İnceleme Xiaomi Yi Action Kamera Hakkında Herşey ==VIDEO==

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Kamera tanıtımı için daha önce yazdığım bir mesajı aynen buraya eklemek istiyorum. Diğer mesajlarda kutu açılışı, kullanımı, örnek videolar ve ilerde müsait olunca hazırlayacağım Firmware Yükleme videoları olacak.
Haydi buyurun.

Xiaomi, geçenlerde bir kibrit kutusu ile kullanıcılarını merakta bıraktığı ürünü bugün açıkladı. Beyaz ve sarı-yeşil renklerde üretilen bu ürün, 72gr ağırlığında ve kibrit kutusu büyüklüğünde bir Aksiyon kamerası.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Başlıca olarak 1080p 60 fps / 720p 120 fps / 480p 240 fps olarak video çekebilme yeteneğine sahip.

Kamera ayrıca 16 megapixel çözünürlüğünde fotoğraf ta çekebiliyor.

Opsiyonel olarak satılacak olan ekstra su geçirmez kılıflarla 40m dalış yapmak mümkün.

2 model olarak çıkartılan kamera Basic modeli olarak sadece kamerayı 399 Yuan'dan (64$), Travel modeli olarak ta, çeşitli çekim aparatları birlikte (ki görüldüğü kadarıyla ekstra olarak sadece bir selfie çubuğu var) 499 Yuan'dan (80$) Çin'de satışa sunulmuş.

Google Translate ile orjinal sitesini inceleyebilirsiniz.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Bu kamerayı yine Geekbuying tarafından yapılan bir promasyonla 26 Nisan'da ön siparişle 69,99$'dan satın aldım. mi.com'da 64$ olduğunu hesap edecek olursak al-sat fiyatları bakımından oldukça uygun bir fiyat.

15 Mayıs'ta Singapur Post'a teslim edildi. 21 Mayıs'ta Türkiye'ye, 22 Mayıs'ta da elime ulaştı. Ön sipariş olduğunu düşünür ve kargoya verildiği tarihi gözönüne alırsak 7 gün'de elime ulaşması da beni çok memnun etmişti.

Kamera hakkında sadece şunu yazabilirim. MUHTEŞEM.
Kullanımı çok basit. Alttaki mesajda kullanım videosunda göreceksiniz zaten. Ardından 3 tane örnek video olacak. 720p örnek videoları, 1080p örnek videoları ve slow motion yani ağır çekim örnek videoları. Burada kameranın en dikkat çekici özelliği güneş ışığına karşı olan tepkisi. Yada tepkisizliği demek daha mı doğru olurdu acaba bilemedim. Sanki güneş yokmuş gibi davranabiliyor. Loş ışık video örneğinde ses olayına hiç dikkat etmemiştim. Bu yüzden kameraya değen kabloların sesi için özür dilerim.

Firmware Update olayı var. Onu da ilerleyen günlerde hazırlayıp yayınlayacağım.

Sizi şimdi kutu açılış videosu le başbaşa bırakıyorum.

Link:
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Yi Camera Temel Kullanımı

Link:

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Yi Camera Ağır Çekim / Slow Motion Örnek Videolar

Link:

Xiaomi Yi Camera 720p Örnek Videolar

Link:

Xiaomi Yi Camera 1080p Örnek Videolar

Link:

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
SDCARD YÖNTEMİ İLE FIRMWARE YÜKLEME
  1. Firmware'i kendi cihazınızın seri numarasına göre indirip Fat32 olarak formatlanmış olan MicroSD bir karta firmware.zip olarak kopyalayın.
  2. Bunun için:
    • adresini açın.

• Select SN Number yazan yere tıklayıp, cihazınızın etiketindeki Seri numarasının ilk 4 harfine göre listeden seçim yapın.

• Mavi renge dönüşecek olan Get the Latest Firmware butonuna tıklayın.

• Ekrana gelecek olan sizin modelinize ait olan en son Firmware güncelleme dosyasını indirmek için Download butonuna basın.

• Dosyayı bilgisayarınıza indirin.

• İndirdiğiniz dosyanın bulunduğu klasörü açın.

• Firware dosyasının ismini firmware.bin olarak değiştirin.

• Eğer Window'unuz dosya uzantılarını gizliyorsa yani bu dosyanın sonunda .bin yazısını göremiyorsanız kullandığınız windows versiyonuna göre bunu nasıl göstereceğinizi "bilinen dosya türleri için dosya uzantılarını gizle" şeklinde Google'dan bulabilirsiniz. Windows 8'de Görünüm seçeneğini açtığınızda Dosya adı uzantıları kutusunu işaretlemeniz yeterli.

• İsmini firmware.bin şeklinde değiştirdiğiniz dosyaya sağ tıklayıp Kopyala'yı seçin.

• MicroSD kartınızı açıp en üste (üst derken herhangi bir klasör altına değil direkt olarak Bilgisayarımdan kartı açtığınızda gelen yerden bahsediyorum) sağ tıklayıp yapıştırı seçin.

