Rehber Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme

Arkadaşlar, gelişen şartlar doğrultusunda daha önce verilen Twrp ve boot.img dosyalarının yüklenmesi cihazlarda sorunlara yer açmaya başlamıştır. Bu nedenle o dosyaların linkleri mesaj içeriğinden kaldırılmıştır. Video düzenlemek mümkün olmadığı için lütfen videodaki o dosyaları ve boot.img yüklenmesini gözardı ediniz. Konu içerisinde de belirtildiği üzere özellikle Boot dosyasının yazılması bazı cihazlarda sorun çıkarabilmektedir. Artık bunların hiçbirine gerek kalmamıştır. ZCX TWRP recovery ile sorunsuz olarak yüklenme sağlanmakta, şifre sorunu da ortaya çıkmamaktadır. Yapacağınız tek şey daha önce verilen dosyalar yerine sadece şimdi vereceğim 2 dosyadan cihazınızın Android versiyonuna uygun olanı hangisi ise onu yüklemenizdir.
Eğer Android versiyonunuz 6 ise ZCX - TWRP 6.0'ı

Eğer Android versiyonunuz 7 ise ZCX - TWRP 7.0'ı

indirip aşağıda anlatıldığı gibi yükleyin.

Android 8 için aşağıdaki Twrp'nin resmi olarak yayınladığı 30 Haziran 2018 tarihli Twrp dosyasını kullanabilirsiniz. Bendeki cihazı oğlum kullandığı ve twrp kullanmadığı için test edemedim. Lütfen bir sorun varsa bilgi veriniz.

Android 8 için ayrıca PURE arkadaşımızın Rehber - Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme linkindeki mesajındaki ekli dosyayı da kullanabilirsiniz.

Şifre sorunu yok hocam ve dosyaları görüntülüyebiliyoruz. Şuan kullanıyorum, sorun yok.
Sadece siyah versiyonu.

ADB Platform dosyalarını bulamayan arkadaşlar da ADB ve Fastboot'un son versiyonlarını şu linkten indirebilirler. Umarım bunu nasıl açacağız diye soran olmaz :D

ADB v1.0.39 Platform Tools

Aşağıdaki TWRP yada Boot dosyalarını kullanmayınız.

Basit anlatım :
  • Yukarıdaki linkten Mi5 için hazırlanmış TWRP dosyasını indirip, zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
  • Aşağıdaki komutlarla TWRP Recovery dosyasını yüklüyoruz. Dosya isimlerinin, komutta yazdığınız isimlerle aynı olduğuna dikkat edin.
    Kod:
    fastboot flash recovery recovery.img
  • Şu komut ile twrp recovery'yi açtırın
    Kod:
    fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Yükleme adımları bu kadar. Fakat işimiz henüz bitmedi.

Şifre Sorunu:
Mi5'te TWRP ilk yüklenip açıldığında bir şifre istiyor (Yukarıda verilen zcx dosyalarını sizin rom versiyonunuza uygun olanı yüklerseniz bunlar şifre istemiyor). Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP, ne dosyalara ulaşabiliyor ne wipe işlemlerini yapabiliyor ne de herhangi bir dosyayı yükleyebiliyor. Bu nedenle öncelikle bu şifreyi kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Ana menüde, Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz. Tabi cihazdaki tüm uygulamalar ve cihazdaki tüm dosyalar siliniyor.
Wipe işlemi sonrası Recovery'yi yeniden boot ettiğimizde artık bizden şifre istemiyor ve telefon belleğimizi normal görebiliyor.

Wipe işlemleri:
Wipe işlemleri her rom yüklemesinde yapılan bir temizleme işlemidir. TWRP'de Wipe (Temizle menüsüne girip oradan da Gelişmiş (Advanced) seçeneklere girildiğinde her partisyonu tek tek seçebiliyoruz. İstediğimiz partisyonları işaretleyip en alttaki butonu sağa çekerek onayladığımızda seçtiğimiz partisyonlar formatlanmış oluyor.
Her rom yüklemesinde mutlaka Dalvik/ART cache ve cache partisyonlarının formatlanması gerekmektedir. İlerde yaşanması muhtemel sorunları, daha en baştan engellemek için system ve data partisyonlarının da formatlanması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi almak kaydıyla. Çünkü telefon satın aldığınız gibi bomboş hale gelecektir.

