Haber Xiaomi MIUI 12.5 İle Çıtayı Arşa Çıkardı

Xiaomi'nin bir sonraki arayüzü MIUI 12.5, henüz beta sürümünde bile çıtayı arşa çıkarmayı başardı.​

Akıllı telefonlarıyla piyasada ses getiren Xiaomi, öte yandan MIUI arayüzü ile de kullanıcıların sevgisini kazanmayı başardı. Yaklaşık 10 yıllık bir serüveni olan MIUI arayüzü, her geçen yıl çok daha iyi hale geliyor. Özellikle son sürümlere doğru Xiaomi, hem görsel açıdan, hem de sistem bakımından kullanıcı arayüzünü gözle görülür şekilde geliştirdi. Ancak şirketin geçtiğimiz ay tanıttığı MIUI 12.5 arayüzü, akıllı telefonlarda çıtayı arşa çıkardı diyebiliriz.

MIUI 12.5 bambaşka​

Xiaomi, 8 Şubat tarihinde Mi 11 amiral gemisi ve MIUI 12.5 arayüzünün Global tanıtımını gerçekleştirecek. Şirketin yeni arayüzü MIUI 12.5, piyasaya sürüldükten sonra yaklaşık 32 cihaza sunulacak. Peki bu sürümü öncekilerden farklı kılan özellikler ne olacak?

Akıcılık​

Bildiğiniz üzere Çin’deki kullanıcıların çoğu, şirketin yeni arayüzünü beta olarak test edebiliyor. Aynı zamanda farklı ülkelerdeki insanlarında bu arayüzü test etme fırsatı oluyor. Gerek beta programa katılarak, gerekse dış linklerden indirerek herkes yeni MIUI 12.5’i rahatlıkla cihazlarına kurabiliyor.

Çinli üretici yeni MIUI 12.5’de, özellikle akıcılık ve sistem hızından bahsediyor. Bizlerde bu sürümün bir parçası olarak Xiaomi’nin gerçekten de çıtayı arşa çıkarttığını söyleyebiliriz. Hatta gelin bunu aşağıdaki örnekle de gösterelim.
Yukarıda görmüş olduğunuz ekran resmi, bizzat kendi kullanmış olduğum Xiaomi Mi 10 amiral gemisine ait. Cihazı kullanmaya ilk başladığımda MIUI 12 yüklüydü. Ancak Xiaomi’nin son çıkan arayüzünü test etmek için, gerekli başvuruları yapıp MIUI 12.5’in bir parçası oldum. İşte bunun nimetleri de görmüş olduğunuz gibi ortada. Zira daha önce 8GB’lık RAM’den 3.2GB boş alan kalırken, MIUI 12.5’le birlikte bu rakam 6GB’a kadar ulaşmayı başardı.

Xiaomi, bu arayüzünü duyurduğu ilk günden beri sistem performansına önem verdiğini belirtmişti. Özellikle animasyonlar ve bellek konusunda yükselişe geçen şirket, yukarıda da gördüğünüz gibi ne kadar iyi bir arayüz hazırladığını bir kez daha göstermiş oldu. Bir de düşünün daha bunun kararlı sürümü olacak…
Xiaomi, yeni arayüzünü Global olarak 8 Şubat tarihinde duyuracak. Ek olarak Çinli üretici yeni arayüzünün lansmanını; Facebook, YouTube, Mi Community ve Twitter hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlayacak. Aynı zamanda Mi 11 amiral gemisinin Global versiyonu ile de bu tarihte tanışacağız.

Söylentilere göre Mi 11, MIUI 12.5’i alacak ilk modellerden biri olacak. Zira Çin’de de ilk olarak bu sürüme kavuşan modelin Mi 11 olduğunu düşünürsek, Global sürümde de aynı senaryoyu görmemiz muhtemel.

Genel olarak Xiaomi’nin son arayüzü, bir önceki MIUI 12’ye göre çok daha iyi. Gerek sistem arayüzü, gerekse bellek tüketimi olarak Çinli üretici, gerçekten de bu konuda ne kadar iyi olduğunu kanıtladı. Peki sizler yeni güncellemeyi cihazlarınıza yüklediniz mi? Beta sürümünü deneyimleme fırsatı buldunuz mu? Yorumlarda belirtiniz.

Kaynak:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Wolftr34

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
BÖRÜ
Cihazım
XİAOMİ
Meslek
Egitmen
Konular
25
bakalim ne kadar gercek

aliveli78

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ali
Cihazım
redmi note 8
Konular
8
batarya pil çabuk bitme sorununa çare olsunda gerisini geçeyim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

redmi note 8 ne zaman global sürüme ota olarak gelecek acaba

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
batarya pil çabuk bitme sorununa çare olsunda gerisini geçeyim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

redmi note 8 ne zaman global sürüme ota olarak gelecek acaba
Batarya hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır

abdew

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Recep
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
2
Miui 12 gibi olursa bu telefon son xiaomi telefonum olacak.

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
16
Çıtayı arşa çıkardı diyip konu içerisinde elle tutulur bir haber verememek!?

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
Neye dayanarak böyle konuşuyorsunuz? 8gb ram lik cihazda 6gb ram boşta kalması bence güzel bişeym sarja etkisi bayaa vardir
Her miui sürümünde aynı şey söylendi ve doğru olmadığı görüldü. Bataryayı tüketen sadece ram değildir

A.a

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdullah
Cihazım
Mi 9T pro
Konular
0
Mi 9T pro MIUI 12.5 güncellemesini alacak mı ? 1 ve 2. Dalga listelerinde yoktu.

Üst Alt