İnceleme Xiaomi Redmi Note 5 Pro

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Xiaomi 14 Şubat 2018 tarihinde Hindistan'da yapmış olduğu etkinlikte Redmi Note 5 ve Mi TV 4 yanında Redmi Note 5 pro modelini de tanıttı.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Xiaomi Redmi Note 5 Pro Özellikler
  • 5.99 inç 2160x1080 piksel Full HD+ 18:9 ekran, 450 nit parlaklık, %83 NTSC renk gamutu, 1500:1 kontrast aralığı
  • 1.8Ghz 8 çekirdekli Snapdragon 636 işlemci, Adreno 509 grafik işlemci
  • 4GB, 6GB RAM+64GB dahili depolama, MicroSD kart desteği
  • Android 7.1.2 Nougat işletim sistemi, MIUI 9.2 arayüz
  • Hibrit çift SIM kart desteği
  • 12MP arka kamera, f/2.2 diyafram açıklığı, PDAF, Sony IMX486 sensör+5MP ikinci kamera, f/2.0 diyafram açıklığı
  • 20MP ön kamera, f/2.2 diyafram açıklığı, Sony IMX376 sensör
  • Parmak izi tarayıcı, kızılötesi sensör
  • 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.0, Bluetooth HID, GPS + GLONASS, Wi-Fi Display, Wi-Fi Direct
  • 4000mAh batarya

2017 yılı içerisinde sadece Hindistan'da 9.6 milyon satarak rekor kıran ve Xiaomi'yi Hindistan'ın en çok satan telefon markası haline getiren Redmi Note 4 modelinde yakaladığı başarıyı sürdürmek isteyen şirket orta-üst segmette konumlandırabileceğimiz Redmi Note 5 Pro modelinden oldukça büyük beklentilere sahip.

Snapdragon 636 işlemcisini dünyada ilk olarak kullanan cihaz olma özelliğine sahip olan Redmi Note 5 Pro modeli özel olarak düşük maliyetle yüksek performans bekleyen Hindistan kullanıcıları için üretilmiş olan bir cihaz. Bu işlemcinin üretimi esnasında Qualcomm-Xiaomi yakınlığının oldukça fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Gerek tanıtımlarda, gerekse fuarlarda Qualcomm ve Xiaomi yöneticileri çoğu zaman aynı sahneyi paylaştılar ve birbirlerine desteklerini açıkladılar. Amiral gemisi cihazlarda kullanılan işlemciler ile aynı altyapıyı kullanan bu işlemciden hem Xiaomi, hem Qualcomm hem de bizler çok fazla şey bekliyoruz. Octa Core 1.8GHz Kyro 260 çekirdekten güç alan cihaza Adreno 509 grafik arabirimi eşlik ediyor. Bu işlemci özellikleri detaylı olarak incelendiğinde hem performans hem de batarya tüketimi konusunda son kullanıcıyı fazlasıyla tatmin edecek gibi duruyor.
Redmi Note 5 pro modelinde bir diğer dikkat çeken özellik ise; bulunduğu segmentte görmeye pek alışkın olmadığımız çift kamera donanımına sahip olması. Arka yüzünde iPhone X ile neredeyse birebir aynı şekilde konumlandırılmış iki adet kameraya sahip cihazın bu kameralarından ana kamera olarak değerlendirebileceğimiz ilk kamerası 12 MP çözünürlüğe sahip Sony IMX 486 sensöre sahip ve 1.25μm ultra piksel. Diğeri ise 5MP Samsung markalı ve derinlik efektinin yakalanabilmesi için kullanılıyor.
Portre fotoğraflarında arka planın bulanık görünmesini sağlayan bokeh efektinin yakalanabilmesi için oldukça yeterli bir donanıma sahip olan telefonda ek olarak bu özellik için özel olarak geliştirilen "Semantic segmentatio" adı verilen bir alegoritma kullanıyor. Yapay Zeka tabanlı olarak geliştirilen bu alegoritma fotoğrafı piksel piksel algılayarak öne çıkartılması gereken nesneyi çok daha net bir şekilde belirleyebiliyor.

