Soru Xiaomi'nin Yazılımı Neden Kötü?

_ahmet_

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ahmet
Cihazım
redmi note 9s
Konular
10
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MİUİ 12.0.4
Telefon Modeli
Redmi Note 9S
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhabalar geçen de bir soru sormuştum xiaomi yazılım konusunda gerçekten kötü mü diye ve verilen cevaplar genelde diğer markalara göre daha kötü olduğuydu bu yüzden bugün de merak ettiğim başka bir soru olan xiaomi yazılım konusunda kötü ise neden kötü sorusunun cevabını merak ediyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

roethlisberger

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Redmi Note 9s
Konular
7
eskiden piyasada varlığını kabul ettirmeye çalışan bi xioami vardı ve bunu, fiyatının yanında hem teknik yeterlilik hem de kullanıcı dostu arayüzü vs sebeplerle başardı. 2015-16 yılı gibiydi sanırım htc telefon kullanıyodum ve o zaman bile telefonuma miui rom yüklüyodum ki yeni telefon alırken de miui portlanıp portlanmadığına bakarak alıyodum. sonra xioamiye geçtim redmi 5 plus kullandım ve dedim ki artık benim markam bu. apple olmadığı takdirde android için hem fiyat hem performans açısından en iyisiydi. ancak zamanla piyasada kendini kanıtladı en azından türkiyede deli gibi xioami tüketimi arttı. benim tahminim artık yerini garantileyen xioami eskisi gibi performansa önem vermemeye başladı. bilemiyorum ilk çıktığı aylarda note 9s aldım halen kullanıyorum. daha doğrusu kullanmak zorundayım ve hayatımda kullandığım en berbat telefon olabilir. ne stock romlar ne portlar hiç biri stabil değil. miui 11 yüklersem anca takılmalar filan kalkıyo ortadan. yeni güncellemer yeni romlar neler denediysem yeni telefon kullanma hissine asla erişemedim. aosp romlar da dahil. şimdi razer miui 12 port romunu kullanıyorum bi nebze memnun ediyo. ama ondan başka orijinal romlarda dahil hiçbiri tatmin etmedi beni. forumda bazı arkadaşlar var benim yaşadığım hiçbir şeyi yaşamayan gayet memnun olan. buna da anlam veremiyorum açıkçası. aynı özelliklere sahip aynı model telefonlardan birinin yağ gibi akıyo diyerek övdüğü romu kendi telefonumda kullanamıyorum bile. yani artık hayal kırıklığı oluyor benim için. android zaten sevmiyodum xioami sayesinde kullanıyodum ama artık o da bitti. yakında apple'a geçeceğim. xioami beni kaybetti :D

tabi bütün yazdıklarım kişisel tecrübelerime dayanan kişisel düşüncelerim. sorunun mutlak sebebini ancak teknik ekibi verebilir diye düşünüyorum.

Oyla:

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi 13T PRO
Meslek
Mod
Konular
315
Merhabalar geçen de bir soru sormuştum xiaomi yazılım konusunda gerçekten kötü mü diye ve verilen cevaplar genelde diğer markalara göre daha kötü olduğuydu bu yüzden bugün de merak ettiğim başka bir soru olan xiaomi yazılım konusunda kötü ise neden kötü sorusunun cevabını merak ediyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

Aslında kötü olan xiaomi değil. Bizleriz .. Türk yerine Çinli olsaydık bakın ne güzel bir marka olurdu. Çünkü adamlar kendi ülke ve vatandaşına sahip çıkıyor ve ülkesine çıkardığı yazılımla beraber cihaz uçarken, Globale yani bize verdikleri yazılım beş para etmez şekilde kırpılıp hantallaştırılıyor. Adamlara helal olsun, bizde olsa önce dışarısı rahat etsin diye onlara göre yazılım/cihaz çıkartırız. Trajıkomik

Oyla:

_ahmet_

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ahmet
Cihazım
redmi note 9s
Konular
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
eskiden piyasada varlığını kabul ettirmeye çalışan bi xioami vardı ve bunu, fiyatının yanında hem teknik yeterlilik hem de kullanıcı dostu arayüzü vs sebeplerle başardı. 2015-16 yılı gibiydi sanırım htc telefon kullanıyodum ve o zaman bile telefonuma miui rom yüklüyodum ki yeni telefon alırken de miui portlanıp portlanmadığına bakarak alıyodum. sonra xioamiye geçtim redmi 5 plus kullandım ve dedim ki artık benim markam bu. apple olmadığı takdirde android için hem fiyat hem performans açısından en iyisiydi. ancak zamanla piyasada kendini kanıtladı en azından türkiyede deli gibi xioami tüketimi arttı. benim tahminim artık yerini garantileyen xioami eskisi gibi performansa önem vermemeye başladı. bilemiyorum ilk çıktığı aylarda note 9s aldım halen kullanıyorum. daha doğrusu kullanmak zorundayım ve hayatımda kullandığım en berbat telefon olabilir. ne stock romlar ne portlar hiç biri stabil değil. miui 11 yüklersem anca takılmalar filan kalkıyo ortadan. yeni güncellemer yeni romlar neler denediysem yeni telefon kullanma hissine asla erişemedim. aosp romlar da dahil. şimdi razer miui 12 port romunu kullanıyorum bi nebze memnun ediyo. ama ondan başka orijinal romlarda dahil hiçbiri tatmin etmedi beni. forumda bazı arkadaşlar var benim yaşadığım hiçbir şeyi yaşamayan gayet memnun olan. buna da anlam veremiyorum açıkçası. aynı özelliklere sahip aynı model telefonlardan birinin yağ gibi akıyo diyerek övdüğü romu kendi telefonumda kullanamıyorum bile. yani artık hayal kırıklığı oluyor benim için. android zaten sevmiyodum xioami sayesinde kullanıyodum ama artık o da bitti. yakında apple'a geçeceğim. xioami beni kaybetti :D

