Sohbet Xiaomi ve MIUI Yazılımı Hakkında Söylenenler..

Zaferksc78

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zafer
Cihazım
Mi Mix 2S
Meslek
Sporcu
Konular
34
Öncelikle herkese Merhaba, İyi forumlar..

Gerçekten uzun zamandır çok aklıma takılan ve ilgili konuda her gördüğüm yerde sinirlerimi hoplatan bir durumu dile getirmek istiyorum..
Amacım kimseye saldırmak, tartışma çıkartmak ya da huzur kaçırmak değil..
Bir kusurum saygısızlığım olursa Kusura Bakmayın.

Ya kardeşim tutturmuşsunuz Xiaomi yazılımı sıkıntılı-sorunlu...
Allah aşkına ne sorun ne sıkıntı var yazılımda...
Kamera mı çalışmıyor?
Sistem kendi kendine mi kilitleniyor?
Batarya, Şarj bir anda Sıfırlanıyor mu?
Kendi kendine arama mı yapıyor?
Mesaj mı gönderiyor?
Arama sırasında kendi kendine Arama mı kapanıyor?
Anlamıyorum yani ne sorunu var yazılımın....
Ufak tefek arada bildirim panelini aşağı çekince inmiyor, o da 100 seferde sadece 1-2 kez oluyor...
Bu tarz çok nadir ve küçük sorunlar var..
Diğer markalar da ki yazılım sorunlarını yazsam, Xiaomi'de gerçekten tek bir sorun yok dersiniz..
Affedersiniz ama delinin birisi kuyuya taş atmış arkasından 40 akıllı atlamış..
Bir kişi çıkmış şu sorun var demiş arkasından tek bir sorun yaşamayan kişi bile Xiaomi yazılımı sorunlu demeye başladı..
5 yıldır Xiaomi kullanan kişiyim ve şu an ki cihazım yine Xiaomi en az 5-6 Xiaomi cihaz kullandım, Orta segment Üst segment Amiral gemisi her cihazını kullandım ben tek bir sorun göremedim nedense..
Kayıtsız IMEI cihaz kullanıyorsunuz üstüne de TWRP, ROM, ROOT yükleyip devamlı cihazın yazılımıyla oynuyorsunuz ondan sonra cihazın yazılımı sorunlu diyorsunuz..
Global Rom, Beta Rom, AOSP Rom ve bir dünya ismini sayamadığım Rom değiştirip kullanıyorsunuz her Rom'da da illa bir soruna takılıyorsunuz ..
Global Rom kullanıyorsunuz bir soruna takılıp AOSP Rom atıyorsunuz onda da sorun buluyorsunuz..
Sonra diğer başka Rom'a geçiyorsunuz onda da sorun buluyorsunuz..
Ardından bir başka Rom'a geçiyorsunuz ve yine ondan da memnun kalmıyorsunuz..
Demek ki sonuç olarak sorun Cihaz da ya da Rom'da değil, siz de demek oluyor...
Sorun diye tabir ettiğiniz şeyler de her Markanın yazılımında olan ufak tefek gündelik kullanımı etkilemeyen şeyler..
E bir de şey var...
Adamlar 3.000 liraya Snapdragon 732G, Stereo Hoparlör, 120HZ Ekran Tazeleme, 240Hz Dokunma Tepki Hızı Ekran, Gorilla Glass 5, 5.160 Mah. Batarya, 33W Şarj (33W Şarj Aleti Kutu içeriğinden çıkıyor üstelik), Su ve Toza Dayanıklılık, Likit Soğutma, Sony Sensör, NFC, 3.5mm Kulaklık Girişi, Kızılötesi ve daha bir çok özellik... mevcut cihaz sunuyorlar piyasaya ama ona da bir kılçık buluyorsunuz..
Ya adam 3.000 liraya bunları ve daha fazlasını koymuş cihaza, 3.000 lira diyorum bakın dikkat edin ama halen daha fazla şey istiyorsunuz..
Adamlar zaten fazlasını bile koymuş daha ne istiyorsunuz..
Birisi de çıkıyor diyor ki Ekran Amoled değil şöyle böyle şu bu..
Fiyat 3.000 diyorum..
Adam koyar o AMOLED'i ama o zaman da o cihazı 3.000 e alamazsın.. ama bu sefer de yine bir kılçık bulup Fiyatı fazla, bu işlemciye o kadar fiyat fazla dersin..
Gerçekten anlamak çok zor bazen...
E 12.000-15.000 liralık cihaz alırsın o zaman cihazın her donanımından kusursuz performans isteyebilirsin buna birşey diyen yok zaten, affedersiniz biraz abartı absürt olacak ama takla bile atmasını isteyebilirsin..
Sonuçta o 12.000-15.000 lirayı kazanmak toplamak için aylarca (hatta yıl bile sürüyor) Kırk Takla atıyorsun..
Ama 3.000 liralık cihazdan Amiral Gemisi cihaz performansı da bekleyemezsin ...
Eleştiri yaparken lütfen Fiyat/Performansı da göz önünde bulundurun..
Hiç bir firma Xiaomi gibi bir firmanın Fiyat/Performans konusunda eline su bile dökemez..
Bırakın artık bu tarz yaklaşımları ve çıkın artık şu kafadan..
Ve son olarak teknolojiden ve piyasadan anlamayan ve bilgisi olmayan kimse de bu tarz şeylere yorum yapmasın, bildiği şeyler hakkında farklı konularda konuşsun ve eleştirisini yapsın..
Söylediğim gibi Kusura Bakmayın, içimden ve aklımdan geçenleri söyleyip yazmak istedim..
Herkese İyi Forumlar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Burdaki Herkes Miui Aşığı Bu Bir Net. Kim İster Cihaza Custom Rom Arayışına Girsin sürekli Cihazla UğraşsınTmm Bazen Bir Zevk işi ama Çoğu zaman Sorunlar Hatalar Yüze Çıkıyor.
Yazılımsal Sorunlar O kadar Fazla ki Hangisinden Başlayacağımı Bilemiyorum. En Önemlilerini Yazayım.
Mesela Cihazı Aldım Android 10 sürüm ile Güncelleme Geldi Android 11 ve Cihaz Pert Sıfırla Custom Rom Yükle Ne Yaparsan Yap O Android 11 Pert.
Adam Cihazı Yeni Aldı 5 bin mah ile 2 gününü Çıkartıyor Güncelleme Geliyor Pat diye 1 Güne yetiyor pil. Su Gibi Gidiyor. Format at ne yaparsan yap düzelmiyor. İnce ayarlar yapılması lazım dayanması için. Cihaz Isınmaya Başlıyor ne tesadüfki güncellemeden sonra olmaya başlıyor. Tmm onuda geçtim Ghost Touchlar mı desem Yakınlık sensör sorunları mı desem (Bazıları Donanımsal tabi o na bişey diyemem) daha yazmaya üşendiğim çok sorun var ancak bende Miui Severim Bütün bu sorunlar aynı cihazda değil Sizde Sorun Yok diye herkeste de olmayacak anlamına gelmez. Bu Yazdıklarım Orta segment cihazlar içindir.