Hindistan'ın Kamera Canavarı olarak çevirebileceğimiz "India's Camera Beast" sloganı ile tanıtılan Redmi Note Pro sloganının hakkını vermek için ön kamerasında da muhteşem özellikler sunuyor. Yazılımsal olarak da desteklenen 20 MP çözünürlüğündeki Sony IMX 376 öz çekim kamerasında LED Flaş desteği de bulunuyor.
Tasarım anlamında ise 2018 trendine uygun olarak neredeyse çerçevesiz 18:9 oranı tercih edilmiş. 5.99 inçlik IPS LCD ekranı neredeyse telefonun ön yüzünün tamamını kaplıyor ve bu ekran 1080x2160 FHD+ çözünürlük sunuyor.

Son düzenleme:

erkan176

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
erkan
Cihazım
mi 6
Meslek
memur
Konular
36
usta bu gerçek mi? çok tutar kronik problemi yoksa,ortalığı kırıp geçirecek desene

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Aynen hocam beklentiler çok yüksek :)

Bende dün Pro daha önemli bir cihaz fakat önce Redmi Note 5'in tanıtımını yapmışsınız diyecektim hocam :)

Sağolun haber için, fakat 6 Gb Ramli versiyonun fiyatı fazla yüksek. 4 Gb Ramli versiyonda en azından 199 dolar gibi algıda sorun oluşturmayacak bir fiyata çıkmalıydı bana göre. Bu yüzden 4 Gb Ramli versiyonun fiyatı bile yüksek geldi. Keşke Redmi Note 5 olarak çıksaydı bu cihaz.
[doublepost=1518687944,1518687897][/doublepost]Bu arada Şu fotoğraf işi ile Xiaomi kullanıcıları kandırmayı bıraksa iyi olacak. Mi6 Tanıtımındaki fotoğraflar ile, Mi6'nın çektiği fotoğraflar arasında hiçbir alaka yok yani.

kkmehmet58

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
iPhone 5S
Konular
4
TR ne zaman gelir acaba? Efsane duruyor ama bu markaların kamerayi övmesine hastayim tek xiaomi değil bütün markalar böyle kamerayı anlata anlata bitiremiyorlar. Ya biz çekemiyoruz fotoğrafları ya telefon tanıdıklarımın telefonun'dan fotoğraf çekme firsatim oldu hiç woww aynı tanıtımdaki gibi oldu dediğim olmadı. :)
[doublepost=1518690103,1518689680][/doublepost]
Aynen hocam beklentiler çok yüksek :)
Hocam buranın ağasi sizsiniz galiba :D Bu cihaz resmi olarak kaç ayda gelir ülkemize yurtdışından bir tanıdığıma aldıracağım ama 2 çift sim var 2 imei 500 lira felan :D TR'den alirim daha iyi.. :D

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
buraoca2 redmi note 5 resimleri daha kolaydı, bunun tanıtım resimlerini Türkçeleştirmek ve özellikleri yazmak daha uzun sürdüğü için bugüne kaldı hocam. Yetiştiremedim yani :D Aslında Mi TV 4 için bir yazı hazırlamak istiyorum ama çok detaylı bilgiye henüz ulaşamadım.

kkmehmet58 Estağfurullah hocam. Net bir tarih vermek zor ancak bir kaç ay içerisinde gelecektir tahmin ediyorum.

kkmehmet58

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
iPhone 5S
Konular
4
buraoca2 redmi note 5 resimleri daha kolaydı, bunun tanıtım resimlerini Türkçeleştirmek ve özellikleri yazmak daha uzun sürdüğü için bugüne kaldı hocam. Yetiştiremedim yani :D Aslında Mi TV 4 için bir yazı hazırlamak istiyorum ama çok detaylı bilgiye henüz ulaşamadım.

kkmehmet58 Estağfurullah hocam. Net bir tarih vermek zor ancak bir kaç ay içerisinde gelecektir tahmin ediyorum.
Peki hocam Note 5Pro A1 Redmi 5Plus Max2 Bu dört cihazdan hangisi bana tavsiyeniz olur acaba. :) Acayip kararsız kaldım. :D

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4

Yok hocam estağfurullah, ben haberi yayınlamayacak misiniz diye dusunmustum, yayinlanacak ve siz Türkce ye cevirdikten sonra isterse 1 hafta sonra yayinlayin hocam hic önemli değil, uğraştiginiz için tekrar sağolun.

