Xiaomi neden asla bir Apple olamaz?

golgeadamm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
69
Arkadaşlar forumda sık sık gerek Xiaomi'nin, gerek Huawei'nin ve gerekse de diğer firmaların çıkarttıkları ya da çıkartmaya hazırlandıkları akıllı telefonlara dair haberler paylaşıyoruz. Dikkatimi çekti de, haberlerin önemli bir kısmında telefonun üstünlüğünü vurgulamak için en sık başvurulan argüman, telefonun teknik aksanlarının/donanımının son teknoloji olup olmadığı. Örneğin telefonun sahip olduğu RAM kapasitesi, işlemcisinin çekirdek sayısı, ekran kartı ve ekran kartının kaç GB olduğu vs cihazın rakiplerinden üstün olup olmadığının kriteri olarak kabul ediliyor bu haberlerde.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

İyi ama, eğer donanım bu denli üstün ise, nasıl oluyor da 1GB RAM'e ve ortalama! bir işlemciye sahip olan IPhone6, üst düzey donanıma, 8 çekirdekli işlemciye, 3 GB DDR3 RAM'li LG'ye performansta üstün gelebiliyor? Bu üstünlüğü Antutu, Benchmark gibi testlerden ölçmediğimi söyleyim. Örneğin Apple'ın Vainglory adlı MOBA oyununda sağladığı performansı hatırlayalım. 1 GB RAM'e ve nispeten düşük bir ekran kartına sahip olan IPhone6, bu oyunda nasıl kusursuz bir performans sergilemişti...

Açıkçası Apple dışındaki firmaların donanım ve hardware teknolojisini çok fazla ön planda tutarak yazılımın önemini yeterince kavrayamadıklarını düşünüyorum. Oysa Apple'ın, düşük! donanımına karşın bu denli başarılı olmasının en büyük nedeni; donanımlarının ve yazılımlarının bizzat Apple tarafından tasarlanması, geliştirilmesidir. Örneğin Apple'ın kullandığı iOS işletim sisteminde, isterseniz 10 uygulamayı aynı anda açın, en önde aktif olarak kullandığınız uygulama hangisi ise, cihaz tüm RAM'i ona ayırır ve bu da performansı arttırır. Aynı şey ekran kartı için de geçerlidir. Oysa Android ve Windows'ta durum bunun tam tersidir: Cihaz, sahip olduğu RAM'i ve ekran kartını açık olan uygulamalar arasında bölüştürür. Bu da performansı düşürür.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Özet olarak Xiaomi eğer dünya liderliğine oynamak istiyorsa bunun için iyi bir tasarıma, son model donanıma sahip olması kadar ihtiyaç duyacağı bir başka şey var ki o da kendi tasarladığı bir yazılıma ve sisteme sahip olmasıdır. Elbette bu benim fikrim. Bu yüzden ben, Xiaomi'nin örneğin ev otomasyonu için kamera üretmek yerine kendi işletim sistemi üzerinde çalışmasını daha çok önemserim. Çünkü sürekli donanıma ağırlık verirseniz, her geçen gün telefonunuzda kullandığınız donanımların maliyeti artar, fiyatta rekabetçi olma olayı adım adım da olsa geriler, maliyetler artar. Oysa üstün bir yazılım ve kendisine has bir işletim sistemi ile, ortalama bir donanım kullanarak dahi üstün performansa ulaşması mümkün olur. Bu da donanım için ayrılacak ve genelde 3. parti şirketlere aktarılacak paranın Xiaomi'nin kasasında kalmasına ve daha rekabetçi ve agresif fiyatlarla ürününü piyasaya sunmasına imkan verir kanısındayım. Ne dersiniz?

mv_9522

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mürvet
Cihazım
Mi 9, Mi 2
Meslek
Mat. hocası
Konular
24
Cvp: Xiaomi neden asla bir Apple olamaz?

Evet hocam ben sizinle ayni fikirdeyim. Amma nede olmasa donanimada dikkat yetirmek lazim. Amma tabiiki sizinde belirtdiyiniz gibi kendisi bir yazilim tasarlayib onu gelistirse daha iyi/

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Hocam tespitlerinize tamamen katılmakla beraber aslında öneriniz de ilk bakışta mantıklı duruyor fakat google da kendi cihazlarında kendi işletim sistemini kullanmasına rağmen -ki AOSP'nin tamamen boş olduğunu da göz önünde bulunduralım- ios stabilitesine ulaşamıyor. Üstelik nexusların donanımı da herhangi bir iphone'dan çok daha üstün... Dolayısıyla bahsettiğiniz işlemin zorluğu benim gözümde yakın zamanda bunu imkansız kılıyor.

