Yardım Xiaomi Redmi Note 5 konuşma esnasında ses kesilmesi

ataf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Gürkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
5
Merhaba arkadaşlar.
2 hafta kadar önce Hepsiburada'dan Xiaomi Türkiye Garantili "Xiaomi Redmi Note 5 (Global)" Aldım. Kutusunun üzerinde Global Versiyon" yazıyor. Buraya kadar sorun yok.

Şimdi sorunum konuşma esanasında bazen ilk dakikada, bazen 2-3. dakikada, bazense 10. dakikada konuşma gayet normal sürerken aniden benim sesimin karşı tarafa gitmemesi ancak karşı tarafın sesinin net bir şekilde bana gelmeye devam etmesi. Şimdi ilk aklıma mikrofon sorunludur diye geldi, ancak bazen yarım saat ve bazen 1 saate varan gerek video gerekse sadece ses kaydı testleri yaptım. Seste hiçbir bozukluk ve kesilme yok. Bilindiği üzere Redmi Note 5 çift mikrofona sahip. İkisini de test ettim bu süreçte hiçbir sorun çıkmadı. Hardware testi yaptım, hata yok.

Sorunun şebekeden kaynaklı olacağını düşünüp Vodafone'u aradım (oldukça işlek bir yerde oturuyorum, şebeke sorunu hiç olmadı önceden). IP güncellemesi yapmalıyız dediler. Düşündüm ki sanırım operatörden kaynaklı, güncellemeden sonra hallolur. Ancak yine değişen birşey olmadı.

İşin ilginç tarafı ise eski telefonumun (Samsung S3 Mini) az çektiği ve hatta çekmediği yerlerde bile Redmi Note 5 şahene bir şekilde şebeke gösteriyor.
Volte pasif olduğu için olabileceğini düşündüm Volte hizmetini internetten araştırıp açtım. Hatta aramalarda HD simgesi de çıkmaya başladı. Ancak sorun yine devam etti.

Dediğim gibi sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum ancak bu belirsizlikte beni şüpheye düşürüyor. Sadece konuşma esnasında oluyor. Sizce bu sorunun sebebi neyden kaynaklı olabilir? Telefonu daha yeni aldım. İstanbula servise göndermek istemiyorum ancak bu problem canımı çok sıkıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Mertal

Eski Mkalkan21 :)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
23
Denemeniz gereken iki şey var hocam.
1) 4.5G ile kullanıyorsanız 3G yapıp deneyin.
2) Başka bir operatör hattı takıp birde onda deneyin :)

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

ataf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Gürkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
5
Denemeniz gereken iki şey var hocam.
1) 4.5G ile kullanıyorsanız 3G yapıp deneyin.
2) Başka bir operatör hattı takıp birde onda deneyin :)

Kusura bakmayın rahatsız edeceğim ama şu konuya gözüp çarptı: Soru - Teknik arıza Anakart sorunu
Burda benim soruna benzer bir durumda anakart arızalı diye arkadaştan ücret talep etmişler. Firma Evobt demiş arkadaş.
Benim kutuda Evofone yazıyor ancak içinde Genpa belgesi var. Bu Evobt ile Evofone aynı şirket mi acaba bilginiz var mı?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada ekleme yapayım: 3G ile de denemiştim. Ancak o da işe yaramadı. Başka operatör ile deneme imkanım zor. Birincisi sim kart bulmalıyım ikincisi de sorun her zaman olmuyor. 10. dakikada da oluyor. İlk dakikasında da. Ancak imkanım olduğunda deneyeceğim. Başka öneriler veya bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Oyla:

Mertal

Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
23
Kusura bakmayın rahatsız edeceğim ama şu konuya gözüp çarptı: Soru - Teknik arıza Anakart sorunu
Burda benim soruna benzer bir durumda anakart arızalı diye arkadaştan ücret talep etmişler. Firma Evobt demiş arkadaş.
Benim kutuda Evofone yazıyor ancak içinde Genpa belgesi var. Bu Evobt ile Evofone aynı şirket mi acaba bilginiz var mı?

Bu arada ekleme yapayım: 3G ile de denemiştim. Ancak o da işe yaramadı. Başka operatör ile deneme imkanım zor. Birincisi sim kart bulmalıyım ikincisi de sorun her zaman olmuyor. 10. dakikada da oluyor. İlk dakikasında da. Ancak imkanım olduğunda deneyeceğim. Başka öneriler veya bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.
Evofone evobt garantili cihazlara genpa servisi bakıyor sanırım.