sezer1907

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
iPhone 13 256GB
Konular
68
Kararsız bir yazılım. Aynı iki telefonda aynı yazılım (sürüm numarası, android sürümü vs herşey aynı) farklı şekilde çalışıyor. Birisi mükemmel diyor diğeri hiç memnun değil. Bu tutarsızlık niye ? Çok problem var hepsini tek tek yazamam ama forumda sorular ve yardım talepleri kısmı var oraya bir gözatın isterseniz.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Durum sizin sandığınız gibi değil xiaomi kullanıyorsan güncelleme yapmaya korkman lazım Mİ A3 güncelleme ile herkesin telefonu brick oldu teknik servise vermek zorunda kaldılar dosyaları herşeyi silindi insanların.
Xiaomi güncelleme ve kamera yazılımı anlamında berbat evet yeni bi telefon alırsın miui 11 ile kutudan çıkar miui 12 güncellemesinden sonra kamera kalitesi düşer batarya performansı düşer arayüz hızı akıcılığı geriye gider planlı eskitme desem 6 ay 1 senelik telefonlarına bile oluyor (Mi note 10)
Gelelim redmi kullanıcılarına xiaominin en perişan ettiği kesim redmi kullanıcıları doğru düzgün güncelleme almaz ucuz telefon olduğu için ve sıkıntılı bi güncelleme geldiğinde 4-5 ay güncelleme beklersin. Redmi Note 6 Pro / Note 7 / Note 8 / Note 9 bu cihazları miui 12 güncellemeleriyle mahvettiler kontrol merkezi bildirim çubuğu blur efektini kaldırıp gri arkaplan koydular ve adım gibi eminim kasıtlı yapıldı bu performans sorunlarından bahsetmeme hiç gerek yok.