Diğer yandan bugünkü piyasa koşullarında android tabanlı işletim sistemini satmak kendi işletim sisteminizi satmaktan çok çok daha rahat ve çok daha karlı. Dolayısıyla Xiaomi'nin kısa zaman içerisinde böyle bir planlamaya girişeceğini hiç sanmıyorum.

proton252

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
Xiaomi Mi2S
Konular
42
RE:

Android işletim sistemli cihazlar, genel olarak ios gibi (native) makine dilinde yazılmış işletim sisteminden daha performanslı çalışamaz. Sanal makine üzerinde çalışması, çalıştırılan kodların çoğunlukla makine dilinde olmaması gibi nedenlerden dolayı olamaz.

Xiaomi ise işletim sistemi konusunda performansı düşen bir firma bana göre. Android 2.3 zamanlarında çıkardıkları miui çok büyük kullanım kolaylığı ve görsellik sağlıyordu. Günümüzde bu iki madde bir şekilde devam etse de, performans konusunda ciddi optimizasyonlar yapmadığı sürece durum daha da kötüleşecek. 

Örnek olarak kullandığım mi2s modelinde 2000mAh batarya var, asgari kullanımda ortalama 4 saat ekran süresi alabiliyorum (v5). Aynı kullanım seneryosunda epey eski sürüm 3.2.22 v4 romunu kurduğumda 5.+ saat üserine çıkıyor 

Sony xperia z1c modeli 2300mAh bataryaya sahip fakat normal kullanımda 6+ saat üzerinde ekran süresi alabiliyor. 300mAh fark iki saat etkiler mi ? Yazılım optimize edildiğinde ciddi fark oluşabiliyor demek ki.

Resmi forumda açılan bir konuda,  romdaki hataların giderilmesi hakkında bir anket vardı. Anketin sonuçları, çoğunlukla hataların zamanında kapatılmadığı, yada hiç kapatılmadığı yönünde idi.

Xiaomi firması kurulduktan sonra çıkardıkları mi1s (2012) android 4.0 kullanıyordu şu an 4.1 kullanıyor. Mi2 4.1 ile çıktı halen 4.1 kullanıyor. Miui güncelleştirmesi verilse bile android sürümü aynı kaldı.
Samsung gibi piyasada çok telefon modeli vardı demeyin, mi3 çıkana kadar sadece mi1 ve mi2 vardı buna rağmen Apple gibi güncelleme veremediler.
Apple iphone 3gs (2009) modelini ios3 ile çıkarıp 6.1.3 sürümüne kadar güncelledi. Bu yüzden Xaiomi asla bir Apple olamaz, sadece taklit eder...

Apple ile karşılaştırmada, haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz fiyat bakımından, fakat burada konu fiyat değil.

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23

1. Xiaomi asla bir Apple olmasın. Sonra örneğin Mi4'ü 320$ yerine 650$'dan başlayan fiyatlarla alır insanlar.

2. Apple'ın CPU'su ortalama falan değil, tam tersine tek çekirdek performansı güncel Android amiral gemilerinde kullanılan hepsinden üstün. Çekirdek sayısıyla o kıyaslama olmaz.

3. GPU'su düşük falan değil, tam tersine yine üstün. Üstelik iPhone 6 söz konusu ise çözünürlüğü de yarı yarıya düşük olduğu için bu gücü çok çok fazla belli eder.

4. 1GB RAM ile iPhone'ların da yüksek RAM isteyen uygulamalarda nasıl çatladığını görüyoruz. Örneğin meşhur Safari'de birkaç pencere açıldıktan sonra öncekileri hafızadan silmesi gibi.