Hocam farklı operatör mutlaka denemelisiniz.
Sorun o olabilir.

Oyla:

ataf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Gürkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
5
Evofone evobt garantili cihazlara genpa servisi bakıyor sanırım.

Hocam farklı operatör mutlaka denemelisiniz.
Sorun o olabilir.

En Kısa sürede deneyeceğim. Öneriniz için teşekkür ederim. Yalnız bu konuda aklıma birşey takılıyor. 5 senelik S3 Mini cihazım'ı (3G Destekli) aynı bölgede 3 yıl Turkcell (3G Simkart) ve son 2 yıldır da Vodafone (4G Simkart) ile kullanmaktaydım, ta ki Xiaomi alasıya kadar. Yani bu sorun operatörden kaynaklıysa Xiaomi telefonlarını ülkemizde çalışmaya tam uygun hale getirememiş gibi bir algı oluşuyor aklımda.

Oyla:

Mertal

Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
23
En Kısa sürede deneyeceğim. Öneriniz için teşekkür ederim. Yalnız bu konuda aklıma birşey takılıyor. 5 senelik S3 Mini cihazım'ı (3G Destekli) aynı bölgede 3 yıl Turkcell (3G Simkart) ve son 2 yıldır da Vodafone (4G Simkart) ile kullanmaktaydım, ta ki Xiaomi alasıya kadar. Yani bu sorun operatörden kaynaklıysa Xiaomi telefonlarını ülkemizde çalışmaya tam uygun hale getirememiş gibi bir algı oluşuyor aklımda.
Tam bilmediğim için yorun yapamayacam hocam bu konuda.
Ama xiaomi globalleşme konusunda henüz eksikleri olan bir marka bu doğru

Oyla:

ataf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Gürkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
5
Arkadaşlar nolur alternatif önerisi olan varsa yardım etsin. Az önce telefonun kendi ses kaydedicisi aktifleştirdim (arama ekranındaki) konuşurken sesim yine gitti. Sonra kaydedilmiş konuşmayı açtım. Telefon sesimi kaydediyor. Yani telefon sesimi alıyor ancak bir şekilde şebeke üzerinden sesim karşıya iletilmiyor.

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
bahsettiğin hat kesilmesi olayı normal aramalarda dimi ?
internet ve IP yenileme gibi bazı şeyler araya kaynamış

benzer sorun note3pro da geçen sene çok yaşadım. birkaç defa hem vodafone hemde turkcell i arayarak durumu bilgilendirdim. yapılan işlem : bağlantı sıfırlaması ve yeniden bilgilerine karşıya gönderilmesi
sorun geçici olarak çözülmek ile birlikte nadir de olsa BAZ lara bağlı olarak yineme olabiliyor.
işyerinin içinde turkcell tarafından kurulmuş repeater lar olmasına rağmen benzer sorun nadir de olsa olabiliyor

aklıma gelen birkaç sebep
gsm firmalarının halen baz larda kullanılan cihaz ve stabilitenin olmayışı
yurt içine getirilen cihazların büyük bir kısmı dağınık partiler halinde gelmesi. dolayısı ile cihazlar aynı config gözükse bile aynı stabil hardware de olmayışı. bu note2 lerde ensık açılan konulardan idi.
cihaza takılan sim ler ile olabilecek sorun ki ihtimali çok düşük
cihazı elinizden düşürmeniz ve darb alarak iç parçalarda sorunların olması
yüklenmiş rom ve programlar ki bunların büyük kısmı cracked olabilir. onların rom da stabil sorunu çıkartma ihtimali de yüksek

stabiş rom yükleyip (rom haricinde extra program yüklemeden) sonra gsm firmanızı arayıp, ayar sıfırlaması yaptırıp cihazın yeni ayarlar ile kontrol etmeniz. değişim olmaz ise bu sefer bölge/baz değiştirerek denemeniz

erken çözüm olması dileği ile

Oyla:

ataf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Gürkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
5
bahsettiğin hat kesilmesi olayı normal aramalarda dimi ?
internet ve IP yenileme gibi bazı şeyler araya kaynamış

benzer sorun note3pro da geçen sene çok yaşadım. birkaç defa hem vodafone hemde turkcell i arayarak durumu bilgilendirdim. yapılan işlem : bağlantı sıfırlaması ve yeniden bilgilerine karşıya gönderilmesi
sorun geçici olarak çözülmek ile birlikte nadir de olsa BAZ lara bağlı olarak yineme olabiliyor.
işyerinin içinde turkcell tarafından kurulmuş repeater lar olmasına rağmen benzer sorun nadir de olsa olabiliyor

