Rehber Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme

'Xiaomi Mi5' forumunda chatin_62 tarafından 6 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Tapatalk kullanıcılarının sitemize erişiminde sorun yaşaması durumunda sitemize tarayıcı üzerinden girerek gizlilik politikası ve kullanım koşullarını kabul etmesi gerekmektedir.
 1. #1 chatin_62, 6 Haziran 2016
  Son düzenleme: 19 Haziran 2017
  Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme


  Arkadaşlar, gelişen şartlar doğrultusunda aşağıdaki dosyaların yüklenmesi cihazlarda sorunlara yer açmaya başlamıştır. Konu içerisinde de belirtildiği üzere özellikle Boot dosyasının yazılması bazı cihazlarda sorun çıkarabilmektedir. Artık bunların hiçbirine gerek kalmamıştır. ZCX TWRP recovery ile sorunsuz olarak yüklenme sağlanmakta, şifre sorunu da ortaya çıkmamaktadır. Yapacağınız tek şey aşağıdaki dosyalar yerine sadece şimdi vereceğim 2 dosyadan cihazınızın Android versiyonuna uygun olanı hangisi ise onu yüklemenizdir.
  Eğer Android versiyonunuz 6 ise ZCX - TWRP 6.0'ı
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  Eğer Android versiyonunuz 7 ise ZCX - TWRP 7.0'ı
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  indirip aşağıda anlatıldığı gibi yükleyin.

  ADB Platform dosyalarını bulamayan arkadaşlar da ADB ve Fastboot'un son versiyonlarını şu linkten indirebilirler. Umarım bunu nasıl açacağız diye soran olmaz :D

  ADB v1.0.39 Platform Tools
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...  Aşağıdaki TWRP yada Boot dosyalarını kullanmayınız.

  Basit anlatım :
  • Mi5 için hazırlanmış TWRP ve Boot.img dosyalarını içeren zip dosyasını indirip, dosyaları zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.

   Düzeltme : Bu dosya bazı cihazlarda sorun çıkarıyormuş. Aşağıdaki alıntıdaki dosya çalışıyormuş. Sorun yaşayanlar yukarıdaki dosya yerine aşağıdaki alıntıdaki dosyayı kullansınlar ve Boot dosyasını yüklemesinler. Boot dosyasını yükleyenler ister yeniden Fastboot ile orjinal romu yükleyebilir, ister Fastboot rom dosyası içinden ister aşağıda arkadaşın verdiği linkten indirip yükleyebilirler.

   Yine ikinci olarak verilen twrp de çalışmazsa aşağıdaki twrp sürümünü deneyebilirsiniz.
  • Aşağıdaki komutlarla önce TWRP Recovery'yi, ardından da boot.img dosyasını yüklüyoruz. Dosya isimlerinin, komutta yazdığınız isimlerle aynı olduğuna dikkat edin.
   Kod:
   fastboot flash recovery recovery.img
   Kod:
   fastboot flash boot boot.img
  • Şu komut ile twrp recovery'yi açtırın
   Kod:
   fastboot boot recovery.img

  Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Yükleme adımları bu kadar. Fakat işimiz henüz bitmedi.

  Şifre Sorunu:
  Mi5'te TWRP ilk yüklenip açıldığında bir şifre istiyor. Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP, ne dosyalara ulaşabiliyor ne wipe işlemlerini yapabiliyor ne de herhangi bir dosyayı yükleyebiliyor. Bu nedenle öncelikle bu şifreyi kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Ana menüde, Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz. Tabi cihazdaki tüm uygulamalar ve cihazdaki tüm dosyalar siliniyor.
  Wipe işlemi sonrası Recovery'yi yeniden boot ettiğimizde artık bizden şifre istemiyor ve telefon belleğimizi normal görebiliyor.

  Wipe işlemleri:
  Wipe işlemleri her rom yüklemesinde yapılan bir temizleme işlemidir. TWRP'de Wipe (Temizle menüsüne girip oradan da Gelişmiş (Advanced) seçeneklere girildiğinde her partisyonu tek tek seçebiliyoruz. İstediğimiz partisyonları işaretleyip en alttaki butonu sağa çekerek onayladığımızda seçtiğimiz partisyonlar formatlanmış oluyor.
  Her rom yüklemesinde mutlaka Dalvik/ART cache ve cache partisyonlarının formatlanması gerekmektedir. İlerde yaşanması muhtemel sorunları, daha en baştan engellemek için system ve data partisyonlarının da formatlanması gerekmektedir. Tabi yedeklerinizi almak kaydıyla. Çünkü telefon satın aldığınız gibi bomboş hale gelecektir.

