Rehber Xiaomi The New Mi Wifi Router Kurulumu ==Videolu Anlatım==

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Yukarıda videolu olarak anlattığım Kurulum işlemlerini bir de madde madde yazarak anlatayım:
  • Router'ımızı WAN portundan mevcut ağımıza bağlayıp açıyoruz.
  • Router önündeki led sarı renkle yanıyor. Yaklaşık 1,5dk sonra led mavi renge dönüşüyor. Bu hazır olduğu manasına geliyor.
  • sayfasındaki linkten yada alttaki barkodu telefon yada tabletimiz ile okutarak MiWifi Uygulamasını indirip cihazımıza kuruyoruz. Şu linkten de indirebiliriz. Tüm Router modellerinde (R1D, R2D yada R1C) aynı uygulama kullanılmaktadır.
    Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

• Uygulamamızı açtığımızda "Setup a new router" seçeneğini seçiyoruz ve Router'ın kablosuz ağ ismine (SSID) tıklayıp Router'a bağlanıyoruz.
  • 2.adımda bir lokasyon belirliyoruz. Ev, İş yada herhangi bir isim verebiliriz. Bu isim 1'den fazla Router eklediğimizde bunları ayırdetmemize yarayacak.
  • Dialup bağlantıya gerek olmadığına dair bir uyarı geliyor ve Next diyoruz.
  • Wifi ağ ismimizi ve şifremizi veriyoruz. Şifremizin aynı zamanda Router'ın arayüzüne ulaşabilmek için Admin şifresi olarak ta kullanılması için şifre altındaki dairenin yeşil ve işaretli olmasına dikkat ediyoruz yada işareti kaldırıp ayrı bir şifre veriyoruz.
  • Kullandığımız cihazda bir Xiaomi hesabı ekliyse otomatik olarak önümüze geliyor ve bağlanmak için bizden onay istiyor. Ayrı bir Xiaomi hesabı kullanacaksak yine burada Switch account linkine tıklayarak o hesaba login olabiliriz.
  • Küçük bir intro sonrasında uygulamamızı ve Router'ımızı kullanmaya başlayabiliriz.
  • Xiaomi herşeyi oldukça basitleştirmiş. Güle güle kullanın.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Router'ımızı eğer istersek PC üzerinden yani Web arayüzünden de kurabiliriz. Uygulama ile kurma yöntemi o kadar basit ki, PC'den kurulum arayüzü Çince olduğu için bunun yanında biraz zahmetli kalıyor. Ama yine de anlatalım.
  • Router'ımızı WAN portundan mevcut ağımıza bağlayıp açıyoruz. PC yada Notebook'umuzun (ben anlatımda Notebook diyeceğim) ethernet kablosunu henüz bağlamıyoruz.
  • Router önündeki led sarı renkle yanıyor. Yaklaşık 1,5dk sonra led mavi renge dönüşüyor. Bu hazır olduğu manasına geliyor.
  • Notebook'umuzu kablosuz ağımız varsa ona bağlıyoruz. Çünkü Çince'yi tercüme edebilmek için internete ihtiyacımız var. Kablosuz bağlantımız yoksa mobil bir cihazımıza Google Translate yükleyerek resim çevirisi yardımıyla da ekrandaki Çince kelimeleri tercüme edebiliriz.
  • Kablosuz ağımıza bağlandıysak, Google Chrome Browser ile Çince bir site açıp (mesela sayfası) tercüme ettiriyoruz. Bunu yapmamızın nedeni yaptığım denemelerde direkt olarak Router sayfasını tercüme etmek istediğimde tercüme yapılamadığı görmemdir. İllaki Chrome browser'ın öncesinde bir tercüme yapması gerekiyor.
  • Herşey hazırsa Router'ın 1. 2. yada 3. portlarından birine Notebook'umuzu ethernet kablosu ile bağlıyoruz. Kabloyu bağladığımız an Chrome otomatik olarak Router'ın ana sayfasını açıyor. Bizim herhangi birşey yapmamız gerekmiyor. Bu özellik çok güzel düşünülmüş ve bu işlerden hiç anlamayan kişilerin bile ayarları yapabilmeleri sağlanmış.
  • Önce anlaşmayı onaylıyoruz.
  • Kablosuz ağımıza vereceğimiz ismi (SSID) ve şifremizi belirliyoruz.
  • Bir lokasyon ismi veriyoruz. Ev, İş yada farklı bir isim işaretleyebiliriz. Bu Router isminin sonuna ekleniyor. Böylece aynı router'dan başka bir tane daha varsa ayırdetmemiz kolaylaşıyor. Lokasyonun altındaki şifre alanına, eğer arayüze erişim için farklı bir şifre kullanmak istiyorsak bu şifreyi giriyoruz. Eğer wifi şifremizle aynı olsun istiyorsak şifre yazmadan altındaki kutuyu işaretliyoruz.
  • Alttaki mavi butona basarak konfigürasyonu tamamlıyoruz. Router yeni ayarlarımızla yeniden başlıyor. Güle güle kullanın.

