Soru Xiaomi Türkiye Garantili Redmi Note 9 Pro ( ama ithalatçı: Rasyonel telefon ve aksesuarlari tedarik v.s LTDŞTİ)

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Arkadaşlar HB'dan türkiye gartantli note 9 pro aldım. Ancak gelen garanti belgesinde rasyonel telefon ... diye bir ithalatçı yazıyor (telefonu v.s desen zaten yok) neyse HB bunun Xiaomi Türkiye garantili olduğunu iddia ediyor? Forumda baktım ama bu "rasyonel telefon ve aksesuarlari tedarik ithalat ihracat limited şirketi" ile ilgili bilgi yok. Nedir ne değildir? Tüketici olarak kandırılıyor muyum? Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Telefon ile Genpa'ya ulaşarak IMEI ile kontrol ediniz. (online sorgu yapılamıyor) Xiaomi Türkiye garantili cihazların tamamının Genpa'da kaydı olması gerekli. Xiaomi farklı distribütörler ve ithalatçılarla çalıştığı için sadece ithalatçı firma bilgisi üzerinden kesin yargıya varmak mümkün değil.

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Telefon ile Genpa'ya ulaşarak IMEI ile kontrol ediniz. (online sorgu yapılamıyor) Xiaomi Türkiye garantili cihazların tamamının Genpa'da kaydı olması gerekli. Xiaomi farklı distribütörler ve ithalatçılarla çalıştığı için sadece ithalatçı firma bilgisi üzerinden kesin yargıya varmak mümkün değil.
Kesinlikle size katılıyorum. Ama HB şirketi bana evofone distribütörlü ürün yollanacaktır diye bilgi verip sonra böyle bir ürün yollaması kafamı karıştırdı. Ayrıca carefoursa mağzası bu ithalatçının ürünlerini ithalatçı garantili diye gayet şeffafça satmaktadır. Ben bu çelişkiyi anlamadım. Dediğiniz yerleri aradığımda biz garanti veririz ama değişim v.s gibi durumlarda HB ilgilenir filan diyorlar. Daha garanti belgesinin üzerinde firmanın telefonu bile yokken nasıl olası sorunlarımı hallederim açıkçası şüpheliyim. Evofone garantili ürünlerde en azından ithal eden şirketle hukuksal olarak bir bağ kurmuş oluyoruz. Karşımda iyi kötü muhatap var ama şimdiki durumda açıkçası ne HB ya ne de ithalatçı firmaya ne de anladığım kadarı ile kısmi servis veren genpaya güveniyorum. Ayrıca HB bazı müşterilerine evofone bazılarına da benim gibi garip firmalardan gelen ürünleri yolluyor. Eşit paraya eşit hizmetler talep etmek hakkımdır diye düşünüyorum. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Kesinlikle size katılıyorum. Ama HB şirketi bana evofone distribütörlü ürün yollanacaktır diye bilgi verip sonra böyle bir ürün yollaması kafamı karıştırdı. Ayrıca carefoursa mağzası bu ithalatçının ürünlerini ithalatçı garantili diye gayet şeffafça satmaktadır. Ben bu çelişkiyi anlamadım. Dediğiniz yerleri aradığımda biz garanti veririz ama değişim v.s gibi durumlarda HB ilgilenir filan diyorlar. Daha garanti belgesinin üzerinde firmanın telefonu bile yokken nasıl olası sorunlarımı hallederim açıkçası şüpheliyim. Evofone garantili ürünlerde en azından ithal eden şirketle hukuksal olarak bir bağ kurmuş oluyoruz. Karşımda iyi kötü muhatap var ama şimdiki durumda açıkçası ne HB ya ne de ithalatçı firmaya ne de anladığım kadarı ile kısmi servis veren genpaya güveniyorum. Ayrıca HB bazı müşterilerine evofone bazılarına da benim gibi garip firmalardan gelen ürünleri yolluyor. Eşit paraya eşit hizmetler talep etmek hakkımdır diye düşünüyorum. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Sizi anlıyorum hocam, hak da veriyorum. Yasal anlamda her ne kadar üretici, ithalatçı ve satıcı firmalar üründen müteselsilen sorumlu olarak görünseler de uygulamada her hangi bir sorun olması durumunda hem ithalatçı firma, hem üretici firma hem de THH muhatap olarak fatura üzerinde bilgileri yer alan firmayı kabul ediyorlar ve yaptırım bu firmaya uygulanıyor. Yani eğer satıcı olarak hepsiburada görünüyorsa ve faturanız hepsiburada'ya aitse ithalatçının hangi firma olduğunun pek önemi kalmıyor. Ancak bu durumdan bağımsız olarak satın almadan önce bilgi talebine bulunmanıza rağmen hepsiburadanın iletilen bilgi haricinde bir uygulamaya gitmesi elbette ki hoş değil. İthalatçı firma rasyonel telefon hakkında ise maalesef bilgim yok, yorum yapamayacağım :)