5. 1GB RAM'li Moto G'lerin o zayıf işlem gücüne rağmen nasıl tıkır tıkır çalıştığını biliyoruz. 1GB RAM varken koy Tegra K1 gibi tek çekirdek performansı yüksek bir çipset, ondan sonra görürüz Android'in de 1GB RAM ile nasıl hızlı çalışabildiğini.

golgeadamm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
69
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Guaire pid=13055 dateline=1416223120' Alıntı:
1. Xiaomi asla bir Apple olmasın. Sonra örneğin Mi4'ü 320$ yerine 650$'dan başlayan fiyatlarla alır insanlar.

2. Apple'ın CPU'su ortalama falan değil, tam tersine tek çekirdek performansı güncel Android amiral gemilerinde kullanılan hepsinden üstün. Çekirdek sayısıyla o kıyaslama olmaz.

3. GPU'su düşük falan değil, tam tersine yine üstün. Üstelik iPhone 6 söz konusu ise çözünürlüğü de yarı yarıya düşük olduğu için bu gücü çok çok fazla belli eder.

4. 1GB RAM ile iPhone'ların da yüksek RAM isteyen uygulamalarda nasıl çatladığını görüyoruz. Örneğin meşhur Safari'de birkaç pencere açıldıktan sonra öncekileri hafızadan silmesi gibi.

5. 1GB RAM'li Moto G'lerin o zayıf işlem gücüne rağmen nasıl tıkır tıkır çalıştığını biliyoruz. 1GB RAM varken koy Tegra K1 gibi tek çekirdek performansı yüksek bir çipset, ondan sonra görürüz Android'in de 1GB RAM ile nasıl hızlı çalışabildiğini.
Hocam siz beni hepten yanlış anlamışsınız :Shock:
1- Ben Xiaomi Apple olsun, fiyatlar uçsun demedim, bilakis performans olarak, stabilite olarak Apple ile aynı düzeyde olsun dedim. Verdiğim yöntemin de fiyatı düşüreceğine inanıyorum ki bunu da yazdım.

2- CPU'su düşük/ortalama yazdığım yerlere bakın, yanında ! işareti var. Bu işaret, "öyle söyleniyor ama ben aynı fikirde değilim" anlamı verir. Zaten bu yüzden yazıda sık sık Apple'ın kendi yazılımını ve DONANIMINI üretmesinin önemine değindim. Ama hani insanlar Snapdragon sekiz yüz bilmem kaç, 4 çekirdekli, 8 çekirdekli vaaav diyorlar ya, o bakımdan yazdım onu.

3- GPU için de CPU ile aynı şekilde yazmıştım. Oradaki ironiyi de ıskalamışsın.

4- Safari şu ya da bunda ağır çalışması, genel olarak Androidden daha az RAM harcadığı gerçeğini gölgelemez. Nedenini yazıda anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak burada Apple'ın donanımının düşüklüğü üzerine bir tartışma yoktu. Tartışma şuydu, adam 8 çekirdekli işlemci kullanmıyor, 3GB RAM kullanmıyor, bilmem hangi ekran kartını kullanmıyor vs. Ama hem yazılımı ve hem de donanımı kendisi tasarlayıp geliştirdiği için, yazılım ve donanımda maksimum uyum, maksimum verimlilik, maksimum doyumluluk elde etmesi mümkün oluyor. Oysa Android kullanan telefonların donanımlarının önemli bir kısmı başka firmalardan alınıyor, yazılım ise Google'dan (Android) alınıyor. Dolayısıyla yazılım-donanım uygunluğu Apple kadar güçlü olmuyor ve bu da güç tüketimi, görüntü kalitesi, RAM tüketimi vs gibi noktalarda kendisini belli ediyor. Dolayısıyla Xiaomi gibi firmalar da kendi yazılım ve donanımlarına yönelmeliler, belki bugün bunu yapamazlar ama orta-uzun vadede hedefleri bu olmalı. İşte yazının temel demek istediği buydu. Ama sanırım berrak bir şekilde izah edememişim.

@cantara hocam haklısınız. Kısa sürede Xiaomi'nin böyle bir şey yapabileceğini ben de düşünmüyorum. Aslında Huawei'nin donanım konusunda attığı adımlar var. Örneğin HiSlicon firması ile ortak ürettikleri işlemciler. Bu önemli bir adım ve Huawei'nin hedefine dair işaretler veriyor.  Ama tabii henüz daha çook yolun başında. Söylediğin şeye kesinlikle katılıyorum: Android yüklü bir cihazı pazarlamak, yeni bir yazılımlı cihazı pazarlamaktan çok daha kolay ve kârlı. Kısa ve orta vadede böyle olabilir, ancak uzun vadede işin bunun tersine döneceğine inanıyorum.