Hocam birde Fiyat farkinin ana sebebi 4 Gb ramli versiyonun Ddr3lu, 6 Gb versiyonun Ddr4x ramle gelmesinfen kaynaklandığı soyleniyor ama doğrumudur?

Birde Depolama birimi olarak Ufs 2.1 falan olup olmayacağı belli mi hocam acaba, bilginiz varmi?

Bu arada Xiaomi adini daha fazla duyurmak içinde Sd 636li ilk cihaz diye bahsetti bana göre. Pro versiyondan beklentiler büyük diye düşünüyorum bu yüzden, on kamerada ki portre algoritmasini Mi Mix 2de bile sunmadi :)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
kkmehmet58 hocam Note 5 pro henüz deneyimlemediğimiz bir cihaz. Kağıt üzerindeki değerlerle yorum yapmak pek uygun olmayacaktır. Diğerlerinde ise işlemciler aynı dolayısıyla belirttiğiniz cihazlar arasında performans değerlendirmesi yapmanın anlamı yok. Her ikisini de test ettim. Eğer büyük ekran ve uzun batarya diyorsanız seçminiz A1 olmalı. Yanında bonus olarak çift kamera da var. Çok daha büyük ekran ve çok daha fazla uzun batarya süresi derseniz Max 2. Bu cihazın bonusu ise MIUI arayüzü. Bence kararınızı bu faktörleri göz önünde bulundurarak verin.

buraoca2 4gb olan da 6gb olan da DDR4x olarak tanıtıldı diye hatırlıyorum ama emin değilim videoyu açıp yeniden izlemem lazım. Depolama olarak da UFS yok diye okudum ama kaynağı da hatırlamıyorum... Bugün çok yoğundu beynim durdu galiba bölük pörçük bilgiler aklımda kalmış ama kaynakları hatırlayamıyorum, kusura bakmayın...

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
kkmehmet58 hocam Note 5 pro henüz deneyimlemediğimiz bir cihaz. Kağıt üzerindeki değerlerle yorum yapmak pek uygun olmayacaktır. Diğerlerinde ise işlemciler aynı dolayısıyla belirttiğiniz cihazlar arasında performans değerlendirmesi yapmanın anlamı yok. Her ikisini de test ettim. Eğer büyük ekran ve uzun batarya diyorsanız seçminiz A1 olmalı. Yanında bonus olarak çift kamera da var. Çok daha büyük ekran ve çok daha fazla uzun batarya süresi derseniz Max 2. Bu cihazın bonusu ise MIUI arayüzü. Bence kararınızı bu faktörleri göz önünde bulundurarak verin.

buraoca2 4gb olan da 6gb olan da DDR4x olarak tanıtıldı diye hatırlıyorum ama emin değilim videoyu açıp yeniden izlemem lazım. Depolama olarak da UFS yok diye okudum ama kaynağı da hatırlamıyorum... Bugün çok yoğundu beynim durdu galiba bölük pörçük bilgiler aklımda kalmış ama kaynakları hatırlayamıyorum, kusura bakmayın...

Yok estağfurullah hocam paylaştığınız bilgiler icin sağolun, umarim 4 Gb ramli versiyonda Ddr4x ramle gelir de performans farki olmaz. Fiyati ucuz olduğu için yegane satilacak modelin bu olduğunu düşünüyorum. Sd 636 için 6 gb ram biraz fazla bana göre. Ram miktarından önce CPU darboğaza girecek çünkü. Sadece Arkada daha fazla uygulama acik kalmasi konusunda bir avantaji olur.

Anladim hocam en azindan Ufs 2.0 falan kullansalardi da Redmi Note serisi uzun zaman sonra Donanim anlaminda en iyi F/P cihazi olsaydı keşke :)

Üst Alt