. Pilde iken 3 saati geçiyor kullanımım. Yani zarar falan vermiyor pile.

Glorious Prince

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Redmi 5
Konular
4
Lenovo IdeaPad kullanıyorum 2. el aldım. Onun da batarya gömülü sökülmüyor. Prize takılı şekilde kullanabilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yapmaz. Pilde iken 3 saati geçiyor kullanımım. Yani zarar falan vermiyor pile.
Peki %100 olunca mı prize takılı bakıyorsunuz ?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Pirize takılı kullanabilirsiniz, öyle büyük bir fark olmaz sağlık açısından. Zaten batarya dolduğunda şarj işlemi kesiliyor batarya belli bir seviyeye düşene kadar.

blackeagle1903

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Doğan Yılmaz
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
23
Peki %100 olunca mı prize takılı bakıyorsunuz ?
Kapatınca şarjdan çekiyorum. Açtığımda %94 civarı oluyor şarja takıp oyuna vs. giriyorum. İşim olduğunda da yanıma alıyorum 3 saat civarı pilde kullanabiliyorum. Tekrar şarjda taktığımda direkt giriyorum yine oyuna dolmasını beklemiyorum. Zaten son yazan arkadaşın da dediği gibi %100 olduğunda otomatik pili değil elektriği kullanıyor. Yani kendi hallediyor herşeyi.

solanercan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ercan solan
Cihazım
note 9
Konular
5
Hayır şarjda iken oyun oynarsınız, sadece pil dolduğunda şarjda bırakmamak iyidir. Polimer piller lityum piller gibi istediğiniz zaman şarj edilmez, şarj döngüsü vardır.
Ayrıca cihazınıza özgü özel bir güç ayar programı yoksa şarj asla kesilmez. 100 olduğunda şarjda kullanmaya devam edin hiç 99 olmayacaktır. Şarj devresi otomatik kesilse bile boşalmayı farkedip tekrar şarj edecektir.
Telefon içinde aynısı söylenir. Sözüm ona şarjda bıraksan bile şarj dolduğunda otomatik kesermiş. Denemek için gece şarja takıp yatın. Sabah 100 tam dolu görünecektir. Hani şarjı kesiyordu, %de 1 bile harcamadımı beklerken.
Bilgisayarda aynı, kaç saat şarjda durursa dursun sonuç % de 100 dolu olacak 1 bile eksilmeyecektir.

Üst Alt