Çözüldü Xiaomi telefon herkes de mi böyle

zondor

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yiğit
Cihazım
xiamoi redmi 9t
Konular
21
Xiaomi redmi 9t turkey aldım 2 ay önce otomatik parlaklık gün ışığı modu kapalı olmasına rağmen parlaklık kısılıp normale dönüyor garantiye verdim 12.5.6 olan sürümü 12.5.12 yapmışlar ama sorun geçmedi diğer uygulamalarda görüntülü konuşmada görüntü kalitesi iyi whatsapp da berbat garantideki raporlayan personel whatsapp dan kaynaklanıyor dedi garantideki teknik eleman da hızınız düşüktür yazmış.İstikrarlı 3.7mbps upload hızında yapıyorum testi.Youtube da chrome videolarında yanda siyahlar var tam ekran olmuyor.Redmi 9c de ekran beyazlığı daha beyaz bendeki 9t de sarımsı aynı renk sıcaklık tonu ayarlamaya çalıştığım halde.Vaktimi telefonun sorunlarına ayırdım çok.Yıprattı telefon beni.

Çözüm
Güldür güldürde skeç açtım lg k10 babamın eski telefon ekrana tam sığmış her videoda senin dediğin gibi yakınlaştırma mı yapacağım her seferinde ki zaten yakınlaştırıyor o işlem zoom yapıyor adamlar büyüyor gibi

Babanızın telefonundaki ekran 16:9 oranında. Günümüzde neredeyse tüm film ve video kayıtları için genel kabul görmüş format 16:9 oranıdır.

Ancak son 4-5 yılda çıkan cihazların tamamına yakını bu formata uymayan ekran oranlarına sihipler. Bu ister Xiaomi olsun, ister Samsung, Apple gibi markalar olsun durum böyle. Yeni bir şey değil.

Hatırlarsanız geniş formatlı televizyonlar ilk çıktığı zamanlarda çoğu tv kanalı yada film yapımlarını izlerken TV ekranda yanlarda siyah bölümler olurdu, çünkü o zamanlarda genel kabul...

blackshadow

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
#
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
22
Ekranların kullandığı panel tiplerine bağlı olarak hafif sarımtrak veya bembeyaz olabilir. İki telefonu yanyana koymadığınız taktirde bunu farketmeniz zordur, bir kusur sayılmaz.
WhatsApp aramalarında görüşme kalitesi aplikasyondan kaynaklı olabilir. Farklı uygulamalarda ses kalitesi cihazdan bağımsız bariz fark edebilyor.
Parlaklık sorunu ile alakalı bir şey söyleyemeyeceğim, sensörden kaynaklı olabilir. Ben otomatik parlaklığı kapatıp %50-60 olarak kullanıyorum.

zondor

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yiğit
Cihazım
xiamoi redmi 9t
Konular
21
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanyana koydum zaten annemde 9c varben de 9t onunki net beyaz ekran özelliği benimkinin daha kaliteli olmasına rağmen flashscore maç skoru uygulamasında da bildirim sorunu var flashscore a sordum xiaomi telefonlarda sıkıntı var diyor topu xiaomiye atıyor anladığım kadarıyla uyumsuz bir yazılımı var xiaominin en çok kullanılan görüntü görüşme uyg whatsapp diğer uygulamaları kullanmaz kimse whatsapp a sorsam banko xiaomi yazılımına atacak topu youtube chrome uyg tam ekran olmuyor tv ye yansıtınca maçın keyfi videonun keyfi kaçıyor telefonla bile öyle yanlarındaki siyah baya geniş

Ekli dosyalar

• IMG_20221106_162502.jpg
    IMG_20221106_162502.jpg
    255,3 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20221106_162349.jpg
    IMG_20221106_162349.jpg
    149,6 KB · Görüntüleme: 15

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
Uygulama yazılımlarındaki hataların en çoğunun sistemden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Örneğin aynı uygulamayi hem xiaomide hem de Samsung da denedim.
Samsung da Ekrandaki görünümü, yer tutuşu, stabilitesi daha iyi.

