Duyuru Xiaomi Telefonların İthalat Süreci ve Güvenilirliği

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Uzun zamandır şu model yurtdışında satışa çıktı ülkemizde neden satılmıyor, ne zaman stoklarınıza girecek, fiyatı ne kadar olacak, Xiaomi modelleri sağlığımıza zarar verir mi, bu cihazlar dayanıklı mı, güvenilir mi vb. pek çok soru gerek forum yoluyla, gerek iletişim formundan gerekse de iletişim numaralarımızdan bizlere çok sık sorulmakta. Her soruya ayrıntılı bir şekilde cevap vermek çok zor olduğundan, cevabı doğuran nedeni birebir aynı olan bu tarz sorulara cevap olabilmesi adına bu yazıyı yazıyorum.

Hemen hepimizin gözlemleyebildiği şekilde; özellikle güvenilirlik ve sağlık konusundaki şüpheler “made in China” olan cihazlara pek çok kişinin mesafeli durmasına neden olmaktadır. Ülkemizde elektronik alanında bu konulardaki en yetkili kurum olan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) da bu şüpheleri gidermek, toplum sağlığını korumak adına Çin’de üretilmiş olan ve artık hepimizin 24 saat yanı başında taşıdığı cep telefonlarının ithalatına belirli kısıtlamalar getirdi. Artık ülkemize Çin’den ithal edilecek tüm cihazların EMC (elektro manyetik uygunluk), RF (radyo frekansı), LVD (düşük voltaj değerleri) ve SAR (özgül soğurma oranı) değerleri test ediliyor ve sadece bu testlerden başarılı olarak geçen telefonların ithalatına izin veriliyor. Testlerden de anlayabileceğiniz gibi aslında cep telefonları sadece bizlere zararlı olarak sunulan SAR değerleri ile değil başka değerleri ile de sağlımıza zararlı olabiliyor. BTK ise zararlı olabilecek bu değerlerde firmaların, distribütörlerin, ithalatçıların ve hatta bağımsız bilim insanlarının sunmuş oldukları verileri tek başına geçerli saymıyor ve kendisi de ayrıca test ediyor.

Bu testler -BTK tarafından iletilen bilgiye göre Ankara Hacettepe’de bulunan ve büyüklük anlamında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıradaki son derece gelişmiş bir test merkezi tarafından yapılıyor. Sistem her ne kadar hepimizin koşulsuz desteklediği toplum sağlığını koruma amacı ile yapılıyor olsa da yeni olması ve tam olarak sistemin oturmaması nedeniyle maalesef bir takım aksaklıklar içermekte. Öncelikle testlerin içeriğinin son derece geniş tutulması ve bu testlerin ayrıntılı bir inceleme sonrasında hazırlanıyor olması cep telefonlarının ülkemizde satışa sunulmasını oldukça geciktiriyor. Bir cihaza ait dört test yaklaşık olarak 45-50 gün arasında sürüyor. Dolayısıyla telefonu ithal etmek isteyen distribütör/ithalatçı firma ürününü ülkemize getirdikten sonra 45-50 gün süreyle satışa çıkartmıyor. Elbette ki ürünlerin bu bekleme süresinin firmaların maliyetine bir etkisi mevcut. Bu maliyet farklılığı maalesef ki son kullanıcının alış fiyatına da yansıyor. Bir diğer ek maliyet ise test maliyeti. Pek tabi bu derece gelişmiş ve ayrıntılı testlerin maliyetleri de aynı oranda yüksek oluyor. Bu maliyet de ürün fiyatları üzerinde ek bir yük oluşturuyor. Ancak elbette ki bu maliyetler ve fiyat artışı sağlığımız söz konusu olduğunda göz ardı edilmeli.

Bunlar dışında testler ile ilgili belirtmek istediğim birkaç nokta daha var. Bu testler sadece belirli bir süre için ve sadece tek bir kaynaktan alınan telefonlar için geçerli. Yani A şirketinden X model bir telefon ithal edildi. Bu X model telefon eğer B şirketinden ithal edilirse A şirketinin cihazları için yapılan testler geçerli değil ve bu yeni telefonların yeniden test edilmesi gerekli. Ayrıca yazmış olduğum üzere bu testler belirli bir süre için geçerli. Yani bu X model telefonu Ağustos ayında ithal ederek getiren firma Aralık ayında tekrar getirmek istediğinde test geçerlilik süresi dolmuş oluyor ve bu telefonlar yeniden teste tabi tutuluyor. Yine benzer bir önlem olarak aşağıya ekleyeceğim resimlerde de görebileceğiniz üzere her ithalatçı firmanın kendine ayrı test yaptırması gerekli. Bir başka ithalatçının/distribütörün yaptırmış olduğu testi kullanamıyor. Bu durum yüzeysel olarak bakıldığında sıkıntılı gibi görünse de son kullanıcı olan bizler için çok büyük bir avantaj doğuruyor. Bu maliyetleri ve prosedürleri yerine getirebilmek ciddi bir altyapı gerektiriyor ve ithalatçı firmalar içerisinden bu altyapıyı kuramayanlar eleniyor. Bizler de daha kurumsal, daha köklü ve daha güvenilir firmalardan telefonlarımızı almış oluyoruz.