@proton252 hocam, siz tam olarak duygularıma tercüman olmuşsunuz. Saygılar teşekkürler. Şu cümleniz tam da benim anlatmak istediğimi özetliyor: "[font=Verdana, Arial, sans-serif]Android işletim sistemli cihazlar, genel olarak ios gibi (native) makine dilinde yazılmış işletim sisteminden daha performanslı çalışamaz. Sanal makine üzerinde çalışması, çalıştırılan kodların çoğunlukla makine dilinde olmaması gibi nedenlerden dolayı olamaz." Ben de bunu söylüyordum, söylemek istiyordum. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. cihazlarda kullanılan 3 tane makine dili var: MacOs/iOs, Windows, Unix/Linux. Bunlardan özellikle ilk ikisi etkin ve stabilken Linux yapısı ve felsefesi gereği değişken. Buradan baktığımızda Android, Linux çekirdeği üzerine inşa edilmeş bir mobil işletim sistemidir. Yani bir nevi Linux'a yerleştirilmiş bir arayüz denebilir. Dolayısıyla Xiaomi ve diğerleri bunu kullandıkça Apple ya da Windows telefonlar gibi olamaz. O halde donanım tek başına Apple karşısında size üstünlük sağlayamaz. Kendi işletim sisteminiz olmalı. Onunla stabil çalışacak donanımlarınız ve uygulamalarınız...

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23

golgeadamm' Alıntı:
Hocam siz beni hepten yanlış anlamışsınız :Shock:
1- Ben Xiaomi Apple olsun, fiyatlar uçsun demedim, bilakis performans olarak, stabilite olarak Apple ile aynı düzeyde olsun dedim. Verdiğim yöntemin de fiyatı düşüreceğine inanıyorum ki bunu da yazdım.

2- CPU'su düşük/ortalama yazdığım yerlere bakın, yanında ! işareti var. Bu işaret, "öyle söyleniyor ama ben aynı fikirde değilim" anlamı verir. Zaten bu yüzden yazıda sık sık Apple'ın kendi yazılımını ve DONANIMINI üretmesinin önemine değindim. Ama hani insanlar Snapdragon sekiz yüz bilmem kaç, 4 çekirdekli, 8 çekirdekli vaaav diyorlar ya, o bakımdan yazdım onu.

3- GPU için de CPU ile aynı şekilde yazmıştım. Oradaki ironiyi de ıskalamışsın.

4- Safari şu ya da bunda ağır çalışması, genel olarak Androidden daha az RAM harcadığı gerçeğini gölgelemez. Nedenini yazıda anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak burada Apple'ın donanımının düşüklüğü üzerine bir tartışma yoktu. Tartışma şuydu, adam 8 çekirdekli işlemci kullanmıyor, 3GB RAM kullanmıyor, bilmem hangi ekran kartını kullanmıyor vs. Ama hem yazılımı ve hem de donanımı kendisi tasarlayıp geliştirdiği için, yazılım ve donanımda maksimum uyum, maksimum verimlilik, maksimum doyumluluk elde etmesi mümkün oluyor. Oysa Android kullanan telefonların donanımlarının önemli bir kısmı başka firmalardan alınıyor, yazılım ise Google'dan (Android) alınıyor. Dolayısıyla yazılım-donanım uygunluğu Apple kadar güçlü olmuyor ve bu da güç tüketimi, görüntü kalitesi, RAM tüketimi vs gibi noktalarda kendisini belli ediyor. Dolayısıyla Xiaomi gibi firmalar da kendi yazılım ve donanımlarına yönelmeliler, belki bugün bunu yapamazlar ama orta-uzun vadede hedefleri bu olmalı. İşte yazının temel demek istediği buydu. Ama sanırım berrak bir şekilde izah edememişim.

Diyorum ki Tegra K1 gibi bir çipset, 1GB RAM ve 720p ekranla bir cihaz ve stok Android 5.0 ile en son iPhone'dan farkını anlayamayız.