  Rom yada mod yükleme:
  Install menüsüne girip yüklemek istediğiniz dosyayı seçerek alttaki butonu sağa çekip yükleyin. Yükleme bitince Dalvik/Art cache ve Cache partisyonlarını formatlayıp cihazı yeniden başlatın.


  Ayrıntılı anlatım:

  • Şu linkten, Mi5 için hazırlanmış TWRP ve Boot.img dosyalarını içeren zip dosyasını indirip, dosyaları zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
   Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  • Şimdi adb klasörümüzde Shift+Sağ tık yapıp "Komut penceresini burada aç diyerek komut penceresini açıyoruz.
  • Aşağıdaki komutlarla önce TWRP Recovery'yi, ardından da boot.img dosyasını yüklüyoruz.
   Kod:
   adb devices
   komutu ile telefonu gördüğümüze emin olup, görüyorsa
   Kod:
   adb reboot-bootloader
   komutu ile Fastboot moduna giriyoruz
   (Görmüyorsa diğer anlatımlardan yardım alıp görmesini sağlayınız).
   Telefon Fastboot moduna girince yine telefonu gördüğünden emin olmak için
   Kod:
   fastboot devices
   komutu ile bağlantıyı kontrol ediyoruz.
   Herşey yolundaysa;
   Kod:
   fastboot flash recovery recovery.img
   Kod:
   fastboot flash boot boot.img
   komutlarıyla yüklememizi tamamlıyoruz. Komutta yazılan dosya isimlerinin, adb klasöründeki dosya isimleriyle aynı olduğuna dikkat edin.
  • Son olarak aşağıdaki komut ile twrp recovery'yi açtırın.
   Kod:
   fastboot boot recovery.img

  Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Şimdi TWRP'yi nasıl kullanacağımızı görelim.

  Şifre Sorunu:

  • Cihazımız TWRP Recovery ile açıldığında, yeni cihazlarda bir şifre durumu ortaya çıkıyor. Bunun esprisi şu: Telefon şifreli bir koruma ile dosyaları güvenceye alıyor. Ancak bu şifre bilinmediği için TWRP, cihaz belleğini 0MB olarak görüyor. Aslında göremiyor demek daha doğru sanki.
   Birazdan nasıl çözeceğimizi göreceğiz. Şimdi önce şifreli olunca nelerle karşılaşacağız bir göz atalım.
  • Eğer istersek başlangıç ekranında Türkçe dilini seçebiliriz. Sonrasında İptal butonuna basarak ana menüye ulaşalım.
  • TWRP'de yaptığımız işlemlerin başında Wipe (Temizle) işlemleri gelmektedir. Özellikle rom yükleme öncesinde mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi aldığınızı varsayıyoruz.
  • Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP dosyalara ulaşamıyor ve wipe işlemlerini de yapamıyor.
  • Ana menüye dönüp Yükle (Install) menüsüne girdiğimizde, sdcard'ta yani telefonun dahili belleğinde hiçbir dosya olmadığını görüyoruz. Depolama seç bölümünde ise dahili belleğin 0MB olduğunu görüyoruz. Halbuki benim cihaz 64GB beleğe sahip.
  • Şimdi ana menüye dönüp bu işin hal çaresine bakalım. Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz.
  • Böylece şifreleme de ortadan kalkmış oluyor. Bunun tek kötü yanı telefondaki herşeyin sıfırlanması (dahili bellekteki herşey, resim, müzik, ses, belgeler, indirilenler v.s. dahil).
  • Wipe işlemi sonrası geri geri ana menüye çıkarak Reboot menüsüne girip oradan Recovery'yi seçerek Recovery'yi yeniden boot ediyoruz.
  • TWRP Recovery görüldüğü gibi, açılışta artık şifre falan sormuyor.
  • Depolama bölümüne baktığımızda cihaz belleğini normal olarak görüyor olmamız gerekiyor (64GB'lık Mi5'te kullanıcıya yaklaşık 54GB alan veriliyor).