Rom yada mod yükleme:
Install menüsüne girip yüklemek istediğiniz dosyayı seçerek alttaki butonu sağa çekip yükleyin. Yükleme bitince Dalvik/Art cache ve Cache partisyonlarını formatlayıp cihazı yeniden başlatın.

Ayrıntılı anlatım:

• Yukarıda verilen linkten, Mi5 için hazırlanmış TWRP dosyasını indirip, zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
  • Şimdi adb klasörümüzde Shift+Sağ tık yapıp "Komut penceresini burada aç diyerek komut penceresini açıyoruz.
  • Aşağıdaki komutlarla TWRP Recovery dosyasını yüklüyoruz.
    Kod:
    adb devices
    komutu ile telefonu gördüğümüze emin olup, görüyorsa
    Kod:
    adb reboot-bootloader
    komutu ile Fastboot moduna giriyoruz
    (Görmüyorsa diğer anlatımlardan yardım alıp görmesini sağlayınız).
    Telefon Fastboot moduna girince yine telefonu gördüğünden emin olmak için
    Kod:
    fastboot devices
    komutu ile bağlantıyı kontrol ediyoruz.
    Herşey yolundaysa;
    Kod:
    fastboot flash recovery recovery.img
    komutlarıyla yüklememizi tamamlıyoruz. Komutta yazılan dosya isimlerinin, adb klasöründeki dosya isimleriyle aynı olduğuna dikkat edin.
  • Son olarak aşağıdaki komut ile twrp recovery'yi açtırın.
    Kod:
    fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Şimdi TWRP'yi nasıl kullanacağımızı görelim.

Şifre Sorunu:

• Cihazımız TWRP Recovery ile açıldığında, yeni cihazlarda bir şifre durumu ortaya çıkıyor. Bunun esprisi şu: Telefon şifreli bir koruma ile dosyaları güvenceye alıyor. Ancak bu şifre bilinmediği için TWRP, cihaz belleğini 0MB olarak görüyor. Aslında göremiyor demek daha doğru sanki.
    Birazdan nasıl çözeceğimizi göreceğiz. Şimdi önce şifreli olunca nelerle karşılaşacağız bir göz atalım.
  • Eğer istersek başlangıç ekranında Türkçe dilini seçebiliriz. Sonrasında İptal butonuna basarak ana menüye ulaşalım.
  • TWRP'de yaptığımız işlemlerin başında Wipe (Temizle) işlemleri gelmektedir. Özellikle rom yükleme öncesinde mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi aldığınızı varsayıyoruz.
  • Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP dosyalara ulaşamıyor ve wipe işlemlerini de yapamıyor.
  • Ana menüye dönüp Yükle (Install) menüsüne girdiğimizde, sdcard'ta yani telefonun dahili belleğinde hiçbir dosya olmadığını görüyoruz. Depolama seç bölümünde ise dahili belleğin 0MB olduğunu görüyoruz. Halbuki benim cihaz 64GB beleğe sahip.
  • Şimdi ana menüye dönüp bu işin hal çaresine bakalım. Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz.
  • Böylece şifreleme de ortadan kalkmış oluyor. Bunun tek kötü yanı telefondaki herşeyin sıfırlanması (dahili bellekteki herşey, resim, müzik, ses, belgeler, indirilenler v.s. dahil).
  • Wipe işlemi sonrası geri geri ana menüye çıkarak Reboot menüsüne girip oradan Recovery'yi seçerek Recovery'yi yeniden boot ediyoruz.
  • TWRP Recovery görüldüğü gibi, açılışta artık şifre falan sormuyor.
  • Depolama bölümüne baktığımızda cihaz belleğini normal olarak görüyor olmamız gerekiyor (64GB'lık Mi5'te kullanıcıya yaklaşık 54GB alan veriliyor).