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Sizi anlıyorum hocam, hak da veriyorum. Yasal anlamda her ne kadar üretici, ithalatçı ve satıcı firmalar üründen müteselsilen sorumlu olarak görünseler de uygulamada her hangi bir sorun olması durumunda hem ithalatçı firma, hem üretici firma hem de THH muhatap olarak fatura üzerinde bilgileri yer alan firmayı kabul ediyorlar ve yaptırım bu firmaya uygulanıyor. Yani eğer satıcı olarak hepsiburada görünüyorsa ve faturanız hepsiburada'ya aitse ithalatçının hangi firma olduğunun pek önemi kalmıyor. Ancak bu durumdan bağımsız olarak satın almadan önce bilgi talebine bulunmanıza rağmen hepsiburadanın iletilen bilgi haricinde bir uygulamaya gitmesi elbette ki hoş değil. İthalatçı firma rasyonel telefon hakkında ise maalesef bilgim yok, yorum yapamayacağım :)
Çok çok teşekkür ederim. sizin gibi değerli insanların fikirlerini aldığım için çok mutlu oldum. Bakalım Hepsiburadanın dönüşünü bekliyorum. Ne diyecekler merakla bekliyorum.

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Arkadaşlar HB 5 gündür ithalatçı mı türkiye garantili mi sorununu çözmüyor. Görmezden geliyor. Bilginiz olsun. Daha kaliteli firmalardan alışveriş yapmak lazım.

bazzrulz

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mahir
Cihazım
xiaomi mi 9 se
Meslek
Broker/Owner
Konular
30
Hocam cihazin kutusundan garanti belgesi yazan kucuk pembe bir kagit cikti mi?

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Hocam cihazin kutusundan garanti belgesi yazan kucuk pembe bir kagit cikti mi?
Pembe değil de turuncu olan uzerinde Xiaomi turkiye yazan bir garanti belgesi var. Sorunum zaten o garanti belgesind yazan ithalatçı ile ilgiliydi. Telefonları yok. Hb açıklama yapmıyor. Aynı ithalatçı firmayı CarrefourSA da ithalatçı garanti diye satiliyor. Ben ne aldım bilmiyorum.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Pembe değil de turuncu olan uzerinde Xiaomi turkiye yazan bir garanti belgesi var. Sorunum zaten o garanti belgesind yazan ithalatçı ile ilgiliydi. Telefonları yok. Hb açıklama yapmıyor. Aynı ithalatçı firmayı CarrefourSA da ithalatçı garanti diye satiliyor. Ben ne aldım bilmiyorum.
Evofone ile görüşün. IMEI sorgulaması yapın. Türkiye'de birden fazla yetkili firma var. Eğer onlardan biriyse Evofone'un da teknik servisleri destek veriyor. Eğer Xiaomi Türkiye garantisi altında değilse bunu Hepsiburada'ya bildirip iade edin. Zaten 14 gün içinde ücretsiz iade hakkınız var.

biochem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mesut
Cihazım
Redmi Note9pro
Konular
1
Evofone ile görüşün. IMEI sorgulaması yapın. Türkiye'de birden fazla yetkili firma var. Eğer onlardan biriyse Evofone'un da teknik servisleri destek veriyor. Eğer Xiaomi Türkiye garantisi altında değilse bunu Hepsiburada'ya bildirip iade edin. Zaten 14 gün içinde ücretsiz iade hakkınız var.
IMEI Sorgulaması yaptım onlardan net bir cevap alamadım aslında. Sanki ithalatçısının arkasında kimse durmuyor gibi bir izlemin aldım. Yarım ağız evet var gibisinden cümleler kuruyorlar. Ben de gerçeği nedir diye öğrenmek için hepsiburadaya yazdım. Günlerdir cevap bekliyorum. Bu gün 6. gün. Bende en son sinir krizi geçirip telefonu açıp hattımı taktım. Tüm iyi niyetimle günlerdir telefonsuz keyiflerini bekledim. Zaten ithalatçı garantili olduğu ortaya çıkarsa (15 gün geçse bile, şartları sağlamadıkları için ister keyfi ister hakem heyeti kararı ile) mecbur geri alacaklar. Günlerdir resmen HB'ya cevap verin diye yalvarıyorum ama sonuç derin bir sessizlik?

Üst Alt