  Rom yada mod yükleme:
  • Telefonumuzun dahili hafızası sıfırlandığı için daha önce kopyaladığımız rom dosyası da doğal olarak silindiği için telefonu bir kere normal açıp rom dosyamızı telefona tekrar kopyaladıktan sonra yeniden TWRP'ye giriyoruz.
  • Her rom yüklemesi öncesi Cache ve Dalvik Cache'in mutlaka wipe yapılması gerekmektedir. System ve Data partisyonlarının da yapılması, ilerde yaşanabilecek sorunları başından engellemek adına önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken şey, SYSTEM partisyonu wipe yapıldığında cihaz üzerindeki rom silinmiş oluyor. Dolayısıyla rom yüklerken, rom dosyasında bir sıkıntı çıkarsa rom yüklenmez ve telefonunuz doğal olarak açılamaz. DATA partisyonunun silinmesi ise tüm ayarlarınızın, uygulamalarınızın ve uygulama ayarlarınızın silinmesi demektir.
  • Wipe menüsüne giriyoruz ve Advanced Wipe menüsünden Dalvik/ART Cache, System, Cache ve Data partisyonlarını işaretleyip butonu sağa çekerek onaylıyoruz.
  • İşlem sonunda geri geri ana menüye dönüyoruz ve Install menüsüne giriyoruz.
  • Burada, cihaza kopyaladığımız rom dosyasını gösteriyoruz ve butonu sağa çekip onaylayarak romu yüklüyoruz. Ben Xiaomi.eu'nun v7.3.3.0 versiyonlu stabil romunu yükledim. İşlem sonunda Wipe cache/dalvik butonuna basıp cache artıklarını da siliyoruz.
  • Hemen ardından Reboot system butonuna basarak telefonu yeni romumuzla açıyoruz.
  • Ayarlarımızı yapıp keyfini çıkartıyoruz.

  Youtube Linki: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

   
 2. #2 chatin_62, 6 Haziran 2016
  Son düzenleme: 6 Haziran 2016
  Reserve
   
  PURE bunu beğendi.
 3. çok iyi olmuş teşekkür ederiz ..
  unlock için devoloper rom yüklemem lazım yukarıdakileri aynı şekilde yapsam olurmu
   
 4. Güzel anlatım olmuş. Emek kokuyor. Teşekkürler hocam. :)
   
  yazici83 ve chatin_62 bunu beğendi.
 5. emeklerine sağlık hocam
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 6. Şu anda üzerinde Çin Stable sürümü varsa updater ile güncelleme yapacaksınız. Mi4 konusunda updater ile güncelleme videosu mevcut.
  Global sürüm varsa o zaman edl moduna girip Mi Flash Tools ile yükleme yapacaksınız.
  Unlock yapmadan twrp yükleyemez, dolayısıyla bu yöntemlerle rom da yükleyemezsiniz.

  Sent from my MI PAD using Tapatalk
   
 7. tekrar teşekkürler .. global rom yüklü unlock yapamadım. şimdi ilk yapmam gereken edl den mi flash ..onun videosu varmı forum da bakmadığım yer kalmadı ama bulamadım
   
 8. Yine chatin hoca yine güzel bir rehber teşekkürler hocam

  MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 9. MI FLASH TOOL İLE XIAOMI MI4'E FASTBOOT ROM YÜKLENMESİ sizin anlattığınız konu zaten bunu yarın deniyorum sağolun
   
 10. chatin_62 ben bu konuyu nasıl olduysa atlamışım kusura bakmayın, harika bir anlatım olmuş ellerinize sağlık..
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 11. bootloader kilidini bugün gelen mesaj sonrası açtım.rehberdeki yönergeleri uygulayarak twrp yükledim herşey iyi güzel ancak cihaza yeni rom yüklemek için yeniden başlattığımda fabrika ayarlarına dönmüş şekilde açılıyor fakat cihaz wifi hiçbir şekilde görmediği için cihazı aktifleştiremiyorum.
   
 12. yokmu yardım edecek olan arkadaşlar wifi ağına bağlanmıyor.sim kartımı takmam gerekiyor.Henüz kartı küçülttürmediğim için başka yolu yokmudur.Kaldım öyle.
   