Güçlü işlemcisine dayanıp RAM'i az kullanıyor. RAM'den 3 kuruş tasarruf etmek için cihazını yavaşlatıyor.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Aslında şöyle birşey var. Herşey Android'in açık kaynak olmasına ve piyasadaki belli yüzbinlerce belki milyonlarca farklı donanım ile çalışmak zorunda olması ile de alakalı. Dolayısıyla Android'in ios'a bir üstünlük sağlayabilmesi mümkün değil. Çünkü herkesin de belirttiği gibi donanım ile yazılımın birbirleriyle olan uyumu ve yazılımların optimizasyonları çok önemli. Bu da Android'te mümkün değil. Bunun için Apple gibi olmak gerekiyor.
Kendi işletim sistemi konusunu Samsung denemişti. Herkesin bildiği üzere, BADA diye birşey ortaya atmıştı ama sonu gelmedi.
Şu her sene birkaç yeni cihazı piyasaya sürme yarışı sona ermeli ki firmalar yazılıma odaklanabilsinler. Bu da artık pek mümkün görünmüyor. Biz bile xiaomi'ye mi4 ile çok geriden geldiğini söyleyip duruyoruz. 2015'te hiç cihaz çıkartmazlarsa ne olur?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

likelazyeyes

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Konular
0
Ya atlanan çok yer var. 

Apple güçlü olması az cihaza sahip olmasıdır. Az cihaz olmasının avantajlarına bakalım:

Donanımı kendisi üretebilir. Donanım desteği konusunda dış firmalara bağımlı olmaz.
Donanım desteğini / uyumluluğunu kendisi verir.
Yazılımını kendi geliştirir, dış firmalara bağımlı olmaz.
Direkt olarak kendi ürünleri için yazılım geliştirir.
Ara platform kullanmaz. Sanal makine kullanmaz.
Her işlemcinin makine dili farklıdır, apple kaç işlemci kullanıyor ki?
Android her işlemci ve chipset için bir otomasyona ihtiyaç duyar. 
Apple donanım desteğini otomasyon ile değil analog olarak yapabilir. 
İşte buraya kadar android %30 hız kaybetti bile, devam ediyoruz. 
Apple marketindeki geliştiriciyi istediği şeye çeker, yeni dil yayımladı swift diye çok hızlı, geliştirici araçları çok kullanışlı, tasarım kuralları var belli bir kalite üstünde olmak zorunda, yoksa yayımlanmıyor appstoreda. Çoğu geliştirici 64 bite geçmek için güncellemeler yapıyor. Siz androidde 45184 farklı cihaza uygun bir güncelleme yapabilir misiniz, adamlarda az cihaz var, kolayca veriyor yazılım desteği ve güncellemesini. Android güncellemesi, samsung güncellemesi, dil paketleri... Bu yazılım işi çok cihaz olunca çok zor. 
Apple kullanıcı raporlarını inceler, hataları düzeltir. Yeni ürün ya da yazılım tasarlar.
Android 51851 cihazın hangi istatistiğini inceleyebilir ki?

Gelelim işletim sistemi temel farklarına
Ios: Native, tam 64 bit desteği, stabil kernel ve driverlar, arkaplanda ram yiyen bir yığın uygulama yok, çünkü hızlı bir bellek var. Ssd gibi, ramde olmasa bile bellekten hızlı açılıyor. Düşük çözünürlük iyi ekran kalitesi.
Android: Sanal, sözde 64 bit, yeni kernellar, üretici firmanın pek test edilmemiş driverı, ramde nefes alacak hava bırakmayan bir yığın servis, yavaş dahili bellek, sorunlu ve yavaş harici bellekler, yüksek çözünürlük genelde düşük ekran kalitesi. 

Android Linux tabanlı güzel ama linuxta arkaplanda çalışan uygulamalar olmadigi için hızlı. Android ne kadar ram varsa yiyiyor, doymuyor ram acisindan. Linuxtaki en güzel artıyi kaybetmis. Hızlı depolama birimleri pahalı olduğunolduğu için üreticiler yanaşmadı, android de uygulamalari ramde açık tutma çözümünü buldu.

Bir de google şu an yeni bir dil yapamaz. Gelişmesi uzun süren bir şey bu. Ayrıca appleda bu kadar kütüphane varken Java kütüphanelerini kullanmadan uygulama magazasinda rekabet edemezdi. Xiaomi de edemez.

Üst Alt