• Bu işlem dosyayı MicroSD kartınıza kopyalayacaktır.

3. Kameranız kapalıyken MicroSD kartınızı kameraya takın.
  4. Kamerayı açın.
  5. Led yanıp sönerken beep sesleri de gelecektir. Kırmızı ışık yanıp sönmeye başladıktan sonra kamera kendiliğinden kapanacaktır.
  6. Kameranızı açıp kullanabilirsiniz artık.

ÖNEMLİ NOTLAR:
Kamerayı güncellemeden önce pilinizin en az %50 olduğuna emin olun. Eğer uzun süre kullanmamışsanız piliniz ani düşmeler yaşayabilir, buna dikkat edin. Mümkünse Full şarj edip ondan sonra güncellemeye başlayın.
Kamera güncelleme yaparken uzun süre beep sesleri alabilirsiniz. Bundan rahatsız olup cihazı kapatmaya kalkmayın sakın. Yoksa kamera brick olur. Kamera mutlaka kendisi kapanmalıdır.
Güncelleme sonrası normalde firmware.bin dosyası kartınızdan silinmiş olması gerekir. Yine de siz kartı çıkartıp bilgisayara bağlayarak kontrol edin. Eğer duruyorsa silin. Ayrıca burada bir log dosyası görebilirsiniz. İster yapılan işlemleri buradan takip edebilir, ister dosyayı silebilirsiniz.

Kendim bu yöntemi yapmadım. Yaptığım zaman videolu olarak anlatımını da yapacağım.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Yi CAMERA UYGULAMASI ÜZERİNDEN FIRMWARE GÜNCELLEME

Yi Kameranın SDCARD yöntemi haricinde Play Marketten indirebildiğimiz ve Kameranın herşeyini kontrol edebildiğimiz uygulaması üzerinden de güncelleme yapılması mümkün.

İşlemi Yi Camera uygulamasının 12 Ağustos 2015 tarihli 1.11.1 versiyon üzerinden anlatacağım. Kameranın Firmware'i 1.2.6'ydı.

• Kameranın pili %50'nin altındaysa öncelikle %50'nin üzerinde olacak şekilde şarj ediyoruz. Ben %100 iken yapmanızı tavsiye ederim.
  • Uygulamayı açıyoruz ve sağ üst köşedeki ... menüsünü açıyoruz.
  • Firmware Download bölümünde yeni güncelleme olduğunu belirten New yazısını görüyoruz.
  • Buraya tıkladığımızda versiyonun 1.2.10 olduğunu ve nelerin değiştiğini görebiliyoruz. Bu arada uygulama otomatik olarak yeni Firmware'i indirmeye başlıyor.
  • Select camera'ya tıklıyoruz ve kameramıza bağlanıyoruz. (Videoda buraya kadarki bölümde kamerayı resim olarak koydum. Çünkü yanımda tripod olmadığı için kamera elimde çok titremişti. Normalde wifi ledi yanıp sönmektedir.)
  • Uygulama kameraya bağlandığında güncellemeyi başka bir zamanmı yoksa hemenmi yapmak istediğimizi soruyor. Şimdi Güncelle butonuna bastığımızda güncelleme dosyasını kameraya göndermeye başlıyor.
  • Güncelleme dosyası kameraya gönderildikten sonra kamera ışığı yanıp sönmeye ve bu sırada da bip diye ses çıkartmaya başlıyor. Bu güncelleme işleminin başladığını belirtiyor.
  • Bu esnada kesinlikle kameranın kapatılmaması gerekiyor. Yoksa brick olur.
  • Güncelleme sona erdiğinde değişik bir bip sesi ile kamera kapanıyor.
  • Kamerayı açıyoruz ve açıldıktan sonra yani mavi ışık devamlı yanmaya başladıktan sonra wifi yi de açıyoruz.
  • Uygulamada ana sayfaya dön butonuna basarak yeniden kameraya bağlanıyoruz.
  • Firmware'i kontrol ediyoruz ve 1.2.10 olarak güncellendiğini görüyoruz.

Link:

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
LENS ODAKLAMA ve SES SORUNLARININ ÇÖZÜMLERİ

Bazı cihazlarda Lens odaklama ve ses sorunu varmış. Bu sorunlardan öncelikle ses sorununu ele alacağım.

Bazı arkadaşlar ses sorunu için önerilen çözümü uyguladıklarını ve çok önemli bir başarı yakaladıklarını belirtmişler. Ses muhteşem bir şekilde düzelmiş. Önce önerilen çözümü anlatayım. Daha sonra bunun hakkında biraz yazacağım.

Kameranın ön kapağını dikkatli bir şekilde söküyoruz. Bunun için genelde tamircilerin kullandığı plastik açma aparatları yada eğer güveniyorsanız tırnaklarınızı kullanabilirsiniz.
Kameranın 4 köşesinde bulunan vidaları ince küçük bir yıldız tornavida ile sökün.

Dikkatli bir şekilde kamerayı dışarı çıkartın. Bu sırada Shutter yani üstteki düğme ve Led'e dikkat edin.