 13. uğraştırdı ama sonunda hallettim.
  Yaşadığım süreç kısaca şöyle;
  Rehberlere uygun bir şekilde bootloader klidini açtırdıktan sonra yine twrp yükledim cihaza sorunsuz bir şekilde.
  Yeni rom yükleyebilmek için cihazın bir kez normal şekilde açılması gerekiyor.
  Cihaz fabrika ayarlarında açıldı.Ancak aktifleştiremedim bir türlü.
  Bu cihaz şu mi hesabıyla bağlantılıdır wifi ağına bağlanın ya da sim kart takın ekranı geldi.Sim kartı henüz nano sim kart yaptırmadığım için wifi ağına bağlan dedim ama hiçbir wifi ağı bulamadı.Dolayısıyla bu sekmeyi aşamadım bir türlü.Wifi ağlarını görmüyor cihaz.
  Bende acaba twrp de eksik birşeylermi yaptım diyerek fastboot ekranından gerekli komutları yazarak twrp ye ulaştım.wipe işlemlerini yaptım yeniden reboot yaptım ama aynı sekmede yine takıldım cihaz wifi ağlarını görmüyor.
  Bu arada bilgisayar cihazı görüyor ama rom yükleyemiyorum.
  Bir kaç kez bu işlemi yaptım ama olmadı.
  Tek seçenek sim kartı takmak kalıyordu ama mi4 telefonumda kullandığım için sim kart şimdilik uygun değildi.
  Vazgeçmek üzereyken wifi ağlarını arayıp bulamadığı ekranda olduğu sırada bir onay ekranı açıldı alttan.Onay verdim bilgisayardan cihazın içeriğine ulaşabilir hale geldi.
  Hemen developer romu yükledim cihaza.
  Fastboot ekranından twrp ye girdim ve romu kurdum.
  Sorunsuz şekilde kuruldu reboot ettim ancak mi logosunda uzun süre kaldı açılmadı cihaz.
  Rom kurmadan önce twrp ekranından cache ve dalvik cache yapmadığımı hatırladım.
  Tekrar twrp ye girdim ancak bu kez herhangi bir işlem yapamıyordum tepki vermiyordu twrp.Sadece ana ekran görünüyordu.
  Bende miflash kullanarak fastboot rom yüklemeye karar verdim.
  Global fastboot romu indirdim.Miflash uygulamasına gösterdim ve yükledim.
  Yine sorunsuz yüklendi cihaz reboot etti kendini ama yine mi logosunda uzun süre kaldı yaklaşık yarım saat sabredebildim.
  Edl üzerinden yükleyim bari dedim.Yüklemeye başladım yüzde 40 larda yeterli alan yok dedi bu kez ve tamamlamadı yüklemeyi.
  Üç kez denedim olmadı.
  Sonra bakarız artık deyip cihazı kapama tuşuna uzun basarak kapattım.
  Kendi kendine açıldı ve mutlu son.
  Global 7.3.5.0 kullanmaya hazır.
  Derin bir nefes alabildim nihayet:)
  Neyi eksik yaptım neyi doğru yaptım anlayamadım açıkcası bilen varsa izah etsin lütfen.
   
 14. Hocam anlattığınız şekilde harfiyen uyguladım ancak cihaz açılmadı. Recovery mod ve fastbot moda giriyor sadece açılış ekranında kalıyor ne yapabilirim
   
 15. Altta android ve 3 nokta dönüyorsa sorun wipe yapılarak çözülür.
  1) Twrp tekrar açın. (Format datayı yaptığınızı varsayarak onu atlıyorum.)
  2) Wipe girin oradan advanced wipe seçin.
  3) System haricindekileri işaretleyin ve alttaki imleci kaydırın. (Aslında burada sadece cache ve dalvik cache yetiyor ama zaten format datadan ötürü sıfırlandı telefon, o yüzden temiz olsun.)
  4) Wipe tamamlanınca reboot system deyin ve bekleyin. 10 dakikaya en geç açılır telefon.
   
 16. Edl ile bootloader çözülür mü? Sonra twrp sonra rom falan mi4s gibi? Olur mu?
   
 17. bende mi5 128gb içinde stable çin rom yuklu unlock ıslemını yaptım bu ıslemıde yaptım ama recovery mod a al dedıgımde mod a gecmedı fastboot dayken ekranın parlaklıgını arttırdı sonra ekran karardı ve acmaya calıstıgımda normal acılmıs gibi sesler gelıyo ama goruntu yok elle recovery e gecırıyım dıyorm yıne olmuyor sadece fastboot gelıyor.mi pc suite bagladım ordan gorur dıe o da yaramadı yardım edermısınız suanda telefon felç..
   
 18. lutfen yardım edın mi flash butun surumlerı ıle rom yuklemeyı denedım hata verıyor mi flash takı hata ıse sistem belirtilen dosyayı bulamıyor dıyo bı cozumu olan varmı ?
   
 19. Ö.M. attım.
   
  ByKatre bunu beğendi.
 20. Hayır. Türkçe istiyorsanız, Root istiyorsanız yada TWRP istiyorsanız Unlock şart.

  MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 21. chatin_62 ByKatre

  Bugün Kodlar Arasında Gezerken Bootlader ile İlgili Bir Seçenek Gördüm. FALSE / KAPALI Olması Bir Şey Farkeder Mi ?

  Kod:
   <!-- adb reboot bootloader lock -->
   <bool name="support_bootloader_lock">true</bool>
   
 22. kardes cok saol baglanım halletın konu cozuldu tesekkurler..
   
 23. Önemli olabilir hocam. Ben anlamam :)

  MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  sw33tking bunu beğendi.
 24. Stock Romlarda Bu Komut Kapatılabilirse, Belki Bootloader Kilidiyle Uğraşmak Zorunda Kalınmaz :)
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...