Xiaomi RedRice 1 de sensör ayarları nasıl yapılıyor ?

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
merhaba

genel bir arama yaptım ama sadece ekran dönme sorunu olan bir arkadaşın konusunu gördüm sadece.

cihaz olarak redrice 1 (4.7 inch) mtk serisi cihazım var. ekranında parmak izi bırakmayan (mat ekran) koruyucu var.
yakınlık sensörü ile ilgli sorunum var...

konuşma yı bitirmek için veya kulağımdan uzaklaştırdığımda sesin speaker a geçmesi... cihaz üzerinden diğer işlemleri yapabilmek için ekranın aydınlanması (konuşma anında rehbere bakmak mesajları okumak gibi) nasıl ayarlayabilirim ?

veya sürekli masa başı çalıştığım için tlf u kulağıma götürmek - kablolu/kablosuz kulaklık takmak  yerine bir stand üzerinden görüşme (ses yine speaker üzerinden ve ekran aydınlık şeklinde) gibi ayarları nasıl yapabilirim ?

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=27773&highlight=PROXIMITY

burda yakınlık sensörü ayarları ile ilgli bazı anlatımlar var (cevap yazanların birçoğu 1S kullanıcısı)
anlatım yapan arkadaş/lar-ımız çince menüden gitmiş genelde çözüme.
cihazımın recovery ekranı ingilizce. o ayarların yapıldığı çince menü hala cihaz içinde duruyor ise mevcut ekran menü ayarlarımı bozmadan cihaz daki tüm sensör ve kalibrasyonu nasıl yaparım ?

veya... genel olarak Android/Xiaomi tlf modellerindeki tüm sensör açıklamaları ve ayarları - sorunlarının çözümü için bir soru/cevap şeklinde konumuz olabilirmi ?

bu arada sensor status isimli yazılımla cihazıma ait sensör durumlarını gösteren ekran görüntüleri :

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

teşekkürler

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cvp: Xiaomi RedRice 1 de sensör ayarları nasıl yapılıyor ?

başka bir sitede bulduğum açıklama ile telefon ayar ekranım aynıdır....

How to prevent screen lock when making or answering a call on Xiaomi phone running MIUI V5 ?

If you’re wondering why you keep getting lock out when you’re making or answering a call on your Xiaomi phone, that’s because you have the Proximity Sensor feature disabled.
Without Proximity Sensor (enabled), your phone will go to sleep and lock itself as per your settings in the following fields.
  • Settings app > General settings > Display > Sleep
  • Settings app > General settings > Security > Screen security > Automatically lock

Contrarily, with Proximity Sensor, your phone display will turn off as soon as it detects you are talking on the phone near your ear. When you finish, it will automatically turn on the display without locking your screen.
To enable Proximity Sensor, follow these steps:
  1. On your Xiaomi phone, find and launch the Phone app.
  2. Tap the Menu button > Settings.
  3. Tap Call Settings.
  4. Tap Incoming call settings.
  5. Slide the Proximity sensor switch to the right.
    [img=300x288]http://cdn.webcazine.com/wp-content/uploads/2014/08/xiaomi_proximity_sensor_20140820.jpg?7b4e15[/img]

Note: The steps here were written for a Xiaomi device running MIUI V5. If you’re having a different version of MIUI, there’s a possibility that the steps and screenshots will be different.

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Hocam telefon uygulamasi>ayarlar>diğer telefon ayarları>çağrı cevaplama ayarları altından yakınlık sensörü etkin seçeneğini aktif ettiğinizde çağrı esnasında telefonu kulağınızdan uzaklastirirsaniz ekranın açık, telefon kulaginizdayken ise ekranın kapalı olması gerekir. Eğer ekranın sürekli açık kalmasını istiyorsanız bu seçeneği deaktif yapabilirsiniz ancak bu durumda da telefonla gorusurken kulağınız telefona temas ettiğinde telefon kapanacak ya da istemediginiz başka islemler yapacaktir...

Eger ki bu seçenek aktif olmasına rağmen çağrı esnasında telefonu kulağınızdan uzaklasirdiginizda ekran aydınlanmiyorsa büyük ihtimalle ekran koruyucunuz, cihazın yakınlık sensorunun üzerine gelecek şekilde yapistırılmıştır, sokup yeniden ve dikkatli bir şekilde yapistırmanız gerekir...