Elbette ki bu sistem içerisinde daha pek çok ayrıntı ve detay mevcut ancak hem ithalatçı firmaların ticari sır olarak değerlendirdiği bilgiler içeriyor hem de yazıyı daha fazla uzatarak kimsenin sıkılmasını istemiyorum. Bu nedenle kısa özet olarak nitelendirebileceğimiz bu açıklama yazısına son veriyorum.

Özetle;

1. Çin’de üretilmiş olan her hangi bir marka/model cep telefonunun ülkemizde satışa çıkması için en az 45 gün süren bir test sürecinden geçmesi gerekli.

2. Bu testler sayesinde yurt içinden resmi yollarla alınan cihazları gönül rahatlığı ile kullanabiliyoruz.

3. Test sürecinden kaynaklı maliyetler telefon fiyatlarını yükseltiyor.

Bu doğrultuda; sitemiz üzerinden sadece testleri tamamlanan ve onayları alınmış olan telefonların sizlere sunulduğunu bir defa daha belirtmek istiyorum. Elbette ki yeni modelleri getirmek, bir an önce sizlere ulaştırmak bizlerin de gayesi ancak hepimizin iyiliği için maalesef bir süre daha beklemek zorundayız. Örnek vermek gerekirse; gün itibariyle pek çok kullanıcımızın merak ve hevesle beklediği Mi Mix 2 ve Mi Note 3 modelleri Türkiye’de ilk olarak test için BTK’ya teslim edildi. Ancak hala sonuç bildiriminin yayınlanmasına birkaç hafta var bu süreç tamamlanmadan satışa açılmayacak.

Test sonuçlarına, yapılan işlemlere ve süreçlere ilişkin daha net bir kurgu oluşturabilmeniz için cepport yardımı ile tarafımıza ulaştırılan bazı test sonuçlarını aşağıya ekliyorum.

Saygılarımla

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Elinize sağlık hocam, oldukça bilgilendirici olmuş. Biz sanıyoruz ki, örneğin 7 Aralık'ta piyasaya çıkacak olan Redmi 5 serileri, oradaki arkadaşlar tarafından hemen satın alınıp, akşam uçağa verilecek ve ertesi gün de burada uçaktan alınıp hemen piyasaya sürülecek. Hatta biliyoruz ki, arkadaşlarınız mesela Mi7'nin ne zaman piyasaya çıkacağını ve adetli olarak nasıl alacaklarını şimdiden biliyor, uçak v.s. herşeyi hazırlamışlar, siz de buradaki hazırlıkları yapmışsınız, bekliyorsunuz.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Elinize sağlık hocam, oldukça bilgilendirici olmuş. Biz sanıyoruz ki, örneğin 7 Aralık'ta piyasaya çıkacak olan Redmi 5 serileri, oradaki arkadaşlar tarafından hemen satın alınıp, akşam uçağa verilecek ve ertesi gün de burada uçaktan alınıp hemen piyasaya sürülecek. Hatta biliyoruz ki, arkadaşlarınız mesela Mi7'nin ne zaman piyasaya çıkacağını ve adetli olarak nasıl alacaklarını şimdiden biliyor, uçak v.s. herşeyi hazırlamışlar, siz de buradaki hazırlıkları yapmışsınız, bekliyorsunuz.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Keşke bu şekilde rahatça ve hızlıca gerçekleşseydi hocam herşey :) BTK'da aynı gün içinde testleri bitirip, cihazı onaylasaydı :)

Bu arada emeğinize sağlık hocam paylaşımınız için, sayenizde bilgilenmiş olduk. O zaman Mi7'lerde aynı şekilde geç gelecek anladığım kadarı ile, Sefa hocam sağolsun en azından daha erken bir şekilde ulaşabiliyoruz cihazlara.

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

hiboz

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hiboz
Cihazım
12 lite
Meslek
muallim
Konular
3
45 gün gerçekten uzun bir süre fakat bu testler yapılmadığı zaman da yaşadığımız ilk sıkıntıda nerede bu devlet, ülkeye sağlığa zarar veren cihaz giriyor, satılıyor devletin haberi bile yok diyecektik.

Biscuit

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
İç İletişim Uzmanı
Konular
14
45 gün gerçekten uzun bir süre ama Türkiye'deki kullanıcı sağlığı ve memnuniyet için şart.

umutchatin

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Mi9
Meslek
Bilişim
Konular
37
bu migros nasıl satıyor cihazları mi8 çıktı adamlar çatır çatır satmaya başladı...?

Üst Alt