İnceleme Xiaomi Redmi Note 7 Kutu Açılımı ve İnceleme

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Xiaomi Redmi Note 7 İnceleme – Lütfen yazıyı okuyunuz videodan daha bilgilendirici

Cihazımızın Özellikleri

Redmi Note 7 1999TL Distrübütör

SD660
6.3" TIANMA IPS Ekran
159.2 x 75.2 x 8.1 mm
186g
Android 9.0 MIUI ve Android Güncellemesi alır.
CGG5 cam.
Kutudan 10W şarj cihazı çıkıyor. Quick Charge yok. 2013 yılında hızlı şarj dediğimiz standart hızlı şarj.
Çift hat 2. hat girişi microsd kart slotu olarak kullanılabiliyor.
4000mAh Batarya
Plastik gövde, Gradyenli Arka CGG5 Cam
48MP 0.8M veya 12MP 1.6Mikron +5 MP Arka Kamera
13MP Ön Kamera
4GB RAM/64GB - 4GB RAM/128GB hafıza seçeneği
Fm Radio var.

Kızılötesi bağlantı var.

Kutuyu açtığımızda, 10W şarj cihazı, Type-C şarj kablosu, Kılıf, Simkart iğnesi ve Redmi Note 7 karşımıza çıkıyor.

TASARIM:

Cihaz Ön-Arka Gorilla Glass 5 cam ile geliyor. Arkanın GG5 olduğu resmi sitede belirtilmemiş. GSMARENA da böyle yazıyor. Arka cam hissiyatı polimer bazlı(plastik katkılı) bir cam hissiyatına sahip, Gayet kalın yapıda, plastik cam gibi düşünebilirsiniz. Bu fiyat seviyesindeki Tüm cihazlar(Huawei,Honor,Xiaomi,Meizu,… aklınıza hangi marka gelirse) benzer hissiyatta cama sahip, ancak bu cihaz genelinden bir tık iyi noktada duruyor. Alt üst ve kenar çerçeveler firma görsellerinden daha kalın yine de şık bir cihaz, Cihazın gövdesi ise plastik bu plastik samsungun kullandığı dayanıksız çıt kırıldım plastiklerden değil gayet yoğun bir yapısı var ve dayanıklı, Hissiyat olarak plastik olduğunu hissediyorsunuz bu negatif bir nokta olarak göze çarpıyor. Irda,microsd ve 3.5mm kulaklık bulunması çok büyük bir artı, Kamera çıkıntısı ise rakibi olan cihazların 2 katından daha fazla içinden gelen kılıfı taktığınızda bile kamera çıkıntısı masa ile temas ediyor. Kılıfsızken ise baya yüksek.

Ses:
Bu Cihazda 2000tl bandında en değerli gördüğüm nokta, kulaklık çıkışı, hoparlörü ve ses yüksekliği oldu. Hoparlör karakteristiği ile kulaklık karakteristiği çok benzer

İkisininde ses çıkışı çok yüksek(Denenen kulaklık 32ohm Meizu Flow), karakteristiği ise tek ton bir yapı sergilemesi ses aralığı dar bir frekansta iletiliyor gibi basslar tizler birbirine yakınlaşmış bir yapıda, 2000tl bandında tiz ve bass aralığı geniş olan cihazlar var ancak, o cihazlarda bu cihazda ki SES SEVİYESİ olmadığı gibi, Son ses seviyesinde seste yırtılmalar cızırtılar oluşuyor. Bu sıkıntılar bu cihazda yok. Tabi ki bu fiyat aralığında farklı tip ses isteyenlerde olacaktır. Tiz ve bass için ses seviyesinden feragat etmek isteyen son ses seviyelerinde kullanmam diyen arkadaşlar varsa Meizu X8 alternatif olabilir. Ancak ben hoparlör başarımını X8 in beğenmiyorum. Kodek kısmına gelecek olursak android ve qualcomm un standart ses kodeklerini kullanıyor. Meizu da ise dahili olarak Dsd,Dts,APE,PCM gibi ses kodekleri mevcut. (RAW, Realaudio,mpeg encod, mpeg-L1, mpeg-L2,mpeg, LPCM, DTS, DSD, APE, Alac, Ac3, ADPCM ve ffmpeg codecleri)

Arayüz ve Performans
Cihazımızın işlemcisi Sd660 ve MIUI10/Android 9.0 ile geliyor. MIUI10 çok fazla özellik barındıran bir işletim sistemi, Tema merkezinde binlerce tema bulmak mümkün. Öne çıkan özellikleri İkinci Alan(Flyme da ki Konuk Modu ile birebir aynı), Çift uygulama(Bu özellik çinli birçok markada mevcut Flyme da da var. Ancak MIUI daki daha gelişmiş. Google Servisleride klonladığı için Çift uygulamayı en başarılı kullandığınız marka Xiaomi). Cihaz S660 kullanmasına rağmen arayüz yavaş, burada altını çizmem gerekiyor. Donma, kasma gibi bir şey değil. Arayüz hareket ediyor ancak yavaş hareket ediyor. Aynı işlemcili Meizu 15 ile kıyasladığımda MIUI10 un Flyme 7 den bariz yavaş olduğunu görüyorum. Hatta SD632 kullanan Meizu Note 8 bile ARAYÜZ olarak MIUI10 dan daha hızlı. Tabi ki oyun performansına gelince Redmi Note 7 daha iyi bir cihaz, Ancak 1800tl ye X8 hem daha hızlı hemde daha yüksek grafik ayarlarında oyunu açabiliyor.