Sent from my MI 4W using Tapatalk

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92

onu düşünmedim desem yalan olur ama şuan için ekranda gerçekten üzerinde mi değilmi farkedemiyorum. led ışıldak ile baktım ama üzerinde değil gibi
ama tabiki bu sorun bana özel değil. 6589T işlemcili modele özel de bir durum değil. snapdragon modelinde de bu durum var ve başta kendi forumu olmak üzere youtube gibi sitelerde slav forumlarda çokça sorulmuş bir durum.
hatta verdiğim linkde arkadaşlar çözümü anlatmışlar ama tabiki ben o çince menülere erişemiyorum veya nasıl erişilir onu anlayamadım.
verilen kod ile gelen ekrandaki menüler de yine çince ve o ekrandan sensör test ini arkadaşımız ekran görüntüsü ile anlatmadığı için anlayamadım

kısacası bu genel bir durum
örnek bir video...
http://www.youtube.com/watch?v=eiNwZy4pphc

misal başka bir sorun daha var..
internet bağlantısı olmadığında offline navigasyon yazılımları ile anlık lokasyon bulma kısmını halledemedik arkadaşımdaki telefonda. onunki de 6589t ama TD sim modeli

aslında tüm sensörler için güzel bir anlatım konumuz olsa çok katılımcı çıkabilir  :)

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Hocam sizin cihazınızda çağrı sonrası cevap vermiyor mu? Videodaki telefon kilitlenmiş ve reboot yapmadan da açılmamış...

Menüye geçmek için *#*#64663#*#* kodunu kullanmayı bir dener misiniz?

Oyla:

golgeadamm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
69

Hocam yukarıda, arkadaşların bahsettiği yöntemleri denemenize rağmen sorun devam ederse:

1- Cihazınızda enerji tasarrufu sağlaman için kurulmuş bir program varsa kaldırıp deneyin, yoksa enerji tasarrufu ayarlarınıza bakıp düzenledikten sonra deneyin.

2- Üstteki yöntem işe yaramaz ise, aşağıdaki linklerden ilgili uygulamalardan birini indirerek, telefonunuzun proximity sensörünün mesafesini ayarlayabilirsiniz. Bu durum sorununuzu çözecektir zannımca:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.zte.ProximeitySensorClib
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dragonnis.intellicover2

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92

cantara pid=14587 dateline=1418809026' Alıntı:
Hocam sizin cihazınızda çağrı sonrası cevap vermiyor mu? Videodaki telefon kilitlenmiş ve reboot  yapmadan da açılmamış...

Menüye geçmek için *#*#64663#*#* kodunu kullanmayı bir dener misiniz?
bahsettiğim  çince ekran bu idi.. burdan sonra ne yapacağımı bilmiyorum...

video daki elemanın tlf evet kitlenip reset liyor. ama benimki kitlenmiyor. bir süre sonra ekran açılıyor. power tuşu ile uyandırdığm için. zaten bu kısımda sorun yok

sorun şu..
kulağımdan çektiğimde devreye girmiyor...
veya diaofon şeklinde kullanma özellikte kullanabilmek ve kulağımdan uzaklaştırdığımda aynı şekilde kendisi otomatik diafon moduna geçmesi gibi

linklerdeki programlara gelince....
o programların ilki zaten htc telefonlar için. diğer link de ölü

olayı bireysel sorun çözme kısmından GENEL SENSÖR Açıklamaları ve Sorun Çözümleri şekline çevirme imkanımız varmı ?

insanlar farklı marka ve özlelikte cihazlar satın alıyorlar; ne aldıklarını veya nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. bende dahil.
Sensörler güzel bir konu olabilir diye düşünüyorum..

benim ekranımda sensör kontrolü yapan program 2 özellik haricinde desteklediğini belirtmiş

kelime olarak birçoğunun manasını biliyoruz ama iş aktif kullanma ve ayarlarına gelince şaşırıyoruz.

misal.. ben pusula yı kullanmasını bilmiyorum
pusula çok mu lazım sorusuna ise aslında "hayır, pek lazım olmuyor" cevabı veririm ama neden bir pusula kullanmasını bilmiyorum ?

Oyla:
Üst Alt