Rehber Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Yaş
50
Katılım
7 Mayıs 2014
#1
Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme


Arkadaşlar, gelişen şartlar doğrultusunda daha önce verilen Twrp ve boot.img dosyalarının yüklenmesi cihazlarda sorunlara yer açmaya başlamıştır. Bu nedenle o dosyaların linkleri mesaj içeriğinden kaldırılmıştır. Video düzenlemek mümkün olmadığı için lütfen videodaki o dosyaları ve boot.img yüklenmesini gözardı ediniz. Konu içerisinde de belirtildiği üzere özellikle Boot dosyasının yazılması bazı cihazlarda sorun çıkarabilmektedir. Artık bunların hiçbirine gerek kalmamıştır. ZCX TWRP recovery ile sorunsuz olarak yüklenme sağlanmakta, şifre sorunu da ortaya çıkmamaktadır. Yapacağınız tek şey daha önce verilen dosyalar yerine sadece şimdi vereceğim 2 dosyadan cihazınızın Android versiyonuna uygun olanı hangisi ise onu yüklemenizdir.
Eğer Android versiyonunuz 6 ise ZCX - TWRP 6.0'ı
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Eğer Android versiyonunuz 7 ise ZCX - TWRP 7.0'ı
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

indirip aşağıda anlatıldığı gibi yükleyin.


Android 8 için aşağıdaki Twrp'nin resmi olarak yayınladığı 30 Haziran 2018 tarihli Twrp dosyasını kullanabilirsiniz. Bendeki cihazı oğlum kullandığı ve twrp kullanmadığı için test edemedim. Lütfen bir sorun varsa bilgi veriniz.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Android 8 için ayrıca PURE arkadaşımızın Rehber - Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme linkindeki mesajındaki ekli dosyayı da kullanabilirsiniz.

Şifre sorunu yok hocam ve dosyaları görüntülüyebiliyoruz. Şuan kullanıyorum, sorun yok.
Sadece siyah versiyonu.
ADB Platform dosyalarını bulamayan arkadaşlar da ADB ve Fastboot'un son versiyonlarını şu linkten indirebilirler. Umarım bunu nasıl açacağız diye soran olmaz :D

ADB v1.0.39 Platform Tools
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
Aşağıdaki TWRP yada Boot dosyalarını kullanmayınız.

Basit anlatım :
 • Yukarıdaki linkten Mi5 için hazırlanmış TWRP dosyasını indirip, zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
 • Aşağıdaki komutlarla TWRP Recovery dosyasını yüklüyoruz. Dosya isimlerinin, komutta yazdığınız isimlerle aynı olduğuna dikkat edin.
  Kod:
  fastboot flash recovery recovery.img
 • Şu komut ile twrp recovery'yi açtırın
  Kod:
  fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Yükleme adımları bu kadar. Fakat işimiz henüz bitmedi.

Şifre Sorunu:
Mi5'te TWRP ilk yüklenip açıldığında bir şifre istiyor (Yukarıda verilen zcx dosyalarını sizin rom versiyonunuza uygun olanı yüklerseniz bunlar şifre istemiyor). Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP, ne dosyalara ulaşabiliyor ne wipe işlemlerini yapabiliyor ne de herhangi bir dosyayı yükleyebiliyor. Bu nedenle öncelikle bu şifreyi kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Ana menüde, Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz. Tabi cihazdaki tüm uygulamalar ve cihazdaki tüm dosyalar siliniyor.
Wipe işlemi sonrası Recovery'yi yeniden boot ettiğimizde artık bizden şifre istemiyor ve telefon belleğimizi normal görebiliyor.

Wipe işlemleri:
Wipe işlemleri her rom yüklemesinde yapılan bir temizleme işlemidir. TWRP'de Wipe (Temizle menüsüne girip oradan da Gelişmiş (Advanced) seçeneklere girildiğinde her partisyonu tek tek seçebiliyoruz. İstediğimiz partisyonları işaretleyip en alttaki butonu sağa çekerek onayladığımızda seçtiğimiz partisyonlar formatlanmış oluyor.
Her rom yüklemesinde mutlaka Dalvik/ART cache ve cache partisyonlarının formatlanması gerekmektedir. İlerde yaşanması muhtemel sorunları, daha en baştan engellemek için system ve data partisyonlarının da formatlanması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi almak kaydıyla. Çünkü telefon satın aldığınız gibi bomboş hale gelecektir.