Kamera

Ve cihazımızın en çok övülen üzerinde en çok durulan, 48MP diye ön plana çıkan kamerasına

Öncelikle Cihazımızın sensörü S5KGM1 veya Samsung GM1 sensörüne sahip, bu sensör Tetracell yani 4 renkli alt pixellerden oluşuyor. RGGB(Kırmızı, Yeşil, Yeşil, Mavi) Ayrıca cihazımızın sensörü efektif olarak 12MP pixel ölçeklendirme(upscale) dediğimiz şekilde 4 alt pixelli yapıyı ölçeklendirerek 4 kat büyütüp 48MP yapıyor. Bu özelliği yalnızca kameranın PRO moduna girince aktif edebiliyoruz. Diğer tüm yazılımlar 12MP olarak görüyor. 32 saniye pozlama süremiz var. 1080p60fps ve H265 Hevc kodek desteğide var. Kameranın donanım olarak bir eksisi, Dual-Pixel veya Super-Pixel Otofokus yok. Normal PDAF kullanıyor. Fotoğrafın keskinlik, kontrast ve doygunluğunu ayarlayabiliyorsunuz.

Bu cihazdaki Kamera sensörü, Meizu X8 de ki sensörden daha avantajlı bir sensör, X8 deki sensöründe avantajları var. Hızlı odak alıp Hızlı kaydedebilmesi ve İşlemcisiyle daha hızlı kaydedip daha iyi ISP/DSP ile daha kaliteli işleyebilmesi gibi.

Cihaz normal olarak geldiğinde çok soluk çekiyor bu yüzden Keskinliği ve doygunluğu yüksek yapmanızı tavsiye ediyorum. Buna rağmen gündüz çekimlerinde X8 kadar başarılı bulmadım. Gece çekimlerinde ise çok ümitliydim. Gece Modu, Otomatik Mod, Yapay zeka ile desteklenmiş Gece Modu ve Redmi Note 7 için özelleştirilmiş Google kamera ile Google Kamera config(.cfg) dosyasıyla Gece Modu ve HDR+ çekimler yaptım. Meizu X8 de ki kumlanmadan şikayetçi olduğum için, Xiaominin karanlıkta karıncalanma/kumlanma azaltmasını çok başarılı buluyordum. Bu cihazda da Mi8Lite/Mi8SE de kine benzer bir çözüm bekliyordum. Açıkcası gece çektiğim fotoğraflar beni hayal kırıklığına uğrattı. Aynı pozları defalarca kez çektim. Sonuç değişmedi en son diğer cihazımı çıkarıp çektim acaba havada veya ışıklarda mı bir sorun var diye? Hava veya Işıklandırmada bir sorun yoktu hepsi önceki çekimlerimle benzerdi. Kamerası Kesinlikle kötü değil. Ancak Kendi fiyat bandında en güçlü sensörü kullanmasına rağmen en iyi sonucu verememiş. Dahili GECE MODU Düşük Işık veya gece ortamında ciddi anlamda Fotoğrafı bozuyor.

Ön Kamera ise Omnivision çözümünü kullanıyor. Sensörünün büyüklüğüne rağmen ciddi anlamda kötü fotoğraflar çekiyor. X8 ile Note 7 yi yanyana koyup fotoğraf çektiğinizde BARİZ bir şekilde Ön Kameranın X8 den yana olduğunu görürsünüz.

Video kısmına gelecek olursak teoriği çok iyi pratiği ise hayal kırıcı durumda KAPALI alan sabit yüksek ışık veya Kapalı alan yoğun güneş ışığı altında bile 2014 yılından kalma bir amiral gemisi ile video çekmeyi bu cihazla video çekmeye tercih edeceğim şekilde bir kamerası var. Doku düzeyleri dümdüz renkler keskinlik doygunluk kameranın ilk açtığımdaki fotoğraf ayarlarındaki gibi. X8 video konusunda daha başarılı.