tabi bütün yazdıklarım kişisel tecrübelerime dayanan kişisel düşüncelerim. sorunun mutlak sebebini ancak teknik ekibi verebilir diye düşünüyorum.
Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Aslında kötü olan xiaomi değil. Bizleriz .. Türk yerine Çinli olsaydık bakın ne güzel bir marka olurdu. Çünkü adamlar kendi ülke ve vatandaşına sahip çıkıyor ve ülkesine çıkardığı yazılımla beraber cihaz uçarken, Globale yani bize verdikleri yazılım beş para etmez şekilde kırpılıp hantallaştırılıyor. Adamlara helal olsun, bizde olsa önce dışarısı rahat etsin diye onlara göre yazılım/cihaz çıkartırız. Trajıkomik
Doğru, çok haklısınız.

Oyla:

KayraBey

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kayra
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Meslek
Bil.Tek.
Konular
7

Miui port olayına sonuna kadar katılıyorum. Gm Discovery kullanırken ben sürekli miui port romu yüklerdim. Şimdi telefon xiaomi ama o zaman ki lezzet yok gerçekten :)

Oyla:

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bunun belli başlı çok sebepleri var çok fazla cihaz çıkarıp arkasında duramaması ilgilenememesi gibi veya amiral gemisindeki kullandığı yazılımı redmi serisindede kullanması bu bir hata örneğin samsung giriş seviye cihazlara oneui core adında hafifletilmiş arayüz koyarken donanımı güçlü modellerde oneui kullanıyor miui 12 ve miui 12 lite gibi düşünebiliriz.

diğer bi sorunda android ve ios arasındaki farklara değinelim ios androiddeki bi çok özelliklerden fonksiyonlardan mahrum basit sade bir arayüz apple hem işlemciyi hem yazılımı kendisi üretiyor kontrol ediyor işlemci ile ios yazılımı doğrudan iletişim kurarken android işletim sisteminde sanal makina kullanılıyor yıllar önce galaxy s3 s4 zamanlarında androidin adının kötüye çıktığı zamanlarda kötü olan dalvik sanal makina kullanıyodu daha sonra art isimli sanal makinaya android 5.0 ile geçildi zamanla geliştirildi fakat sorun şu ki hala günümüzde android sanal makina ile çalışıyor ve her sene farklı markalar tarafından yüzlerce model piyasaya çıkıyor android ve işlemci arasında tercümanlık yapan sanal makine yetmiyomuş gibi androidin üstüne her marka kendi arayüzünü ekliyor bununla birlikte tüm bunlar yetmezmiş gibi snapdragon exynos kirin mediatek markaları her kafadan bi ses çıkarıyo belli bi sistem düzen oturtulmamış düzensizlik var.

Bu durumda android hangi arayüze göre çalışıcak hangi işlemciye adapte optimize edilicek bir sürü ekran paneli var bi sürü kamera sensörü var ucuz telefon var pahalı telefon var kime neye göre çalışıcak bu yazılım? koskoca bilgisayar dünyasına bakın intel ve amd dışında işlemci ve ekran kartı üreten yok.

çok uzun olduğu için önemli noktalara değindim umarım sorularınıza bir cevap olmuştur iyi forumlar :)

Son düzenleme:
Oyla:

lord219

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Albatros
Cihazım
Mi 11 ULTRA
Meslek
Yazilim Muhendisi
Konular
6
Bence Xiaomi son dönemlerde yeni model çıkartma konusunda biraz abartıya gitti. Mi 11 serisi telefon çıkarınca, lite çıkarıyor, vanilla cikariyor, pro cikariyor, ultra cikariyor. Tüm bunlarin yaninda redmi ve poco serisine mix serisi de ekledi. Tabi is boyle olunca bunların kontrolü, güncellenmesi, globale açılması kolay degil. En basitinden Amerika'nın sürekli yasaklama ve huawei ye dönüştürme tehdidi var. Sunu da eklemek lazim, Xiaomi selfie çubuğu ve masa saati üretecek kadar ürün yelpazesini genişletmiş(Bence açgözlü bir yaklaşım) Hal böyle olunca da kim takar 9s in yavaşlamasını. Yilda 2 tane stabil güncelleme gelse sukreder hale geldik. Memnuniyetsizliğimi eski bir poco f1 ve şimdilik mi 11 ultra kullanan bir kullanıcı olarak ifade etmek istiyorum. Cihaz cikali 1 buçuk ay oldu, ortalığı ayagi kaldirdilar king telefon geldi diye, halen global versiyonu piyasada satılmıyor. Ki satilsa global rom da ilerleyecek.Var olan cin romlu cihazlara global Rom yüklemeye çalışsanız mclarene binmiş gibisiniz ama tofas kadar fonksiyon var(biraz abarttim ama kamera fonksiyonlari rezalet) Velhasıl, Xiaominin bu yazilim konusuna ve Asya pazari dışında kalan pazara önem vermesi gerekiyor. Cin romu 12.5.4 iken global rom 12.0.1 de kalmamali. Bu o kadar komplike bir iş degil. (Bunu da bir yazılımcı olarak söylüyorum)

Oyla:
Üst Alt