Rom yada mod yükleme:
Install menüsüne girip yüklemek istediğiniz dosyayı seçerek alttaki butonu sağa çekip yükleyin. Yükleme bitince Dalvik/Art cache ve Cache partisyonlarını formatlayıp cihazı yeniden başlatın.


Ayrıntılı anlatım:

 • Yukarıda verilen linkten, Mi5 için hazırlanmış TWRP dosyasını indirip, zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
 • Şimdi adb klasörümüzde Shift+Sağ tık yapıp "Komut penceresini burada aç diyerek komut penceresini açıyoruz.
 • Aşağıdaki komutlarla TWRP Recovery dosyasını yüklüyoruz.
  Kod:
  adb devices
  komutu ile telefonu gördüğümüze emin olup, görüyorsa
  Kod:
  adb reboot-bootloader
  komutu ile Fastboot moduna giriyoruz
  (Görmüyorsa diğer anlatımlardan yardım alıp görmesini sağlayınız).
  Telefon Fastboot moduna girince yine telefonu gördüğünden emin olmak için
  Kod:
  fastboot devices
  komutu ile bağlantıyı kontrol ediyoruz.
  Herşey yolundaysa;
  Kod:
  fastboot flash recovery recovery.img
  komutlarıyla yüklememizi tamamlıyoruz. Komutta yazılan dosya isimlerinin, adb klasöründeki dosya isimleriyle aynı olduğuna dikkat edin.
 • Son olarak aşağıdaki komut ile twrp recovery'yi açtırın.
  Kod:
  fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Şimdi TWRP'yi nasıl kullanacağımızı görelim.

Şifre Sorunu:

 • Cihazımız TWRP Recovery ile açıldığında, yeni cihazlarda bir şifre durumu ortaya çıkıyor. Bunun esprisi şu: Telefon şifreli bir koruma ile dosyaları güvenceye alıyor. Ancak bu şifre bilinmediği için TWRP, cihaz belleğini 0MB olarak görüyor. Aslında göremiyor demek daha doğru sanki.
  Birazdan nasıl çözeceğimizi göreceğiz. Şimdi önce şifreli olunca nelerle karşılaşacağız bir göz atalım.
 • Eğer istersek başlangıç ekranında Türkçe dilini seçebiliriz. Sonrasında İptal butonuna basarak ana menüye ulaşalım.
 • TWRP'de yaptığımız işlemlerin başında Wipe (Temizle) işlemleri gelmektedir. Özellikle rom yükleme öncesinde mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi aldığınızı varsayıyoruz.
 • Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP dosyalara ulaşamıyor ve wipe işlemlerini de yapamıyor.
 • Ana menüye dönüp Yükle (Install) menüsüne girdiğimizde, sdcard'ta yani telefonun dahili belleğinde hiçbir dosya olmadığını görüyoruz. Depolama seç bölümünde ise dahili belleğin 0MB olduğunu görüyoruz. Halbuki benim cihaz 64GB beleğe sahip.
 • Şimdi ana menüye dönüp bu işin hal çaresine bakalım. Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz.
 • Böylece şifreleme de ortadan kalkmış oluyor. Bunun tek kötü yanı telefondaki herşeyin sıfırlanması (dahili bellekteki herşey, resim, müzik, ses, belgeler, indirilenler v.s. dahil).
 • Wipe işlemi sonrası geri geri ana menüye çıkarak Reboot menüsüne girip oradan Recovery'yi seçerek Recovery'yi yeniden boot ediyoruz.
 • TWRP Recovery görüldüğü gibi, açılışta artık şifre falan sormuyor.
 • Depolama bölümüne baktığımızda cihaz belleğini normal olarak görüyor olmamız gerekiyor (64GB'lık Mi5'te kullanıcıya yaklaşık 54GB alan veriliyor).