DonQuichotte

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mahir
Cihazım
Xiaomi Mi5s
Konular
0
Router'ımızı eğer istersek PC üzerinden yani Web arayüzünden de kurabiliriz. Uygulama ile kurma yöntemi o kadar basit ki, PC'den kurulum arayüzü Çince olduğu için bunun yanında biraz zahmetli kalıyor. Ama yine de anlatalım.

• Notebook'umuzu kablosuz ağımız varsa ona bağlıyoruz. Çünkü Çince'yi tercüme edebilmek için internete ihtiyacımız var. Kablosuz bağlantımız yoksa mobil bir cihazımıza Google Translate yükleyerek resim çevirisi yardımıyla da ekrandaki Çince kelimeleri tercüme edebiliriz.
  • Kablosuz ağımıza bağlandıysak, Google Chrome Browser ile Çince bir site açıp (mesela sayfası) tercüme ettiriyoruz. Bunu yapmamızın nedeni yaptığım denemelerde direkt olarak Router sayfasını tercüme etmek istediğimde tercüme yapılamadığı görmemdir. İllaki Chrome browser'ın öncesinde bir tercüme yapması gerekiyor.
  • Herşey hazırsa Router'ın 1. 2. yada 3. portlarından birine Notebook'umuzu ethernet kablosu ile bağlıyoruz. Kabloyu bağladığımız an Chrome otomatik olarak Router'ın ana sayfasını açıyor. Bizim herhangi birşey yapmamız gerekmiyor. Bu özellik çok güzel düşünülmüş ve bu işlerden hiç anlamayan kişilerin bile ayarları yapabilmeleri sağlanmış.

Xiaomi Mi Wifi 3G aldım ancak bu adım bende olmadı. Kablo ile bağlandığım Mi Wifi 3G cihazına 192.168.31.1 adresinden bağlandığımda, kablosuzla bağlandığım internet devredışı kalıyor ve google çeviri çalışmıyor, internet açıkken ise kablolu bağlantı üzerinden yerel ağa bağlanılamıyor.

Mantıken de böyle olması gerekiyor; Google Chrome programının sayfayı ethernet bağlantısından, çeviriyi ise kablosuz internetten yapması gibi anlık seçimler yapması, pek mümkün görünmüyor, öyle bir yapay zeka iddiası yok zaten. Siz bu işlemi bizzat denediniz mi?

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Mi Wifi 3G aldım ancak bu adım bende olmadı. Kablo ile bağlandığım Mi Wifi 3G cihazına 192.168.31.1 adresinden bağlandığımda, kablosuzla bağlandığım internet devredışı kalıyor ve google çeviri çalışmıyor, internet açıkken ise kablolu bağlantı üzerinden yerel ağa bağlanılamıyor.

Mantıken de böyle olması gerekiyor; Google Chrome programının sayfayı ethernet bağlantısından, çeviriyi ise kablosuz internetten yapması gibi anlık seçimler yapması, pek mümkün görünmüyor, öyle bir yapay zeka iddiası yok zaten. Siz bu işlemi bizzat denediniz mi?

Denemediğim birşeyi buraya yazmam. Yazarsam da "mantıken şöyle olmalı, şöyle gelmesi lazım" gibi yazarım.
Şu anda ne demek istediğinizi tam anlamadım. Üzerinden neredeyse 3 sene geçmiş bir konuyu hatırlamak çok zor. Müsait bir zaman bulabilirsem konuyu yeniden okuyup ne demek istediğinizi anlamam gerekiyor.

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Üst Alt