Mikrofonun üzerinde bulunan plastik koruyucuyu çıkartın.

Mikrofonun önündeki filtreyi çıkartın. (Yapışkanlı olduğundan ve bana göre mutlaka kullanılması gerektiğinden zarar vermemeye dikkat edin.)

Plastik koruyucuyu yeniden mikrofona takın.

Önce bu şekilde bir deneyin. Sorununuz düzeldiyse bir de filtreyi bu sefer plastik koruyucunun üzerine yapıştırın ve bir de böyle deneyin.

Mikrofon önünden söktüğümüz şey aslen bir toz koruyucudur. Bunun olmaması mikrofonun içine toz kaçmasına ve titreşimine engel olacak dolayısıyla sesin bozulmasına sebep olacaktır diye düşünüyorum. Mantık olarak bu filtrenin sesin kalitesine çok büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Ancak madem bunu yapıp sonuç almış arkadaşlar var her ihtimale karşılık filtreyi düzgünce söküp denemenizde yarar var.
Bende seste sadece Wifi açıkken gelen 2 zamanlı motor sesine yada daha net bir benzetme yaparsak helikopter sesine benzer bir ses ve istem dışı hışırtılar haricinde bir sorun yoktu. Yinede filtreyi söküp denedim ve bir fark göremedim. Filtreyi tekrar mikrofona yapıştırdım. Ama bir farkla, içine değil siyah koruyucunun dışına. Yukardaki son resimdeki gibi. Yine ses normal.

Helikopter sesi gibi gelen sese gelecek olursak:
Bunun için de şöyle bir çözüm önerilmiş. Ön kapakta bir anten ve bağlantı ucu var. Bu bağlantı ucunu bir elektrik bandı ile kapatmak sesi kesiyormuş.

Şimdi biraz sorgulayacak olursak, bu switch ön kapakta bir antene bağlantı yapıyor. Bu bağlantıyı izole etmek demek, antenin bağlantısını kesmek demektir. Bunun ne anteni olduğunu bilmiyorum ama %99,99 ihtimalle Wifi anteni. Bunu iptal etmenin çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Böyle düşünmeme rağmen, ön kapak açıkken bu helikopter sesinin gelmemesi, bu antenin osilasyona sebep olduğu gibi bir durumu gösteriyor olabilir. Bunu yalıtınca anten bağlantısı olmadığı için osilasyon da olmuyor gibi bir durum ortaya çıkıyor. Sonuçta cihazın bazı özelliklerini kısıtlamış olsak ta en azından bu rahatsız edici ses kesilmiş oluyor. Bu sesten kurtulmak adına yapılabilir. Ben yaptım ve bu helikopter sesinden kurtuldum. Wifi de de herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Hazır açmışken Lense de bir bakayım dedim. Lens, 3 noktadan bir yapıştırıcı ile sabitlenmiş. Bu yapıştırıcı kolayca farkedilebiliyor. Bir maket bıçağı yardımıyla çok dikkatli bir şekilde bu yapıştırıcıyı sökebiliyoruz. Sakın bıçağı başka yerlere değdireyim demeyin. Yolları falan keserseniz cihazı çöpe atabilirsiniz. Eğer kendinize güvenmiyorsanız hiç bulaşmayın.
Yapıştırıcı sökülünce lens dönebiliyor. Lensi sağa yada sola doğru döndürerek en iyi netliği bulmamız gerekiyor. Bunun için en uygun yol HDMI üzerinden kamerayı bir TV'ye bağlamak. Bu şekilde canlı olarak TV'deki görüntüye bakıp netlik yapılabilir. Bunun için bir ucu Micro HDMI diğer ucu HDMI olan kablo yada adaptörlere ihtiyacımız var. N11'den kablo olarak 6,99TL'ye kargo dahil satın alabilirsiniz. Yani kargo fiyatına kablo hiç te fena değil.

Yada küçük adaptörler var. Mesela şu:

Yada şu hem Micro HDMI hem de Mini HDMI'ı HDMI'ya çeviren adaptör: (Not ama bunun fiyatı uçup gitmiş. Sakın buradan almayın. Ebay'de açık arttırmalarla 1$'ın altında, normal alımla 1$ civarlarında alabiliyorsunuz)

Ben hepsinden de Ebay'den almıştım. Kabloyu yedek olsun diye N11'den de aldım.
Netlik ayarını yaptıktan sonra lensin oynamaması için yeniden yapıştırmak gerekiyor. Eğer elinizde sıcak silikon tabancası varsa kolayca yine birkaç noktadan lensi sabitleyebilirsiniz. Eğer yoksa Oje de sürebilirsiniz. Ama ojenin iyice kuruması için uzun bir süre beklemeniz gerekecektir. Ayrıca Bally, yada yağlı boya da işinizi görecektir. Bunların haricinde birşey özellikle de japon yapıştırıcı gibi maddeler sakın kullanmayın. Kameraya hasar verebilirsiniz.

Son düzenleme:

gurcano

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gürcan
Cihazım
Mi Note
Konular
17