Rom yada mod yükleme:
 • Telefonumuzun dahili hafızası sıfırlandığı için daha önce kopyaladığımız rom dosyası da doğal olarak silindiği için telefonu bir kere normal açıp rom dosyamızı telefona tekrar kopyaladıktan sonra yeniden TWRP'ye giriyoruz. Günümüzde birçok Twrp versiyonu MTP protokolünü desteklediği için telefon Twrp modundayken bilgisayar tarafından görülebiliyor ve dosya alışverişi yapılabiliyor. Twrp'deyken de dosyalarınızı telefona kopyalayabilirsiniz.
 • Her rom yüklemesi öncesi Cache ve Dalvik Cache'in mutlaka wipe yapılması gerekmektedir. System ve Data partisyonlarının da yapılması, ilerde yaşanabilecek sorunları başından engellemek adına önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken şey, SYSTEM partisyonu wipe yapıldığında cihaz üzerindeki rom silinmiş oluyor. Dolayısıyla rom yüklerken, rom dosyasında bir sıkıntı çıkarsa rom yüklenmez ve telefonunuz doğal olarak açılamaz. DATA partisyonunun silinmesi ise tüm ayarlarınızın, uygulamalarınızın ve uygulama ayarlarınızın silinmesi demektir.
 • Wipe menüsüne giriyoruz ve Advanced Wipe menüsünden Dalvik/ART Cache, System, Cache ve Data partisyonlarını işaretleyip butonu sağa çekerek onaylıyoruz.
 • İşlem sonunda geri geri ana menüye dönüyoruz ve Install menüsüne giriyoruz.
 • Burada, cihaza kopyaladığımız rom dosyasını gösteriyoruz ve butonu sağa çekip onaylayarak romu yüklüyoruz. Ben Xiaomi.eu'nun v7.3.3.0 versiyonlu stabil romunu yükledim. İşlem sonunda Wipe cache/dalvik butonuna basıp cache artıklarını da siliyoruz.
 • Hemen ardından Reboot system butonuna basarak telefonu yeni romumuzla açıyoruz.
 • Ayarlarımızı yapıp keyfini çıkartıyoruz.

Youtube Linki:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


 
Son düzenleme:

mustafabagcii

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Mesajlar
22
Beğeniler
2
Puanları
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Yaş
28
Katılım
15 Mayıs 2016
#3
çok iyi olmuş teşekkür ederiz ..
unlock için devoloper rom yüklemem lazım yukarıdakileri aynı şekilde yapsam olurmu
 

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Yaş
50
Katılım
7 Mayıs 2014
#6
çok iyi olmuş teşekkür ederiz ..
unlock için devoloper rom yüklemem lazım yukarıdakileri aynı şekilde yapsam olurmu
Şu anda üzerinde Çin Stable sürümü varsa updater ile güncelleme yapacaksınız. Mi4 konusunda updater ile güncelleme videosu mevcut.
Global sürüm varsa o zaman edl moduna girip Mi Flash Tools ile yükleme yapacaksınız.
Unlock yapmadan twrp yükleyemez, dolayısıyla bu yöntemlerle rom da yükleyemezsiniz.

Sent from my MI PAD using Tapatalk
 

mustafabagcii

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Mesajlar
22
Beğeniler
2
Puanları
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Yaş
28
Katılım
15 Mayıs 2016
#7
tekrar teşekkürler .. global rom yüklü unlock yapamadım. şimdi ilk yapmam gereken edl den mi flash ..onun videosu varmı forum da bakmadığım yer kalmadı ama bulamadım
 

mustafabagcii

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Mesajlar
22
Beğeniler
2
Puanları
Adım
mustafa
Cihazım
xiaomi mi5
Yaş
28
Katılım
15 Mayıs 2016
#9
Şu anda üzerinde Çin Stable sürümü varsa updater ile güncelleme yapacaksınız. Mi4 konusunda updater ile güncelleme videosu mevcut.
Global sürüm varsa o zaman edl moduna girip Mi Flash Tools ile yükleme yapacaksınız.
Unlock yapmadan twrp yükleyemez, dolayısıyla bu yöntemlerle rom da yükleyemezsiniz.