Rom yada mod yükleme:
  • Telefonumuzun dahili hafızası sıfırlandığı için daha önce kopyaladığımız rom dosyası da doğal olarak silindiği için telefonu bir kere normal açıp rom dosyamızı telefona tekrar kopyaladıktan sonra yeniden TWRP'ye giriyoruz. Günümüzde birçok Twrp versiyonu MTP protokolünü desteklediği için telefon Twrp modundayken bilgisayar tarafından görülebiliyor ve dosya alışverişi yapılabiliyor. Twrp'deyken de dosyalarınızı telefona kopyalayabilirsiniz.
  • Her rom yüklemesi öncesi Cache ve Dalvik Cache'in mutlaka wipe yapılması gerekmektedir. System ve Data partisyonlarının da yapılması, ilerde yaşanabilecek sorunları başından engellemek adına önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken şey, SYSTEM partisyonu wipe yapıldığında cihaz üzerindeki rom silinmiş oluyor. Dolayısıyla rom yüklerken, rom dosyasında bir sıkıntı çıkarsa rom yüklenmez ve telefonunuz doğal olarak açılamaz. DATA partisyonunun silinmesi ise tüm ayarlarınızın, uygulamalarınızın ve uygulama ayarlarınızın silinmesi demektir.
  • Wipe menüsüne giriyoruz ve Advanced Wipe menüsünden Dalvik/ART Cache, System, Cache ve Data partisyonlarını işaretleyip butonu sağa çekerek onaylıyoruz.
  • İşlem sonunda geri geri ana menüye dönüyoruz ve Install menüsüne giriyoruz.
  • Burada, cihaza kopyaladığımız rom dosyasını gösteriyoruz ve butonu sağa çekip onaylayarak romu yüklüyoruz. Ben Xiaomi.eu'nun v7.3.3.0 versiyonlu stabil romunu yükledim. İşlem sonunda Wipe cache/dalvik butonuna basıp cache artıklarını da siliyoruz.
  • Hemen ardından Reboot system butonuna basarak telefonu yeni romumuzla açıyoruz.
  • Ayarlarımızı yapıp keyfini çıkartıyoruz.

Youtube Linki:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

mustafabagcii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
0
çok iyi olmuş teşekkür ederiz ..
unlock için devoloper rom yüklemem lazım yukarıdakileri aynı şekilde yapsam olurmu

Orkun

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Orkun
Cihazım
Mi5
Meslek
öğrenci
Konular
14
emeklerine sağlık hocam

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
çok iyi olmuş teşekkür ederiz ..
unlock için devoloper rom yüklemem lazım yukarıdakileri aynı şekilde yapsam olurmu
Şu anda üzerinde Çin Stable sürümü varsa updater ile güncelleme yapacaksınız. Mi4 konusunda updater ile güncelleme videosu mevcut.
Global sürüm varsa o zaman edl moduna girip Mi Flash Tools ile yükleme yapacaksınız.
Unlock yapmadan twrp yükleyemez, dolayısıyla bu yöntemlerle rom da yükleyemezsiniz.

Sent from my MI PAD using Tapatalk

mustafabagcii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
0
tekrar teşekkürler .. global rom yüklü unlock yapamadım. şimdi ilk yapmam gereken edl den mi flash ..onun videosu varmı forum da bakmadığım yer kalmadı ama bulamadım

tasamek

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
mi4s mipad mi6
Meslek
teknisyen
Konular
50
Yine chatin hoca yine güzel bir rehber teşekkürler hocam

MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafabagcii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
0
Şu anda üzerinde Çin Stable sürümü varsa updater ile güncelleme yapacaksınız. Mi4 konusunda updater ile güncelleme videosu mevcut.
Global sürüm varsa o zaman edl moduna girip Mi Flash Tools ile yükleme yapacaksınız.
Unlock yapmadan twrp yükleyemez, dolayısıyla bu yöntemlerle rom da yükleyemezsiniz.

Sent from my MI PAD using Tapatalk
MI FLASH TOOL İLE XIAOMI MI4'E FASTBOOT ROM YÜKLENMESİ sizin anlattığınız konu zaten bunu yarın deniyorum sağolun

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
Yönetici
Admin
Satış Sorumlusu
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
MI 5
Konular
124
chatin_62 ben bu konuyu nasıl olduysa atlamışım kusura bakmayın, harika bir anlatım olmuş ellerinize sağlık..

Üst Alt