İyi bir sistem yazılımı bir çok şeyi tolera edebiliyor.

İşinin ehli birine onereceginiz bir ROM yukletin.

Eger bu konularda bilgi sahibi iseniz bunu siz yapın.

En azından var ise hatanın kaynagiyla ilgili az da olsa bilgi sahibi olursunuz

canakay

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Astsubay
Konular
14
Xiaomi redmi 9t turkey aldım 2 ay önce otomatik parlaklık gün ışığı modu kapalı olmasına rağmen parlaklık kısılıp normale dönüyor garantiye verdim 12.5.6 olan sürümü 12.5.12 yapmışlar ama sorun geçmedi diğer uygulamalarda görüntülü konuşmada görüntü kalitesi iyi whatsapp da berbat garantideki raporlayan personel whatsapp dan kaynaklanıyor dedi garantideki teknik eleman da hızınız düşüktür yazmış.İstikrarlı 3.7mbps upload hızında yapıyorum testi.Youtube da chrome videolarında yanda siyahlar var tam ekran olmuyor.Redmi 9c de ekran beyazlığı daha beyaz bendeki 9t de sarımsı aynı renk sıcaklık tonu ayarlamaya çalıştığım halde.Vaktimi telefonun sorunlarına ayırdım çok.Yıprattı telefon beni.
Whatsapp da şuan genel bir sorun bulunmamakta. Diğer konularda haklıysanız bir sorun var gibi ama şunu belirtmeliyim ki youtube'da yanlarının siyah olması çok normal her telefonda oluyor nerdeyse çünkü en boy oranı telefonlarda farklı. (Videoyu yükleyen kisiler'videoyu yapan kişiler veya film en en boy oranı yüklenirken ne ise o olur) Elinle büyütme hareketi yaparak tam ekrana sığdırabilirsin. Chrome da ise sitedeki oynatıcı otomatik en boy oranı vermiyorsa yine youtube gibi gösterir. Kendiniz yazılım yükleyin ve sorunun önce yazılımsal olup olmadığına bakın. Forumdaki başka bir 9T cihazı ile karşılaştırma yapın

zondor

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yiğit
Cihazım
xiamoi redmi 9t
Konular
21
Whatsapp da şuan genel bir sorun bulunmamakta. Diğer konularda haklıysanız bir sorun var gibi ama şunu belirtmeliyim ki youtube'da yanlarının siyah olması çok normal her telefonda oluyor nerdeyse çünkü en boy oranı telefonlarda farklı. (Videoyu yükleyen kisiler'videoyu yapan kişiler veya film en en boy oranı yüklenirken ne ise o olur) Elinle büyütme hareketi yaparak tam ekrana sığdırabilirsin. Chrome da ise sitedeki oynatıcı otomatik en boy oranı vermiyorsa yine youtube gibi gösterir. Kendiniz yazılım yükleyin ve sorunun önce yazılımsal olup olmadığına bakın. Forumdaki başka bir 9T cihazı ile karşılaştırma yapın
Güldür güldürde skeç açtım lg k10 babamın eski telefon ekrana tam sığmış her videoda senin dediğin gibi yakınlaştırma mı yapacağım her seferinde ki zaten yakınlaştırıyor o işlem zoom yapıyor adamlar büyüyor gibi
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Uygulama yazılımlarındaki hataların en çoğunun sistemden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Örneğin aynı uygulamayi hem xiaomide hem de Samsung da denedim.
Samsung da Ekrandaki görünümü, yer tutuşu, stabilitesi daha iyi.

İyi bir sistem yazılımı bir çok şeyi tolera edebiliyor.

İşinin ehli birine onereceginiz bir ROM yukletin.