Sent from my MI PAD using Tapatalk
MI FLASH TOOL İLE XIAOMI MI4'E FASTBOOT ROM YÜKLENMESİ sizin anlattığınız konu zaten bunu yarın deniyorum sağolun
 

hepyeke

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
73
Beğeniler
6
Puanları
Katılım
7 Ekim 2014
#11
bootloader kilidini bugün gelen mesaj sonrası açtım.rehberdeki yönergeleri uygulayarak twrp yükledim herşey iyi güzel ancak cihaza yeni rom yüklemek için yeniden başlattığımda fabrika ayarlarına dönmüş şekilde açılıyor fakat cihaz wifi hiçbir şekilde görmediği için cihazı aktifleştiremiyorum.
 

hepyeke

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
73
Beğeniler
6
Puanları
Katılım
7 Ekim 2014
#12
yokmu yardım edecek olan arkadaşlar wifi ağına bağlanmıyor.sim kartımı takmam gerekiyor.Henüz kartı küçülttürmediğim için başka yolu yokmudur.Kaldım öyle.
 

hepyeke

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
73
Beğeniler
6
Puanları
Katılım
7 Ekim 2014
#13
uğraştırdı ama sonunda hallettim.
Yaşadığım süreç kısaca şöyle;
Rehberlere uygun bir şekilde bootloader klidini açtırdıktan sonra yine twrp yükledim cihaza sorunsuz bir şekilde.
Yeni rom yükleyebilmek için cihazın bir kez normal şekilde açılması gerekiyor.
Cihaz fabrika ayarlarında açıldı.Ancak aktifleştiremedim bir türlü.
Bu cihaz şu mi hesabıyla bağlantılıdır wifi ağına bağlanın ya da sim kart takın ekranı geldi.Sim kartı henüz nano sim kart yaptırmadığım için wifi ağına bağlan dedim ama hiçbir wifi ağı bulamadı.Dolayısıyla bu sekmeyi aşamadım bir türlü.Wifi ağlarını görmüyor cihaz.
Bende acaba twrp de eksik birşeylermi yaptım diyerek fastboot ekranından gerekli komutları yazarak twrp ye ulaştım.wipe işlemlerini yaptım yeniden reboot yaptım ama aynı sekmede yine takıldım cihaz wifi ağlarını görmüyor.
Bu arada bilgisayar cihazı görüyor ama rom yükleyemiyorum.
Bir kaç kez bu işlemi yaptım ama olmadı.
Tek seçenek sim kartı takmak kalıyordu ama mi4 telefonumda kullandığım için sim kart şimdilik uygun değildi.
Vazgeçmek üzereyken wifi ağlarını arayıp bulamadığı ekranda olduğu sırada bir onay ekranı açıldı alttan.Onay verdim bilgisayardan cihazın içeriğine ulaşabilir hale geldi.
Hemen developer romu yükledim cihaza.
Fastboot ekranından twrp ye girdim ve romu kurdum.
Sorunsuz şekilde kuruldu reboot ettim ancak mi logosunda uzun süre kaldı açılmadı cihaz.
Rom kurmadan önce twrp ekranından cache ve dalvik cache yapmadığımı hatırladım.
Tekrar twrp ye girdim ancak bu kez herhangi bir işlem yapamıyordum tepki vermiyordu twrp.Sadece ana ekran görünüyordu.
Bende miflash kullanarak fastboot rom yüklemeye karar verdim.
Global fastboot romu indirdim.Miflash uygulamasına gösterdim ve yükledim.
Yine sorunsuz yüklendi cihaz reboot etti kendini ama yine mi logosunda uzun süre kaldı yaklaşık yarım saat sabredebildim.
Edl üzerinden yükleyim bari dedim.Yüklemeye başladım yüzde 40 larda yeterli alan yok dedi bu kez ve tamamlamadı yüklemeyi.
Üç kez denedim olmadı.
Sonra bakarız artık deyip cihazı kapama tuşuna uzun basarak kapattım.
Kendi kendine açıldı ve mutlu son.
Global 7.3.5.0 kullanmaya hazır.
Derin bir nefes alabildim nihayet:)
Neyi eksik yaptım neyi doğru yaptım anlayamadım açıkcası bilen varsa izah etsin lütfen.
 