aklıma gelen birkaç sebep
gsm firmalarının halen baz larda kullanılan cihaz ve stabilitenin olmayışı
yurt içine getirilen cihazların büyük bir kısmı dağınık partiler halinde gelmesi. dolayısı ile cihazlar aynı config gözükse bile aynı stabil hardware de olmayışı. bu note2 lerde ensık açılan konulardan idi.
cihaza takılan sim ler ile olabilecek sorun ki ihtimali çok düşük
cihazı elinizden düşürmeniz ve darb alarak iç parçalarda sorunların olması
yüklenmiş rom ve programlar ki bunların büyük kısmı cracked olabilir. onların rom da stabil sorunu çıkartma ihtimali de yüksek

stabiş rom yükleyip (rom haricinde extra program yüklemeden) sonra gsm firmanızı arayıp, ayar sıfırlaması yaptırıp cihazın yeni ayarlar ile kontrol etmeniz. değişim olmaz ise bu sefer bölge/baz değiştirerek denemeniz

erken çözüm olması dileği ile

Öncelikle Teşekkür ederim. İnternetten bahsetmemin sebebi şebekede herhangi bir sorun olmayışı. Şebeke harika onu vurgulamak istedim. IP güncellemesini Vodafone'daki temsilci söyledi. Sanırım sizin dediğiniz ayar sıfırlamasına benzer birşey yaptı, ancak dediğim gibi işe yaramadı.

Piyasaya çıkalı üzerinden 7-8 yıl geçen Samsung S3 Mini cihazım bile her iki operatörle de aynı bölgede sorunsuzca çalışırken, 4.5G destekli Xiaomi'nin böyle sorunları olması beni çok şaşırttı. Dediğim gibi cihaz 2 haftalık sıfır. Orijinal Global Stable yüklü. İlk günden bu yana var bu sorun. Yani yüklediğim bir iki basit oyun ve programdan kaynaklı olacağını düşünmüyorum, öyle ise Xiaomi optimizasyon konusunda aşırı kötü demektir.

Ancak dediğiniz gibi sanırım Xiaomi ülkemizdeki şebeke sistemiyle tam uyumlu değil sanırım. Aldığıma pişman olmak üzereyim.

Sırf Xiaomi için de eğer olursa Turkcell gibi pahalı bir operatöre de geçmek anlamsız geliyor.

Ve en garip nokta, İnternet çekiminde ve karşı tarafın sesinde hiç sorun olmazken benim sesimi cihaz kaydetmesine rağmen karşıya iletemiyor ya o garibime gidiyor. Baz istasyonuna gönderse o kaydettiği sesimin sinyalini hiçbir sorun kalmıyacak.

Acaba rom değiştirsem düzelir mi? Böyle bir durumda garanti kapsamından çıkar mı cihazım?

+Normal Arama'da sorun.

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
o tür satın alma durumunu yaşamadım. hep elden satın alıp kullanıyorum
firmayı ptesi arayıp sor.
bu tür sorunlar genelde rom kaynaklıdır... ki sen bide 4-5 sene önceki rom sorunlarını görecektin
ve bu kadar sık rom yayınlanmaz idi

firma nın işlerini hintliler ücretsiz yapıp kendilerini geliştirmeye çalışır gibi bir durum var. ve maalesef haftalık rom mantığını halen anlamış da değilim. 2-3 yıl önce her hafta hava durumu vs yenilinip durur idi.. ne saçmalık ise.

kısacası halen rom konusunda xiaomi firmasında bir belirsizlik devam ediyor.
3*5 ayda bir rom yayınlanır. isteyen günceller. haftalık rom u dünya geneline yayıp interneti neden bu kadar yoruyorlar.. veya millete neden bu kadar gereksiz zahmet verilir anlamış değilim

note3 pro kullanıyorum ve android 7 görmek bir soru işareti.. ve 8 ise bir hayal şuan için. adamlar 6 aydır miui nin yenileniyor reklamı yapıyor. ama yeni arabirimi de eski android ile yayınlıyor. yani benim bu kadar zahmeti çekmeme ne gerek var.

hardware olarak ne kadar iyi gözükse bile bu rom sebebi ile oldukça rahatsız ve huzursuz edici bir durum.

Oyla:
Üst Alt