Eger bu konularda bilgi sahibi iseniz bunu siz yapın.

En azından var ise hatanın kaynagiyla ilgili az da olsa bilgi sahibi olursunuz
Aynen dediğin gibi bencede xiamoi çok sorunlu bir telefonmuş samsungdan geçtim ben yalnız sürüm düşürecektim ben garanti personeli yasal değilmiş dedi sürüm düşme işine bence garantiden çıkıyordur o tarz işlemler

Son düzenleme:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103

Babanızın telefonundaki ekran 16:9 oranında. Günümüzde neredeyse tüm film ve video kayıtları için genel kabul görmüş format 16:9 oranıdır.

Ancak son 4-5 yılda çıkan cihazların tamamına yakını bu formata uymayan ekran oranlarına sihipler. Bu ister Xiaomi olsun, ister Samsung, Apple gibi markalar olsun durum böyle. Yeni bir şey değil.

Hatırlarsanız geniş formatlı televizyonlar ilk çıktığı zamanlarda çoğu tv kanalı yada film yapımlarını izlerken TV ekranda yanlarda siyah bölümler olurdu, çünkü o zamanlarda genel kabul görmüş format 4:3 idi. Ancak yeni ekranlar 16:9 olarak üretildiği için yanlarda siyah boşluklar kalıyordu.

Günümüzde kullandığımız akıllı telefon ekranları gerek kullanım rahatlığı ve gerekse kolay erişilebilirlik için daha dar ve uzun formatlarda yapılıyor. Bu günümüzde çoğunlukla 20:9 formatıdır. Dolayısıyla video/film izlerken kenarlarda boşluklar kalıyor

Oyla: Çözüm

zondor

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yiğit
Cihazım
xiamoi redmi 9t
Konular
21

Hatırlarsanız geniş formatlı televizyonlar ilk çıktığı zamanlarda çoğu tv kanalı yada film yapımlarını izlerken TV ekranda yanlarda siyah bölümler olurdu, çünkü o zamanlarda genel kabul görmüş format 4:3 idi. Ancak yeni ekranlar 16:9 olarak üretildiği için yanlarda siyah boşluklar kalıyordu.

Günümüzde kullandığımız akıllı telefon ekranları gerek kullanım rahatlığı ve gerekse kolay erişilebilirlik için daha dar ve uzun formatlarda yapılıyor. Bu günümüzde çoğunlukla 20:9 formatıdır. Dolayısıyla video/film izlerken kenarlarda boşluklar kalıyor
Tamamdır şimdi anladım yalnız önerdikleri elle yakınlaştırma zoom yapıyor nesneyi büyütüyor di mi videoya zoom yapıyor yukarıda olan nesneler gözükmez gibi bence xiaominin boşuna bu konuda günahını almışım

canakay

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Astsubay
Konular
14
Kullanıcı "Saldırgan Davranış Sergilime" nedeni ile uyarı cezası almıştır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Aynen dediğin gibi bencede xiamoi çok sorunlu bir telefonmuş samsungdan geçtim ben yalnız sürüm düşürecektim ben garanti personeli yasal değilmiş dedi sürüm düşme işine bence garantiden çıkıyordur o tarz işlemleaynen

Tamamdır şimdi anladım yalnız önerdikleri elle yakınlaştırma zoom yapıyor nesneyi büyütüyor di mi videoya zoom yapıyor yukarıda olan nesneler gözükmez gibi bence xiaominin boşuna bu konuda günahını almışım
Aynen XİAMOİ kötü kardeşim sorunlu, babanın 4 yıllık 18:9 en boy oranlı 5 inçlik eski telefonunu gel karşılaştır. Benim nokia Lumia da tam ekran yapıyordu

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103

Evet çift parmak yakınlaştırma hareketi görüntünün üst/alt kısımlarını keserek yanlardan ekrana sığdırır ve kesilen kısımdaki görüntüler görünmez.

Üst Alt