R0dosto

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Mesajlar
8
Beğeniler
0
Puanları
Adım
Sami
Katılım
18 Mart 2015
#14
Xiaomi Mi5'e TWRP Yükleme, Şifre Sorunu Çözümü, Wipe ve Custom Rom Yükleme


Basit anlatım :
 • Şu linkten, Mi5 için hazırlanmış TWRP ve Boot.img dosyalarını içeren zip dosyasını indirip, dosyaları zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
  Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 • Aşağıdaki komutlarla önce TWRP Recovery'yi, ardından da boot.img dosyasını yüklüyoruz. Dosya isimlerinin, komutta yazdığınız isimlerle aynı olduğuna dikkat edin.
  Kod:
  fastboot flash recovery recovery.img
  Kod:
  fastboot flash boot boot.img
 • Şu komut ile twrp recovery'yi açtırın
  Kod:
  fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Yükleme adımları bu kadar. Fakat işimiz henüz bitmedi.

Şifre Sorunu:
Mi5'te TWRP ilk yüklenip açıldığında bir şifre istiyor. Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP, ne dosyalara ulaşabiliyor ne wipe işlemlerini yapabiliyor ne de herhangi bir dosyayı yükleyebiliyor. Bu nedenle öncelikle bu şifreyi kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Ana menüde, Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz. Tabi cihazdaki tüm uygulamalar ve cihazdaki tüm dosyalar siliniyor.
Wipe işlemi sonrası Recovery'yi yeniden boot ettiğimizde artık bizden şifre istemiyor ve telefon belleğimizi normal görebiliyor.

Wipe işlemleri:
Wipe işlemleri her rom yüklemesinde yapılan bir temizleme işlemidir. TWRP'de Wipe (Temizle menüsüne girip oradan da Gelişmiş (Advanced) seçeneklere girildiğinde her partisyonu tek tek seçebiliyoruz. İstediğimiz partisyonları işaretleyip en alttaki butonu sağa çekerek onayladığımızda seçtiğimiz partisyonlar formatlanmış oluyor.
Her rom yüklemesinde mutlaka Dalvik/ART cache ve cache partisyonlarının formatlanması gerekmektedir. İlerde yaşanması muhtemel sorunları, daha en baştan engellemek için system ve data partisyonlarının da formatlanması gerekmektedir. Tabi yedeklerinizi almak kaydıyla. Çünkü telefon satın aldığınız gibi bomboş hale gelecektir.

Rom yada mod yükleme:
Install menüsüne girip yüklemek istediğiniz dosyayı seçerek alttaki butonu sağa çekip yükleyin. Yükleme bitince Dalvik/Art cache ve Cache partisyonlarını formatlayıp cihazı yeniden başlatın.


Ayrıntılı anlatım:

 • Şu linkten, Mi5 için hazırlanmış TWRP ve Boot.img dosyalarını içeren zip dosyasını indirip, dosyaları zipten çıkartarak Adb klasörümüze kopyalıyoruz.
  Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 • Şimdi adb klasörümüzde Shift+Sağ tık yapıp "Komut penceresini burada aç diyerek komut penceresini açıyoruz.
 • Aşağıdaki komutlarla önce TWRP Recovery'yi, ardından da boot.img dosyasını yüklüyoruz.
  Kod:
  adb devices
  komutu ile telefonu gördüğümüze emin olup, görüyorsa
  Kod:
  adb reboot-bootloader
  komutu ile Fastboot moduna giriyoruz
  (Görmüyorsa diğer anlatımlardan yardım alıp görmesini sağlayınız).
  Telefon Fastboot moduna girince yine telefonu gördüğünden emin olmak için
  Kod:
  fastboot devices
  komutu ile bağlantıyı kontrol ediyoruz.
  Herşey yolundaysa;
  Kod:
  fastboot flash recovery recovery.img
  Kod:
  fastboot flash boot boot.img
  komutlarıyla yüklememizi tamamlıyoruz. Komutta yazılan dosya isimlerinin, adb klasöründeki dosya isimleriyle aynı olduğuna dikkat edin.
 • Son olarak aşağıdaki komut ile twrp recovery'yi açtırın.
  Kod:
  fastboot boot recovery.img

Evet TWRP yüklememizi tamamlamış olduk. Şimdi TWRP'yi nasıl kullanacağımızı görelim.