İnsanlar xiaomi telefonu aldığında gönül rahatlığıyla güncelleme yapmak istiyor miui 11 den 12 ye android 10 dan 11 e geçişte bana çile işkence olmasın kullandığım telefon kamera arayüz performansı iyileşmeyi bırak aynı şekilde bile kalmıyor geriye gidiyor sonra eski sürüme dönmek için rom konularında bilgili olmayan insanlar telefonla boğuşuyor.

Custom rom aosp rom beta rom hakkında söyledikleriniz doğru bu romları kullanıpta kimsenin xiaomiden şikayet etmeye hakkı yok tabiki ama resmi stock romda sorun problem varsa herkesin şikayet etmeye tepki göstermeye hakkı vardır sırf türkiye kullanıcıları değil xiaomi globalde tepki topladı miui problemleri yüzünden çin romları global romlara göre daha akıcı daha stabil yada özellik olarak daha önde oluyor mesela.

İyiki custom rom olayı var note 6 proyu miui 12 ile çöpe attılar öldürdüler cihazı hintli bir geliştirici android 10 lu miui 12.5 custom rom çıkardı performansına akıcılığına inanamazsınız redmi note 7/ note 8 den iyi çalışıyor cihaz.

srdar35

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
serdar
Cihazım
mi8
Konular
3
Öncelikle herkese Merhaba, İyi forumlar..

Gerçekten uzun zamandır çok aklıma takılan ve ilgili konuda her gördüğüm yerde sinirlerimi hoplatan bir durumu dile getirmek istiyorum..
Amacım kimseye saldırmak, tartışma çıkartmak ya da huzur kaçırmak değil..

Bir kusurum saygısızlığım olursa Kusura Bakmayın.