EKRAN:

6.3" inch FHD+ Tianma ekran

Honor Huawei modelleriyle benzer seviyede bir ekranı var fiyat bandında kabul edilebilir. Daha düşük fiyatlara daha iyi ekranı olan cihazlar mevcut GM9Pro ve Meizu X8 gibi

PİL:

Cihazın en seveceğiniz yönü pil olacaktır. Wifi lı kullanımda 6.30saat üzeri oyun, 10 saat üzeri film, karma olaraksa 8.30 saat üzeri ekran süresi alacağınızı düşünüyorum.
13.27 %0 Şarja Takılma 10W şarj
15.51 %100 Tam Dolum
2 Saat 36 dakika Tam Dolum
Tahminimce kutu içeriğinden çıkan şarj cihazıyla 2.30 saatten önce dolmayacaktır.

SENTETİK TESTLER

Antutu 143.003
AItutu 85.841
AndroBench Sıralı okuma ve yazma hızları normal EMMC5.1 seviyesinde Rastgele okuma yazma performansı ise şaşırtıcı şekilde çok düşük
PCMark Work 2.0 6046
PCMark Work 2.0 Pil Ömrü Testi 14 saat 25 Dakika
3DMark SSE OpenGL ES 3.1 1305
3DMark SSE Vulkan 1283
3DMark Karşılaştırma Meizu 16(16X) ve X8, %27 daha güçlü

Son Yorum Ve ÖZET:

Cihaz alanı üzecek cihaz değil, tercih edilebilir bir model.

Artıları(2000TL BANDINI DÜŞÜNEREK)

Kullandığım En hızlı Parmak izi okuma
Kullandığım En hızlı yüz okuma
Irda/Kızılötesi
microsd kart girişi
4000mAh Pil/ Pil Tüketimi çok iyi
Yüksek Hoparlör SES seviyesi
Yüksek Kulaklık SES Seviyesi
Kutudan kılıf çıkması
FM RADIO
Düşmeye karşı Dayanıklı gövde materyali
Güncelleme desteği

Eksileri(2000TL Bandını Düşünerek)

Cihazın QC4.0 olarak tanıtılıp Kutuya 10W şarj Cihazı konulması
Daha iyi ekrana sahip modellerin daha uyguna bulunabilmesi
Daha iyi işlemciye sahip modellerin Daha uyguna bulabilmesi(Daha düşük oyun performansı)
Video kalitesinin çok kötü olması
Ön Kameranın kötü olması
Düşük ışık çekiminin istenilen seviyede olmaması(Rakiplerini geçmeliydi)
Plastik gövde
Yavaş Arayüz
Monoton ses

Özet:

Cihaz yüz ve parmak izi okumada çok iyi, Pil ve ses konusuna önem verenlere önereceğim bir cihaz. Selfie kamerasından bir şey bekleyen, ergonomik cihaz arayan, Düşük ışık performansı bekleyen kişilere önermeyeceğim bir cihaz. Sağlam plastik gövde olduğu için Premium hissiyat düşerken darbe emme kuvveti artacağı için darbelere metal cihazlardan daha dayanıklı olacaktır. Metal darbeyi olduğu gibi iletir. Plastik emer. Tabiki Plastiğin bu cihazdakine benzer yapıda iyi presslenmiş yoğun bir plastik olması gerekir.

Ben bu cihazın maksimum 1600tl civarı olması gerektiğini düşünüyorum. X8 ve Meizu Note 9 bu cihazdan Kamera Ekran İşlemci Performans ve Kalite olarak çok daha iyi cihazlar ve Yakında Meizu ya da Gece modu gelecek. Güncelleme ve tema desteği önemli olan arkadaşlara ise bu cihazı önerebilirim.
Cihaz Fotoğrafları

Fotoğraf Örnekleri / Tüm Fotoğraflar Gece Modu, Otomatik Mod, Yapay zeka ile desteklenmiş Gece Modu ve Redmi Note 7 için özelleştirilmiş Google kamera ile Google Kamera config(.cfg) dosyasıyla Gece Modu ve HDR+ çekilmiştir.

EXIF Bilgileriyle Ayrıntılı görmek ve kıyaslama yapmak isteyenler için TÜM FOTOĞRAFLAR FULL BOYUT BURADA

Google Kamera(Gece Modu ile çekildi. Redmi Note 7 ye Özel apk ve ona özel config.xml dosyası ile ayarları yapıldı.)

Stock Kamera

Aynı vakitte 16th örneği(Stock ve Google Kamera)

Ocak ayında çekilmiş X8 Gece Örnekleri

Kota Dostu Kıyaslama(16th-RN7-X8 7zip formatında zipi açınız.)

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22

c311at

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
nimet
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
2
Emeğinize saglık. Kamera konusunda kesinlikle haklısınız. 10 yıl önceki kameralar gibi gerçekten çok kötü.Kamerasının bu kadar kötü olduğunu bilseydim kesinlikle farklı bir markaya yönelirdim. Ama bir daha xiaomi alırmıyım, kesinlikle evet....

Üst Alt