Şifre Sorunu:

 • Cihazımız TWRP Recovery ile açıldığında, yeni cihazlarda bir şifre durumu ortaya çıkıyor. Bunun esprisi şu: Telefon şifreli bir koruma ile dosyaları güvenceye alıyor. Ancak bu şifre bilinmediği için TWRP, cihaz belleğini 0MB olarak görüyor. Aslında göremiyor demek daha doğru sanki.
  Birazdan nasıl çözeceğimizi göreceğiz. Şimdi önce şifreli olunca nelerle karşılaşacağız bir göz atalım.
 • Eğer istersek başlangıç ekranında Türkçe dilini seçebiliriz. Sonrasında İptal butonuna basarak ana menüye ulaşalım.
 • TWRP'de yaptığımız işlemlerin başında Wipe (Temizle) işlemleri gelmektedir. Özellikle rom yükleme öncesinde mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi aldığınızı varsayıyoruz.
 • Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP dosyalara ulaşamıyor ve wipe işlemlerini de yapamıyor.
 • Ana menüye dönüp Yükle (Install) menüsüne girdiğimizde, sdcard'ta yani telefonun dahili belleğinde hiçbir dosya olmadığını görüyoruz. Depolama seç bölümünde ise dahili belleğin 0MB olduğunu görüyoruz. Halbuki benim cihaz 64GB beleğe sahip.
 • Şimdi ana menüye dönüp bu işin hal çaresine bakalım. Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz.
 • Böylece şifreleme de ortadan kalkmış oluyor. Bunun tek kötü yanı telefondaki herşeyin sıfırlanması (dahili bellekteki herşey, resim, müzik, ses, belgeler, indirilenler v.s. dahil).
 • Wipe işlemi sonrası geri geri ana menüye çıkarak Reboot menüsüne girip oradan Recovery'yi seçerek Recovery'yi yeniden boot ediyoruz.
 • TWRP Recovery görüldüğü gibi, açılışta artık şifre falan sormuyor.
 • Depolama bölümüne baktığımızda cihaz belleğini normal olarak görüyor olmamız gerekiyor (64GB'lık Mi5'te kullanıcıya yaklaşık 54GB alan veriliyor).

Rom yada mod yükleme:
 • Telefonumuzun dahili hafızası sıfırlandığı için daha önce kopyaladığımız rom dosyası da doğal olarak silindiği için telefonu bir kere normal açıp rom dosyamızı telefona tekrar kopyaladıktan sonra yeniden TWRP'ye giriyoruz.
 • Her rom yüklemesi öncesi Cache ve Dalvik Cache'in mutlaka wipe yapılması gerekmektedir. System ve Data partisyonlarının da yapılması, ilerde yaşanabilecek sorunları başından engellemek adına önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken şey, SYSTEM partisyonu wipe yapıldığında cihaz üzerindeki rom silinmiş oluyor. Dolayısıyla rom yüklerken, rom dosyasında bir sıkıntı çıkarsa rom yüklenmez ve telefonunuz doğal olarak açılamaz. DATA partisyonunun silinmesi ise tüm ayarlarınızın, uygulamalarınızın ve uygulama ayarlarınızın silinmesi demektir.
 • Wipe menüsüne giriyoruz ve Advanced Wipe menüsünden Dalvik/ART Cache, System, Cache ve Data partisyonlarını işaretleyip butonu sağa çekerek onaylıyoruz.
 • İşlem sonunda geri geri ana menüye dönüyoruz ve Install menüsüne giriyoruz.
 • Burada, cihaza kopyaladığımız rom dosyasını gösteriyoruz ve butonu sağa çekip onaylayarak romu yüklüyoruz. Ben Xiaomi.eu'nun v7.3.3.0 versiyonlu stabil romunu yükledim. İşlem sonunda Wipe cache/dalvik butonuna basıp cache artıklarını da siliyoruz.
 • Hemen ardından Reboot system butonuna basarak telefonu yeni romumuzla açıyoruz.
 • Ayarlarımızı yapıp keyfini çıkartıyoruz.