Ya kardeşim tutturmuşsunuz Xiaomi yazılımı sıkıntılı-sorunlu...
Allah aşkına ne sorun ne sıkıntı var yazılımda...
Kamera mı çalışmıyor?
Sistem kendi kendine mi kilitleniyor?
Batarya, Şarj bir anda Sıfırlanıyor mu?
Kendi kendine arama mı yapıyor?
Mesaj mı gönderiyor?
Arama sırasında kendi kendine Arama mı kapanıyor?
Anlamıyorum yani ne sorunu var yazılımın....
Ufak tefek arada bildirim panelini aşağı çekince inmiyor, o da 100 seferde sadece 1-2 kez oluyor...
Bu tarz çok nadir ve küçük sorunlar var..
Diğer markalar da ki yazılım sorunlarını yazsam, Xiaomi'de gerçekten tek bir sorun yok dersiniz..
Affedersiniz ama delinin birisi kuyuya taş atmış arkasından 40 akıllı atlamış..
Bir kişi çıkmış şu sorun var demiş arkasından tek bir sorun yaşamayan kişi bile Xiaomi yazılımı sorunlu demeye başladı..
5 yıldır Xiaomi kullanan kişiyim ve şu an ki cihazım yine Xiaomi en az 5-6 Xiaomi cihaz kullandım, Orta segment Üst segment Amiral gemisi her cihazını kullandım ben tek bir sorun göremedim nedense..
Kayıtsız IMEI cihaz kullanıyorsunuz üstüne de TWRP, ROM, ROOT yükleyip devamlı cihazın yazılımıyla oynuyorsunuz ondan sonra cihazın yazılımı sorunlu diyorsunuz..
Global Rom, Beta Rom, AOSP Rom ve bir dünya ismini sayamadığım Rom değiştirip kullanıyorsunuz her Rom'da da illa bir soruna takılıyorsunuz ..
Global Rom kullanıyorsunuz bir soruna takılıp AOSP Rom atıyorsunuz onda da sorun buluyorsunuz..
Sonra diğer başka Rom'a geçiyorsunuz onda da sorun buluyorsunuz..
Ardından bir başka Rom'a geçiyorsunuz ve yine ondan da memnun kalmıyorsunuz..
Demek ki sonuç olarak sorun Cihaz da ya da Rom'da değil, siz de demek oluyor...
Sorun diye tabir ettiğiniz şeyler de her Markanın yazılımında olan ufak tefek gündelik kullanımı etkilemeyen şeyler..
E bir de şey var...
Adamlar 3.000 liraya Snapdragon 732G, Stereo Hoparlör, 120HZ Ekran Tazeleme, 240Hz Dokunma Tepki Hızı Ekran, Gorilla Glass 5, 5.160 Mah. Batarya, 33W Şarj (33W Şarj Aleti Kutu içeriğinden çıkıyor üstelik), Su ve Toza Dayanıklılık, Likit Soğutma, Sony Sensör, NFC, 3.5mm Kulaklık Girişi, Kızılötesi ve daha bir çok özellik... mevcut cihaz sunuyorlar piyasaya ama ona da bir kılçık buluyorsunuz..
Ya adam 3.000 liraya bunları ve daha fazlasını koymuş cihaza, 3.000 lira diyorum bakın dikkat edin ama halen daha fazla şey istiyorsunuz..
Adamlar zaten fazlasını bile koymuş daha ne istiyorsunuz..
Birisi de çıkıyor diyor ki Ekran Amoled değil şöyle böyle şu bu..
Fiyat 3.000 diyorum..
Adam koyar o AMOLED'i ama o zaman da o cihazı 3.000 e alamazsın.. ama bu sefer de yine bir kılçık bulup Fiyatı fazla, bu işlemciye o kadar fiyat fazla dersin..
Gerçekten anlamak çok zor bazen...
E 12.000-15.000 liralık cihaz alırsın o zaman cihazın her donanımından kusursuz performans isteyebilirsin buna birşey diyen yok zaten, affedersiniz biraz abartı absürt olacak ama takla bile atmasını isteyebilirsin..
Sonuçta o 12.000-15.000 lirayı kazanmak toplamak için aylarca (hatta yıl bile sürüyor) Kırk Takla atıyorsun..
Ama 3.000 liralık cihazdan Amiral Gemisi cihaz performansı da bekleyemezsin ...
Eleştiri yaparken lütfen Fiyat/Performansı da göz önünde bulundurun..
Hiç bir firma Xiaomi gibi bir firmanın Fiyat/Performans konusunda eline su bile dökemez..
Bırakın artık bu tarz yaklaşımları ve çıkın artık şu kafadan..
Ve son olarak teknolojiden ve piyasadan anlamayan ve bilgisi olmayan kimse de bu tarz şeylere yorum yapmasın, bildiği şeyler hakkında farklı konularda konuşsun ve eleştirisini yapsın..
Söylediğim gibi Kusura Bakmayın, içimden ve aklımdan geçenleri söyleyip yazmak istedim..

Herkese İyi Forumlar...
Katiliyorum bu konuda hak veriyorum sana 4 yildir mi kullaniyorum ne telefonda ne yazilimda sorunum olmadi cok sukur gelen her guncellemeyi yaptim 12.5.1 den sonra ufak tefek kasmalar ve ozellikle ahize sesinde azalma vardi bugun hard format attim su an ahize sesi de 10 numara guzel yazmissin

m.özkan1414

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
373
3.6. Konularda ve mesajlarınızda ideal dışı font boyutuna sahip karakterler kullanmak, tamamı kalın, italik, altı çizili mesajlar yazmak yasaktır.

Konunuzu yeniden düzenler misiniz rica etsem

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
14
Xiaomi telefon üretmeden önce MIUI launcher uygulaması vardı ve 1 GB ram bulunan telefonuma onu yükler iPhone cihazlara benzetirdim :)
Telefon üretmeye başladığında özellikle fiyat performans olarak dikkat çekti. En efsane telefonu Mi 5'tir. Almak isteyip bir türlü alamamıştım zamanında. Daha sonraları Samsung gibi yüzlerce telefon modeli çıkartınca ipin ucunu kaçırdılar. Her gelen güncellemede sorunlar olmaya başladı. Yenilik beklerken cihazın durumu daha da kötüye gitmeye başladı. Yazılım konusunda hala stabil değil. Uygun fiyata donanım verdiği için tercih ediyorum ama fiyatlarda yavaş yavaş artıyor.
Yani özetle yazılım konusunda zayıf yönleri çok. Donanım konusunda şu an için fiyatına göre iyi.

Üst Alt