Youtube Linki:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Hocam anlattığınız şekilde harfiyen uyguladım ancak cihaz açılmadı. Recovery mod ve fastbot moda giriyor sadece açılış ekranında kalıyor ne yapabilirim
 

RepairM@n

Hak ismi okunmalı dillerde !
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
252
Beğeniler
121
Puanları
Adım
RepairM@n
Cihazım
Xiaomi
Katılım
2 Ocak 2016
#15
Hocam anlattığınız şekilde harfiyen uyguladım ancak cihaz açılmadı. Recovery mod ve fastbot moda giriyor sadece açılış ekranında kalıyor ne yapabilirim
Altta android ve 3 nokta dönüyorsa sorun wipe yapılarak çözülür.
1) Twrp tekrar açın. (Format datayı yaptığınızı varsayarak onu atlıyorum.)
2) Wipe girin oradan advanced wipe seçin.
3) System haricindekileri işaretleyin ve alttaki imleci kaydırın. (Aslında burada sadece cache ve dalvik cache yetiyor ama zaten format datadan ötürü sıfırlandı telefon, o yüzden temiz olsun.)
4) Wipe tamamlanınca reboot system deyin ve bekleyin. 10 dakikaya en geç açılır telefon.
 

Deejay_2006

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
139
Beğeniler
34
Puanları
Adım
Harun
Cihazım
Mi4 w
Yaş
30
Katılım
15 Mart 2016
#16
Edl ile bootloader çözülür mü? Sonra twrp sonra rom falan mi4s gibi? Olur mu?
 

pyross

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
87
Beğeniler
13
Puanları
Adım
özgür
Cihazım
Mİ5
Yaş
26
Katılım
7 Eylül 2015
#17
bende mi5 128gb içinde stable çin rom yuklu unlock ıslemını yaptım bu ıslemıde yaptım ama recovery mod a al dedıgımde mod a gecmedı fastboot dayken ekranın parlaklıgını arttırdı sonra ekran karardı ve acmaya calıstıgımda normal acılmıs gibi sesler gelıyo ama goruntu yok elle recovery e gecırıyım dıyorm yıne olmuyor sadece fastboot gelıyor.mi pc suite bagladım ordan gorur dıe o da yaramadı yardım edermısınız suanda telefon felç..
 

pyross

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
87
Beğeniler
13
Puanları
Adım
özgür
Cihazım
Mİ5
Yaş
26
Katılım
7 Eylül 2015
#18
lutfen yardım edın mi flash butun surumlerı ıle rom yuklemeyı denedım hata verıyor mi flash takı hata ıse sistem belirtilen dosyayı bulamıyor dıyo bı cozumu olan varmı ?
 

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Yaş
50
Katılım
7 Mayıs 2014
#21
Edl ile bootloader çözülür mü? Sonra twrp sonra rom falan mi4s gibi? Olur mu?
Hayır. Türkçe istiyorsanız, Root istiyorsanız yada TWRP istiyorsanız Unlock şart.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

sw33tking

Offical Developer
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Ömer Faruk K
Cihazım
Redmi 6 Pro
Katılım
9 Şubat 2015
#22
chatin_62 ByKatre

Bugün Kodlar Arasında Gezerken Bootlader ile İlgili Bir Seçenek Gördüm. FALSE / KAPALI Olması Bir Şey Farkeder Mi ?

Kod:
 <!-- adb reboot bootloader lock -->
 <bool name="support_bootloader_lock">true</bool>
 

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Yaş
50
Katılım
7 Mayıs 2014
#24
chatin_62 ByKatre

Bugün Kodlar Arasında Gezerken Bootlader ile İlgili Bir Seçenek Gördüm. FALSE / KAPALI Olması Bir Şey Farkeder Mi ?

Kod:
 <!-- adb reboot bootloader lock -->
 <bool name="support_bootloader_lock">true</bool>
Önemli olabilir hocam. Ben anlamam :)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Üst Alt

Sevgili Xiaomi Sever!

Sitemizdeki reklamların görüntülenmesini engellediğinizi tespit ettik.

Lütfen sitemizi istisna listesine ekleyin veya AdBlock'u devre dışı bırakın.

Sitemizde ki tüm kaynaklar ÜCRETSİZ olarak sizlere sunulmaktadır bize destek olmak için engellemeyi kaldırınız

Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz!